ციფრულ საეთერო პლატფორმაზე გადასვლასთან დაკავშირებით მრგვალი მაგიდა გაიმართა
მიმდინარე წლის 7 აგვისტოს, „ფრონტლაინ კლუბში“ IDFI-ს ორგანიზებით, პროექტ „ციფრულ საეთერო მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესის მონიტორინგი და მხარდაჭერა" ფარგლებში გაიმართა მრგვალი მაგიდა თემაზე „საქართველოს რეგიონული და ადგილობრივი მაუწყებლების ციფრულ საეთერო პლატფორმაზე გადასვლა - აქტუალური საკითხები და გამოწვევები“.
მრგვალი მაგიდის ფარგლებში რეგიონული მაუწყებლების, საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიისა და ციფრული მაუწყებლობის განხორციელებისათვის საჭირო აპარატურის პროვაიდერი კომპანიების წარმომადგენლებმა რეგიონული ტელევიზიების ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პრობლემურ საკითხებზე იმსჯელეს .
მრგვალი მაგიდის პირველ ნაწილში კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის თავმჯდომარემ, ვახტანგ აბაშიძემ რეგიონულ მაუწყებლებს წარმოუდგინა მეტრული სიხშირეების ალტერნატიული - დეციმეტრულ დიაპაზონში სამაუწყებლო სიხშირეთა განაწილების გეგმა. GNCC-ს პრეზენტაციაში წარმოდგენილია საქართველოს ქალაქებისა და დასახლებული პუნქტებისათვის გამოყოფილი სიხშირეების ჩამონათვალი, ინფორმაცია გადამცემი ანტენების განთავსების კოორდინატების, მათი დაფარვის საშუალო რადიუსის, სიგნალის სიმძლავრეებისა და გამოსხივების დიაგრამის ტიპის შესახებ. აღნიშნულ სამაუწყებლო სიხშირეთა დაგეგმილი გეგმა შემუშავდა საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის მიერ, „რეგიონულ მაუწყებელთა ასოციაციისა“ და IDFI-ს მიმართვის საფუძველზე.
რეგიონულმა მაუწყებლებმა აღნიშნულ პრეზენტაციასთან დაკავშირებით წარმოადგინეს საკუთარი ხედვები, ამავდროულად, განიხილეს მეტრულ და დეციმეტრულ დიაპაზონზე მაუწყებლობის დადებითი და უარყოფითი მხარეები. მწირი სიხშირული რესურსიდან გამომდინარე, რეგიონული მაუწყებლებისთვის შეთავაზებული იყო ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლისა და სიგნალის გავრცელების პროცესში გაერთიანების, საერთო სამაუწყებლო ქსელის აგების ალტერნატივაც.
კომისიის პრეზენტაცია შეეხო მეტრულ დიაპაზონში მაუწყებლობის საკითხებსაც, ასევე ციფრული მაუწყებლობის მულტიპლექს პლატფორმების აგებისა და მაუწყებლების მიერ ჩრდილოვანი ზონების დაფარვასთან დაკავშირებულ პრობლემებს.
აღნიშნულ პროცესში რეგიონული მაუწყებლებისათვის უკიდურესად მნიშვნელოვანია, მიეცეთ სატელევიზიო სიგნალის დამოუკიდებლად გავრცელების შესაძლებლობა, რასაც მცირესიმძლავრიანი გადამცემები უზრუნველყოფენ.
შეხვედრის მეორე ნაწილის ფარგლებში შედგა ციფრული მაუწყებლობის განხორციელებისათვის საჭირო აპარატურის პროვაიდერი კომპანიების წარმომადგენლების პრეზენტაციები. პრეზენტაციების ფარგლებში რეგიონულმა მაუწყებლებმა მიიღეს ინფორმაცია ინტეგრატორი კომპანიების მიერ შეთავაზებული ტექნიკური გადაწყვეტების, ასევე საჭირო აპარატურის ტექნიკური მახასიათებლებისა და ფასების შესახებ.
შეხვედრას დაესწრნენ ინტეგრატორი კომპანიების წარმომადგენლები, რომელთაგან ნაწილმა წარმოადგინა საკუთარი შეთავაზება მაუწყებლებისათვის პრეზენტაციის სახით.
მრგვალ მაგიდაზე რეგიონულ მაუწყებლებს საკუთარი შეთავაზებები გააცნეს შემდეგი კომპანიების წარმომადგენლებმა: მზე (Gatesair, Harris), Elber, GIS, Egatel, Syes.

Institute for Development Freedom of Information (IDFI) held a round table on topic “Migration of the local broadcasters to the digital broadcasting platform – Challenges and issues connected to the process”; the round table was organized in frames of the project “Supporting and Monitoring of the Transition to Digital Terrestrial Broadcasting in Georgia”, on August 7th, 2014, at “Frontline Club”.
During the event the representatives of regional broadcasters, Georgian National Communication Commission (GNCC) as well as companies providing technical equipments necessary for digital broadcasting, discussed the problematic issues connected to the digital switchover process.
Through the first part of the event chairman of GNCC, Vakhtang Abashidze presented to the regional broadcasters alternative plan of allocation of frequencies on VHF band instead of broadcasting on UHF band. The presentation included the frequency allocation plan, which covered the list of frequencies, distinguished for the towns and populated regions of Georgia, information concerning coordinates of areal antennas, approximate area of their coverage, the capacities as well as emanation types of the signal broadcasted. The up mentioned plan was drafted by the GNCC, based on the reference of IDFI and “Association of Georgian Regional Broadcasters”.
The regional broadcasters stated their views concerning the presentation made by GNCC, additionally, discussed the advantages and disadvantages of VHF and UHF. Due to the lockage of the frequency resource, regional broadcasters were proposed the alternative of getting united in the process of digital switchover, in order to build joint broadcasting network.
The presentation of the commission concerned to the issues connected to constructing MUX platforms as well as problems of non converging areas by regional broadcasters.
The described process is quite important for regional broadcasters as they strive to be eligible to broadcast independently, that can be maintained by low-power MUX and transmitters.
In terms of the second part of the round table the representatives of the companies, supplying technical equipments for digital broadcasting, presented their offers to the broadcasters. Representatives of several international companies as well as their national providers made public presentations.
Through the presentations the broadcasters were given general as well as specific information concerning technical solutions, technical specifications and approximate tariffs.
Among the integrators presenting their proposals, were: Mze, Gatesair, Harris, Elber, GIS, Egatel, Syes.