ფარული მიყურადების რეგულირება საქართველოში (აპრილი-დეკემბერი, 2016)
ეს ინფორმაცია არის IDFI-ის მიერ მომზადებული ანგარიშის შეჯამება, რომელიც ეხება 2013 წლიდან საქართველოში ფარული მიყურადების რეგულირებას. შეჯამება ასახავს ამ მიმართულებით მომხდარ უახლეს მოვლენებს (აპრილი-დეკემბერი, 2016). სრული ანგარიში ხელმისაწვდომია ინგლისურ ენაზე ტექსტის ბოლოს თანდართული დოკუმენტის (პდფ ვერსია) სახით.
უახლესი გამოკითხვები აჩვენებს, რომ საზოგადოებრივი აზრი ფარულ მიყურადებასთან დაკავშირებით 2013 წლის შემდეგ დიდად არ შეცვლილა და საზოგადოებაში კვლავ არსებობს იმის განცდა, რომ სამართალდამცავი ორგანოები არაკანონიერად იყენებენ ფარული მიყურადების ტექნიკურ საშუალებებს.
მიუხედავად იმისა, რომ ბოლო პერიოდში გარკვეული პროგრესი იქნა მიღწეული უკანონო მიყურადების საქმეების გამოძიებაში, 2012 წელს ხელისუფლების შეცვლის შემდეგ უკანონო ფარული ჩანაწერების გამოქვეყნების გაგრძელებამ გააძლიერა ეჭვი, რომ გრძელდება უკანონო თვალთვალის სისტემური პრაქტიკა, რომ ხელისუფლებას არ სურს საკუთარი ძალაუფლების შეზღუდვა და რომ ამ მიმართულებით არ მიმდინარეობს ეფექტური რეფორმა.
2014 წლის დეკემბრიდან დაიწყო რეფორმა, რომლის შედეგადაც შინაგან საქმეთა სამინისტროს (შსს) გამოეყო სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური (სუს), რომელსაც დაეკისრა უსაფრთხოებისა და კონტრდაზვერვის ფუნქციების განხორციელება. მიუხედავად იმისა, რომ ქართული ოცნების 2012 წლის წინასაარჩევნო პროგრამის მიხედვით, სუს-ის უფლებამოსილება უნდა შემოფარგლულიყო დაზვერვითი და ანალიტიკური საქმიანობით, მას მაინც მიენიჭა საგამოძიებო და საპოლიციო უფლებამოსილებები. რეფორმამ სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების მხრიდან კრიტიკა დაიმსახურა შსს-სა და სუს-ს შორის ფუნქციების პოტენციური დუბლირების, აგრეთვე ახლადშექმნილ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურზე სამოქალაქო თუ საპარლამენტო კონტროლის განხორციელების შეზღუდული რესურსის გამო.
2015 წლის 31 მარტს ამოქმედდა მიყურადების ე. წ. „ორგასაღებიანი“ სისტემა, რომლის მიხედვითაც, მიყურადების განსახორციელებლად სამართალდამცავ ორგანოებს სასამართლო ნებართვის გარდა სჭირდება ელექტრონული ნებართვა პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორისგან. ინსპექტორის ინსტიტუტისადმი მაღალი საზოგადოებრივი ნდობიდან გამომდინარე, ახალი სისტემა დადებითად შეიძლება შეფასდეს. თუმცა, როგორც გაირკვა, ორგასაღებიანი სისტემის არსებობა მაინც ვერ უზრუნველყოფს უკანონო მიყურადების სრულფასოვან პრევენციას, რადგან ძალოვან უწყებებს კვლავ დარჩათ ტექნიკური შესაძლებლობა სასამართლოსა და ინსპექტორის გვერდის ავლით განახორციელონ ფარული მიყურადება.
2016 წლის აპრილში, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ არაკონსტიტუციურად ცნო სუს-ის ტექნიკური წვდომა სატელეკომუნიკაციო ოპერატორების ქსელებთან, რაც იძლევა კომუნიკაციის შეუზღუდავი მონიტორინგისა და მონაცემთა შეგროვების შესაძლებლობას. გადაწყვეტილების მიხედვით, მოქმედი კანონმდებლობა ვერ უზრუნველყოფს კონტროლის მექანიზმს ინტერნეტსივრცეში ინფორმაციის რეალურ დროში მოპოვების პროცესზე. ერთადერთი ბერკეტი, რაც ამ შემთხვევაში გააჩნია პერსონალური მონაცემების დაცვის ინსპექტორს, არის მონაცემთა დამმუშავებლის/უფლებამოსილი პირის მიერ მონაცემთა დამუშავების კანონიერების შემოწმება.
საკონსტიტუციო სასამართლომ დაადგინა 2017 წლის 31 მარტი, როგორც ბოლო ვადა იმისთვის, რომ გატარდეს საკანონმდებლო ცვლილებები და მომზადდეს ახალი სისტემისთვის საჭირო ინსტიტუციური და ტექნიკური ბაზა. ამ მიზნით, კამპანია „ეს შენ გეხებაში“ მონაწილე სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებმა მოამზადეს საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტი, რომელიც გულისხმობდა სამი ახალი ინსტიტუტის შექმნას: 1. თვალთვალის სპეციალური სააგენტო; 2. საპარლამენტო საზედამხედველო საბჭო; 3. დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმი. უნდა  გაზრდილიყო  პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის საზედამხედველო უფლებამოსილებები ფარულ მიყურადებასთან დაკავშირებით. თუმცა,  კანონპროექტის 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებამდე ინიცირება ვერ მოხერხდა.
ამავე დროს,  ორგასაღებიანი სისტემა ვერ უზრუნველყოფს ფარულ საგამოძიებო მოქმედებებზე სრულყოფილ სასამართლო  კონტროლს, რადგან სამართალდამცავ ორგანოებს კვლავ დარჩათ შესაძლებლობა განახორციელონ კონტრდაზვერვითი ან საიდუმლო საგამოძიებო საქმიანობები (როგორიცაა საიდუმლო აუდიო ან ვიდეო ჩაწერა, ვიდეო ან ფოტოგადაღება ა.შ.) სასამართლოს ნებართვის გარეშე; აგრეთვე, კონტრდაზვერვითი ინფორმაციის მოპოვების მიზნით, მათ აქვთ უფლება განახორციელონ ელექტრონული კავშირის ერთი მონაწილის წერილობითი თანხმობით. აღნიშნულ საკითხზე ადამიანის უფლებების სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრმა (EMC) საკონსტიტუციო სასამართლოს სარჩელით მიმართა 2015 წლის 16 ნოემბერს.
ფარული მიყურადების ოფიციალური სტატისტიკა
ფარული მიყურადების შესახებ სტატისტიკური მონაცემების პროაქტიული გამოქვეყნება მნიშვნელოვან როლს ასრულებს სამართალდამცავ ორგანოებსა და სასამართლო სისტემაზე საზოგადოებრივი კონტროლის განხორციელებაში, ასევე ამ სფეროში არსებული სახელმწიფო პოლიტიკის მიმართ საზოგადოების ნდობის ამაღლებაში. ამ მხრივ, დადებითი მოვლენა იყო საქართველოს უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილება, პროაქტიულად გამოქვეყნდეს მონაცემები სატელეფონო საუბრის ფარულ მიყურადებასა და ჩაწერაზე განხილული შუამდგომლობების რაოდენობის შესახებ.  ეს ვალდებულება წარმოადგენდა IDFI-ისა და სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) სამოქმედო გეგმის ფარგლებში შემუშავებულ რეკომენდაციას. ამავდროულად, კანონმდებლობაში განხორციელებული ცვლილებების შედეგად, 2014 წლის 1 აგვისტოდან უზენაესმა სასამართლომ ასევე დაიწყო  ფარული საგამოძიებო მოქმედებების რეესტრისპროაქტიულად გამოქვეყნებაც.
გამოქვეყნებული მონაცემების მიხედვით,  პირველი ინსტანციის სასამართლოებში სატელეფონო მიყურადებასთან დაკავშირებით წარდგენილი შუამდგომლობების რაოდენობა ყოველწლიურად მცირდება. კერძოდ, 2011 წელს მათი რაოდენობა 7,000-ზე მეტი იყო (მხოლოდ პროკურატურის), ხოლო 2015 წელს - 400-ზე ნაკლები (ჯამურად ყველა საგამოძიებო ორგანოსი ერთად). სტატისტიკის მიხედვით, ასევე შემცირდა სასამართლოების მიერ დაკმაყოფილებული შუამდგომლობების პროცენტული წილი. კერძოდ, 2011-2012 წლებში სასამართლოების მიერ დაკმაყოფილდა წარდგენილი შუამდგომლობების თითქმის  100%, ხოლო უკანასკნელი 3 წლის განმავლობაში სასამართლო აკმაყოფილებს - დაყენებული შუამდგომლობების არაუმეტეს 84%.
გარდა ამისა, 2015 წლიდან პროაქტიულად გამოქვეყნებულ ინფორმაციაში მოცემულია მონაცემები სატელეფონო საუბრის ფარული მიყურადებისა და ჩაწერის ვადის გაგრძელების რაოდენობის შესახებ. 2015 წელს სატელეფონო მიყურადების ვადის გაგრძელების შესახებ სულ 85 შუამდგომლობა იქნა განხილული, მათგან სრულად დაკმაყოფილდა 72, ნაწილობრივ კი 9, არ დაკმაყოფილებულა მხოლოდ 4 მოთხოვნა. შედეგად, მიყურადებისა და ჩაწერის გაგრძელებაზე მოთხოვნების დაკმაყოფილების პროცენტი 95%-ს შეადგენდა.
2016 წლის პირველი 9 თვის მონაცემებით, სატელეფონო მიყურადების ვადის გაგრძელების შესახებ სულ განიხილეს 150 შუამდგომლობა, მათგან სრულად დაკმაყოფილდა 137 და ნაწილობრივ 5. დაუკმაყოფილებელი მოთხოვნების რაოდენობამ კი რვა შეადგინა. მოთხოვნათა დაკმაყოფილების წილმა კვლავაც 95% შეადგინა.
ჯერჯერობით გამოქვეყნებული არ არის 2016 წლის სრული მონაცემები ფარული საგამოძიებო მოქმედებების შესახებ, სადაც გაერთიანებულია როგორც სატელეფონო მიყურადებაზე,  ისე სხვა ფარული მოქმედებების შესახებ დაკმაყოფილებული შუამდგომლობები. 2015 წლის მონაცემებით საქართველოს საქალაქო/რაიონულ სასამართლოებში სულ შევიდა 2,719 შუამდგომლობის მოთხოვნა, რომელთაგანაც განიხილეს 2,693. საბოლოო ჯამში სრულად დაკმაყოფილდა 2,098 და ნაწილობრივ 251 მოთხოვნა. შუამდგომლობის მოთხოვნას უარი მხოლოდ 344 შემთხვევაში ეთქვა.
საკონსტიტუციო სასამართლოს 2016 წლის აპრილის გადაწყვეტილებამ ცხადყო, რომ სუს-ს გააჩნია ტექნიკური შესაძლებლობა სასამართლოსა და პერსონალური მონაცემების დაცვის ინსპექტორის გვერდის ავლით,  განახორციელოს ფარული მიყურადება. შესაბამისად, შესაძლოა პროაქტიულად გამოქვეყნებული მონაცემები, სრულად ვერ ასახავდეს ფარულ მიყურადებასთან დაკავშირებულ რეალურ მდგომარეობას.
მიმდინარე პროცესების შეჯამება
2016 წლის დეკემბრის მდგომარეობით შემდეგი პროცესები მიმდინარეობს ფარულ მიყურადებასთან დაკავშირებით:
- საზოგადოებრივი აზრი მიყურადებასთან დაკავშირებით 2013 წლის შემდეგ კარდინალურად არ შეცვლილა. კვლავ არსებობს განცდა, რომ სამართალდამცავი ორგანოები  არაკანონიერად იყენებენ ფარული მოსმენების ტექნიკურ საშუალებებს.
- გრძელდება გამოძიება უკანონო მიყურადების საქმეებზე.  უშიშროებისა და პოლიციის რამდენიმე ყოფილი თანამშრომელი დაკავებულია, თუმცა ისინი უარყოფენ დანაშაულს. გამოძიების საბოლოო შედეგები საზოგადოებისთვის უცნობია.
- 2012 წელს საპარლამენტო არჩევნების შემდგომ განხორციელებული ხელისუფლების შეცვლის შემდეგაც დაფიქსირდა უკანონო ფარული ჩანაწერების გამოქვეყნების ახალი შემთხვევები, რამაც გააძლიერა ეჭვი, რომ გრძელდება უკანონო თვალთვალის სისტემური პრაქტიკა, რომ ხელისუფლებას არ სურს საკუთარი ძალაუფლების შეზღუდვა და რომ ამ მიმართულებით არ მიმდინარეობს ეფექტური და ყოვლისმომცველი რეფორმა.
- შინაგან საქმეთა სამინისტროს (შსს) რეფორმამ დაიმსახურა კრიტიკა შსს-სა და ახლად შექმნილ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურს შორის ფუნქციების პოტენციური დუბლირების გამო.
- ფარული მიყურადების ორგასაღებიანი სისტემა, რომელიც უკვე 1.5 წელია ფუნქციონირებს, დადებითად შეიძლება შეფასდეს პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის მიმართ მაღალი საზოგადოებრივი ნდობის გამო. თუმცა, ამ სისტემის მდგრადობა და ეფექტიანობა მეტწილად დამოკიდებული იქნება შემდგომ ინსტიტუციონალურ რეფორმაზე.
- 2016 წლის აპრილში, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ არაკონსტიტუციურად ცნო სუს-ის ტექნიკური წვდომა სატელეკომუნიკაციო ოპერატორების ქსელებთან, რაც იძლევა კომუნიკაციის შეუზღუდავი მონიტორინგისა და მონაცემთა შეგროვების შესაძლებლობას. როგორც სასამართლოს გადაწყვეტილებაშია აღნიშნული, ორგასაღებიანი სისტემის არსებობა ვერ უზრუნველყოფს სასამართლოსა და ინსპექტორის გვერდის ავლით უკანონო მიყურადების განხორციელების აღკვეთის ეფექტურ მექანიზმს. აქედან გამომდინარე, საჭიროა ფუნდამენტური ცვლილებები.
- საკონსტიტუციო სასამართლომ დაადგინა 2017 წლის 31 მარტი, როგორც ბოლო ვადა იმისთვის, რომ გატარდეს ფუნდამენტური საკანონმდებლო ცვლილებები და მომზადდეს ახალი სისტემისთვის საჭირო ინსტიტუციური და ტექნიკური ბაზა. ამ მიზნით, კამპანია „ეს შენ გეხება”-ში მონაწილე სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებმა მოამზადეს საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტი. თუმცა, 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებამდე მისი ინიცირება ვერ მოხერხდა.
- უზენაესი სასამართლო აგრძელებს ფარული მიყურადების შესახებ სტატისტიკის პროაქტიულად გამოქვეყნებას. ეს პრაქტიკა დაინერგა, როგორც „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) სამოქმედო გეგმის ფარგლებში აღებული ვალდებულება (IDFI-ისა და სხვა ორგანიზაციების რეკომენდაციის საფუძველზე).
რას შეიძლება ველოდოთ ფარული მიყურადების რეგულირებასთან მიმართებით:
- საქართველოს მთავრობასა და პარლამენტს 3 თვეზე ნაკლები დარჩათ იმისთვის, რომ აღასრულონ საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილება და მოამზადონ ფუნდამენტური საკანონმდებლო ცვლილებები. ამ დროისთვის უცნობია, რა ფორმით მოხდება სამოქალაქო საზოგადოების მიერ შემუშავებული წინადადებებისა და რეკომენდაციები გათვალისწინება პარლამენტში.
- 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნების შედეგად, მმართველმა პარტიამ დააგროვა საკონსტიტუციო უმრავლესობის შესაქმნელად საკმარისი მანდატები, რაც გულისხმობს იმას, რომ ხელისუფლებას აქვს ყველა შესაძლებლობა გაატაროს ფარული მიყურადების ფუნდამენტური რეფორმა, რაც შეუძლებელია ძალოვან სტრუქტურებზე ეფექტური კონტროლის სისტემის  შექმნისა და საკუთარი ძალაუფლების გარკვეული შეზღუდვის გარეშე. იმ შემთხვევაში, თუ საკონსტიტუციო უმრავლესობის პირობებში, ხელისუფლება ვერ შეძლებს უკანონო მიყურადების პრევენციის რეალური სისტემის  ჩამოყალიბებას, საზოგადოებაში გამყარდება მოსაზრება, რომ გადაწყვეტილების მიმღებებს არ გააჩნიათ ცვლილებების განხორციელების საკმარისი პოლიტიკური ნება.

Authors: Teona Turashvili and Tamar Iakobidze
The given information summarizes the latest report that is part of a series of reports prepared by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) on secret surveillance regulation in Georgia since 2013. The summary covers the period between April-December, 2016. The full report on the regulation of secret surveillance in Georgia since 2013 can be found in pdf document below.
Recent surveys show that public perception of surveillance has not changed dramatically in Georgia since 2013. There is still a perception that law enforcement agencies have technical capacity to wiretap and are using this capacity in illegal ways.
Although there has been some progress in terms of investigation of cases of illegal surveillance, the emergence of new cases after the change of government in 2012 has increased doubts on continuing systemic practice of illegal surveillance, lack of willingness from the government to limit its power, and indicates a lack of efficient and comprehensive reform in this area.
As a result of the reform aimed at decoupling security and intelligence agencies from the Ministry of Internal Affairs (MIA) started in December 2014, a new institution State Security Service was created to be in charge of security issues. However, even though, according to the election program of Georgian Dream for 2012 Parliamentary Elections, the functions of State Security Service were supposed to be limited to intelligence gathering, analysis, systematization and realization, and it was explicitly stated that criminal prosecution must not be a function of the security service, it was still given investigative and police functions.
Civil society has criticized the reform for potential duplication of functions between the MIA and the State Security Service, as well as for limited resources for civic or parliamentary oversight on newly created State Security Service.
According to the two-key system, which went into force on March 31st 2015, law enforcement agencies have to obtain electronic permission from the Personal Data Protection Inspector, in addition to a court order, prior to conducting surveillance. Considering the high level of public trust in the institution Personal Data Protection Inspector, the new system can be assessed positively. However, as it was revealed, the existence of the two-key system does not eradicate the risks of illegal secret surveillance, as security services still possess technical capacity to carry out surveillance and counterintelligence activities bypassing courts and Personal Data Protection Inspector.
In April 2016, the Constitutional Court of Georgia ruled that technical access of State Security Service to telecom operators’ networks, allowing unfettered monitoring of communication and collection of communications metadata, was unconstitutional. Also, the Constitutional Court ruled that there is no control mechanism over real time access to Internet traffic in the legislation. The only leverage the Personal Data Protection Inspector has in this regard is his/her power to inspect the lawfulness of data processing by a data controller/a data processor.
March 31, 2017 was set as a deadline for preparing fundamental legislative amendments and ensuring institutional and technical base for a new system. For this purpose, civil society organizations (CSOs) involved in the campaign ‘This Affects You’ have prepared a package of legislative changes, further reforming regulation of surveillance in Georgia. The draft law envisioned the establishment of three new bodies/institutions: 1. Special Agency of Surveillance; 2. Parliamentary Supervisory Council of the State SecurityService; and 3. Independent Investigation Mechanism. The draft law proposed a significant increase of the oversight powers of the Personal Data Protection Inspector in regards to secret surveillance. However, the draft law was not submitted to the Parliament before 2016 October Parliamentary elections.
Furthermore, the two-key system does not ensure complete control of the court on secret investigative actions, since law-enforcement authorities still have the possibility to carry out counterintelligence or secret investigative activities (secret audio and video recording, movie and photo recording, using TV cameras and other electronic devices) without court approval. Moreover, law-enforcement agencies also have the right to launch electronic surveillance with the written consent of at least one party of the communication, in order to obtain counterintelligence information. Human Rights Education and Monitoring Center (EMC), a Tbilisi-based NGO, filed a lawsuit in the Constitutional Court against these legal provisions on November 16, 2015.
Official Statistics of Surveillance
Proactive disclosure of data on state secret surveillance plays a vital role in ensuring civic control over law-enforcement agencies and court system, as well as in raising public trust towards existing policies in this area. A positive development in this direction was the decision of the Supreme Court of Georgia on proactive disclosure of secret surveillance of telephone conversations and the number of considered motions. This obligation was taken by the Supreme Court as a result of a recommendation made by IDFI and other CSOs in the framework of the Open Government Partnership (OGP) Action Plan of Georgia. Furthermore, as a result of legislative changes, since August 1, 2014 the Supreme Court of Georgia also started proactively disclosing the registry of actions of secret investigation.
According to the published data, the number of motions on telephone surveillance made to the Courts of First Instance has been decreasing every year. Namely, there were more than 7,000 motions in 2011 (only in case of Prosecutor’s Office), while in 2015 there were less than 400 (total sum of all investigative bodies). According to the statistics, the percentage of granted motions has also decreased over the past years. While almost 100% of requests were being approved between 2011 and 2012, this number went down to 84% over the past three years.
Since 2015 the proactively disclosed information also includes data about the number of duration extensions for existing motions on telephone surveillance and recording. In 2015 there were a total of 85 motions considered for duration extension, out which 72 were fully granted, 9 were granted partially, and only 4 motions were not granted. Therefore, the approval rate for motions on extension of surveillance and recording was 95%.
According to the first 9 months of 2016, a total of 150 motions were considered for duration extension, 137 motions were fully granted, 5 were granted partially and 8 were not granted. The approval rate for motions on extension of surveillance and recording was still 95%.
The complete data for secret investigative actions in 2016, including both telephone surveillance and motions on other secret actions, has not been published yet. In 2015 there were a total of 2,719 motions to both city and regional courts of Georgia, out of which 2,693 were considered. In total 2,098 motions were fully granted, 251 – granted partially, 344 motions were not granted.
The April 2016 decision of the Constitutional Court of Georgia has clearly shown that the security services possess technical capacity to carry out surveillance activities bypassing courts and Personal Data Protection Inspector. Therefore, it can be possible that the proactively published information does not accurately depict the existing picture of secret surveillance.
A Summary of Ongoing Processes
At the moment of writing of this report (December 2016) the following processes are ongoing:
- Public perception of surveillance has not changed dramatically in Georgia since 2013. There is still a perception that law enforcement agencies have technical capacity to wiretap and are using this capacity in illegal ways.
- Investigation of cases of illegal surveillance is underway. A number of former security and police officers were detained concerning illegal surveillance, although the arrested denied charges and the final results of the investigation are unknown.
- The fact that a number of cases of illegal surveillance took place after 2012 have strengthened doubts about the continuation of a systemic practice of illegal surveillance, and have pointed out the lack of willingness from the government to limit its power by conducting an efficient and comprehensive reform in this area.
- Reform of the Ministry of Internal Affairs (MIA) was criticized for a potential duplication of functions between the MIA and the newly created State Security Service.
- The two-key system, which has been in use for about 1.5 years, can be positively assessed due to high level of public trust in the impartiality of the Office of the Personal Data Protection Inspector. However, sustainability and effectiveness of the two-key system will largely depend on future institutional reforms.
- In April 2016, the Constitutional Court of Georgia ruled that technical access of State Security Service to telecom operators’ network, allowing unfettered monitoring of communication and collection of communications metadata, was unconstitutional. As the decision of the Court showed, the existing two-key system does not ensure effective mechanism for prevention of illegal secret surveillance bypassing courts and Personal Data Protection Inspector. Therefore, fundamental changes are needed.
- March 31, 2017 was set as a deadline for preparing fundamental legislative amendments and ensuring institutional and technical capacity/bases for the new system. A package of legislative changes has been prepared by members of the civil society campaign This Affects You; however, it was not initiated in Parliament before October 2016 Parliamentary elections.
- The Supreme Court continues to proactively disclose statistics on surveillance, the practice started in September 2014 as part of an obligation (recommended by IDFI and other CSOs) taken by the Supreme Court in the framework of the Open Government Partnership (OGP) Action Plan of Georgia.
Future prospects of regulation of secret surveillance in Georgia:
- The government and the Parliament have less than 3 months until the deadline of March 31, 2017 to prepare fundamental legislative amendments following the decision of the Constitutional Court of Georgia. At the moment it is not certain whether the draft package prepared by This Affects You campaign will be initiated in the Parliament in the form intended by its civil society authors.
- After October 2016 Parliamentary elections, the ruling party Georgian Dream has secured constitutional majority, which gives the government all resources to implement fundamental reform of secret surveillance. This reform is however only possible if law-enforcement agencies limit their powers and effective system for their oversight is established. Failure to effectively ensure a system for prevention of illegal surveillance while holding constitutional majority will be proof of lack of willingness on the side of decision-makers.