თანამშრომელთა შვებულება გენდერულ ჭრილში
IDFI  კვლავ აგრძელებს შემოთავაზებული კვლევის  “საქართველოს საჯარო დაწესებულებებში დასაქმებულთა სტატისტიკა გენდერულ ჭრილში “  კონკრეტული თავების განცალკევებით გამოქვეყნებას. ამჯერად ჩვენს მიერ წარმოდგენილი იქნება ბოლო თავი,  რომელიც დაკავშირებულია თანამშრომელთა შვებულებასთან გენდერულ ჭრილში.
საქართველოს შრომის კოდექსის V თავის 21 მუხლით დასაქმებულს უფლება აქვს ისარგებლოს ანაზღაურებადი შვებულებით წელიწადში არანაკლებ 24 სამუშაო დღით, ხოლო ანაზღაურების გარეშე არანაკლებ 15 სამუშაო დღით წელიწადში. ინსტიტუტი შეეცადა გამოერკვია, თუ რამდენად ხშირად სარგებლობენ საქართველოს საჯარო დაწესებულებებში დასაქმებული თანამშრომლები ანაზღაურების გარეშე შვებულებით. როგორც მიღებული დოკუმენტაციიდან ირკვევა საქართველოს 164 საჯარო დაწესებულებაში 2012 წლის 1 იანვრიდან 2013 წლის 1 აპრილამდე ანაზღაურების გარეშე შვებულებით ისარგებლა 1674 თანამშრომელმა, რომელთაგან სამინისტროების ცენტრალურ და სახელმწიფო მინისტრის აპარატებში დასაქმებულია – 100 თანამშრომელი, საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებში და საქვეუწყებო დაწესებულებებში – 432 თანამშრომელი, ადგილობრივ თვითმმართველობებში (მერია, გამგეობა) – 1077 თანამშრომელი, ხოლო სხვა დაწესებულებებში – 65 თანამშრომელი.
shvebuleb1
საქართველოს შრომის კოდექსის VI თავის 27 მუხლით დასაქმებულს თავისი მოთხოვნის საფუძველზე ეძლევა შვებულება ორსულობის, მშობიარობისა და ბავშვის მოვლის გამო – 477 კალენდარული დღის ოდენობით. ანაზღაურებადია 126 კალენდარული დღე, ხოლო მშობიარობის გართულების ან ტყუპის შობის შემთხევაში – 140 კალენდარული დღე.  იმავე თავის 28 მუხლი ითვალისწინებს შვებულებას ახალშობილის შვილად აყვანის გამო.
საქართველოს 164 საჯარო დაწესებულებაში 2012 წლის 1 იანვრიდან 2013 წლის 1 აპრილამდე  ე.წ. ანაზღაურებადი დეკრეტული შვებულებით ისარგებლა 1143 თანამშრომელმა, ხოლო არა ანაზღაურებადი დეკრეტული შვებულებით 354 თანამშრომელმა.
• ანაზღაურების გარეშე შვებულებით მოსარგებლე თანამშრომლების სტატისტიკა გენდერულ ჭრილში
2012 წლის 1 იანვრიდან 2013 წლის 1 აპრილამდე ანაზღაურების გარეშე შვებულებით მოსარგებლე თანამშრომელ მამაკაცთა რაოდენობაა – 731, ხოლო ქალების – 943.
shvebuleb2
დაწესებულებათა სახეების მიხედვით ანაზღაურების გარეშე შვებულებით სარგებლობაში ნებისმიერ შემთხვევაში ჭარბობენ ქალები. სამინისტროების ცენტრალურ და სახელმწიფო მინისტრების აპარატებში ანაზღაურების გარეშე შვებულებით მოსარგებლე ქალთა რაოდენობამ 56% შეადგინა, სსიპ-ებსა და საქვეუწყებო დაწესებულებებში – 65,9%, ხოლო ადგილობრივ თვითმმართველობებში (მერია, გამგეობა) – 51,8%.
shvebuleb3
• ანაზღაურებადი დეკრეტული შვებულებით მოსარგებლე თანამშრომლების სტატისტიკა გენდერულ ჭრილში
საქართველოს შრომის კოდექსის მუხლი 27-ის მიხედვით, დასაქმებულს საკუთარი მოთხოვნის საფუძველზე, ეძლევა შვებულება ორსულობის, მშობიარობისა და ბავშვის მოვლის გამო. აღნიშნული ჩანაწერი წარმოადგენს ბუნდოვან განმარტებას, რამდენად ვრცელდება აღნიშნული პუნქტი ასევე დასაქმებულ მამაკაცებზე. სასურველია საქართველოს შრომის კოდექსში „ბავშვის მოვლის გამო“ გატანილი იქნას ცალკეულ პუნქტად. სწორედ ამით არის განპირობებული, რომ ინსტიტუტის მიერ საჯარო დაწესებულებებისთვის გაგზავნილ მოთხოვნაზე, ე. წ. დეკრეტული შვებულებების გამოყენების რაოდენობის შესახებ გენდერულ ჭრილში, საჯარო დაწესებულებები, ხშირ შემთხვევაში, თავიანთ მოწოდებულ მონაცემებში არ აკონკრეტებდნენ რომელი სქესის მიერ იყო აღნიშნული გამოყენებული, ვინაიდან დეკრეტული შვებულება მათთვის თავის მხრივ, ცალსახად, ნიშნავს მხოლოდ ქალის მიერ გამოყენებად უფლებას.
163 საჯარო დაწესებულებებიდან მიღებული დოკუმენტაციიდან დაზუსტებით მხოლოდ ერთ შემთხვევაში ვხვდებით მამაკაცთა მიერ აღნიშნული მიზეზით შვებულების გამოყენების შემთხვევას.
shvebuleb4
რაც შეეხება ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის გამგეობის პასუხს, წერილში ნათქვამია, რომ საქართველოს შრომის კოდექსისას 22 მუხლში არსებული ჩანაწერის მიხედვით  დადგენილი შვებულებით ისარგებლა 8 მამაკაცმა. ეს მუხლი მოიცავს ასევე დროებითი შრომის უუნაროებისთვის აღებულ შვებულებას, რაც არ გვაძლევს საშუალებას გავარკვიოთ შვებულება შრომის უუნაროებისათვის თუ ბავშვის მოვლის გამო იქნა გამოყენებული.
shvebuleb5
ყველაზე მეტი შემთხვევა ანაზღაურებადი დეკრეტული შვებულებით სარგებლობისა საჯარო დაწესებულებების სახეების მიხედვით დაფიქსირდა საქართველოს საჯარო სამართლის  იურიდიულ პირებსა და საქვეუწყებო დაწესებულებებში – 655 შემთხვევა.
shvebuleb6
• ანაზღაურების გარეშე  დეკრეტული შვებულებით მოსარგებლე თანამშრომლების სტატისტიკა გენდერულ ჭრილში
2012 წლის 1 იანვრიდან 2013 წლის 1 აპრილამდე საქართველოს 163 საჯარო დაწესებულებაში ანაზღაურების გარეშე დეკრეტული შვებულებით ისარგებლა მხოლოდ 354 ქალმა.
shvebuleb7
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს შრომის კოდექსით ანაზღაურებადი დეკრეტული შვებულებისთვის გათვალისწინებულია მხოლოდ 126 კალენდარული დღე, თანამშრომლები მაინც თავს არიდებენ ანაზღაურების გარეშე დეკრეტული შვებულებით სარგებლობას. როგორც მიღებული მონაცემებიდან ირკვევა ანაზღაურებადი დეკრეტული შვებულების შემდგომ ანაზღაურების გარეშე დეკრეტული შვებულებით სარგებლობს საჯარო მოსამსახურეთა მხოლოდ 31%.  დაწესებულებების სახეების მიხედვით ანაზღაურების გარეშე დეკრეტული შვებულებით სარგებლობის მაჩვენებლები შემდეგნაირად გამოიყურება:

According to the Labour Code of Georgia, Chapter 5, Article 21, the worker has a right of at least 24 day paid vacation and at least 15 days of unpaid vacation per year. IDFI has studied the data of unpaid vacations of public servants. According to the data from 164 public authorities, 1 674 public servants had used their right for unpaid vacation within the period from 1st January, 2012 to 1st April 2013. 100 public servants were from the central and state minister offices of the ministries, 432– from the legal entities and sub-agencies, 1 077 – from the local governments (City Halls, Municipal Boards), and 65 - from other institutions.
According to the Labour Code, Chapter VI, Article 27, a worker has a right for pregnancy, maternity and child care leaves equal to 477 work days, out of which 125 work days are paid, in case of maternity problems or twins - 140 working day. Same Chapter Article 28 stipulates the same provisions in case of adoption of a child.
From 1st January, 2012 to 1st April 2013, paid maternity leave was taken by 1143 public servants, while there were unpaid cases of 345 public servants.
From 1st January 2012 to 1st April 2013, number of unpaid vacations for male public servants equals 731, whereas female equals 943.
According to the types of public authorities, the number of female public servants that used unpaid vacation highly exceeds the number of male public servants that did so. In the central and state offices of the ministries, the indicator of females that used unpaid vacation goes to 56 %, in legal entities and sub-agencies - to 65.9 %, and 51.8 % to local self–governments (City Halls, Municipal Boards)
According to Article 27 of the Labour Code of Georgia: “a worker can exercise maternity, pregnancy and child care leave on his//her request. The Article is vague in terms of men exercising the right to take a leave of absence except for child care provision. It is recommended to place a separate paragraph in case of “child care leave”. Therefore, IDFI observed this issue in terms of gender. The received data was unclear, as public authorities mostly consider this provision for women and the data is not accurate.
Out of information from 163 public authorities, only one case of a man exercising this right has been observed.
The information received from Chokhatauri Municipality indicated 8 cases when men exercised this right in line with the Labour Code, Article 22 provision. This Article foresees temporary labour disabilities which specified whether the right had been exercised due to the child care or labour disability.
According to the type of public authorities, most cases, namely 655 cases, of exercising paid maternity leave were observed in legal entities and sub-agencies.
From 1st January 2012 to 1st April 2013, 345women applied for an unpaid maternity leave out of 163 public authorities.
Although the Labour Code guarantees 126 working days paid maternity leave, the public servants took an unpaid maternity leave. According to the study, only 31 % of the servants applied for an unpaid maternity leave after a paid leave. In context of the types of public authorities, unpaid maternity leave indicators are as follows: