ჩართულობის მხრივ ყველაზე მაღალი ხარისხის მქონე კანონპროექტების ინიციატორი სახელმწიფო უწყებების დაჯილდოება
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | ანგარიში | სტატია 10 ივლისი 2019
40-ზე მეტი საჯარო უწყებისა და კერძო სექტორის წარმომადგენელი შეიკრიბა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) და USAID-ის პროექტის „მმართველობა განვითარებისთვის საქართველოში“ (G4G) მიერ ორგანიზებულ - საქართველოში საჯარო და კერძო სექტორებს შორის დიალოგის ხარისხის შეფასების 2014-2019 წლების ანგარიშის - პრეზენტაციასა და გამარჯვებული კანონპროექტების დაჯილდოების ცერემონიალზე.
კანონპროექტების მომზადების პროცესში საჯარო და კერძო სექტორებს შორის დიალოგის მაღალი ხარისხით უზრუნველყოფისათვის ჯილდოები გადაეცათ შემდეგ სამინისტროებს: 1. საქართველოს სივრცითი მოწყობისა და მშენებლობის კოდექსი-ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო; 2. საგადასახადო კოდექსი ცვლილებების შეტანის შესახებ-კორპორატიული საშემოსავლო გადასახადი ე.წ. ესტორნური მოდელი-ფინანსთა სამინისტრო; და 2. საქართველოს კანონი პროფესიული განათლების შესახებ - განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო.
შეხვედრა გახსნეს ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითრების სააგენტოს (USAID) საქართველოს მისიის ხელმძღვანელმა პიტერ ა. ვიბლერმა, IDFI-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა და საქართველოს პარლამენტის წევრმა ირინა ფრუიძემ.
გიორგი კლდიაშვილის აზრით „კერძო და საჯარო სექტორებს შორის დიალოგის ყველაზე წარმატებული შემთხვევების გამოვლენით IDFI-ის გუნდი ხელს უწყობს პოლიტიკის დაგეგმვის ადრეულ ეტაპებზე ეფექტური კონსულტაციის პოზიტიურ გავლენას, და პოლიტიკის შემუშავების ყველა ეტაპზე მეტად ინკლუზიური გადაწყვეტილების მიღების პროცესს.“
ირინა ფრუიძემ ფართოდ ისაუბრა საქართველოს პარლამენტის იმ საზედამხედველო მექანიზმების შესახებ რომლებიც დღეს ქვეყანაში მოქმედებს. „საჯარო და კერძო სექტორის თანამშრომლობა სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ეკონომიკური განვითარებისთვის, რადგანაც ჩართულობა, მონაწილეობა და თანამშრომლობა ხელს უწყობს უფრო ეფექტური კანონებისა და პოლიტიკის გატარებას.” - ირინა ფრუიძე.
კერძო და საჯარო სექტორებს შორის დიალოგის ხარისხის 2014-2019 წლების შედეგებზე საუბრის დროს IDFI-ის მთავარმა იურისტმა ნინო მერებაშვილი-ფიშერმა აღნიშნა, რომ „საჯარო პოლიტიკის შემუშავების საწყის ეტაპზე ჩართულობის მხრივ პირდაპირი სამართლებრივი ვალდებულების არარსებობის მიუხედავად, უმეტეს შემთხვევაში სახელმწიფო დაწესებულებები უზრუნველყოფდნენ ან ცდილობდნენ უზრუნველეყოთ დიალოგი კერძო სექტორთან. მიუხედავად ამისა, სახელმწიფო დაწესებულებებს უძნელდებოდათ შეექმნათ მიღებული კომენტარების განხილვისა და მათი ავტორებისთვის უკუკავშირის მიწოდების სისტემატიზებული პროცესი. ამასთან ისინი ერიდებოდნენ დიალოგის უზრუნველყოფის მიზნით აქტივობების გამართვას მთელი ქვეყნის მასშტაბით და ძირითადად კონცენტრირებულნი იყვნენ თბილისზე. კვლევის პროცესმა აჩვენა, რომ რეგულირების გავლენის შეფასება მომზადდა შეფასებული 37 კანონპროექტიდან ექვს შემთხვევაში.“
2014-2019 წლებში IDFI-ის მიერ სულ შეფასდა 37 კანონპროექტი. შეფასების მიზნებისთვის ჩატარდა 200-მდე ინტერვიუ საჯარო და კერძო სექტორის წარმომადგენლებთან.

More than 40 representatives from the public & the private sectors gathered to learn about the evaluation results of the extent and quality of PPD in Georgia during 2014 –2019. The evaluation was conducted by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) with the support of the United States Agency for International Development (USAID) / Governing for Growth (G4G) Program in Georgia.
At the event three ministries were also awarded for ensuring high-level PPDs in the process of developing the following draft laws: 1. Spatial Planning and Construction Code - Ministry of Economy and Sustainable Development; 2. Amendments to the Tax Code of Georgia, Estonian Model - Ministry of Finance; and 3. Law on Vocational Education - Ministry of Education, Science, Culture and Sport.
Opening remarks were made by Peter A. WIEBLER – Mission Director of USAID in Georgia; Giorgi KLDIASHVILI – Executive Director of IDFI and Irine PRUIDZE – MP and Chairperson of the Permanent Parliamentary Council on Open Governance.
Giorgi KLDIASHVILI: “by revealing the most successful cases of quality PPD in Georgia, IDFI’s team hopes to emphasize the positive impact of effective consultation on early stages of the policy process, and thus promote more inclusive decision-making at all stages of governance.”
Irina PRUIDZE broadly spoke about the Parliament’s oversight mechanisms for strengthening dialogue. “Collaboration between public and private actors is vital for economic development because an inclusive, participative, collaborative process leads to more effective policies and laws.” - she said.
Presenting the evaluation results of the 2014 –2019 extent and quality of PPD in Georgia, IDFI’s Senior Lawyer Nino MEREBASHVILI-FISHER said: “even though Georgian legislation does not oblige state entities to ensure inclusive consultations during the initial stages of policy formulation, in the vast majority of cases, state entities ensured or attempted to ensure PPD in the process of policy development. However, public entities found it challenging to ensure systematic process of receiving comments and providing their authors with relevant feedback. State entities were reluctant to conduct PPDs around the country and were mostly concentrated on Tbilisi. Based on the findings of the report, RIA was prepared in 6 cases out of the 37 draft laws covered by the study.“
In 2014-2019, 200 interviews were conducted with public and private sector representatives by IDFI to evaluate 37 draft laws in total.