OGP –ის მხარდამჭერი სამოქალაქო ორგანიზაციები საჯარო მიმართვას ავცელებენ
2013 წლის 17 დეკემბერს, მსოფლიო მასშტაბით 100-ზე მეტმა არასამთავრობო ორგანიზაციამ, მათ შორის ,,ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა” (IDFI), საჯარო მიმართვა გაავრცელა ,,ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) თანა-თავმჯდომარეების, მუდმივმოქმედ კომიტეტისა და OGP-ის წევრი ქვეყნების სახელზე.
საჯარო მიმართვა მსოფლიო მასშტაბით მიყურადების არაპროპორციულ პრაქტიკას და გამჭვირვალობის ეფექტურ უზრუნველყოფის მოთხოვნას უკავშირდება. ,,დამკვიდრებული პრაქტიკა ძირს უთხრის ძალაუფლების გადანაწილების პრინციპს, რაზეც დამყარებულია ანგარიშვალდებულება და საფრთხეს უქმნის გამოხატვის, ინფორმაციისა და გაერთიანების თავისუფლებას. აღნიშნულის გარეშე კი ღია მმართველობის იდეალები კარგავს მნიშვნელობას“, ნათქვამია ხელისმომწერთა მიმართვაში.
არასამთავრობო ორგანიზაციები, რომლების ,,ღია მმართველობა პარტნიორობის“ ინიციატივის მიზნებს იზიარებენ, საჯარო განცხადებით გამოხატავენ ღრმა შეშფოთებას მიყურადების მასიურად გავრცელებულ პრაქტიკასთან დაკავშირებით, რაც ,,ღია მმართველობის პარტნიორობის“ ძირითად პრინციპებს უქმნის საფრთხეს.
საქართველოში არაკანონიერი მიყურადების ტენდენციები მაღალ საზოგადოებრივ ინტერესს იწვევს და სენსიტიურ საკითხებს უკავშირდება. IDFI-ი სრულად იზიარებს წარმოდგენილ რეკომენდაციებს და იმედოვნებს, რომ საქართველოს ,,ღია მმართველობის პარტნიორობის“ სამოქმედო გეგმაში იქნება გათვალისწინებული.
საჯარო მიმართვის ხელისმომწერნი გადაწყვეტილების მიმღებებს კონკრეტულ რეკომენდაციებს უწევენ:
აღიარონ პირადი სივრცისა და ადამიანის უფლებების არსებული კანონმდებლობის გადახედვის საჭიროება, რათა მოხდეს მათი მოდერნიზება იმგვარად, რომ ასახოს თანამედროვე სამეთვალყურეო ტექნოლოგიები;
2014 წლის ოქტომბრისთვის დაასრულონ ,,ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) ფარგლებში აღებული ვალდებულება და გადახედონ ეროვნულ კანონმდებლობებს, რათა დაიგეგმოს ისეთი რეფორმები, რომელიც უზრუნველყოფს სახელმწოფოს მხრიდან კანონიერ და პროპორციულ ზედამხედველობას; უზრუნველყონ პრესის თავისუფლება და დაიცვან ის მამხილებლები, რომლებიც კანონის ფარგლებში ძალაუფლების ბოროტად გამოყენების მცდელობებს ხდიან საჯაროს;
უზრუნველყონ OGP-ის სამოქმედო გეგმებით გაწერილი ზედამხედველობის მექანიზმების, მიყურადების ტექნოლოგიების გავრცელების, მიყურადების ტექნოლოგიების განხორციელებისთვის ხელშეწყობისა და სახელმწიფოთა შორის მოქალაქეების მონაცემთა გაცვლის გამჭვირვალობა;
მიმართვაზე ხელისმომწერნი სთხოვენ მუდმივმოქმედ კომიტეტს, დროულად განიხილოს მათ მიერ წარმოდგენილი რეკომენდაციები და შესაბამისად გათვალისწინებული იქნეს ,,ღია მმართველობის პარტნიორობის“ წევრი ქვეყნების სამოქმედო გეგმებში.

On 17 December, 2013 a Public Statement signed by more than 100 organizations across the world, including Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) from Georgia, was sent to the Co-Chairs of the Open Government Partnership (OGP), the OGP Steering Committee and OGP member States.
The Public Statement refers to the concern on disproportionate surveillance practices across the globe and the request to promote more transparency. “These practices erode the checks and balances on which accountability depends, and have a deeply chilling effect on freedom of expression, information and association, without which the ideals of open government have no meaning”, is read in the Statement.
By spreading the Public statement, the undersigned civil society organizations affirm their deep commitment to the goals of the Open Government Partnership and express their profound concerns regarding the mass surveillance tendencies which risks the key goals of the OGP.
As the illegal surveillance tendencies have been of broad interest to the general public in Georgia, IDFI fully recognizes the needs of the proposed recommendations to be taken into consideration in the OGP Georgia action plan.
The specific recommendations are rendered by the undersigned CSOs towards the decision makers:
Recognize the need to update understandings of existing privacy and human rights law to reflect modern surveillance technologies and techniques.
Commit in their OGP action plans to complete a review of national laws by October 2014, with the aim of defining reforms needed to regulate necessary, legitimate and proportional State involvement in communications surveillance; to guarantee freedom of the press; and to protect whistleblowers who lawfully reveal abuses of state power.
Commit in their OGP action plans to transparency on the mechanisms for surveillance, on exports of surveillance technologies, aid directed towards implementation of surveillance technologies, and agreements to share citizen data among states.
The initiators of the statement call on the OGP Steering Committee to review the submitted recommendations in a timely manner and accordingly to be envisaged in the OGP action plans by the OGP member States.