26 დეკემბერს სასტუმრო შერატონ მეტეხი პალასში ჩატარდა მრგვალი მაგიდა ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) საკითხების შესახებ. დისკუსიას ორგანიზება გაუწია შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტომ (USAID) დემოკრატიული მმართველობის პროგრამის (G-3) ფარგლებში. შეხვედრას ესწრებოდნენ სხვადასხვა სამინისტროების, საჯარო დაწესებულებების და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები. ეს რიგით მეხუთე მრგვალი მაგიდა იყო საჯარო პირებსა და სამოქალაქო საზოგადოებას მონაწილეობით OGP-ს საკითხების შესახებ. უნდა აღინიშნოს, რომ 2012-2013 წლების სამოქმედო გეგმის შემუშავებისა და შემდგომი განხორციელების პროცესი მიმდინარეობდა USAID-ის მაღალი ჩართულობისა და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) ლიდერობით სამოქალაქო საზოგადოებასთან მჭიდრო თანამშრომლობის ფონზე. (იხილეთ მრგვალი მაგიდის დღის წესრიგი)
მრგვალი მაგიდის ძირითადი განხილვის თემა იყო 2014-2015 წლებისთვის საქართველოს სამოქმედო გეგმის შემუშავება ღია მმართველობის პარტნიორობის ფარგლებში. OGP-ს იმ წევრმა ქვეყნებმა, რომლებიც პარტნიორობას ოფიციალურად 2012 წლის აპრილის თვეში შეუერთდნენ, სამოქმედო გეგმის საბოლოო ვარიანტი უნდა წარადგინონ 2014 წლის აპრილში.
ღონისძიების პირველი ნაწილი დაეთმო იუსტიციის სამინისტროს წარმომადგენლის პრეზენტაციას 2012-2013 წლის სამოქმედო გეგმის შესრულების შესახებ. რუსუდან მიხელიძემ, კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს მდივანმა, თავის პრეზენტაციაში დეტალურად განიხილა ის ვალდებულებები, რომლებიც საქართველოს ჰქონდა აღებული 2012-2013 წლებში OGP-ს ფარგლებში და ისაუბრა იმის შესახებ, თუ რამდენად შესრულდა თითოეული მათგანი.
პრეზენტაციის მიხედვით, აღებული თორმეტი ვალდებულებიდან სამი შესრულდა სრულყოფილად, სამი თითქმის სრულად, ხუთი – ნაწილობრივ, და ერთი ამჟამად იმპლემენტაციის პროცესშია. ეს უკანასკნელია ინტეგრირებული სისხლის სამართლის საქმეების მართვის სისტემაში (ICCMS) ანალიტიკური მოდულის ინტეგრაცია, დანაშაულის რუკის შექმნა და „უსაფრთხო უბნის“ პროექტის განხორციელება. სამოქმედო გეგმის შესრულების ყველაზე წარმატებული მაგალითი იყო საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების წარმატებული იმპლემენტაცია. გიორგი კლდიაშვილმა, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის დირექტორმა, ეს პროექტი წარადგინა OGP-ს ყოველწლიურ სამიტზე ლონდონში როგორც პროექტი, რომელიც შვიდ სხვა ინიციატივასთან ერთად იყო ნომინირებული გამორჩეულ მიღწევათა ჯილდოზე (Bright Spots Prize). ამ ფაქტს ყურადღება დაეთმო მრგვალი მაგიდის დასაწყისს, როდესაც გიორგი კლდიაშვილმა და რუსუდან მიხელიძემ ისაუბრეს ლონდონის სამიტზე განხილული საკითხების შესახებ.
მრგვალი მაგიდის მეორე ნახევარი მთლიანად დაეთმო შემდეგი ორი წლის სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესის გარჩევას. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველო საკმაოდ წარმატებული იყო წინა სამოქმედო გეგმის იმპლემენტაციაში, ჯერ კიდევ ბევრი შეიძლება გაკეთდეს პროცესის სწორი დაგეგმვითა და მეტი საჯარო დაწესებულების პროცესში ჩართვით. რუსუდან მიხელიძემ სთხოვა მრგვალ მაგიდაზე მოწვეულ თითოეულ სახელმწიფო უწყებას წაერედგინა ერთი ახალი ვალდებულება, რომელთა ასახვაც საჭიროდ მიიჩნიეს ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) ახალ სამოქმედო გეგმაში.
პირველი საკითხი, რომელიც მონაწილეებმა წამოჭრეს, იყო საჯარო მოხელეების შერჩევის პროცესის გამჭვირვალობა. საჯარო სამსახურის ბიუროს მიერ შექმნილ ვებგვერდზე hr.gov.ge-ზე განთავსებულია ინფორმაცია ვაკანსიების შესახებ საჯარო სამსახურში. მრგვალი მაგიდის მონაწილეებმა აღნიშნეს, რომ კანდიდატების შერჩევის პროცესი საჭიროებს მნიშვნელოვან გაუმჯობესებას, განსაკუთრებით გამჭვირვალობის სფეროში, რადგან ამჟამად შერჩევის კრიტერიუმები არ არის მთლად ნათელი და ჩვეულებრივ მოქალაქეებს არ აქვთ საშუალება პროცესს თვალყური ადევნონ. ერთ-ერთი წინადადება იყო ყველა კანდიდატისათვის ერთიანი საგამოცდო სისტემის შემოღება, მაგრამ მეორე მხრივ აღინიშნა, რომ ყველა თანამდებობას არ აქვს ერთნაირი მოთხოვნები კანდიდატების მიმართ. მონაწილეებმა ასევე ითხოვეს, რომ საკონკურსო-საატესტაციო კომისიის, ისევე როგორც საპრეტენზიო კომისიის გადაწყვეტილებები ვებ-გვერდზე გამოქვეყნდეს, რადგან ამჟამად საიტზე მხოლოდ შერჩეულ კანდიდატთა სახელები იდება.
იუსტიციის სახლების კონცეფცია იყო ყველაზე მნიშვნელოვანი ინოვაცია საჯარო სერვისების სფეროში. ამ დაწესებულებებმა ბევრად გაამარტივეს სერვისების მიღება, რადგან მომსახურება ხელმისაწვდომი გახადეს ერთიან სივრცეში. სამომავლოდ იგეგმება მოქალაქეებისთვის დამატებითი სერვისების შეთავაზება და კერძო სექტორის სერვისების ინტეგრაცია, ისეთების, როგორიცაა, მაგალითად, დაზღვევა. იუსტიციის სახლის წარმომადგენელმა ასევე ისაუბრა უკუკავშირის გაუმჯობესების სამომავლო გეგმების შესახებ, თავდაპირველად ტელეფონით და შემდგომში ელექტრონულად, რათა მოქალაქეებმა შეძლონ თავიანთი მოსაზრებებისა და პრეტენზიების პირდაპირ იუსტიციის სახლის თანამშრომლებისთვის მიწოდება.
დისკუსიის მონაწილეებმა დასვეს კითხვები რამდენიმე პრობლემურ საკითხთან დაკავშირებით, პირველ რიგში იმის შესახებ, რომ კერძო სექტორის ინტეგრაციამ შეიძლება არათანასწორი კონკურენცია შექმნას სხვა ბიზნესებთან. მათ ასევე განიხილეს იმ კომპანიის შერჩევის პრობლემა, რომელიც შესთავაზებს მოქალაქეებს სერვისებს იუსტიციის სახლში. დაწესებულების წარმომადგენელმა აღნიშნა, რომ შერჩევის პროცესი იქნება გამჭვირვალე და სამართლიანი კონკურსის პირობებში ჩატარდება. წამოიჭრა სხვა პრობლემური საკითხებიც, მაგალითად იმის შესაძლებლობა, რომ კერძო ბიზნესის ინტეგრაცია გამოიწვევს ამ კომპანიის თანამშრომლების სამსახურიდან დათხოვას და მათი იუსტიციის სახლის თანამშრომლებით ჩანაცვლებას. ეს საკითხები გეგმების განხორციელების დაწყებამდე უნდა გადაიჭრას.
საქართველოში ღია მმართველობის განვითარების პროცესის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ნაწილი რამდენიმე სოფელში ე.წ. საზოგადოებრივი ცენტრების შექმნა იყო. ეს დაწესებულებები დაახლოებით იგივე ფუნქციას ასრულებენ, რასაც იუსტიციის სახლები – სთავაზობენ მოსახლეობას სხვადასხვა სერვისებს ერთ სივრცეში. ამ დროისათვის თორმეტი საპილოტე ცენტრი გაიხსნა, და კიდევ ექვსის გახსნა იგეგმება 2014 წელს. ამას გარდა მოხდება ადგილობრივი ბიბლიოთეკების განახლება თანამედროვე წიგნებითა და ტექნოლოგიებით და მათი პოპულარიზაცია.
იუსტიციის სამინისტროს წარმომადგენელმა ძირითადად ისაუბრა ინფორმაციის თავისუფლების კანონმდებლობასა და ამ მხრივ სამომავლო გეგმების შესახებ. ამჟამად ინფორმაციის თავისუფლება რეგულირდება საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსით, თუმცა არასამთავრობო ორგანიზაციები მოუწოდებენ მთავრობას იგი ცალკე საკანონმდებლო აქტად გამოყონ. იუსტიციის სამინისტრო ამას ემხრობა, მაგრამ საბოლოო გადაწყვეტილება ჯერ არ გაკეთებულა. ამას გარდა საუბარი იყო საზედამხედველო ორგანოს შესახებ, რომელიც მოახდენს ინფორმაციის თავისუფლების საკითხების რეგულირებას.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო ელექტრონული მმართველობის მიმართულებით განვითარებას ისახავს მიზნად და საზოგადოების ინფორმირებულობის გაზრდას გეგმავს ელექტრონულ სისტემაზე მაქსიმალურად გადასვლის მეშვეობით. სამინისტროს ახალ ვებგვერდზე privatization.ge-ზე იქნება განთავსებული სახელმწიფო ქონების სრული სია, რომლის ნახვაც შეეძლება ნებისმიერ მსურველს.
ნოტარიუსთა პალატის წარმომადგენელმა ისაუბრა გეგმების შესახებ, რომლებიც მიზნად ისახავენ მოსახლეობამდე ინფორმაციის მიტანას ამ დაწესებულების მუშაობის შესახებ. მან ყურადღება დაუთმო სანოტარო აქტების ელექტრონულ ფორმატში მოქცევას, რომლებზეც წვდომა ექნებათ ჩვეულებრივ მოქალაქეებს. ასევე იგეგმება ელექტრონული კონსულტაციების ორგანიზება და ნოტარიუსებისათვის ტრენინგების ჩატარება. მიუხედავად იმისა, რომ მონაწილეებმა მოიწონეს აღნიშნული ინიციატივები, მათ ასევე ყურადღება გაამახვილეს იმ ფაქტზე, რომ ისინი შეიძლება არ არიან იმდენად დაკავშირებულნი ღია მმართველობის პარტნიორობის მიზნებთან და ამგვარად მათი შეტანა სამოქმედო გეგმაში შეიძლება არ იყოს მიზანშეწონილი.
დღის ბოლოს მონაწილეებმა წარმოადგინეს იდეები, რომლებიც არ ეხებოდა კონკრეტული დაწესებულებების მიერ აღებულ ვალდებულებებს. ერთ-ერთი შემოთავაზება იყო საზოგადოებრივი მაუწყებლის პროცესში ჩართვა, რაც მნიშვნელოვნად დაეხმარება მთავრობას OGP-ს შესახებ მოქალაქეების ინფორმირებულობის გაზრდაში.
გიორგი კლდიაშვილმა, IDFI-ს დირექტორმა ყურადღება გაამახვილა არქივების ღიაობის საკითხზე და აღნიშნა, რომ არქივების, კერძოდ კი საბჭოთა არქივების საკითხი საინტერესოა მოსახლეობისთვის და პირდაპირ კავშირშია ღია მმართველობის პარტნიორობის გამჭვირვალობის პრინციპებთან.
მან ასევე აღნიშნა, რომ საჭიროა OGP-ში მეტი დაწესებულების ჩართვა, კერძოდ კი ფინანსთა სამინისტროსი, რომლის გარეშე სამოქმედო გეგმის იმპლემენტაცია წარმოუდგენელია, რადგან ვალდებულებების განხორციელება ძირითადად ბიუჯეტზე იქნება დამოკიდებული. ამგვარად, სამინისტროს ჩართულობა ძალიან მნიშვნელოვანი იქნება 2014-2015 წლის სამოქმედო გეგმის წარმატებულად განხორციელებისათვის.
დისკუსიის დროს წამოწეულ საკითხთა შორის იყო ელექტრონული მონაცემების დამუშავების კონცეფცია, რაც ხელს შეუწყობს ელექტრონულ მმართველობასთან დაკავშირებული პროცესების წარმართვას, და ელექტრონული მონაცემების დაარქივების საკანონმდებლო ბაზის შემუშავება.
კიდევ ერთი შემოთავაზება იყო მოქალაქეებისთვის კითხვის დასმა იმის შესახებ, თუ როგორ შეიძლება ღია მმართველობის გაუმჯობესება საქართველოში, და აღნიშნული კითხვის სოციალური ქსელების მეშვეობით გავრცელება. საბოლოოდ, მონაწილეებმა ხაზი გაუსვეს იმას, რომ საჭიროა სამოქმედო გეგმის ფორმატზე შეთანხმება – იქნება თუ არა ეს ნორმატიული აქტი, რომელსაც დაამტკიცებს მთავრობა.
საბოლოოდ წარმოდგენილი იყო „ღია მმართველობა საქართველოს“ არასამთავრობო ორგანიზაციათა ფორუმის სახელმძღვანელო წესების პროექტი, რომელიც ეროვნულ დონეზე კოორდინაციისა და მონიტორინგის მექანიზმის გაუმჯობესებას შეუწყობს ხელს. აღსანიშნავია, რომ პარტნიორობის რეგულაციების შესაბამისად, სამოქმედო გეგმის შემუშავება უნდა მოხდეს სამოქალაქო საზოგადოების მხარდაჭერითა და ფართო საზოგადოებასთან მჭიდრო კონსულტაციების გზით, დადგენილი სახელმძღვანელო პრინციპებისა და პროცესის დაცვით.
მრგვალი მაგიდის მონაწილეები შეთანხმდნენ კიდევ ერთ შეხვედრაზე 15 იანვარს სამოქმედო გეგმის უფრო დეტალურად განსახილველად. იანვრის ბოლოს ღია მმართველობის პარტნიორობა ოფიციალურად გამოაქვეყნებს დამოუკიდებელი ექსპერტის მიერ დაწერილ ანგარიშს საქართველოს მიერ სამოქმედო გეგმის შესრულების შესახებ დამოუკიდებელი ანგარიშგების მექანიზმის (IRM) ფარგლებში.

On December 26, 2013, a round table discussion regarding the Open Government Partnership (OGP) was held in the Sheraton Metekhi Palace Hotel. The discussion was organized by the United States International Development Agency (USAID) within the frameworks of the Good Governance in Georgia (G-3) program. The meeting was attended by the representatives of different ministries and public institutions, as well as the civil society. This is the fifth round table discussion between the Government and the civil society regarding Open Government Partnership. It should be noted that the whole process of the development and later implementation of the 2012-2013 action plan of Georgia was characterized by the engagement of the USAID and close cooperation with the civil society organizations led by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI). (See the round table agenda)
The main topic of discussion was the development of the 2014-2015 action plan of Georgia for the Open Government Partnership. The member countries of OGP that officially joined the initiative in April 2012 have to present their renewed action plans in April 2014.
The first part of the event was dedicated to the presentation of the representative of the Ministry of Justice regarding the implementation and assessment of the 2012-2013 action plan of Georgia. Rusudan Mikhelidze, the Secretary of the Anti-Corruption Interdepartmental Coordination Council, discussed specific commitments from the first action plan in detail and talked about the extent to which each of these was implemented over the duration of Georgia’s membership in the Partnership.
According to the presentation, out of twelve commitments, three were fulfilled completely, three were mostly implemented, five were implemented only partially, and one is still in the process of being implemented. The latter was the commitment to integrate and analytical module in the Integrated Criminal Case Management System (ICCMS) and to create a map of criminal acts for a safer environment. The biggest success of Georgia during this period, of course, was the successful implementation of proactive disclosure of public information. Giorgi Kldiashvili, the Director of the Institute for Development of Freedom of Information, presented this innovation on the OGP annual summit in London as one of the projects shortlisted for the Bright Spots Prize. This was discussed by both Giorgi Kldiashvili and Rusudan Mikhelidze at the beginning of the round table, when they talked about the topics discussed during the London summit.
The second part of the round table was entirely devoted to the discussion and initial development of the action plan for the next two years. While Georgia has been largely successful in its implementation of the action plan, much more can be done with careful planning and by involving more governmental institutions.
The first issue raised by the participants was the transparency of the selection process of civil servants. The government website hr.gov.ge administered by the Civil Service Bureau offers information about vacancies for potential civil servants. The participants of the round table pointed out that the process by which candidates are selected needs significant improvements, specifically in the area of transparency, as right now the criteria for selection are not entirely clear and regular citizens don’t have many opportunities to observe the processes. One of the suggestions was to adopt a single entry test for all candidates, for example, though others noted that not all positions have the same requirements. One request was to publish the decisions of the evaluation commission. Publishing information regarding appeals and the decisions regarding them on the website was also suggested by the participants.
Public Service Halls have been perhaps the most important innovation in the area of public services. These institutions have made access to these very easy by gathering most of the available services in one space. The Public Service Halls also plan to incorporate more services and even bring services like insurance from the private sector. The representative of this institution also talked about plans for improving the process of getting feedback, first via telephone and then electronically, so that the citizens can express their opinions and complaints directly to the staff of Public Service Halls.
The participants of the discussion noted several concerns regarding the aforementioned plans, primarily the fact that this might create unfair competition with other private businesses. They also raised the question of the selection process of the company that would offer the service in the Public Service Hall. The representative of the Public Service Hall assured them that the selection would be transparent and would be done through a fair contest. Several other concerns were expressed, primarily the possibility that the workers of the insurance companies might be fired and replaced by the staff of the Public Service Halls. These issues need to be addressed before proceeding with the final plans.
One of the high points of the open governance development in Georgia was the creation of the so called Public Centers in some villages of Georgia. These institutions serve the same function us the Public Service Halls – offering different public services to the local population, all in one space. So far twelve pilot Centers have been built, and six more are planned for 2014. Apart from this, the local public libraries will be renovated with modern books and technology.
The representative of the Ministry of Justice talked primarily about the Freedom of Information legislation and the plans for it. As of today FoI is part of the General Administrative Code of Georgia, but NGOs have been calling for a separate FoI Act. Ministry of Justice is inclined to support this viewpoint, but final decision is yet to be made. Apart from this, the representative also spoke about the supervisory body that will regulate issues related to freedom of information.
The Ministry of Economy and Sustainable Development is looking in the direction of e-governance and plans to better inform the general public by maximally transferring to electronic system. The new website of the Ministry, privatization.ge, will contain a full list of state property, which will be accessed by any citizen.
The representative of the Notary Chamber of Georgia was the last speaker and talked primarily about the future plans for making the general public aware of the existence of this institution and the benefits it can provide. Among other things, the representative talked about online archives of documents that can be accessed by citizens, as well as arranging online consultations and organizing trainings for notaries. However, some participants noted that, while the plans are commendable, they might not be that relevant to the goals of the Open Government Partnership and thus should not be necessarily incorporated into the action plan.
At the end of the day, the participants listed some other ideas apart from the specific commitments of the institutions that can be incorporated in OGP. One of these was involving the Public Broadcaster in the process, which will help raise awareness of the process in the general public. Giorgi Kldiashvili, also stressed the importance of the openness of archives, noting that the topic of Soviet archives was of particular interest and this directly ties to the goals of transparency of the Open Government Partnership.
He also noted that many institutions that should be involved in OGP are not, specifically the Ministry of Finance. Since the implementation of the commitments stated in the action plan will largely be dependent on budget constraints, the involvement of this particular Ministry is of utmost importance for the success in 2014-2015 period of Open Government Partnership.
The issues raised during the discussion also included the concept for processing electronic data, which will be important for all e-government processes, and the creation of a legislative base for archiving electronic data.
Another idea was to pose questions regarding the improvements that can be made in social networks, so that the citizens can actually participate in the development of the action plan. Lastly, the participants mentioned that they needed to settle on the format of the action plan – should it be a normative act approved by the Parliament, or merely a guideline?
At the end of the day a project for the guidelines of the NGO forum of OGP-Georgia was presented, which will contribute towards the improvement of the coordination and monitoring mechanisms on the national level. It should be noted that, according to the regulations of the Partnership, the action plan should be developed in close cooperation with the civil society and the support of the general public through consultations, according to established principles and process guidelines.
The participants of the round table discussion agreed on another meeting on January 15th, 2014, to discuss the plans in more detail. At the end of January the Open Government Partnership will officially release the report on Georgia’s performance by an independent expert in the frameworks of the Independent Reporting Mechanism (IRM).