IDFI-ის რეკომენდაციები საქართველოს ღია პარლამენტის 2017-2018 წლების სამოქმედო გეგმასთან დაკავშირებით
სიახლეები | კვლევები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა 10 მარტი 2017
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), როგორც „საქართველოს ღია პარლამენტის“ საკონსულტაციო ჯგუფის წევრი და ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს თავმჯდომარე ორგანიზაცია აქტიურად არის ჩართული საქართველოს პარლამენტის მიერ საპარლამენტო ღიაობის რიგით მეორე (2017-2018 წლების) სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში.
2017 წლის თებერვალში, ინსტიტუტმა საქართველოს პარლამენტს წარუდგინა 2017-2018 წლების სამოქმედო გეგმის შემუშავებასთან დაკავშირებული რეკომენდაციები, რომლებიც შემდეგ საკითხებს მოიცავს:
- კანონპროექტების კომენტარებზე უკუკავშირის მექანიზმის შემუშავება;
- საჯარო ინფორმაციის მოდულის შექმნა და პარლამენტის საქმიანობასთან დაკავშირებით ინფორმაციაზე წვდომის გამარტივება;
- საჯარო ინფორმაციის ანგარიშების მონიტორინგის სისტემის შემუშავება;
- პეტიციის წარდგენის ელექტრონული სისტემის დანერგვა.
IDFI მიიჩნევს, რომ საქართველოს საპარლამენტო ღიაობის 2017-2018 წლების სამოქმედო გეგმაში ზემოთ ჩამოთვლილი რეკომენდაციების გათვალისწინება ცალსახად გაზრდის კანონშემოქმედებით პროცესებში მოსახლეობის ჩართულობას, საკანონმდებლო ხელისუფლების გამჭვირვალობას და მის მიმართ მოქალაქეების ნდობას.

The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) as the member of the Open Parliament Georgia Working Group and the Chair of the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance is actively involved in the process of elaboration of the Open Parliament Georgia 2017-2018 Action Plan.
In February 2017, the Institute presented the recommendations on elaboration of the Open Parliament Georgia 2017-2018 Action Plan to the Parliament of Georgia. These recommendations included the following topics:
- Elaboration of Feedback Mechanism for Comments left on Draft Laws;
- Elaboration of a Public Information Module and Simplification of Access to Information on Parliamentary Activities;
- Elaboration of a Public Information Reports Monitoring System;
- Elaboration of a Public Petitions System.
IDFI believes that inclusion of the aforementioned recommendations in the Open Parliament Georgia 2017-2018 Action Plan will increase involvement of the citizens in lawmaking processes, transparency of the legislative authorities and the citizens’ trust in them.