დაუშვებელი პროდუქციის რეგულირება - რას ცვლის საკონსტიტუციო სასამართლოს 2019 წლის 2 აგვისტოს გადაწყვეტილება
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | ინტერნეტი და ინოვაციები | პუბლიკაციები | ანალიზი 9 აგვისტო 2019
გამოხატვის თავისუფლება დემოკრატიული სახელმწიფოს ჩამოყალიბების აუცილებელ წინაპირობას წარმოადგენს. მის გარეშე შეუძლებელია თითოეული ადამიანის თვითრეალიზება და საზოგადოების განვითარება. სამართლებრივ სახელმწიფოში გამოხატვის თავისუფლების როლისა და მნიშვნელობის გათვალისწინებით, აუცილებელია იმგვარი საკანონმდებლო ჩარჩოს არსებობა, რაც უზრუნველყოფს აზრებისა და ინფორმაციის თავისუფალ მიმოცვლას.
მსოფლიოში ინტერნეტის როლის გაზრდის პარალელურად, სულ უფრო აქტუალური ხდება იმ წესების განსაზღვრა, რომლებიც უნდა გავრცელდეს ინტერნეტ ურთიერთობებზე. ამ კუთხით, საქართველოში არსებული სამართლებრივი ჩარჩოს მნიშვნელოვან ხარვეზს წარმოადგენდა დაუშვებელი პროდუქციის რეგულირება, რაც ქმნიდა გამოხატვის თავისუფლების ხელყოფის სერიოზულ საფრთხეს.
დაუშვებელი პროდუქციის რეგულირებასთან დაკავშირებული ხარვეზები
2017 წლის აგვისტოში „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა“ მოამზადა პოლიტიკის დოკუმენტი, რომელიც მიზნად ისახავდა „დაუშვებელი პროდუქციის” ცნების განხილვასა და იმის გარკვევას, თუ რამდენად პასუხობდა მისი თითოეული საფუძველი გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვის კონსტიტუციურ და საერთაშორისო სამართლებრივ სტანდარტებს.
პოლიტიკის დოკუმენტის თანახმად, საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის (შემდგომ - „კომისია“) მიერ დამტკიცებული „ელექტრონული კომუნიკაციების სფეროში მომსახურების მიწოდებისა და მომხმარებელთა უფლებების დაცვის შესახებ” რეგლამენტით (შემდგომ - „რეგლამენტი“) განსაზღვრული „დაუშვებელი პროდუქციის“ ზოგიერთი საფუძველი იყო ბუნდოვანი და ფართო მიხედულებას ტოვებდა განმარტებისათვის. შესაბამისად, არსებობდა გამოხატვის თავისუფლების იმაზე მეტად შეზღუდვის საფრთხე, ვიდრე ეს აუცილებელია დემოკრატიულ საზოგადოებაში.
გარდა ამისა, პოლიტიკის დოკუმენტის თანახმად, პრობლემური იყო რეგლამენტის ის ჩანაწერი, რომლის თანახმად, მომსახურების მიმწოდებელი ვალდებული იყო შეემუშავებინა ისეთი მექანიზმები, რომლებიც შესაძლებლობას მისცემდა, გაეუქმებინა ან განეკავშირებინა მომხმარებელი, თუ გამოვლინდებოდა ან ცნობილი გახდებოდა, რომ ის აწარმოებდა დაუშვებელი პროდუქციის გავრცელება/გადამისამართებას. პრობლემური იყო ასევე რეგლამენტით გათვალისწინებული ინტერნეტდომენის გამცემის ვალდებულება, პერიოდულად შეემოწმებინა მის მიერ რეგისტრირებულ ინტერნეტგვერდების შინაარსი იმ მიზნით, რომ თავიდან აეცილებინა ინტერნეტგვერდზე დაუშვებელი პროდუქციის განთავსება. იმ შემთხვევაში კი, თუ ასეთი პროდუქცია განთავსდებოდა, დომენის გამცემს დაუყოვნებლივ უნდა მიეღო შესაბამისი ზომები მათ აღმოსაფხვრელად. ეს ვალდებულება ასევე გააჩნდა ინტერნეტგვერდის მფლობელს.
IDFI-ს შეფასებით, ამგვარი ვალდებულებების დაწესება გაუმართლებელ ტვირთს აკისრებდა კერძო კომპანიებს, რადგან ინტერნეტდომენებზე განთავსებული პროდუქციის შემოწმება და მათი ობიექტურად შეფასება, ხშირ შემთხვევაში, შეუძლებელია, ინფორმაციის მოცულობიდან გამომდინარე. თუმცა, ცხადია, ეს არ გამორიცხავს ამ კერძო კომპანიების შესაძლებლობას, იქონიონ რეაგირება მათ მიმართ წარდგენილ კონკრეტულ საჩივრებზე.
საბოლოო ჯამში, IDFI-ს დასკვნის თანახმად, კომისიის რეგლამენტით გათვალისწინებული რეგულირება ვერ პასუხობდა გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვის ადგილობრივ და საერთაშორისო სტანდარტებს. შემუშავებული პოლიტიკის დოკუმენტი ასევე მოიცავდა კონკრეტულ რეკომენდაციებს, რომელიც მიზნად ისახავდა ხარვეზების გასწორებასა და გამოხატვის თავისუფლების სტანდარტების ამაღლებას.
საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილება
2017 წლის 8 ნოემბერს მოქალაქე ალექსანდრე მძინარაშვილმა საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოში კონსტიტუციური სარჩელი წარადგინა. მოსარჩელე მხარე მიიჩნევდა, რომ სადავო რეგლამენტით განსაზღვრული ნორმები, რომლებიც ითვალისწინებს დაუშვებელი პროდუქციის განთავსებისთვის ინტერნეტდომენის გამცემის მიერ ინტერნეტგვერდის დაბლოკვის შესაძლებლობას, აგრეთვე, მომხმარებლის შეტყობინების საფუძველზე მომსახურების მიმწოდებლის მხრიდან ყველა შესაძლო ზომის მიღებას, დაუშვებელი პროდუქციის გავრცელების თავიდან აცილების მიზნით, არღვევდა კონსტიტუციით დაცულ გამოხატვის თავისუფლებას.
მოსარჩელე მხარის არგუმენტაციით, სადავო დადგენილებით კომისია თავად განსაზღვრავდა დაუშვებელი პროდუქციის ცნებას და არეგულირებდა ამგვარი პროდუქციის გავრცელების აკრძალვასთან დაკავშირებულ საკითხებს. მისი განმარტებით, სადავო ნორმებით გამოხატვის თავისუფლებაში ჩარევა ხორციელდებოდა უფლებამოსილების დელეგირების გარეშე, არა კანონის, არამედ კომისიის დადგენილების საფუძველზე, რაც ფორმალურად ეწინააღმდეგებოდა კონსტიტუციის მოთხოვნებს.
მოსარჩელე მხარის აზრით, კანონმდებლის მხრიდან უფლებამოსილების დელეგირების შემთხვევაშიც კი, კომისიას თავად არ ჰქონდა უფლება, გამოხატვის თავისუფლების შინაარსობრივი შეზღუდვის შესაძლებლობა მიენიჭებინა კერძო პირებისათვის, კერძოდ, ინტერნეტდომენის გამცემისა და მომსახურების მიმწოდებლისათვის.
2019 წლის 2 აგვისტოს საკონსტიტუციო სასამართლოს პირველმა კოლეგიამ საკონსტიტუციო სარჩელი დააკმაყოფილა. სასამართლომ მიიჩნია, რომ არ იყო დაცული გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვის ფორმალური მოთხოვნები, რის გამოც სადავო ნორმები არაკონსტიტუციურად იქნა ცნობილი კონსტიტუციის მე-17 მუხლის პირველი პუნქტის პირველ წინადადებასთან და მე-2 პუნქტთან მიმართებით.
სასამართლოს განმარტებით, სადავო ნორმებით, ერთი მხრივ, ხდება გამოხატვის თავისუფლების შინაარსობრივი რეგულირება, ხოლო, მეორე მხრივ, განსაზღვრულია კომისიის მიერ დადგენილი მოთხოვნების იმპლემენტაციის და ტექნიკური აღსრულების წესები.
შინაარსობრივი რეგულირება
სადავო ნორმებით კომისია კრძალავს სიძულვილისა და ძალადობის განსაკუთრებით მძიმე ფორმების ამსახველი, პირადი ცხოვრების შემლახველი, ცილისმწამებლური, შეურაცხმყოფელი, უდანაშაულობის პრეზუმფციის დამრღვევი ან უზუსტო პროდუქციის შემცველი შეტყობინების გადაცემას. ამგვარი მოწესრიგება ნიშნავს გამოხატვის შინაარსობრივ რეგულირებას, რაც ამ უფლებაში ჩარევის ერთ-ერთ ყველაზე მძიმე ფორმას წარმოადგენს.
კონსტიტუცია გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვას დასაშვებად აცხადებს მხოლოდ კანონის შესაბამისად. აქედან გამომდინარე, მხოლოდ საქართველოს პარლამენტმა შეიძლება განსაზღვროს, რა ტიპის ინფორმაციის გავრცელებაა დაუშვებელი. გამოხატვის თავისუფლების შინაარსობრივი შეზღუდვის დადგენა კომისიის ან/და საქართველოს პარლამენტის გარდა ნებისმიერი სხვა ორგანოს მიხედულების ფარგლებზე არ უნდა იყოს დამოკიდებული. შესაბამისად, კომისიის მიერ გამოხატვის თავისუფლების შინაარსობრივი რეგულირება დაუშვებელია, რადგან კონსტიტუციის მოთხოვნებს ეწინააღმდეგება.
ტექნიკური აღსრულების წესი
სადავო ნორმები გამოხატვის შინაარსობრივ რეგულირებასთან ერთად ასევე აწესრიგებს დაუშვებელი პროდუქციის გავრცელების აღმოფხვრის წესს (ინტერნეტგვერდის დაბლოკვა, დაუშვებელი პროდუქციის შემცველი შეტყობინების გადაცემის შეზღუდვა). სასამართლოს თანახმად, იმ შემთხვევაში, თუ პარლამენტი კონსტიტუციის მოთხოვნების შესაბამისად განსაზღვრავს, რა ტიპის ინფორმაციისა და აზრების გავრცელებაა დაუშვებელი, ამ მოთხოვნის აღსრულების წესი შეიძლება კომისიამ დაარეგულიროს. პარლამენტი უფლებამოსილია მოახდინოს ტექნიკური საკითხების მოწესრიგების დელეგირება სხვა ორგანოზე, რადგან იმპლემენტაციასთან დაკავშირებული წესები არ განეკუთვნება გამოხატვის თავისუფლების შინაარსობრივ რეგულირებას.
ასეთ შემთხვევაში, კანონში უნდა არსებობდეს მკაფიო ჩანაწერი, რომლითაც უფლებამოსილების დელეგირება ხდება შესაბამის ორგანოზე. სასამართლომ დაადგინა, რომ კანონმდებლობაში არ გვხვდება ნორმა, რომელიც კომისიას გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვის უფლებამოსილებას ანიჭებს. შესაბამისად, კომისია არ იყო უფლებამოსილი დაუშვებელი პროდუქციის გავრცელების შეზღუდვის წესი დაერეგულირებინა.
შესაბამისად, საკონსტიტუციო სასამართლოს თანახმად, ერთი მხრივ, არ მომხდარა პარლამენტის მიერ კომისიისათვის გამოხატვის თავისუფლების რეგულირების უფლებამოსილების დელეგირება. ამავე დროს, გამოხატვის თავისუფლების შინაარსობრივი რეგულირების უფლებამოსილების დელეგირების შესახებ საკანონმდებლო დებულების არსებობის შემთხვევაშიც კი, პარლამენტის ამგვარი ნება არაკონსტიტუციური იქნებოდა.
საკონსტიტუციო სასამართლოს 2019 წლის 2 აგვისტოს გადაწყვეტილება გამოხატვის თავისუფლების სტანდარტის გაუმჯობესების კუთხით მნიშვნელოვან წინგადადგმულ ნაბიჯს წარმოადგენს. გამოხატვის თავისუფლების შინაარსობრივი მხარე, ანუ იმის განსაზღვრა, რა ტიპის ინფორმაციის გავრცელებაა დასაშვები, ისეთი საკითხია, რომელიც სტაბილურ საკანონმდებლო გარანტიებს საჭიროებს. შესაბამისად, ამ საკითხის კომისიის კანონქვემდებარე აქტით მოწესრიგება დაუშვებელია.
ამავდროულად, არსებითად მნიშვნელოვანია, პარლამენტის მიერ საკანონმდებლო დონეზე დაუშვებელი პროდუქციის რეგულირების შემთხვევაში, უზრუნველყოფილი იყოს სამართლებრივი ნორმების კონსტიტუციურ და საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობა და არ მოხდეს გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვა იმაზე მეტად, ვიდრე ეს აუცილებელია დემოკრატიულ საზოგადოებაში.

Regulating Inadmissible Content – What does the Constitutional Court decision of 2 August 2019 Change
News | Rule of Law, Human Rights and Freedom of Media | Civic Tech and Innovations | Publications | Analysis 9 August 2019
Freedom of expression is a mandatory precondition for the establishment of a democratic State.  Self-actualization of individuals and the development of society becomes impossible without the freedom of expression. Given the role and importance of the freedom of expression in the rule of law, there is a need of creating a legislative framework that allows free exchange of opinions and information.
In line with the increasing role of internet worldwide, it becomes more and more important to define rules that should apply to internet communication. In this respect, regulation of inadmissible content was the major gap of Georgian legislative framework, creating a serious threat of violating the freedom of expression.
Deficiencies in the Regulation of Inadmissible Content
In August 2017, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) , prepared the Policy Paper,  that was intended to discuss the concept of ‘inadmissible content’ and to determine whether each of its grounds complied with constitutional and international legal standards for restricting the freedom of expression.
According to the Policy Paper, certain grounds for deeming the content inadmissible, as defined by the Regulation On the Rules of Provision of Services and Protection of Consumer Rights in the area of Electronic Communications (thereafter referred as ‘regulation’), adopted by the Georgian National Communications Commission (thereafter referred as ‘commission’) were vague and left space for interpretation. Therefore, there was a risk of restricting the freedom of expression beyond what is necessary in the democratic society.
In addition, according to the Policy Paper, several records of the regulation were problematic. This referred to the record stating that the service provider is obligated to create mechanisms allowing it to disconnect or terminate service provision to a consumer/client, when it is revealed that the client produces and disseminates inadmissible content.  Another problematic legal obligation was for the domain issuer to periodically examine the contents of the websites registered by it, in order to prevent the placement of inadmissible content on such websites. In case such content was placed, the domain issuer had to immediately take appropriate measures to eliminate it. Similar obligations applied to the owner of the website.
As per the assessment of IDFI, imposing such obligations represents an unfair burden for private companies, as it is, in most cases, impossible to check and objectively assess content placed on Internet domains, due to the sheer size of the information. However, clearly, this does not rule out the possibility of private companies to respond to specific complaints on placement of inadmissible content.
Finally, according to IDFI’s conclusion, Commission’s regulation failed to comply with local and international standards for restriction of the freedom of expression. The Policy Paper also included specific recommendations aimed at rectifying gaps and raising standards of the freedom of expression.
Decision of the Constitutional Court
On November 8, 2017, citizen Aleksandre Mdzinarashvili filed a constitutional claim in the Constitutional Court of Georgia. The plaintiff claimed that norms defined by the disputable regulation, such as allowing blockage of the Internet site by the Internet domain provider due to the placement of inadmissible content, and entitling the service provider to take all precautions necessary to prevent the dissemination of inadmissible content on the bases of the notification from the consumer, violate the right of the freedom of expression protected by the constitution.
According to plaintiff’s argument, by the disputable regulation, the Commission defined the concept of indismissible content and regulated matters related to the restriction of dissemination of such content independently. According to the plaintiff, disputable regulation allowed the interference in the freedom of expression without delegating the authority, not on the bases of law, but by the resolution of the commission; and this formally contradicted the requirements of the Constitution.
In the plaintiff’s view, even in case the legislator delegated the authority, the Commission itself was not entitled to grant the right of substantive restriction of the freedom of expression to individuals and, more specifically, to the issuer of internet domain and to the service provider.
On 2 August, 2019 the first Collegium of the Constitutional Court upheld the constitutional claim .  The Court held that formal requirements for the restriction of the freedom of expression had not been complied with, and the disputable norms were declared unconstitutional with respect to the first sentence of article 17 (1) and article 17 (2).
According to the Court, the disputable norms, on the one hand, substantively regulate the freedom of expression and, on the other hand, define rules for the implementation and technical enforcement of requirements adopted by the Commission.
Substantive Regulation
On the bases of disputable norms, the commission prohibits the transmission of messages that are defamatory, insulting and/or inaccurate, reflect especially severe forms of hatred and violence and/or violate the presumption of innocence. This represents the substantive regulation of the right of the freedom of expression and is one of the most severe forms of interference with this right.
The constitution declares it permissible to restrict the freedom of expression only in accordance with the law. Therefore, only the Parliament of Georgia can determine what kind of information is inadmissible for dissemination. Determining substantive restriction of the freedom of expression shall not depend on the scope of reference of any body, other than the Commission and/or the Parliament of Georgia. Thus, substantive regulation of the freedom of expression by the Commission is unacceptable, as it contradicts with the requirements of the Constitution.
Rule for the Technical Enforcement
Along with substantive regulation of expression, disputable norms also regulate rules for the elimination of disseminating inadmissible content (blocking internet site, restricting the transmission of messages with inadmissible content). According to the Court, if, in line with constitutional requirements, the Parliament determines what kind of information and opinions are not permitted for dissemination, the Commission may regulate the procedure of enforcing this requirement. The Parliament is entitled to delegate the regulation of technical matters to another body, since implementation rules do not fall within the scope of substantive regulation of the freedom of expression.
In such case, there shall be a clear record in the law, delegating the authority to the appropriate body. The Court held that the legislation does not contain the provision authorizing the Commission to restrict the freedom of expression. Therefore, the Commission was not authorized to regulate the restriction of disseminating inadmissible content.
According to the Constitutional Court, the Parliament did not delegate the authority to regulate the freedom of expression to the Commission. At the same time, even if there was the legislative provision delegating the authority of substantive regulation of the freedom of expression, such a will of the Parliament would still be unconstitutional.
The Constitutional Court’s decision of 2 August 2019 is an important step forward in improving standards of the freedom of expression. Substantive dimension of the freedom of expression, that is the determination of what type of information is permissible to disseminate, is a matter that requires stable legislative guarantees. Therefore, it is not acceptable to regulate this matter by by-law norms of the Commission.
At this same time, when the Parliament regulates inadmissible content at the legislative level, it is essential to maintain the compliance of legislative norms with constitutional and international standards and to ensure that the freedom of expression is not restricted beyond what is necessary in the democratic society.