საქართველოს სახელმწიფო საზღვარზე უცხოელებისთვის ქვეყანაში შემოსვლაზე უარის თქმის სტატისტიკის ანალიზი
სიახლეები | ეკონომიკა და სოციალური პოლიტიკა | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | ანალიზი 30 მაისი 2018
2014 წლიდან 2017 წლის 30 სექტემბრის ჩათვლით საქართველოს სახელმწიფო საზღვარზე სულ 27,400-ჯერ უთხრეს უარი უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს საქართველოში შემოსვლაზე. 2014-2016 წლების მონაცემები ცხადყოფს, რომ უარის თქმის ფაქტების რაოდენობა ყოველწლიურად მცირდებოდა. კერძოდ, 2014 წელს საზღვრის კვეთაზე სულ 8,819 უარი დაფიქსირდა, 2015 წლის მაჩვენებელი 8,405-მდე ჩამოვიდა, 2016 წელს კი წინა წელთან შედარებით 32%-იანი კლება დაფიქსირდა და 5,711-ს გაუტოლდა. 2017 წელს პირველ ცხრა თვეში კი სულ 4,465-ჯერ უთხრეს უცხოელებს უარი ქვეყანაში შემოსვლაზე.
ძირითადი ტენდენციები:
- 2014 წლიდან 2017 წლამდე მცირდება უცხო ქვეყნის მოქალაქეების საზღვარზე არ შემოშვების რაოდენობა;
- ბოლო ორ წელს ყველაზე მეტჯერ ინდოეთის მოქალაქეებს უთხრეს უარი საზღვრის გადმოკვეთაზე;
- 2015 წელს უარის თქმის რაოდენობის ყველაზე მაღალი წილი თურქეთისა (33%) და აზერბაიჯანის (13%) მოქალაქეებზე მოდიოდა;
- ბოლო ოთხ წელიწადში ყველაზე მეტი უარი გაიცა თურქეთის, აზერბაიჯანის, რუსეთის, ირანისა და ინდოეთის მოქალაქეებზე. ამ ქვეყნის მოქალაქეებზე მოდის ბოლო წლებში უარის თქმის 58%;
- სამწუხაროდ, შინაგან საქმეთა სამინისტრო არ აღრიცხავს უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისთვის საქართველოში შემოსვლაზე უარის თქმის საფუძვლებს.
ანალიზი მომზადებულია პროექტის -საზოგადოების გაძლიერება კარგი მართველობის ხელშეწყობისთვის“ფარგლებშირომელიც დაფინანსებულია ვიშეგრადის საერთაშორისო ფონდისა და ნიდერლანდების სამეფოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერკვლევის შინაარსზე პასუხისმგებელია ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI). კვლევაში გამოთქმული მოსაზრებები შესაძლებელია არ გამოხატავდეს ვიშეგრადის საერთაშორისო ფონდისა და ნიდერლანდების სამეფოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს პოზიციას.

2014 and September 30 of 2017, foreign citizens were refused entry at the Georgian state border a total of 27,400 times (see Figure #1). The 2014-2016 data makes it clear that the incidence of such refusals was decreasing annually. Specifically, in 2014 a total of 8,819 instances of refusals to enter were recorded, in 2015 the number decreased to 8,405, while in 2016 saw a decline by 32% compared to the previous year and went down to 5,711 cases. In the first nine months of 2017, foreigners were refused entry into the country only 4,465 times.
- The number of refusals to let foreign citizens enter the country has been declining over the past 4 years;
- In the last four years, most refusals of entry were given to the citizens of Turkey, Azerbaijan, Russia, Iran and India. The citizens of these countries made up 58% of all those who were refused entry into the country;
- In the last two years, citizens of India were refused entry most often;
- In 2015, the largest share of refusals of entry fell on Turkish (33%) and Azerbaijani (13%) citizens;
- The Ministry of Internal Affairs does not keep a record of the bases for refusal of entry into Georgia to foreign citizens.