საჯარო ინფორმაციის 10 დეკემბრის ანგარიშები
ყოველი წლის 10 დეკემბერს საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის 49-ე მუხლის თანახმად, ყველა საჯარო დაწესებულება ვალდებულია საჯარო ინფორმაციის გაცემის ანგარიში წარუდგინოს საქართველოს პრეზიდენტს, საქართველოს პარლამენტს, პრემიერ მინისტრს და ასევე გამოაქვეყნოს "საკანონმდებლო მაცნეს" ვებ-გვერდზე.
საჯარო ინფორმაციის ანგარიშის წარდგენა ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ხარისხის შეფასების და კონტროლის მნიშვნელოვანი მექანიზმია როგორც ხელისუფლების უმაღლესი ორგანოების ასევე სამოქალაქო საზოგადოებისათვის.
IDFI-ის მიერ განხორციელებული ბოლო კვლევის ფარგლებში, 2009-2013 წლების ანგარიშების შედარებამ აჩვენა, რომ დაწესებულებების მხრიდან შემუშავებულ ანგარიშებში ასახული მონაცემები უმეტეს შემთხვევაში არასრულყოფილია, არ შეესაბამება სზაკ-ის მოთხოვნებს და აქედან გამომდინარე ნაკლებად ასახავს ინფორმაციის თავისუფლებასთან დაკავშირებულ რეალურ ვითარებას. ხშირია შემთხვევები როდესაც ანგარიშების წარდგენა ვადის დარღვევით ხდება, ხოლო ზოგიერთი საჯარო დაწესებულება საჯარო ინფორმაციის გაცემის ანგარიშის წარდგენას აუცილებელ ვალდებულებად საერთოდ არ განიხილავს. ამასთან ვხვდებით, შემთხვევებს როდესაც კონკრეტული საჯარო დაწესებულების მიერ ვერ-ხერხდება ფინანსური სახსრების მოძიება, რომ აღნიშნული ანგარიში განთავსებული იქნას საკანონმდებლო მაცნეს ვებ-გვერდზე.
არსებული პრაქტიკის გაუმჯობესების მიზნით, 2014 წლის 3 დეკემბერს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) საჯარო დაწესებულებებს გაუგზავნა ინსტიტუტის მიერ შემუშავებული ფორმა საჯარო ინფორმაციის ანგარიშისათვის. ვფიქრობთ, ჩვენს მიერ შეთავაზებული ანგარიშის ფორმა უფრო სრულყოფილს და ინფორმაციულს გახდის სტატისტიკურ ინფორმაციას, რომელიც უნდა წარადგინოს საჯარო დაწესებულებამ. აღსანიშნავია, რომ დაწესებულებების დიდმა ნაწილმა გამოთქვა მზადყოფნა, რომ 2014 წლის 10 დეკემბრის ანგარიში მათ მიერ წარდგენილი იქნებოდა ინსტიტუტის მიერ შემუშავებული ფორმის მიხედვით.
კიდევ ერთი საკითხი რაც ჩვენი აზრით მნიშვნელოვნად შეუწყობდა ხელს 10 დეკემბრის ანგარიშების სრულყოფილი სახით წარმოებას, არის საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების ვალდებულების IDFI-ის რეკომენდაციების შესაბამისად შესრულება. კერძოდ, საქართველოს მთავრობის 2013 წლის 26 აგვისტოს N 219 დადგენილების „საჯარო ინფორმაციის ელექტრონული ფორმით მოთხოვნისა და პროაქტიულად გამოქვეყნების შესახებ“ მიხედვით, სავალდებულო პროაქტიულად გამოსაქვეყნებელ ინფორმაციას შორის ვხვდებით საჯარო ინფორმაციის 10 დეკემბრის ანგარიშისა და ადმინისტრაციული კოდექსის 37-ე და მე-40 მუხლების შესაბამისად განცხადებების ზოგადი სტატისტიკის გამოქვეყნების ვალდებულებას.
ჩვენი აზრით, აღნიშნული ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნება ერთის მხრივ დაინტერესებულ პირს საშუალებას აძლევს კვარტალში ერთხელ გაეცნოს სტატისტიკურ მონაცემებს, ხოლო მეორეს მხრივ თავად დაწესებულებას უადვილებს ყოველი წლის 10 დეკემბრისთვის შესაბამისი ინფორმაციის თავმოყრას და ანგარიშის კონსოლიდირებას. ამავე დროს, ინსტიტუტის რეკომენდაციით, საჯარო დაწესებულებებმა უნდა უზრუნველყონ საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნებით შემოსული წერილების დეტალური რეესტრის განთავსება მოთხოვნის თარიღის, გამომგზავნის, ადრესატის, შინაარსის და განხილვის შედეგების მითითებით. მისასალმებელია ის ფაქტი, რომ აღნიშნული რეკომენდაცია გათვალისწინებულია მთელი რიგი უწყებების მიერ. ვფიქრობთ, ყოველ-კვარტალური რეესტრის წარმოება მნიშვნელოვანად გაუადვილებს საჯარო დაწესებულებებს 10 დეკემბრის სრულყოფილი ანგარიშის დამუშავებას.
ინსტიტუტი იმედოვნებს, რომ 2014 წლის 10 დეკემბრის ანგარიშები საჯარო დაწესებულებების მიერ წინა წლებში წარდგენილ საჯარო ინფორმაციის გაცემის ანაგარიშებზე სრულყოფილი იქნება. ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი კიდევ ერთხელ მიმართავს რეკომენდაციით საჯარო დაწესებულებებს და სთავაზობს:
•  საჯარო დაწესებულებების უფლებამოსილი პირების მიერ გამოცემული იქნეს შესაბამისი სამართლებრივი აქტები, რომლის მიხედვითაც დამტკიცდება IDFI-ის მიერ შემოთავაზებული 10 დეკემბრის ანგარიშის ფორმა.
•  საჯარო დაწესებულებებმა ადმინისტრაციული კოდექსის 37-ე და მე-40 მუხლების შესაბამისად განცხადებების ზოგადი სტატისტიკის გამოქვეყნების ვალდებულების შესრულებისას იხელმძღვანელონ საქართველოში უკვე დანერგილი კარგი პრაქტიკით, რომელიც ითვალისწინებს ყოველ-კვარტალური დეტალური რეესტრის წარმოებას.

According to art.49 of the General Administrative Code of Georgia, public agencies are obliged to submit Annual Freedom of Information Reports to the Parliament, President and the Prime Minister of Georgia on December the 10th each year.
The obligation of public agencies to submit the freedom of information reports is a an important leverage in the hands of supervising state authorities as well as civil society to assess public information accessibility practice implemented in different state institutions.
Within the auspices of the recent report prepared by IDFI, the institute conducted comparative analyses of freedom of information reports submitted by public agencies during the period of 2009-2013. The analyses show that the data provided by administrative bodies in the reports are often incomplete, do not meet the requirements of the General administrative Code of Georgia and fail to reflect the practice implemented in public agencies. Quite often public agencies fail to submit the reports before the deadline enshrined by the legislation. Moreover number of public entities do not accept the obligation to submit the freedom of information reports at all. In certain cases, we also face the instances when public entities have no sufficient funds to ensure that the report is duly published on the web-page of legislative herald – matsne.gov.ge.
On December the 3rd 2014, with the aim of improving the existing problematic practice at public agencies, IDFI has sent a special fill-in form, prepared by the institute to administrative bodies. We find that the suggested fill-in form will assist public agencies in submitting the freedom of information reports which are highly informative and precise. It should be emphasized, that considerable number of public agencies expressed their consent to submit the freedom of information reports using the special fill-in from developed by IDFI.
Another aspect, which in our opinion would reinforce the proper implementation of the obligation to submit the 10th of December freedom of information reports, is the fulfillment of the proactive disclosure obligation of the state entities, by following the recommendations prepared by IDFI. Within the list of information to be proactively published by state entities, enshrined in The Ordinance No 219 of the Government of Georgia on Requesting Public Information in Electronic From and Publishing it Proactively, the obligation to publish the 10th of December Reports and general statistical information (based on art.37 and 40 of the general administrative Code of Georgia) can be found.
In our opinion the proactive publication of this information will on the one hand give leverage to any one interested to review the information on quarterly bases and on the other will simplify the process of preparing the 10th of December Reports for public entities, as they will only have to gather and consolidate the information published on quarterly basis. In addition it is crucial for public agencies to ensure that public registries of FOI requests are duly published on their web-pages, indicating the date of the FOI request, the content of the request and the result. It should be mentioned here, that this recommendation has been followed by number of public entities. Nevertheless publishing the registry on quarterly bases will have considerable positive impact on the process of preparing the annual 10th of December reports.
We hope that, the 10th of December Reports submitted by the public agencies in the year of 2014, will be of higher standards as compared to the previous years, and will meet the requirements enshrined in relevant Georgian legislation. IDFI addresses public entities one more time and recommends the following:
• Relevant responsible officials of public agencies should issue legal acts, according to which the form of the 10th of December Report prepared by IDFI will be obligatory for public entities;
• When publishing the statistical information (enshrined by the art.37 and 40 of the General Administrative Code of Georgia) public agencies should take into consideration already implemented good practice of quarterly processing the public registry of FOI requests.