კვლავ არსებობს კითხვები გენერალური პროკურორის დიპლომთან დაკავშირებით
კოალიცია „დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის” ეხმიანება მოქმედი გენერალური პროკურორის შალვა თადუმაძის დიპლომის ნამდვილობის თაობაზე გამართულ დისკუსიას. 9 ოქტომბერს გენერალური პროკურორი შალვა თადუმაძე უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატის რანგში პარლამენტში იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის წინაშე წარსდგა. მოსმენისას როგორც დეპუტატების, ასევე მთელი საზოგადოების ყურადღების ქვეშ მისი დიპლომის ნამდვილობის საკითხი მოექცა.
პარლამენტის იურიდიულ კომიტეტის სხდომაზე გენერალურმა პროკურორმა განმარტა, რომ დიპლომში ინსტიტუტში ჩაბარების წელი სწორად არ არის მითითებული, რადგან 1993 წელს მოცემული სასწავლებელი საერთოდ არ არსებობდა. შესაბამისად, ცხადია, რომ შალვა თადუმაძე სწავლას 1993 წელს ვერ დაიწყებდა, რაც კიდევ უფრო საფუძვლიანს ხდის ეჭვს დოკუმენტში ყალბი მონაცემების შეტანასთან დაკავშირებით.
საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 362-ე მუხლის მიხედვით, დასჯადია არამარტო ყალბი ოფიციალური დოკუმენტის დამზადება ან/და შეძენა, არამედ მისი გამოყენებაც. ამიტომაც, აღნიშნული საკითხი სცდება ჩვეულებრივი პოლიტიკური დისკუსიისა და პროფესიული შესაბამისობის დასადგენად მიზანშეწონილობის ფარგლებს და მას სამართლებრივი განზომილება გააჩნია.
საკომიტეტო მოსმენისას შალვა თადუმაძემ აღნიშნა, რომ „განათლების შესახებ” კანონში 1997 წელს შეტანილი ცვლილების შესაბამისად, ინსტიტუტი ექსტერნატის ფორმით 1998 წელს დაამთავრა, რაც სასწავლო დაწესებულებამ დიპლომში 1993 წელს სწავლის დაწყების ფორმით ასახა. მიუხედავად განმარტებისა, ბუნდოვანია, თუ სწავლის დაწყების თარიღად სასწავლებელმა დოკუმენტში რატომ მიუთითა ის წელი, როდესაც ის საერთოდ არ იყო რეგისტრირებული, ხოლო დიპლომში ექსტერნად დამთავრების შესახებ ჩანაწერი არ გააკეთა.
აღსანიშნავია, რომ შეკითხვები დიპლომის კანონთან შესაბამისობის თაობაზე ასევე გაუჩნდა პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტსაც და მოითხოვა, რომკენჭისყრამდე, გარკვეულმა კანდიდატებმა და მათ შორის, შალვა თადუმაძემ, წარადგინონ  ინფორმაცია უმაღლესი იურიდიული განათლების დიპლომის თაობაზე, სადაც დადასტურებული იქნება, რომ დოკუმენტი კანონისმიერ მოთხოვნას შეესაბამება.
კანონის თანახმად, უმაღლესი იურიდიული განათლება აუცილებელი წინაპირობაა არა მხოლოდ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობისთვის, არამედ პროკურორის უფლებამოსილების განხორციელებისათვისაც, ხოლო შესაბამისი განათლების არქონა გენერალურ პროკურორს არაუფლებამოსილ პირად ხდის. აღნიშნული თავის მხრივ მნიშვნელოვან სამართლებრივ შედეგებს შეიძლება იწვევდეს გენერალური პროკურორის მიერ განხორციელებული მთელ რიგ ქმედებებთან დაკავშირებით.
გარდა სამართლებრივი შედეგებისა მსგავს შემთხვევას შესაძლოა მძიმე უარყოფითი გავლენა ჰქონდეს სახელმწიფო ინსტიტუტების მიმართ საზოგადოების ნდობაზე. როდესაც ქვეყნის გენერალური პროკურორის თანამდებობა შეიძლება ეკავოს პირს, რომელიც ვერ აკმაყოფილებს კანონმდებლობის მოთხოვნებს და უფრო მეტიც, ეს თანამდებობა შესაძლოა ყალბი დოკუმენტის გამოყენების შედეგად ქონდეს დაკავებული, ამან შესაძლოა გამოუსწორებელი რეპუტაციული ზიანი მიაყენოს მთლიანად პროკურატურის ინსტიტუტს.
შესაბამისად  მიგვაჩნია, რომ:
- აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით აუცილებელია ჩატარდეს სრულყოფილი გამოძიება, რათა დამაჯერებელი პასუხი გაეცეს ლეგიტიმურ შეკითხვას გენერალური პროკურორის დიპლომის ნამდვილობასა და შესაძლო ყალბი ოფიციალური დოკუმენტის გამოყენებასთან დაკავშირებით;
- პარლამენტმა კენჭი არ უნდა უყაროს შალვა თადუმაძის კანდიდატურას უზენაესი სასამართლოს მოსამართლედ დასანიშნად, ვიდრე ყველა ზემოთ აღნიშნული პროცედურა არ იქნება გავლილი და დიპლომთან დაკავშირებით კითხვებს დამაჯერებელი პასუხები არ გაეცემა;
- პარლამენტმა, კანონით გათვალისწინებული პროცედურებით უნდა უზრუნველყოს შალვა თადუმაძის დიპლომის ნამდვილობის გადამოწმება, ხოლო იმ შემთხვევაში, თუ პარლამენტი თადუმაძის ქმედებაში დანაშაულის ნიშნებს დაინახავს, კონსტიტუციის 48-ე მუხლის საფუძველზე, პარლამენტმა უნდა დაიწყოს იმპიჩმენტის პროცედურა.

The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary reacts to discussions concerning the authenticity of the diploma of Shalva Tadumadze, Prosecutor General of Georgia.
On October 9, Shalva Tadumadze was introduced to the Parliament Legal Committee as a judicial candidate for the Supreme Court. During the hearing, the Prosecutor General’s diploma attracted the attention of the deputies and the public.
During the hearing, the Prosecutor General provided an explanation regarding the year of his admission to the university, which was mistakenly indicated in the diploma, because this educational institution was not yet established in 1993, meaning Shalva Tadumadze could not have started his studies that year. This fact corroborates doubts that the information in the document is authentic.
Under Article 352 of the Criminal Code of Georgia, the issuance or/and purchase, as well as the use of forged official document, are punitive actions. Thus, this issue exceeds the realm of a political discussion over professional competence of a candidate and adds a legal dimension.
During the hearing, Shalva Tadumadze stated that, under the 1997 amendments to the Law on Education, he was allowed to graduate from the university in 1998, a year before the anticipated graduation date. The university reflected this information by changing the year of admission to 1993. Despite this explanation, it is still unclear why 1993 was indicated as his admission year, when at the time, the institution was not registered. Also, the university did not indicate in the diploma that the graduate took some exams without attending classes (a so called “externate program”).
It is worth mentioning, that the diplomas of several candidates raised questions, and the Legal Committee asked them to submit a document confirming compliance of their legal education with the requirements of the legislation before the voting procedure begins.
Higher legal education is a statutory requirement not only for a Supreme Court judicial nominee, but also for the Prosecutor General. The absence of such education makes a Prosecutor General unauthorized to perform his functions. This may have a legal effect on many official actions.
In addition to legal consequences, such facts may have a severely negative influence on public trust in governmental institutions. When the position of the Prosecutor General of the country is allegedly occupied by a person who does not comply with the requirements of the legislation and, furthermore, may have taken this position as a result of the use of a forged document, the reputation of the entire Prosecutor’s Office is damaged.
Thus, we believe that it is essential:
- to undertake a comprehensive investigation of authenticity of the diploma of the Prosecutor General to provide solid answers to legitimate questions concerning its and an alleged use of a forged official document;
- the Parliament shall not put Shalva Tadumadze’s candidacy to the vote until the above-mentioned procedures are finalized and all the questions concerning his diploma are addressed;
- the Parliament shall check the authenticity of the diploma of Shalva Tadumadze in accordance with the procedures envisioned in the law, and in case of establishing signs of a crime in the actions of Tadumadze, start the procedure of impeachment of the Prosecutor General under Article 48 of the Constitution of Georgia.