IDFI-ს კვლევა და რეკომენდაციები ადგილობრივი თვითმმართველობებისთვის ანტიკორუფციული სტრატეგიების შემუშავებაზე
სიახლეები | კვლევები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა 17 თებერვალი 2016
საქართველოს ეროვნულ ანტიკორუფციულ სტრატეგიაში აღნიშნულია, რომ ანტიკორუფციული პოლიტიკის ეფექტიანი იმპლემენტაციის თვალსაზრისით მნიშვნელოვანია ადგილობრივი თვითმმართველობების ჩართულობა ანტიკორუფციულ საბჭოს საქმიანობაში და ადგილობრივ დონეზე ანტიკორუფციული ღონისძიებების დაგეგმვის მხარდაჭერა. სტრატეგიის ერთ-ერთ პრიორიტეტს წარმოადგენს - ანტიკორუფციული პოლიტიკის ჩამოყალიბებასა და განხორციელებაში ადგილობრივი თვითმმართველობების როლის გაძლიერება.
მიუხედავად სტრატეგიის მიზნისა, ცალსახაა, რომ თვითმმართველ ორგანოებში კორუფცია სტრუქტურულ პრობლემას წარმოადგენს, საქართველოს ეროვნულ ანტიკორუფციულ სამოქმედო გეგმაში დღემდე არ არის განსაზღვრული ადგილობრივი თვითმმართველობებში კორუფციული რისკების პრევენციის საკითხები, ადგილობრივი თვითმმართველობები არ არიან ჩართული არც საქართველოს ანტი-კორუფციული საბჭოს საქმიანობაში.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) კვლევა მოამზადა, რათა სხვადასხვა ქვეყნების მაგალითზე, მიმოხილულ იქნას თვითმმართველობების მონაწილეობის საკითხები კორუფციის პრევენციის პოლიტიკის დოკუმენტებში და თვითმმართველობებში მოხდეს ღიაობის, გამჭვირვალობის, ანგარიშვალდებულებისა და კეთილსინდისიერების პრინციპების დანერგვის, სამოქალაქო ჩართულობის უზრუნველსაყოფისა და კორუფციის პრევენციის მიზნით ქმედითი მექანიზმების დანერგვა და აქტიური პოლიტიკის გატარება.
კვლევის შედეგად გამოიკვეთა შემდეგი საკითხები:
სახელწიფოებში, სადაც კორუფციის დონე დაბალია (დანია, ახალი ზელანდია, ფინეთი, შვედეთი, ა.შ.) არ არსებობს ანტიკორუფციული სტრატეგიების შემუშავების საჭიროება, ხოლო სახელმწიფოებში, სადაც კორუფციის შედარებით მაღალი დონე აღინიშნება (კენია) ანტი-კორუფციული სტრატეგია სახელმწიფო დოკუმენტს წარმოადგენს და თვითმმართველობებისთვის მრავალ ინიციატივას ითვალისწინებს.
ფაქტობრივად ყველა სახელმწიფოში გვხვდება ანტი-კორუფციული კომისია ან მსგავსი საქმიანობის განმახორციელებელი ინსტიტუტი, რომელიც ეროვნული მასშტაბით ახორციელებს ანტი-კორუფციულ საქმიანობას, კორუფციის ფაქტებზე მონაცემების შეგროვებასა და დაკვირვებას.
სახელმწიფოებში კორუფციის დონის მიხედვით ინიციატივები მნიშვნელოვნად განსახვავებულია, თუმცა იკვეთება ინიციატივები, რომლებიც მსოფლიოს მასშტაბით ყველაზე გავრცელებული ანტი-კორუფციული მექანიზმებია და თვითმმართველობებისთვის შემუშავებული სამოქმედო გეგმების 90%-ში არის წარმოდგენილი, კერძოდ: მექანიზმები, რომელთა მიზანია საჯარო სექტორში ინტერესთა კონფლიქტის აღმოფხვრა; ეთიკის კოდექსის დანერგვა; საჯარო მოხელეებისა და სამოქალაქო საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება ანტიკორუფციულ საკითხებზე; სამოქალაქო საზოგადოების როლის გაზრდა ანტიკორუფციულ საქმიანობაში და ამ მიზნით შესაბამისი ლიტერატურის გავრცელება, საინფორმაციო შეხვედრების გამართვა, ტრენინგები, პრეზენტაციები; საჯარო მოხელეთა ქონების დეკლარირება.
ვხვდებით ტექნოლოგიებზე დამყარებულ ინოვაციურ პრაქტიკას: რიგ ქვეყნებში დანერგილია ანტიკორუფციული ცხელი ხაზის მექანიზმი (ნიდერლანდების სამეფო, მოლდოვა, იორდანია, სინგაპური), როდესაც საჯარო დაწესებულებების ვებ-გვერდზე თუ სატელეფონო ხაზის მეშვეობით მოქალაქეებს შეუძლიათ, როგორც კორუფციის ფაქტების შეტყობინება, ისე ამგვარ შემთხვევებზე ინფორმაციის მიღება. ასევე, ვხვდებით მზა ტესტებს, რომელიც ამოწმებს და ამაღლებს ანტიკორუფციულ ცოდნას (სინგაპური, მოლდოვა) და ინტერაქტიულ თამაშებს ბავშვებისთვის (სინგაპური) და ხელს უწყობს ბავშვებში მაღალი საზოგადოებრივი პასუხისმგებლობის განვითარებას.
შესაბამისად, IDFI მიიჩნევს, რომ თვითმმართველობების ეფექტიანი ფუნქციონირებისა და კორუფციის პრევენციისთვის მნიშვნელოვანია ადგილობრივი სტრუქტურების მაქსიმალური ღიაობისა და გამჭვირვალობის უზრუნველყოფა, მოქალაქეთა, ისევე როგორც საჯარო მოხელეების, ცნობიერების ამაღლება კორუფციით გამოწვეული ზიანისა და პრევენციის მეთოდებზე. აღნიშნულის მისაღწევად მნიშვნელოვანია, რომ საქართველოში ადგილობრივ დონეზე უზრუნველყოფილი იყოს კორუფციის პრევენციის ისეთი საბაზისო მექანიზმები, როგორიც არის: საჯარო მოხელეთა ინტერესთა კონფლიქტის აღმოფხვრა, ეთიკის კოდექსის დანერგვა, საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება და მათი ჩართვა ანტიკორუფციულ საქმიანობაში, საჯარო მოხელეებისთვის ტრენინგების გამართვა, ტესტირების პრაქტიკის გამოყენება, ცხელი ხაზის არსებობა, კორუფციული შემთხვევებისა და ეთიკური გადაცდომების შესახებ ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნება; მუნიციპალიტეტის ორგანოებში დასაქმებული მოხელეების პროფესიული უნარების გაზრდა და სხვა.

It is mentioned in Georgia’s Anti-Corruption Strategy that involvement of local governments in the work of Anti-Corruption Council and supporting anti-corruption activities at the local governments is vital for an effective implementation of the Anti-Corruption Strategy.
Despite the goal of the Strategy, it is obvious that corruption remains a structural problem in the local governments. Anti-Corruption action plan does not assess the preventive methods for the risks of corruption, neither are the local governments involved in the work of the Anti-Corruption Council.
Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI) researched the local government’s involvement in anti-corruption activities. The research attached below overviews an international practice, analyzes what political documents are elaborated in order to prevent corruption in local governments. IDFI believes it is important to implement principles of openness, transparency, accountability, integrity in local governments and boost citizen engagement - all of which requires a robust anti-corruption policy and effective preventive mechanisms.
Research findings can be summed up in following statements:
In the countries where corruption is very low (Denmark, New Zealand, Finland, Sweden, etc) there are no anti-corruption strategies or action plans. However, in countries with rampant corruption (e.g. Kenya) anti-corruption strategy is an official policy document and comprises various initiatives for the local governments.
Anti-Corruption Commission or an entity with similar authority operates basically in every country of the world. The Commissions conduct anti-corruption activities national-wide, assembling data on the facts of corruption and observation.
Based on levels of corruption anti-corruption initiatives for local governments also differ worldwide. However, certain initiatives emerge as the most prominent anti-corruption measures in various countries and are found in 90% of the Anti-Corruption Strategies and Action Plans, these are the mechanisms, which aim at preventing conflict of interest at the public sector, adopting code of conduct, raising awareness of civil servants and civil society on the anti-corruption topics, increasing the role of civil society in anti-corruption activities and spreading appropriate literature for the above-mentioned reason, conducting information meetings, trainings, presentations; and declaring assets by public officials.
Many countries use technologies for innovative approach, for instance, anti-corruption hotline is a widely used practice (the Netherlands, Moldova, Singapore, Jordan); calling on a hotline the citizens can provide information on the facts of corruption or receive information about corruption. There are also tests for any interested individual, which check their knowledge related to corruption, the tests also raise awareness of the citizens (Singapore, Moldova), interactive games for adults (Singapore) is another innovative approach which ensures formation of civil awareness among the youngsters.
Therefore, IDFI believes that ensuring openness and transparency in local governments is very important for an effective functioning of the local governments and prevention of corruption. Raising awareness on the threats, effects of corruption among citizens as well as civil servants, and establishing preventive mechanisms is vital. In order to achieve above-mentioned goals there must be basic methods to prevent corruption e.g.: eradication of conflict of interest, implementing the code of ethics, raising awareness of the civil society and ensuring their engagement in anti-corruption activities, conducting trainings for the civil servants, using the tests, implementing the practice of hotlines, proactively publishing information about the facts of corruption, development of professional skills of the people employed at the municipalities.