საჯარო დისკუსია Covid-19 პანდემიის დროს ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის შესახებ
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 18 ივნისი 2021
18 ივნისს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI), ევროკავშირის მხარდაჭერით, პროექტის - „კოვიდ-19-თან დაკავშირებული სახელმწიფო ხარჯების და ადამიანის უფლებების მდგომარეობის მონიტორინგი“ ფარგლებში დისკუსია გამართა თემაზე „Covid-19 პანდემიის დროს ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა“.
ღონისძიების მიზანი იყო პანდემიის პერიოდში და ასევე პანდემიასთან დაკავშირებული საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის კუთხით არსებული გამოწვევებისა და პრობლემების გაზიარება მედიის, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და სამოქალაქო საზოგადოების სხვა აქტორების გამოცდილების საფუძველზე.
ღონისძიება გახსნეს IDFI-ის პროგრამების დირექტორმა, ლევან ავალიშვილმა და  სამოქალაქო საზოგადოების პროგრამის ოფიცერმა, საქართველოში ევროკავშირის დელეგაციიდან,  დომინიკა სკუბიდამ.
მისასალმაბელი სიტყვების შემდეგ, დისკუსიის მონაწილეებმა მოხსენებები გააკეთეს რადიო თავისუფლების, კაქტუსი-მედიას, სტუდია მონიტორის, OC მედიას, ფლანგვის დეტექტორის, აიფაქტისა და IDFI-ის წარმომადგენლებმა. კერძოდ, დიკუსიის მომხსენებლები გახლდნენ:
- მარიამ გოგიაშვილი - ანალიტიკოსი, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI)
- ნასტასია არაბული - ჟურნალისტი, რადიო თავისუფლება
- ცირა გვასალია - სამედიცინო ჟურნალისტი, კაქტუსი-მედია
- მარიამ ნიკურაძე - თანადამფუძნებელი და მენეჯერი, OC-Media
- ნინო ზურიაშვილი - რედაქტორი, სტუდია მონიტორი
- ანა აბაშიძე - უფროსი მკვლევარი, ფლანგვის დეტექტორი
- ნინო ბაქრაძე - დამფუძნებელი, Ifact.Ge
- გიორგი დავითური - მთავარი იურისტი, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI)
თითოეულმა მათგანმა, საკუთარი ორგანიზაციის გამოცდილებით, გაამახვილა ყურადღება საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის შეზღუდვაზე პანდემიის პერიოდში და ამ მიმართულებით ხელისუფლების ანგარიშვალდებულების დაბალ სტანდარტზე. ამასთან, ხაზი გაესვა კრიზისულ პერიოდში საჯარო ინფორმაციის მნიშვნელობას მოსახლეობის სწორად ინფორმირებისა და პანიკის თავიდან აცილებისათვის, რისი საშუალებაც დისკუსიაში წარმოდგენილ აქტორებს მეტწილად არ ეძლეოდათ.
მცირე მოხსენებების შემდგეგ გაიამრთა დისკუსია, რომლის დროსაც დამსწრე აუდიტორიას ჰქონდა შეკითხვების დასმის და საკუთარი მოსაზრებების გაზიარების საშუალება.
IDFI მომავალშიც აპირებს აღნიშნულ საკითხზე მუშაობის გაგრძელებას, რათა იდენტიფიცირებული პრობლემებისა და გამოწვევების საპასუხოდ, შეიმუშაოს შესაბამისი რეკომენდაციები და მათი ადვოკატირების გზით, ხელი შეუწყოს საჯარო ინფორმაციის კუთხით არსებული მდგომარეობის გაუმჯობესებას.

On June 18, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) with the support from the European Union (EU), within the project Monitoring Covid-19 related public spendings and human rights protection during the state of emergency and after, held an online public discussion about access to public information during the Covid-19 pandemic.
The aim of the event was to share experiences of media representatives, NGOs and other actors of the civil society on the problems and challenges of access to public information during the Covid-19 pandemic.
Opening remarks were made by Levan AVALISHVILI, the Programs Director of IDFI and Dominika SKUBIDA, Programme Officer for Civil Society, Delegation of the European Union to Georgia, .
After the opening remarks representatives of Radio Liberty, Cactus - Media, Studio Monitor, OC Media, Squander Detector, iFact and IDFI shared their views and experiences on the topic. The speakers of the event were:
- Mariam GOGIASHVILI – Analyst, Institute for Development of Freedom of Information (IDFI)
- Nastasia ARABULI – Journalist, Radio Free Europe
- Tsira GVASALIA – Medical Journalist, Cactus-Media
- Mariam NIKURADZE – Co-founder & Co-director, OC-Media
- Nino ZURIASHVILI - Editor, Studia Monitor
- Ana ABASHIDZE – Senior Researcher, Squander Detector
- Nino BAKRADZE – Co-founder, Ifact.Ge
- Giorgi DAVITURI - Chief Legal Officer, Institute for Development of Freedom of Information (IDFI)
Each of the speakers made remarks on the restriction of the access to public information during the pandemic and the low standard of the government accountability in terms of the management of the pandemic. The importance of the public information was outlined to avoid panic in the times of crisis through informing the public. Unfortunately, this possibility was not provided for most of the actors represented in the discussion.
After the brief speeches, the discussion was held and the attendees had the opportunity to share their views and ask questions.
IDFI plans to continue activities on this topic in order to develop recommendations on the identified challenges and contribute to the improvement of the access to public information through advocacy.