კორონავირუსის პანდემიასთან დაკავშირებით გაგზავნილი სადეპუტატო კითხვების მიმოხილვა
2020 წელს, ქვეყანაში  COVID 19 პანდემიით შექმნილი კრიზისული მდგომარეობის ფონზე, მნიშვნელოვნად გაიზარდა საბიუჯეტო სახსრების გაუმჭვირვალე და არარაციონალური განკარგვის რისკები. მსგავსი რისკების ზრდას მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი შექმნილი მდგომარეობიდან გამომდინარე სატენდერო პროცედურების გარეშე განხორციელებულმა შესყიდვებმა, საზღვარგარეთიდან მიღებული დაფინანსების მნიშვნელოვანმა ზრდამ და სხვა. აღნიშნული გამოწვევების ფონზე, განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს მთავრობის საქმიანობაზე საპარლამენტო კონტროლის ეფექტიან განხორციელებას, რომლის ერთ-ერთ მნიშნელოვან მექანიზმს სადეპუტატო კითხვების გაგზავნის შესაძლებლობა წარმოადგენს.
საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის 148-ე მუხლის თანახმად, პარლამენტის წევრი უფლებამოსილია კითხვით მიმართოს საქართველოს მთავრობას, პარლამენტის წინაშე ანგარიშვალდებულ სხვა ორგანოს, მთავრობის წევრს, ყველა დონის ტერიტორიული ერთეულის ხელისუფლების ორგანოს, სახელმწიფო დაწესებულებას. კითხვაზე დროული და სრული პასუხის გაცემა სავალდებულოა. ვადა განისაზღვრება 15 დღით, თუმცა შეთანხმების შემთხვევაში შესაძლებელია ვადის 10 დღით გაგრძელება.
საქართველოს პარლამენტის საჯარო ინფორმაციის გვერდი, ხელმისაწვდომს ხდის პარლამენტის მიერ გამოქვეყნებულ საჯარო ინფორმაციას. ამ ინფორმაციის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი ნაწილია სადეპუტატო კითხვების გვერდი, რომელიც  დეპუტატების მიერ სამთავრობო უწყებებში გაგზავნილი კითხვებისა და მიღებული პასუხების გაცნობის შესაძლებლობას გვაძლევს.
სადეპუტატო კითხვების გვერდზე განთავსებული დოკუმენტაციის ანალიზის მიხედვით, 2020 წელს საპარლამენტო კონტროლის აღნიშნული მექანიზმით ისარგებლა სულ 34-მა დეპუტატმა, რომლებმაც ჯამში 843 წერილი გააგზავნა საჯარო დაწესებულებებში. 2020 წელს პლატფორმაზე ატვირთული კითხვებიდან 179 უპასუხოდ იყო დატოვებული, ხოლო 25 დღიან მაქსიმალურ ვადას 112 კითხვაზე პასუხმა გადააჭარბა.
წყარო: info.parliament.ge
2020 წელს გაგზავნილი სადეპუტატო კითხვების უმრავლესობა  საპარლამენტო უმცირესობის წარმომადგენელ პარლამენტის წევრებს ეკუთვნის. მაგალითად, 843 სადეპუტატო კითხვიდან 438 გაგზავნილია „ევროპული საქართველოს” ფრაქციების წარმომადგენლებისგან, ხოლო  148 კითხვა - “ნაციონალური მოძრაობის” დეპუტატებს ეკუთვნოდათ. სადეპუტატო კითხვების პორტალზე განთავსებული დოკუმენტაციის ანალიზის მიხედვით, ინფორმაციის მოთხოვნების  დაკმაყოფილების თვალსაზრისით მნიშვნელოვან გავლენას არ ახდენს, კითხვის ავტორის პარტიული კუთვნილება. უპასუხოდ დატოვებული მოთხოვნების პროცენტული მაჩვენებელი ფრაქციების წევრების მიხედვით 12%-დან 21%-მდე მერყეობს. მაგალითად, ფრაქცია „ქართული ოცნების“ წევრების გაგზავნილი მოთხოვნების 21%-ია უპასუხოდ დატოვებული, ფრაქცია „ევროპული საქართველო - მოძრაობა თავისუფლებისთვის“ – 19%, ფრაქცია „ევროპული საქართველო - რეგიონები“ – 26%, ხოლო  ფრაქცია „ნაციონალური მოძრაობა“ – 24%.
2020 წელს სადეპუტატო კითხვების უმრავლესობა დაკავშირებული იყო სხვადასხვა ტიპის ადმინისტრაციულ ხარჯებთან, სახელმწიფო ქონების განკარგვასთან, საკადრო პოლიტიკასთან და სხვა. საკითხის აქტუალობის მიუხედავად, კორონავირუსის პანდემიასთან პირდაპირ  შემხებლობაში იყო სადეპუტატო კითხვების მხოლოდ 3% (29 კითხვა).  აღნიშნული კითხვები შეეხებოდა პანდემიის ფარგლებში გაწეულ ხარჯებს, დონორი ორგანიზაციების მიერ საქართველოსთვის გამოყოფილ ფინანსურ დახმარებას, ვირუსის გავრცელების სტატისტიკას და სხვა. თითოეულ მათგანზე მიღებული პასუხის ანალიზი წარმოდგენილია ქვემოთ.
აღსანიშნავია ის ფაქტი რომ, კორონავირუსის პანდემიასთან დაკავშირებით არცერთი კითხვა არ იყო გაგზავნილი საპარლამენტო უმრავლესობის წევრის მიერ.
ცხრილი 2: COVID-19-თან დაკავშირებული სადეპუტატო კითხვები:
პანდემიის ფარგლებში გაწეული ხარჯების შესახებ  სადეპუტატო კითხვები
პარლამენტის წევრების მიერ პანდემიის ფარგლებში გაწეული ხარჯების შესახებ მოთხოვნილი ინფორმაცია ეხება სხვადასხვა მუნიციპალიტეტის მიერ განხორციელებულ სადეზინფექციო ღონისძიებების ხარჯებს, საკარანტინო სივრცეებისთვის გაწეულ ხარჯებს, რეგულარული ფრენების შეზღუდვის შემდეგ სუბსიდირებულ ავიარეისებს და StopCov ფონდის ხარჯებს.
სადეპუტატო კითხვების პორტალზე განთავსებული ინფორმაციის მიხედვით, უპასუხოდაა დატოვებული საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრისთვის გაგზავნილი კითხვები, რომლებიც  ეხება საკარანტინო სივრცეებზე გაწეულ ხარჯებს და რეგულარული ფრენების შეზღუდვის შემდეგ სუბსიდირებულ ავიარეისებს.
2020 წლის განმავლობაში კორონავირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით, ქუჩების სადეზინფექციო ხსნარით მორეცხვის ღონისძიებებში დახარჯული თანხის შესახებ მოთხოვნა გაიგზავნა 12 ქალაქის მერიასთან. მათ შორის 3-მა (თბილისის, ბათუმისა და ფოთის მერიებმა) კითხვა უპასუხოდ დატოვა. დანარჩენი 9 მუნიციპალიტეტის მიერ მიწოდებული ინფორმაციის მიხედვით, მსგავს ღონისძიებებზე სულ დახარჯულია 76,378 ლარი, საიდანაც ყველაზე დიდი თანხა 27,035  ლარი ათვისებულია ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის მერიის მიერ. ახალციხის და ზესტაფონის მერიების პასუხის მიხედვით, მსგავსი ღონისძიებები უსასყიდლოდ განახორციელა კერძო კომპანიებმა.
ცხრილი 3: 2020 წელს კორონავირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით, ქუჩების სადეზინფექციო ხსნარით მორეცხვის ღონისძიებებში დახარჯული თანხები:
StopCov ფონდში შესული თანხების, მათი შემომწირველების და ფონდიდან გაწეული ხარჯების შესახებ ინფორმაციის მოთხოვნის წერილი თავდაპირველად გაიგზავნა 2020 წლის მაისის თვეში. ფინანსთა სამინისტროს პასუხის მიხედვით, ამ პერიოდისათვის ფონდში შესული იყო 133,583,704.9 ლარი, რომლის ხარჯვა არ იყო დაწყებული. რაც შეეხება, შემომწირველთა ვინაობას, კითხვის ავტორს განემარტა რომ შემომწირველების შესახებ ინფორმაცია, გარდა იმ პირებისა, რომლებმაც საჯაროდ განაცხადეს Stop Cov ფონდში თანხების ჩარიცხვის თაობაზე, საქართველოს კონსტიტუციის მე-18 მუხლის მე-3 პუნქტის გათვალისწინებით, არ წარმოადგენდა საჯარო ინფორმაციას.  მოგვიანებით, ჯანდაცვის მინისტრისთვის გაგზავნილი წერილის პასუხად, კითხვის ავტორს ეცნობა, რომ ანტიკრიზისული გეგმის ფარგლებში 18 წლამდე ბავშვთა ერთჯერადი სოციალური დახმარებით უზრუნველყოფის მიზნით, StopCov ფონდი“-ს ასიგნებებიდან (133,500,000 ლარი) გამოყოფილი იქნა 123,692,000 ლარი და ხარჯი შეადგენს 122,759,200 ლარს.
2020 წელს სადეპუტატო კითხვების ფარგლებში, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრთან გაიგზავნა მოთხოვნა პოსტკრიზისული ეკონომიკური პროგრამისთვის გამოყოფილი 2 მილიარდი დოლარის წყაროების და დაგეგმილი ხარჯების მიმართულებების შესახებ. მათ შორის, ამ თანხიდან მცირე და საშუალო ბიზნესის მხარდასაჭერად მოკლევადიან და გრძელვადიან პერიოდში დაგეგმილი ღონისძიებების შესახებ. აღნიშნული მოთხოვნების პასუხად, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მიერ გაგზავნილია მთავრობის მიერ გატარებული ღონისძიებების ანგარიში. ამასთან, ადგილობრივი წარმოების მხარდაჭერის შესახებ განმარტებულია, რომ მიღებულ იქნა ქვეყანაში შაქრის წარმოების ხელშეწყობის გადაწყვეტილება, რაც მოიაზრებს კომბინატისათვის ბუნებრივი აირის შეღავათიან ფასად მიწოდებას. აღნიშნული განპირობებული იყო კრიზისის ფარგლებში შაქრის იმპორტთან არსებული პრობლემებით და მოსალოდნელი  ფასების ზრდით.
პასუხში ნახსენებია, რომ ადგილობრივი წარმოების აღდგენის მიზნით,  „აგარის შაქრის კომბინატს აქვს შესაძლებლობა, რომ გადაამუშაოს და წლის ბოლომდე ბაზარს მიაწოდოს 70 ათასი ტონა შაქარი, რაც მთლიანი მოხმარების ნახევარზე მეტია.“ ... „დახმარება მიმართულია ზოგადად სექტორისადმი, თუმცა ამ ეტაპზე „აგარის შაქარი“ წარმოადგენს ერთადერთ შაქრის გადამამუშავებელ საწარმოს საქართველოში. შესაბამისად, ნებისმიერი საწარმო, რომელიც გადაწყვეტს შაქრის წარმოებას, მასზე გავრცელდება იგივე პირობები.“
დონორი ორგანიზაციების მიერ საქართველოსთვის გამოყოფილი ფინანსური დახმარება
კორონავირუსის პანდემიის ფარგლებში დონორი ორგანიზაციების მიერ საქართველოსთვის გამოყოფილი ფინანსური დახმარებების შესახებ სადეპუტატო კითხვა, თავდაპირველად ფინანსთა მინისტრთან გაიგზავნა აპრილის თვეში. მიღებული პასუხის მიხედვით, საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციებიდან საქართველო ელოდა დაახლოებით 1.5 მილიარდ აშშ დოლარს. საერთაშორისო სავალუტო ფონდთან (IMF) 1 მაისის დამტკიცებული შეთანხმებით საქართველომ 200 მილიონი აშშ დოლარი მიიღო. ასევე, 1 მაისს „ხელი მოეწერა შეთანხმებას საქართველოსა და რეკონსტრუქციის და განვითარების საერთაშორისო ბანკს (IBRD) შორის „COVID-19-ის წინააღმდეგ სწრაფი რეაგირების პროექტზე” 73.1 მილიონი ევროს ოდენობით სესხზე.“ იმავე პროექტისთვის აზიის ინფრასტრუქტურის საინვესტიციო ბანკმა (AIIB) გამოყო 100 მილიონი აშშ დოლარი. წერილის თანახმად, 190 მილიონი ევროს ოდენობის შეთანხმება მიღწეული იყო საქართველოსა და საფრანგეთის განვითარების სააგენტოს (AFD) შორის.  ასევე, მთავრობა აპირებდა კერძო სექტორის მხარდასაჭერად, 1.5 მილიარდი აშშ დოლარის ოდენობის დაფინანსების მობილიზებას პარტნიორი დონორი ორგანიზაციების მხრიდან.
მოგვიანებით, სექტემბრის თვეში, ფინანსთა მინისტრთან კვლავ გაიგზავნა მოთხოვნა წინა წერილში ხსენებული კერძო სექტორის მხარდასაჭერად 1.5 მილიარდი აშშ დოლარის ოდენობის დაფინანსების მობილიზებასთან დაკავშირებით არსებული მდგომარეობის შესახებ. სამინისტროს განმარტებით, მათი ფუნქციების და კომპეტენციის გათვალისწინებით, დონორი ორგანიზაციების მიერ კერძო სექტორის დაფინანსებასთან დაკავშირებით ინფორმაციას არ ფლობდნენ. ხოლო საბიუჯეტო დახმარების სახით მობილიზებულ იქნა შემდეგი თანხები:
- ჩამორიცხულია დაახლოებით 517 მლნ ევრო და 200 მლნ აშშ დოლარი;
- გაგზავნილია მოთხოვნები თანხების ჩამოსარიცხად 360 მლნ ევროზე, რაც მიმდინარე წლის ბოლომდე უნდა ჩამოირიცხოს;
- მიმდინარეობს ხელმოწერის პროცედურები 430 მლნ აშშ დოლარზე.
პანდემიის მიმდინარეობასთან დაკავშირებით მიღებული ინფორმაცია
ქვეყანაში არსებული ეპიდსიტუაციურ მდგომარეობასთან დაკავშირებით, სადეპუტატო კითხვების ფარგლებში გაგზავნილია მხოლოდ ორი მოთხოვნა. პირველი კითხვა შეეხება 2020 წლის 6 სექტემბრიდან 21 სექტემბრის ჩათვლით COVID-19-ზე ჩატარებული ტესტებისა და ინფიცირებულთა რაოდენობის შესახებ ინფორმაციას. დაავადებათა კონტროლის ცენტრის მიერ მიწოდებულია სრულყოფილი პასუხი.
მეორე კითხვით საქართველოს პარლამენტი წევრი ითხოვდა ჯანდაცვის სამინისტროში დაცულ დოკუმენტს (არსებობის პირობებში), სადაც ასახული იყო  კონკრეტული ციფრებით გამოხატული გრძელვადიანი გეგმა ვირუსის რეპროდუქციის ინდიკატორთან დაკავშირებით და ქვეყანაში შექმნილი ეპიდსიტუაციის პროგნოზის სცენარები სხვადასხვა დაშვებით. ამასთან, დეპუტატს აინტერესებდა, სად გადიოდა ზღვარი (რა მაჩვენებელზე, პარამეტრზე), როდესაც სამინიტრო გასცემს რეკომენდაციას ისევ გამკაცრდეს საგანგებო მდგომარეობის პიროებებში დაწესებული შეზღუდვები.
2 ივლისის პასუხიდან კითხვაზე „კონკრეტული ციფრებით გამოხატული გრძელვადიანი გეგმის შესახებ ვირუსის რეპროდუქციის ინდიკატორთან დაკავშირებით,“ ვიგებთ, რომ საქართველოს ეპიდსიტუაციის ანალიზისთვის გამოიყენება შემდეგი მეთოდოლოგიები:
- პენსილვანიის COVID-19 Hospital Impact Model for Epidemics;
- ბაზელის უნივერსიტეტის (შვეიცარია) მიერ შემუშავებული მათემატიკური მოდელირება
- გრიპების პანდემიისთვის აშშ-ის დაავადებათა კონტროლისა და პრევენციის ცენტრების FluSurge 2.0 მეთოდი
წერილის ავტორს ასევე განემარტა, რომ შეზღუდვითი ღონისძიებების შესახებ გადაწყვეტილებებს იღებს საკოორდინაციო საბჭო. მათი სიმკაცრე კი „დამოკიდებულია მრავალ ფაქტორზე, მ.შ. კოვიდ-19-ის გავრცელების შემთხვევების რაოდენობასა და სიმწვავეზე, გავრცელების გეოგრაფიულ არეალზე, კლასტერების რაოდენობაზე, მეორეს მხრივ, ჯანდაცვის სისტემაში არსებული ადამიანურ და ჰოსპიტალურ სიმძლავრეებზე, მეზობელი ქვეყნებში ეპიდსიტუაციაზე და ა.შ.“
სხვა მოთხოვნილი ინფორმაცია
2020 წლის ივნისის თვეში საქართველოს პრემიერ მინისტრმა განაცხადა, რომ ეკონომიკის აღდგენისთვის შექმნილი იყო სამუშაო ჯგუფი, სადაც მონაწილეობას იღებდნენ კემბრიჯის და ლონდონის უნივერსიტეტისა და დელოიტის ოფისის წარმომადგენლები. საქართველოს პარლამენტის წევრმა, ლევან კობერიძემ ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინიტსრს  მიმართა აღნიშნული სამუშაო ჯგუფის საქმიანობასთან და დაფინანსებასთან დაკავშირებით სხვადასხვა შინაარსის მოთხოვნით.
ეკონომიკის მინისტრის, ნათელა თურნავას პასუხის მიხედვით, ეკონომიკურ გეგმაზე მუშაობა მიმდინარეობდა 2 სხვადასხვა საერთაშორისო საკონსულტაციო ჯგუფთან ერთად. აშშ განვითარების სააგენტოს ეკონომიკური მმართველობის პროგრამის ფარგლებში განხორციელებული სამუშაოები სრულად ფინანსდებოდა აშშ განვითარების სააგენტოს მიერ და აღნიშნული სამუშაოს დასრულება დაგეგმილი იყო 2020 წლის ივლისში. პროექტში ჩართული საერთაშორისო ექსპერტების გუნდში შედიან:
- ლუის პანიაგა - პროექტის მენეჯერი
- ვორენ ქოუთსი - მონეტარული ეკონომისტი
- სტივენ სიმანსკი - ფისკალური ეკონომისტი
- ჯესიკა მაინო - ეკონომიკური მმართველობის მრჩეველი
- სტივ ლევარნი - ეკონომიკური მმართველობის მრჩეველი
- რონ მაკმორანი - ფისკალური ღონისძიებების მრჩეველი
„UNDP-ის მოწვეული ექსპერტების მიერ განსახორციელებელი სამუშაო სრულად ფინანსდება გაეროს განვითარების პროგრამის მიერ და აღნიშნული სამუშაოს დასრულება დაგეგმილია 2020 წლის აგვისტოში.“ მოწვეული ექსპერტები არიან:
- ჰა ჯუნ ჩანგი: წამყვანი მკვლევარი. კემბრიჯის უნივერსიტეტის პროფესორი, განვითარების პოლიტიკის ცენტრის ხელმძღვანელი (კემბრიჯის უნივერსიტეტი).
- ქრისტოფერ ქრამერი: მკვლევარი სოფლის მეურნეობის, ტურიზმისა და ექსპორტის წახალისების დარგში
- ჯონატან დი ჯონი: მკვლევარი საგადასახდო, საფინანსო და ენერგეტიკის სექტორში
- კირილ ზაჩი: დამხმარე მკვლევარი
შეფასება
კორონავირუსის პანდემიასთან დაკავშირებით გაგზავნილი კითხვების ანალიზი აჩვენებს, რომ საკითხის აქტუალობის მიუხედავად, წინა მოწვევის პარლამენტის წევრთა მხოლოდ მცირე ნაწილი  იყენებდა სადეპუტატო კითხვის დასმის და ამ გზით კონტროლის განხორციელების შესაძლებლობას. განსაკუთრებით აღსანიშნავია უმრავლესობის წევრების მიერ პანდემიასთან დაკავშირებით გაგზავნილი კითხვების ნულოვანი მაჩვენებელი.
სადეპუტატო კითხვების პორტალზე განთავსებული დოკუმენტაცია, ასევე აჩვენებს, რომ ხშირია შემთხვევები, როდესაც საჯარო დაწესებულებები არ ასრულებენ მათზე კანონმდებლობით დაკისრებულ ვალდებულებას და არ უზრუნველყოფენ მოთხოვნის შესაბამისად, პარლამენტის წევრის ინფორმირებულობას. აღნიშნული გარემოება მნიშვნელოვნად აზარალებს საპარლამენტო კონტროლის ხარისხს, ისევე როგორც ამცირებს კორონავირუსის პანდემიის მართვასთან დაკავშირებით საზოგადოების ნდობის ხარისხს.
IDFI იმედს გამოთქვამს, რომ ახალი მოწვევის პარლამენტის წევრები მნიშვნელოვან ყურადღებას დაუთმობენ საპარლამენტო კონტროლის ეფექტიან განხორციელებას და აქტიურად გამოიყენებენ ყველა მათ ხელთ არსებულ მექანიზმს, მათ შორის, სადეპუტატო კითხვის დასმის შესაძლებლობას.
მასალა მომზადდა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მიერ პროექტის -კარგი მმართველობისთვის სამოქალაქო საზოგადოების გაძლიერება და ბენეფიციარი მესაკუთრეების ღიაობის სტანდარტების გაუმჯობესება - ფარგლებში.
პროექტი დაფინანსებულია ვიშეგრადის საერთაშორისო ფონდის მიერ, ვიშეგრადის გრანტების პროგრამით, ჩეხეთის, უნგრეთის, პოლონეთისა და სლოვაკეთის მთავრობების თანადაფინანსებით. ფონდის მისიაა ცენტრალურ ევროპაში მდგრადი რეგიონული იდეების წახალისება. კვლევის შინაარსზე პასუხისმგებელია IDFI და მასში გამოთქმული მოსაზრებები შესაძლოა არ გამოხატავდეს ვიშეგრადის საერთაშორისო ფონდის პოზიციას.

In 2020, in light of the crisis created by the COVID-19 pandemic, the risks of opaque and irrational management of budget resources increased significantly. The current situation significantly increased such risks due to public procurements conducted without tenders, increased foreign funding, and more. Considering these challenges, the effective exercise of parliamentary control over the activities of the government is of particular importance, one of the important mechanisms of which is the ability to send a written MP question to the accountable institution.
According to Article 148 of the Rules of Procedure of the Parliament of Georgia, a member of the Parliament is entitled to send a question to the Government of Georgia, other entities accountable to the Parliament, a member of the Government, a government body of a territorial unit of all levels, or a state institution. A timely and complete answer to the question is mandatory. The term is set at 15 days, although in the case of an agreement it is possible to extend the term by 10 days.
The public information published by the Parliament is made available on the Public Information Page of the Parliament of Georgia. One of the most important parts of this information is the MP Questions page, which allows one to get acquainted with the questions and answers received by the members of Parliament from government agencies.
According to the analysis of the documents posted on the page of MP Questions, in 2020, 34 MPs used this parliamentary control mechanism, sending a total of 843 letters to public institutions. In 2020, 179 of the questions were left unanswered, and 112 answers were given in excess of the 25-day deadline.
Source: info.parliament.ge
Most of the parliamentary questions sent in 2020 were sent by members of the parliamentary minority. Out of 843 parliamentary questions, 438 were sent from the representatives of the factions of "European Georgia", and 148 questions belonged to the deputies of the "National Movement". According to the analysis of the documentation posted on the MP Questions portal, the party affiliation of the author of the question does not have a significant impact on whether an answer is received. The percentage of unanswered requests varies between 12% and 21% by faction members. For example, 21% of the requests sent by the members of the faction "Georgian Dream" were left unanswered, the faction "European Georgia - Movement for Liberty" had 19% of questions unanswered, the factions "European Georgia - Regions" and "National Movement" had 26% and24% of unanswered questions, respectively.
In 2020, most of the MP questions were related to various types of administrative expenses, management of state property, personnel policy, etc. Despite the urgency of the issue, only 3% of the questions (29 questions) were directlyrelatedto the Coronavirus pandemic. These questions were related to the costs of the pandemic, financial assistance provided by donor organizations to Georgia, statistics related to the virus, and more. The analysis of the answers received on each of them is presented below.
It is noteworthy that none of the questions regarding the Coronavirus pandemic were posed by a member of the parliamentary majority.
Table 2: MP Questions related to the COVID-19:
The information requested by MPs regarding the costs incurred during the pandemic relates to the disinfection costs of various municipalities, the costs of quarantine facilities, subsidized flights following the restriction of regular flights, and the spendings of the StopCov fund.
Based on the information posted on the MP Questions Portal, the questions sent to the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia regarding the expenses for quarantine areas and subsidized flights after the restriction of regular flights have been left unanswered.
A request for the amount spent on street disinfection solutions (procured to prevent the spread of the coronavirus) was sent to 12 city halls. 3 of them (Tbilisi, Batumi, and Poti mayors) have not responded. According to the information provided by the other 9 municipalities, a total of 76,378 GEL was spent on such measures, of which the largest amount, 27,035 GEL, was spent by the Zugdidi Municipality. According to the response of the Akhaltsikhe and Zestaponi City Halls, the disinfection events were carried out by private companies free of charge.
Table 3: Funds spent on street disinfection solutions to prevent the spread of coronavirus, 2020:
A letter requesting information regarding the funds received by the StopCov Fund, their donors, and the expenses incurred by the Fund was originally sent in May 2020. According to the response of the Ministry of Finance, by that time, GEL 133,583,704.9 had been transferred to the Fund, none of which had been spent. As for the identities of the donors, the author of the question explained that following Article 18,3 of the Constitution of Georgia, the information about the donors was not public information, except for those who publicly announced the transfer of funds to the StopCov Fund. Later, in response to a letter sent to the Minister of Health, the author of the question was informed that 123,692,000 GEL was allocated from the StopCov Fund (133,500,000 GEL) for the provision of one-time social assistance to children under 18 under as part of the anti-crisis plan, and the cost of the program is 122,759,200 GEL.
In 2020, an MP question was sent to the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia regarding the sources of 2 billion USD allocated for the post-crisis economic program and its expenditure plan. The sender also tried to get information about the short-term and long-term measures to support small and medium-sized businesses as part of this program. In response to these requests, the Minister of Economy and Sustainable Development sent a report on the measures taken by the government. Regarding the support of local production, it is clarified that the decision was made to promote sugar production in the country, with natural gas being supplied to the sugar factory at a reduced price. The reason for this support was the problem with sugar imports during the crisis and the expected rise in prices.
The response states that in order to restore local production, "Agara Sugar Factory has the opportunity to process and supply the market with 70 thousand tons of sugar by the end of the year, which is more than half of total consumption." ... "Currently, Agara Sugar Factory is the only sugar processing factory in Georgia. Consequently, any enterprise that decides to produce sugar will receive the same support."
The parliamentary question on the financial assistance provided to Georgia by donor organizations during the Coronavirus pandemic was initially sent to the Minister of Finance in April. According to the response received, Georgia expected about $1.5 billion from international donor organizations. Georgia received $200 million in an agreement with the International Monetary Fund (IMF) approved on May 1. Also on May 1, "an agreement was signed between Georgia and the International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) for a €73.1 million rapid response project against COVID-19." The Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB) has allocated $100 million for the same project. According to the letter, an agreement for 190 million euros was reached between Georgia and the French Development Agency (AFD). The government also intended to attract $1.5 billion in funding from partner donor organizations to support the private sector.
Later in September, the Minister of Finance received a requestregarding the current state of mobilization of $1.5 billion for the support of the private sector. According to the Ministry, they did not have information on private sector funding by donor organizations. The following funds were mobilized in the form of budget assistance:
- Approximately 517 million euros and 200 million US dollars are written off;
- Requests have been sent for the transfer of funds amounting to 360 million euros, which must be written off by the end of this year;
- Signing procedures are underway for $430 million.
Only 2 questions have been sent regarding the epidemiological situation in the country. The first question requested information about the tests performed for COVID-19 between September 6 and September 21, 2020, and the number of infected people. A complete answer was provided by the Centers for Disease Control.
In the second question, the member of the Parliament of Georgia requested a document kept in the Ministry of Health (if such a document existed) that would reflect a long-term plan expressed in specific numbers on the indicator of virus reproduction and forecasts of the epidemic situation under different scenarios. The MP was interested in knowing the threshold (rate/parameter) after which the Ministry of Health issued a recommendation to tighten the restrictions imposed in the state of emergency.
According to the answer of July 2 to the question "On the long-term plan expressed in concrete numbers concerning the virus reproduction indicator," we learn that the following methodologies are used to analyze the epidemiological situation in Georgia:
- Pennsylvania COVID-19 Hospital Impact Model for Epidemics;
- Mathematical modeling developed by the University of Basel (Switzerland);
- FluSurge 2.0 Method of US Centers for Disease Control and Prevention for Influenza Pandemic
The author of the letter also explained that decisions on restrictive measures are made by the Coordinating Council. Their severity "depends on many factors, including "the number and severity of Covid-19 cases, the geographical area of distribution, the number of clusters, on the other hand, the human and hospital capacity in the healthcare system, the epidemic situation in neighboring countries, etc."
In June 2020, the Prime Minister of Georgia announced that a working group had been established to restore the economy, with representatives from Cambridge and the University of London and the Deloitte office. A member of Parliament of Georgia, Levan Koberidze, addressed the Minister of Economy and Sustainable Development with a request for various information related to the activities and funding of the working group.
According to the answer of the Minister of Economy, Natela Turnava, the economic plan was created together with 2 different international consulting groups. The work carried out under the USAID Economic Governance Program was fully funded by the US Agency for Development and Cooperation and was scheduled to be completed in July 2020. The team of international experts involved in the project includes:
Luis Paniaga - Project Manager
Warren Coates - Monetary Economist
Stephen Simansky - Fiscal Economist
Jessica Maino - Economic Governance Advisor
Steve Levarn - Economic Governance Advisor
Ron McMoran - Fiscal Advisor
"The work to be carried out by UNDP-invited experts is fully funded by the United Nations Development Program and is scheduled to be completed by August 2020." The invited experts are:
- Ha Jun Chang: Leading Researcher. Professor at the University of Cambridge, Head of the Center for Development Policy (University of Cambridge).
- Christopher Kramer: Researcher in Agriculture, Tourism and Export Promotion
- Jonathan Di Johnny: Researcher in Tax, Finance, and Energy
- Kirill Zachi: Assistant Researcher
Analysis of the questions sent regarding the coronavirus pandemic shows that, despite the urgency of the issue, only a small part of the members of parliament of the previous convocation exercised the right to ask a parliamentary question. It must be mentioned that no pandemic-related questions were sent by the majority members.
The evidence published on the MP Questions Portal also shows that there is a significant number of cases when public institutions do not fulfill their legal obligations and do not provide information to the Member of Parliament upon request. This fact significantly damages the quality of parliamentary control, as well as reduces the degree of public trust in the management of the coronavirus pandemic.
IDFI hopes that the newly convened Members of Parliament will pay considerable attention to the effective exercise of parliamentary control and will actively use all the mechanisms at their disposal, including the opportunity to ask parliamentary questions.