რეკომენდაციები 2016-2017 წლების ადამიანის უფლებათა დაცვის სამთავრობო სამოქმედო გეგმის გამოხატვის თავისუფლების თავზე
სიახლეები | პუბლიკაციები 15 მარტი 2016
ზოგადი შენიშვნები
სამოქმედო გეგმის აღნიშნული თავით გათვალისწინებული მიზანია საქართველოში მოქალაქეებისთვის გამოხატვის თავისუფლების უზრუნველყოფა. IDFI თვლის, რომ სამოქმედო გეგმის მიზნის ამგვარი ფორმულირება საკმარისად არ ასახავს ხელისუფლების მხრიდან გამოხატვის თავისუფლების კუთხით სიტუაციის გაუმჯობესებისთვის გადასადგმელ საკმარის ნაბიჯებს. უპირველეს ყოვლისა, სასურველია მიზანი „გამოხატვის თავისუფლების უზრუნველყოფა“ შეიცვალოს და ჩამოყალიბდეს შემდეგი სახით - “გამოხატვის თავისუფლების კუთხით ვითარების გაუმჯობესება”. მიზნის აღნიშნული ფორმულირება უზრუნველყოფს მის შიგნით შემავალი კომპონენტების პროაქტიულობას.
ამასთანავე, აღნიშნულ თავში შესული სამი ამოცანიდან ორს აქვს მიმდინარე ამოცანის/აქტივობის სახე. მაგალითად, ამოცანა 9.1 „ჟურნალისტებისათვის პროფესიულ საქმიანობაში ხელის შეშლის ფაქტების აღკვეთა და პრევენცია“ არის საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს და მთავარი პროკურატურის კომპეტენციაში შემავალი ვალდებულება, რომელიც, სამოქმედო გეგმისგან დამოუკიდებლად, ისედაც წარმოადგენს აღნიშნული უწყებების საქმიანობას. შესაბამისად, IDFI მიიჩნევს, რომ უნდა მოხდეს მსგავსი სახის ამოცანების რეფორმულირება და იმგვარად ჩამოყალიბება, რომ აქცენტი კეთდებოდეს არა მიმდინარე ტიპის ამოცანებზე/აქტივობებზე, არამედ ისეთ ღონისძიებებზე რომელთა საბოლოო შედეგიც ვითარების გაუმჯობესება ან რაიმე ახალი მიდგომის შემუშავება იქნება.
დამატებით, IDFI-ს რეკომენდაციაა სამოქმედო გეგმის აქტივობების შესრულების ვადა ჩამოყალიბდეს უფრო კონკრეტული ფორმით. მაგალითად, თუ დოკუმენტის მოცემულ ვერსიაში შესრულების ვადა მოცემული გვაქვს 2016-2017 წწ, აუცილებელია მსგავსი ვადების დაკონკრეტება თვეების მითითებით- მაგალითად, დეკემბერი 2016 ან ივლისი 2017.
სამოქმედო გეგმაში მეტი სიცხადის შესატანად, ასევე აუცილებელია, პასუხისმგებელი უწყების სვეტში კონკრეტულად მიეთითოს სამინისტროს/უწყების იმ სტრუქტურული ერთეულ(ებ)ის სახელი, რომლებიც უშუალოდ არიან პასუხისმგებელი აქტივობის შესრულებაზე.
როგორც სამოქმედო გეგმის შემუშავების ექსპერტის, საბრინა ბუხლერის რეკომენდაციაში არის მითითებული, აუცილებელია ასევე გადაიხედოს აქტივობების შესრულების ინდიკატორები. გამოხატვის თავისუფლების თავში მოცემულია ჯამში 7 ინდიკატორი. აღნიშნული ინდიკატორებით შეუძლებელია როგორც ინდივიდუალური აქტივობების და ამოცანების, ასევე ზოგადი მიზნის შესრულების წარმატების გაზომვა. IDFI მიიჩნევს, რომ სასურველია დაემატოს მიზნის შეფასების ცალკე ინდიკატორი, რომელიც იქნება ზოგადი ხასიათის და რომელიც დაფუძნებული იქნება ზოგად მაჩვენებლებზე (ინდექსებზე, საერთაშორისო რეიტინგებზე ა.შ). ასეთ ზოგად ინდიკატორად შეიძლება ჩაითვალოს პრესის თავისუფლების ინდექსი, Freedom House-ის პრესისთავისუფლების რეიტინგიდა Global Right to Information Rating.
IDFI ასევე თვლის, რომ საჭიროა ინდივიდუალური აქტივობების ინდიკატორების შეცვლა და ე.წbaselineმონაცემების დამატება. Baseline მონაცემების დამატება აუცილებელია იმისათვის, რომ გავზომოთ როგორია სამოქმედო გეგმის შექმნის პროცესში არსებული მაჩვენებელი და როგორი გვინდა იყოს ინდიკატორი. ბუნებრივია, რომ სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ექვსივე აქტივობის გაზომვა შეუძლებელი იქნება ზუსტი მონაცემებით, თუმცა აუცილებელია უფრო კონკრეტული ინდიკატორის დამატება იქ სადაც ეს შესაძლებელია.
კონკრეტული რეკომენდაციები
როგორც ზემოთ მოცემულ ნაწილში არის აღნიშნული, აუცილებელია თავიდან ავირიდოთ „მიმდინარე“ ტიპის აქტივობების შეტანა სამოქმედო გეგმაში. „მიმდინარე“ ტიპის აქტივობა არის ისეთი ღონისძიება, რომელსაც უწყება ისედაც ახორციელებს კანონით მასზე დაკისრებული უფლებამოსილების ფარგლებში. აღნიშნულიდან გამომდინარე, IDFI მიიჩნევს რომ საჭიროა 9.1.1 საქმიანობა ამოღებული იქნეს სამოქმედო გეგმიდან, რადგან საგამოძიებო ორგანო ისედაც არის კანონით ვალდებული სწრაფად და ეფექტიანად გამოიძიოს ჟურნალისტებისათვის პროფესიულ საქმიანობაში ხელის შეშლის ფაქტები. ვინაიდან ჟურნალისტებისათვის პროფესიულ საქმიანობაში ხელის შეშლა საზოგადოებისათვის აქტუალურ პრობლემას წარმოადგენს, სასურველია აღნიშნულ საკითხებზე რეაგირება განსხვავებული და განსაკუთრებული მექანიზმებით მოხდეს. შესაბამისად IDFI მიიჩნევს, რომ 9.1.1 საქმიანობა უნდა შეიცვალოს შემდეგი ტიპის აქტივობით- ჟურნალისტებისათვის პროფესიულ საქმიანობაში ხელის შეშლის ფაქტებზე რეაგირების სპეციალური სამუშაო ჯგუფის ჩამოყალიბება შსს-ს, პროკურატურის და სამოქალაქო საზოგადოების მონაწილეობით. აღნიშნული საკითხის მნიშვნელობა ასევე გამოწვეულია იმით, რომ 2016-2017 წლები არის საარჩევნო პერიოდი, რაც ჟურნალისტური საქმიანობის თავისუფლების უზრუნველყოფის და დარღვევებზე შესაბამისი რეაგირების კუთხით განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია.
მიგვაჩნია, რომ 9.1.2 და 9.1.3 საქმიანობა ამოღებულ უნდა იქნეს სამოქმედო გეგმიდან. აღნიშნული ასევე განპირობებულია იმით, რომ ეს აქტივობები ისედაც შედის მითითებული უწყებების ვალდებულებებში. კერძოდ, „გამოძიების დაწყება მედიის საშუალებით გავრცელებულ ინფორმაციაზე“ და „პროკურატურის ორგანოების მიერ ჟურნალისტთა პროფესიული საქმიანობისთვის ხელის შეშლის შემთხვევაში დანაშაულის შესაბამისი კვალიფიკაცია“, ისედაც წარმოადგენს უწყებების ვალდებულებას დასრულდება/უნდა სრულდებოდეს აღნიშნული სამოქმედო გეგმისგან დამოუკიდებლად. IDFI თვლის, რომ აღნიშნული აქტივობების ნაცვლად, უფრო სასარგებლო იქნებოდა ჟურნალისტური საქმიანობისთვის ხელის შეშლის საკითხზე სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლების ტრეინინგი. აღნიშნული ტრეინინგი დაეხმარებოდა სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლებს გაიგონ, თუ კონკრეტულად რას მოიცავს ჟურნალისტისათვის ხელის შეშლა და რა სახის რეაგირება უნდა მოახდინონ მსგავს ფაქტებზე.
IDFI ასევე თვლის, რომ სასურველია 9.1.4 საქმიანობის ფორმულირებაში შევიდეს ცვლილება და ჩამოყალიბდეს შემდეგი სახით: „სპეციალური სტატისტიკის წარმოება, რომელიც ასახავს ჟურნალისტისთვის პროფესიულ საქმიანობაში ხელის შეშლის თაობაზე რეგისტრირებულ დანაშაულთა, ასევე მისი გახსნის მაჩვენებელსდა აღნიშნული სტატისტიკის პროაქტიული გამოქვეყნება ვებგვერდზე“(რომელიც ასევე უნდა იყოს საქართველოს შსს-ის და მთავარი პროკურატურის ვალდებულება). ამ სტატისტიკის პროაქტიულად გამოქვეყნება აუცილებელია ერთის მხრივ გამჭვირვალობის გასაზრდელად და მეორეს მხრივ საზოგადოების ეფექტური ინფორმირებისათვის აღნიშნულ საკითხზე.
9.3.1 საქმიანობაში მითითებულია „საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის გაზრდის მიზნით საკანონმდებლო ცვლილებების შემუშავება და საქართველოს პარლამენტში ინიცირება.“ მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული ფორმულირება არის საკმაოდ ზოგადი და საჭიროა, რომ ის ითვალისწინებდეს როგორც კონკრეტულ ქმედებების, ისე იმ საკანონმდებლო აქტების მითითებას, რომლებმაც უნდა განიცადონ ცვლილება/დამატება.შესაბამისად, აუცილებელია 9.3.1. საქმიანობის ამოღება სამოქმედო გეგმიდან და მისი შეცვლა რიგი უფრო კონკრეტული ქმედებებით. კერძოდ, უპირველესყოვლისა,მნიშვნელოვანია სამოქმედო გეგმაში მიეთითოს ხელისუფლების ვალდებულება პარლამენტში წარადგინოს ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ კანონი (9.3.1, ქმედება). აღნიშნულ ვალდებულება უკვე ასახულია, როგორც საქართველოს ანტიკორუფციულ სტრატეგიაში 2015-2016, ისე ღია მმართველობის პარტნიორობის სამოქმედო გეგმაში 2014-2015 წლებისთვის. მოცემულ ეტაპზე, შექმნილია ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ კანონპროექტის ტექსტის პირველადი ვარიანტი, რომელიც დამატებით მუშავდება საქართველოს იუსტიციის სამინისტროში. პროცესის შემდგომი გაჭიანურების თავიდან აცილების მიზნით, მნიშვნელოვანია, რომ ადამიანის უფლებათა სამოქმედო გეგმით კონკრეტულად გაიწეროს კანონპროექტის პარლამენტში ინიცირების, მიღებისა და ძალაში შესვლის პერიოდი.
2013 წლის აგვისტოს საქართველოს მთავრობის დადგენილებით განსაზღვრულ იქნა საჯარო ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნების წესები და შესაბამისი სია, თუმცა აღნიშნული შესასრულებლად სავალდებულო ხასიათსატარებს მხოლოდ მთავრობის დაქვემდებარებაში მყოფი უწყებებისთვის. მნიშვნელოვანია შემუშავებულ იქნას საჯარო ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნების ერთიანი სტანდარტი საკანონმდებლო დონეზე, რომელიც შესასრულებლად სავალდებულო იქნება არამარტო სამინისტროებისა თუ სამინისტროთა დაქვემდებარებაში მყოფი უწყებებისთვის, არამედასევე ადგილობრივი თვითმმართველობების, ისევე როგორც პარლამენტის აპარატისა და სასამართლო სისტემისთვის(საქმიანობა 9.3.2).
მნიშვნელოვანია საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მონიტორინგის არსებული გზების დახვეწა და უფლების დაცვის სწრაფი და ეფექტური მექანიზმების შემუშავება. ამ მიზნით, ვთვლითაუცილებია კონკრეტული სანქცირების მექანიზმის შემუშავება, საჯარო ინფორმაციის მიღების შესახებ განცხადების უპასუხოდ დატოვების ან დაუსაბუთებელი უარის შემთხვევაში. განსაკუთრებით მნიშნველოვანია კონკრეტული საზედამხედველო ორგანო (საუკეთესო პრაქტიკას წარმოადგენს ინფორმაციის თავისუფლების ინსპექტორის აპარატის შექმნა), რომელსაც ექნება მანდატი სწრაფად, ხანგრძლივი პროცედურების გვერდის ავლით, როგორიც საქმის სასამართლოში წარმოებაა, განიხილოს საჩივრები და მოახდინოს შესაბამისი რეაგირება, მათ შორის დააკისროს სანქციები იმ ადმინისტრაციულ ორგანოებს, რომლებიც დაარღვევენ განმცხადებელთა უფლებას მიიღონ ღია საჯარო ინფორმაცია (საქმიანობა 9.3.3).
2013 წლის სექტემბრიდან პორტალზე www.my.gov.ge ინტეგრირებულ იქნა მოქალაქეთა საჯარო ორგანიზაციებთან ელექტრონული კომუნიკაციის სერვისი, თუმცა მოცემული პორტალის საშუალებით შესაძლებელია უწყებათა მხოლოდ შეზღუდულ ჩამონათვალთან დაკავშირება. აუცილებელია ადამიანის უფლებათა სამოქმედო გეგმით დადგინდეს რომ მაგალითად 2016 წლის დეკემბრამდე მოხდება ყველა ცენტრალური უწყების (სამინისტროების და სამინისტროთა დაქვემდებარებაში მყოფი უწყებები) ჩართვა აღნიშნულ სერვისში (საქმიანობა 9.3.4).
ამასთანავე, დღეს არსებული პრაქტიკა ცხადყოფს საერთო სასამართლოების სისტემაში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის პრობლემებს. კერძოდ, პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ საქართველოს კანონი და პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის გადაწყვეტილება ზღუდავს სასამართლოს გადაწყვეტილებების ხელმისაწვდომობას იმის მიუხედავად, რომ საქართველოს კონსტიტუცია ადგენს სასამართლო პროცესის ღიაობის ვალდებულებას. IDFI მიიჩნევს, რომ აღნიშნული პრობლემიდან გამოსავალი ასახული უნდა იყოს სამოქმედო გეგმის 9.3 ამოცანის ერთ-ერთ საქმიანობად.კერძოდ აუცილებელია ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ ახალ კანონში ცალკე თავის დამატება, რომელიც უშუალოდ დაარეგულირებს სასამართლო გადაწყვეტილებათა გამოქვეყნებისა და ხელმისაწვდომობის საკითხებს.ამასთან აუცილებელია პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ საქართველოს კანონის მე-6 მუხლის ფორმულირების შეცვლა იმგვარად, რომ ის უშვებდეს განსაკუთრებული კატეგორიის მონაცემთა დამუშავებას მნიშვნელოვანი საჯარო ინტერესის არსებობის შემთხვევაში.
განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ ხალი კანონით გათვალისწინებული ვალდებულებების კარგად გაცნობა საჯარო სექტორში, როგორც ცენტრალურ, ისე ადგილობრივ დონეზე. ამისთვის აუცილებელია, რომ საქართველოს იუსტიციის სამინსიტრომ (კარგი იქნება თუ აღნიშნული მიმართულებით იქნება დონორთა მხრიდან დახმარების მზაობა) უზრუნველყოს ტრენინგები აღმასრულებელი ხელისუფლების, ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების წარმომადგენელთათვის და მოსამართლეებისთვის (საქმიანობა 9.3.5).

Chapter 9 of the Human Rights Action Plan describes its objective as – “ensuring freedom of expression for Georgian citizens”. IDFI believes that the wording used in this chapter does not adequately reflect the steps that need to be taken by the government in order to improve the situation in terms of freedom of expression. For this reason, the wording – “ensuring freedom of expression” must be changed to – “improving the situation in terms of freedom of expression”. The latter wording of the objective ensures that its components are proactive in nature.
The chapter also lays out three specific tasks, two of which are ongoing activities already carried out by various state institutions. For example, objective 9.1 – “prevention of and acting upon cases of obstruction of journalists’ activities” is an obligation within the competence of the Ministry of Internal Affairs and the Chief Prosecutor’s Office, and is already being carried out by these institutions independently of the action plan. Therefore, IDFI believes that such objectives should be reformulated so that the focus is set on activities that are aimed at either improving the situation or introducing a new approach.
IDFI also recommends the action plan set more specific deadlines for its component activities. For example, the deadline of 2016-2017 used for various activities in the current version of the document must be changed to specify the month (for example, December 2016 or July 2017).
To add clarity to the action plan, its component activities must be matched with the specific structural unit/s of ministries or other institutions that are directly responsible for implementing the activity.
As indicated in the recommendations of the action plan development expert Sabrina Buchler, performance indicators for component activities must also be reviewed. The chapter on freedom of expression lists a total of 7 indicators. These indicators do not provide the ability to measure the success of specific activities or the general objective. IDFI believes that a separate indicator must be added for measuring the success of the main objective. This indicator can be general in nature – based on general indices, international ratings, etc, such as the Freedom of Press Index, Freedom House's Freedom of the Press rating, and the Global Right to Information Rating.
IDFI believes that the indicators for individual activities also need to be changed. This can be achieved by adding baseline data to the action plan. This data will include various measurements from the time of developing the action plan and serve as a basis of comparison later. Even though it would be impossible to get accurate data to measure all six activities included in the action plan, more specific indicators must still be added wherever possible.
Specific Recommendations
As already mentioned above, ongoing activities must not be included in the action plan. By ongoing activities we mean measures that are already being implemented by a state institution as part of its legal responsibilities. Based on the above, IDFI believes that activity 9.1.1 must be removed from the action plan, since investigative authorities are already obligated to quickly and effectively investigate cases of obstruction of journalists’ activities. Tackling this specific problem requires different and special mechanisms. Therefore, IDFI believes that activity 9.1.1 must be changed to the creation of a special working group composed of representatives of the Ministry of Internal Affairs, the prosecutor’s office, and civil society for the purpose of responding to cases of obstruction of journalists’ activities. This issue is particularly important due to the fact that 2016 and 2017 are election years, requiring additional attention being paid to the freedom of journalistic activity.
We believe that activities 9.1.2 and 9.1.3 must be removed from the action plan, since these activities are already being performed by state institutions. More specifically, “launching an investigation on media reported information”, and “qualifying cases of obstruction of journalists’ activities as crimes by the prosecutor’s office” are already among the obligations of state institutions, and are being/must be implemented independently of the action plan. IDFI believes that organizing trainings for law enforcement authorities would be more beneficial in this regard. Such trainings would help law enforcement representatives better understand what exactly constitutes an obstruction of journalists’ activities and what would be an appropriate response from their part.
IDFI also believes that the wording of activity 9.1.4 should be changed to – “keeping of records on the number of registered and solved crimes of obstruction of journalists’ activities, as well as proactive disclosure of these statistics on the website” (this should also be a responsibility of the Ministry of Internal Affairs and the Chief Prosecutor’s Office). The proactive disclosure of these data will increase transparency and contribute to having a better informed public.
Activity 9.3.1 reads – “development of legislative amendments and their initiation in the Parliament for the purpose of increasing access to public information”. We believe that this wording is too general. It must include specific actions, and indicate specific legislative acts where changes are needed. Therefore, activity 9.3.1 should be removed from the action plan and substituted with a number of more concrete actions. More specifically, the action plan must obligate the government to file a Freedom of Information Act to the Parliament (activity 9.3.1). This obligation is already reflected in the Anti-Corruption Strategy for 2015-2016 as well as in the Open Government Partnership Action Plan for 2014-2015. The initial version of the draft law on freedom of information has already been prepared, and is currently being developed further by the Ministry of Justice. In order to avoid further delays, the Human Rights Action Plan must include specific deadline for the initiation of the draft law in the Parliament, its adoption, and entry into force.
The August 2013 Government Order defines the rules for proactive disclosure of public information as well as a list of information to be made public. However, the order is binding only for agencies that are subordinate to the government. It is important to develop a common standard for proactive disclosure of information on a legislative level, which will be binding not only for ministries or their subordinate agencies, but for the Parliament, the judicial system, and local governments as well (activity 9.3.2).
The government must improve the existing mechanisms of monitoring the access to public information, and develop prompt and effective mechanisms of ensuring the right to public information. This can be achieved through the introduction of a sanctioning mechanism against public institutions that ignore freedom of information requests or refuse to disclose public information. More specifically, the government must set up a supervisory body (i.e. Freedom of Information Inspector) with a mandate to bypass lengthy procedures, such as court proceedings, when reviewing complaints and responding to them by sanctioning public institutions that violate the applicants' right to freedom of information (activity 9.3.3).
In September 2013, the public information portal www.my.gov.ge launched a new service of electronic communication with public institutions. However, the number of these public institutions has remained limited. The Human Rights Action Plan must recommend all central authorities (ministries and their subordinate agencies) become part of this service by, for example, December 2016 (activity 9.3.4).
Problems also exist in the common courts system in terms of access to public information. The Law on Personal Data Protection and the decision of the Personal Data Protection Inspector limits access to court decisions, despite the fact that the Constitution sets the obligation of openness of judicial proceedings. IDFI believes that the solution to this problem should be included as one of the activities under objective 9.3 of the action plan. Specifically, a new chapter must to be added to the new Law on Freedom of Information that will directly regulate the publication of and access to judicial decisions. In addition, the wording of Article 6 of the Law on Personal Data Protection must be changed so as to allow the processing of data under special categories on the basis of significant public interest.
Finally, awareness about the obligations set by the new Law on Freedom of information must be raised in the public sector, both at the central and local levels. For this purpose, the Ministry of Justice must organize trainings for judges, and representatives of the executive and local governments (donor readiness to assist in this process would be appreciated) (activity 9.3.5).