დისკუსია „კერძო სექტორთან დიალოგის მნიშვნელობა კანონპროექტის კონცეფციის შემუშავების ეტაპზე“
“საჯარო თანამონაწილეობა აუცილებელია ეფექტიანი კანონმდებლობის შემუშავების პროცესში. IDFI-ის მიმდინარე ინიციატივა ერთადერთია, რომლიც ამოწმებს კანონპროექტების შემუშავების პროცესში საჯარო-კერძო დიალოგის ხარისხს“ - განაცხადა თამარ ქაფიანიძემ(USAID G4G) მის მისასალმებელ სიტყვაში დისკუსიაზე „კერძო სექტორთან დიალოგის მნიშვნელობა კანონპროექტის კონცეპტუალური შემუშავების სტადიაზე“ (ჩატარდა 2017 წლის 30 მარტს).
ღონისძიებამ საშუალება მისცა კერძო და საჯარო სექტორის 30-ზე მეტ წარმომადგენელს, ესაუბრა საჯარო-კერძო დიალოგის მნიშვნელობაზე და აუცილებლობაზე რეფორმის დაგეგმვის საწყის ეტაპზე.
ღონისძიება დაიწყო IDFI-ის საჯარო პოლიტიკისა და სამოქალაქო ჩართულობის მიმართულების ხელმძღვანელის თამარ იაკობიძისა და მთავარი იურისტის ნინო მერებაშვილის პროექტის ფარგლებში შემუშავებული მეთოდოლოგიის პრეზენტაციით, რომელიც გამოიყენება საჯარო-კერძო დიალოგის ხარისხის შესაფასებლად საქართველოში. ისინი ასევე შეეხნენ გადაწყვეტილების მიღების პროცესში საზოგადოების  ჩართულობის არსებულ მექანიზმს და აუდიტორიას გააცნეს პირველი საანგარიშო პერიოდის შეფასების შედეგები.
პრეზენტაციამ შემდეგი კანონპროექტები მოიცვა: ცვლილებები საქართველოს საგადასახადო კოდექსში - როგორც საუკეთესო პრაქტიკის მაგალითი წინა მონიტორინგის პერიოდიდან; ცვლილებები სივრცითი მოწყობისა და მშენებლობის კოდექსის შემუშავება - შეფასებულ იქნება მიმდინარე მონიტორინგის პერიოდში; და კანონი ბუღალტრული აღრიცხვისა და ფინანსური ანგარიშგების აუდიტის შესახებ - ასევე შეფასდება მიმდინარე მონიტორინგის პერიოდში.
შეხვედრის მეორე ნაწილი მოიცავდა კერძო და საჯარო სექტორის წარმომადგენლების მიერ მათი გამოცდილების გაზიარებას საჯარო-კერძო დიალოგის მიმართულებით (ფინანსთა სამინიტრო; ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო; ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის ზედამხედველობის სამსახური; გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტრო; საგარეო საქმეთა სამინიტრო; ენერგეტიკის სამინისტრო; რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინიტრო).
„IDFI-ის მიერ ორგანიზებული საჯარო დისკუსია ხელს უწყობს საჯარო ჩართულობას პოლიტიკის შემუშავების პროცესში. მეტი მონაწილეობა და დიალოგი ადრეულ ეტაპზე მეტად ეფექტიანი და წარმატებული კანონმდებლობის წინაპირობაა, რომელსაც, საბოლოო ჯამში, უკეთესი სოციალური და ეკონომიკური პირობებისკენ მივყავართ“ - მალხაზ ჭკადუა, USAID-ის მიერ დაფინანსებული G4G-ის პროგრამის მრჩეველი.
ღონისძიება ნაწილია პროექტისა „საჯარო და კერძო სექტორებს შორის დიალოგის ხარისხის კონტროლი საქართველოში“. პროექტი მხარდაჭერილია USAID-ის „მმართველობა განვითარებისთვის საქართველოში“(G4G) პროგრამის მიერ და მიზნად ისახავს კერძო სექტორის მაღალი ეკონომიკური გავლენის მქონე კანონებში მონაწილოების ხარისხის შეფასებას.

Discussion on the Importance of Public Private Dialogue at the Stage of Policy Development
“Public participation is essential in the process of developing effective legislation. The only tool to evaluate the quality of Public-Private Dialogue (PPD) in the process of developing new draft laws is IDFI’s ongoing initiative” – said Tamar Kapianidze of USAID G4G in her opening remarks at the discussion titled “The Importance of Dialogue with the Private Sector During the Draft Law Concept Development Stage” (held in March 30, 2017 at Betsys Hotel).
The event enabled over 30 representatives from private and public institutions to talk about the importance and the need of PPD from the very outset of reform planning process.
The event launched with a presentations by IDFI’s Public Policy and Participation Direction Lead Tamar Iakobidze and Senior Lawyer Nino Merebashvili about the methodology that was developed within the framework of the project and used to evaluate the extent and quality of PPD in Georgia. They also raised the issue of exiting mechanisms of public involvement in decision making process and got the audience acquainted with the evaluation results of the first reporting period.
The presentation covered the following draft laws: Amendments to the Tax Code of Georgia – as the best practice example from the previous monitoring period; Draft law on Traffic – to be evaluated within the ongoing monitoring period; Amendments to the Building Code of Georgia – to be evaluated within the ongoing monitoring period; and the Law of Georgia on Accounting, Reporting and Audit – to be evaluated within the ongoing monitoring period.
The second phase of the event involved representatives from private and public sectors sharing their experience in PPD (Ministry of Finance; Ministry of Economy and Sustainable Development; Accounting, Reporting and Audit Supervision Service; Ministry of Environment and Natural Resources Protection of Georgia; Ministry of Internal Affairs; Ministry of Energy of Georgia; Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia).
“The public discussion organized by IDFI promotes public involvement in the policy-making process. More engagement and dialogue at early stages is a prerequisite for more effective and successful legislation, which ultimately leads to improvement of economic and social conditions” - Malkhaz Nikolashvili, Advisor at USAID funded G4G (Governing for Growth) Program.
The event is part of the project Public-Private Dialogue (PPD) Quality Tracking in Georgia, which is supported by the USAID Governing for Growth (G4G) program and aims to assess the level of private sector participation in the process of developing draft laws with high economic impact.