საჯარო დისკუსია: de facto საგანგებო მდგომარეობის ერთი წელი საქართველოში
2021 წლის 24 მაისს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI), ევროკავშირის მხარდაჭერით, პროექტის - „კოვიდ-19-თან დაკავშირებული სახელმწიფო ხარჯების და ადამიანის უფლებების მდგომარეობის მონიტორინგი“ ფარგლებში გამართა დისკუსია თემაზე  de facto საგანგებო მდგომარეობის ერთი წელი საქართველოში.
2021წლის 23 მაისს საქართველოს პარლამენტის მიერ პანდემიის სამართავად აღმასრულებელი ხელისუფლებისათვის ექსტრაორდინალურად ფართო უფლებამოსილებების გადაცემიდან ერთი წელი გავიდა. საჯარო დისკუსიის ფარგლებში განხილულ იქნა იდენტიფიცირებული პერიოდის განმავლობაში ადამიანის უფლებათა დაცვის თვალსაზრისით გამოვლენილი ძირითადი გამოწვევები.
განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა აღმასრულებელი ხელისუფლებისთვის მინიჭებული უფლებამოსილების შესაძლო არაპროპოციული და დისკრიმინაციული გამოყენების შემთხვევებზე, შესუსტებულ საპარლამენტო კონტროლსა და გამოხატვის თავისუფლების თვალსაზრისით გამოვლენილ პრაქტიკულ პრობლემებზე.
დისკუსიაში მოხსენებები წარმოადგინეს  სამოქალაქო საზოგადოების, სახელმწიფო დაწესებულებისა და აქტივისტური მოძრაობების წარმომადგენლებმა. კერძოდ, დისკუსიაში მონაწილეობდა:
- ანა ნაცვლიშვილი, საქართველოს პარლამენტის წევრი;
- თამარ აბაზაძე, ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროსი, საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი;
- გიგა მაქარაშვილი, მოძრაობა „სირცხვილია“-ს დამფუძნებელი.
- გიორგი დავითური, მთავარი იურისტი, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI);
მოხსენებების დასრულების შემდგომ გაიმართა დისკუსია სადაც თითოეულ მონაწილეს მიეცა მომხსენებლებთან კითხვების დასმისა და განხილულ საკითხებთან დაკავშირებით საკუთარი პოზიციის დაფიქსირების შესაძლებლობა.

Public Discussion: One year of the de facto state of emergency in Georgia
On May 24, 2021, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) with support from the European Union (EU), in the framework of the project - Monitoring Covid-19 related public spendings and human rights protection during the state of emergency and after -  held a public discussion – “One year of the de facto state of emergency in Georgia”
On May 23, 2021, one year has passed since the Parliament of Georgia handed over extraordinarily broad powers to the executive to manage the pandemic. The main challenges identified in terms of human rights protection during the identified period were discussed during the public discussion.
Particular attention was paid to the possible disproportionate and discriminatory use of powers vested in the executive branch, weakened parliamentary control, and problems detected in terms of freely exercising the freedom of expression.
Representatives of civil society, state institutions, and activist movements gave oral presentations during the discussion. In particular, the following persons were speakers of the discussion:
- Ana Natsvlishvili,  Member of the Parliament of Georgia
- Tamar Abazadze, Head of Analytical Department, Public Defender’s Office
- Giga Makarashvili, Founder of the “Shame Movement”
- Giorgi Davituri, Senior Lawyer, Institute for Development of Freedom of Information (IDFI
After the presentations, a discussion was held, during which each participant was given the opportunity to ask questions to the speakers and to express their position regarding the decision.