საქართველოს მთავრობის მიერ „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ 2016-2017 წლების სამოქმედო გეგმით აღებული ვალდებულებების მიმოხილვა
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 1 დეკემბერი 2016
ავტორი: ნატალია ვარაზი, ლევან ავალიშვილი და გიორგი კლდიაშვილი
2016 წლის 11 ნოემბერს საქართველოს მთავრობამ „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ რიგით მესამე, 2016-2017 წლების, სამოქმედო გეგმა დაამტკიცა. აღნიშნული სამოქმედო გეგმა, სამოქალაქო და ბიზნეს სექტორებთან, აგრეთვე საერთაშორისო ორგანიზაციებთან მჭიდრო თანამშრომლობით, „ღია მმართველობა საქართველოს“ სამდივნოს (საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტის) მიერ „ღია მმართველობა საქართველოს“ ფორუმის ფარგლებშია შემუშავებული და მასში 24 უწყების 24 ვალდებულებაა გაერთიანებული. აღსანიშნავია, რომ 2016-2017 წლების სამოქმედო გეგმის შემუშავების მიზნით, საქართველოს მასშტაბით 19 შეხვედრა გაიმართა.
საჯარო კონსულტაციების ტექნიკურ მხარდაჭერას აშშ-ს განვითარების სააგენტოს „კარგი მმართველობის ინიციატივა“ (USAID Good Governance Initiative in Georgia) ახორციელებდა, ხოლო ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), როგორც ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის თანათავმჯდომარე ორგანიზაცია,  აქტიურად იყო ჩართული სამოქმედო გეგმასთან დაკავშირებული კონსულტაციების დაგეგმვისა და ორგანიზების პროცესში.
„ღია მმართველობის პარტნიორობის“ 2016-2017 წლების სამოქმედო გეგმის შემუშავების მიზნით საკონსულტაციო შეხვედრები ისეთ ქალაქებში ჩატარდა, როგორიცაა ბორჯომი, ბათუმი, სამტრედია და სხვა. ამასთან, უნდა აღინიშნოს, რომ ახლად დამტკიცებულ სამოქმედო გეგმაში შესული რამდენიმე ვალდებულება სწორედ რომ საჯარო კონსულტაციების შედეგად იქნა შემუშავებული. მათ შორისაა მუნიციპალიტეტების ვალდებულებები ბიუჯეტის შემუშავების ჩართულობითი პროცესის შესახებ, ადგილობრივ თვითმმართველობაში პროცესების ღიაობისა და იუსტიციის სახლის შეზღუდული შესაძლებლობების პირებისთვის ადაპტირების შესახებ. 2016-2017 წლების სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესთან დაკავშირებით, „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ რეგულაციების შესაბამისად, OGP-ის საქართველოს სამდივნომ რეკომენდაციები რამდენიმე არასამთავრობო ორგანიზაციისაგან, მათ შორის „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტისაგან“ (IDFI), მიიღო.
მესამე სამოქმედო გეგმის ვალდებულებებზე საუბრისას, საყურადღებოა, რომ აღნიშნული გეგმის იმპლემენტაციაზე პასუხისმგებელი უწყებების რაოდენობა 17-დან 24-მდე გაიზარდა. სახელდობრ, IDFI-ის  რეკომენდაციების შესაბამისად, „ღია მმართველობა საქართველოს“ ფორუმს დაემატა ისეთი უწყებები, როგორიცაა საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო, საქართველოს ენერგეტიკის სამინისტრო, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო, საქართველოს რეგიონალური განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო, საქართველოს სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტრო, საქართველოს მთავარი პროკურატურა და სსიპ „კონკურენციის სააგენტო“.
„ღია მმართველობის პარტნიორობის“ 2016-2017 წლების სამოქმედო გეგმის სტრუქტურულ მხარეზე საუბრისას, აღსანიშნავია, რომ ის 5 გამოწვევას მოიცავს და ესენია:
- გამოწვევა I: საჯარო რესურსების გაუმჯობესება;
- გამოწვევა II: საჯარო სექტორში კეთილსინდისიერების ამაღლება;
- გამოწვევა   III:  საჯარო რესურსების უკეთესი მართვა;
- გამოწვევა IV: უსაფრთხო გარემოს შექმნა;
- გამოწვევა V: კორპორატიული პასუხისმგებლობის გაუმჯობესება.
ამასთან, თითოეული გამოწვევა სხვადასხვა სახის და რაოდენობის ვალდებულებებს აერთიანებს:
გამოწვევა I: საჯარო რესურსების გაუმჯობესება: 6 ვალდებულება (მათ შორის, ინოვაციების ეკოსისტემის შექმნა, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირების მოთხოვნებთან იუსტიციის სახლის სერვისების ადაპტირება და სხვა);
გამოწვევა II: საჯარო სექტორში კეთილსინდისიერების ამაღლება: 7 ვალდებულება (მათ შორის სასამართლო გადაწყვეტილებების გამოქვეყნების ერთიანი წესის დადგენა, ინფორმაციის თავისუფლების კანონის შემუშავება და სხვა);
გამოწვევა   III: საჯარო რესურსების უკეთესი მართვა; 2 ვალდებულება (საჯარო ფინანსების ზედამხედველობის (საჯარო აუდიტის) პროცესში მოქალაქეთა ჩართულობის გაზრდა, ელექტრონული ინოვაციები საჯარო შესყიდვების მეტი გამჭვირვალობისა და ეფექტიანობისთვის);
გამოწვევა IV: უსაფრთხო გარემოს შექმნა: 3 ვალდებულება (გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსის მიღება, „112“-თან დაკავშირების ალტერნატიული არხის - მობილური აპლიკაციის დანერგვა და სხვა);
გამოწვევა V: კორპორატიული პასუხისმგებლობის გაუმჯობესება: 3 ვალდებულება (ეკონომიკური აგენტებისათვის გზამკვლევის შემუშავება, კომპანიების მიერ ანგარიშების ელექტრონულად წარმოდგენა და ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა და სხვა).
საყურადღებოა, რომ 2016-2017 წლების სამოქმედო გეგმაში მუნიციპალიტეტებისათვის განსაზღვრული ვალდებულებები ცალკე თავად არის მოცემული. სამოქმედო გეგმის თანახმად, მუნიციპალიტეტის ორგანოები საჯარო სექტორში კეთილსინდისიერების ამაღლებისა (გამოწვევა II) და საჯარო რესურსების უკეთესი მართვით (გამოწვევა III) გათვალისწინებული ვალდებულებების იმპლემენტაცია ევალებათ.

On 11th of November, 2016 the Government of Georgia adopted Open Government Partnership’s Action Plan of 2016-2017, which was elaborated by the Open Government Georgia’s Secretariat (the Analytical Department of the Ministry of Justice of Georgia) in close collaboration with civil society, business sector and international organizations within the framework of the Open Government Georgia’s Forum.
The Action plan consists of 24 commitments of 24 responsible agencies. Furthermore, in order to develop the Action Plan, 19 meetings were conducted across the country. These meetings, along with other public consultations, were technically supported by USAID Good Governance Initiative in Georgia, as for the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), within the competence of the Chairman of the Open Government Georgia’s Secretariat, the latter was actively involved in planning and organization of consultations related to development of the Action Plan. In order to elaborate the Action Plan, public consultations were held in Borjomi, Batumi, Samtredia and other cities of Georgia. Furthermore, several commitments included in the Action Plan were selected as a result of public consultations. Among them are the commitments of local self-governments regarding the participatory process for budget development, transparency of local self-governing processes and adopting the Public Service Hall to the needs of disabled people.
In order to develop the Action Plan of 2016-2017, the Open Government Georgia’s Secretariat was presented with additional recommendations from various non-governmental organizations, including Institute for Development of Freedom of Information (IDFI).
While Speaking of the commitments provided under the third Action Plan, it is noteworthy that the number of agencies responsible for implementation of commitments under the aforementioned Action Plan has increased from 17 to 24. Namely, in accordance with IDFI recommendations, Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia, Ministry of Energy of Georgia, Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Ministry of Corrections and Probation of Georgia, Prosecutor’s Office of Georgia and LEPL “Competition Agency” were added to the Open Government Georgia’s Secretariat.
As for the structure of the Open Government Partnership’s Action Plan of 2016-2017, it consists of five grand challenges, namely:
Moreover, each of the Challenges combines various commitments:
It is noteworthy that in the Action Plan 2016-2017 the challenges of the local self-governments are presented in the separate chapter. In accordance with the Action Plan, the local self-governments will respond to two grand challenges - Increasing Public Integrity (Challenge II) and More Effectively Managing Public Resources.