IDFI-მ გამართა დიალოგი კერძო და საჯარო სექტორებს შორის (PPD) წყალმომარაგების სფეროს რეგულირების თემაზე
სიახლეები 19 თებერვალი 2016
2016 წლის 18 თებერვალს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) ორგანიზებით გაიმართა დიალოგი კერძო და საჯარო სექტორებს შორის (PPD) წყალმომარაგების სფეროს რეგულირების თემაზე.
დიალოგი შედგებოდა სამი თემატური პანელისგან: წყალმომარაგების სფეროს განვითარების პერსპექტივები, სატარიფო რეგულაციები წყალმომარაგების სფეროში და საკანონმდებლო რეგულაციები წყალმომარაგების სფეროში.
პირველი პანელის, წყალმომარაგების სფეროს განვითარების პერსპექტივების მოდერატორი იყო პოლიტიკისა და მენეჯმენტის საკონსულტაციო ჯგუფის (PMCG) თავმჯდომარე და აღმასრულებელი დირექტორი ალექსი ალექსიშვილი, ხოლო სიტყვით გამოვიდნენ - ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე გიორგი ალიბეგაშვილი, გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანიის გენერალური დირექტორის მოადგილე კომერციულ საკითხებში ნუგზარ კევლიშვილი, Georgian Water & Powers-ის (GWP) გენერალური დირექტორი გიორგი ცხადაძე (იხილეთ პრეზენტაცია) და საერთაშორისო კომპანია AECOM-ის რეგიონული დირექტორი დავით ნიკურაძე (იხილეთ პრეზენტაცია).
ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარემ ხაზი გაუსვა წყალმომარაგების სექტორის განვითარების საჭიროებას, და ამ საკითხში კომპანიებსა და სახელმწიფოს შორის დიალოგის აუცილებლობას. Georgian Water & Powers-ის (GWP) გენერალურმა დირექტორმა ისაუბრა სფეროში კომპანიის წყალმომარაგებისა და წყალარინების მომსახურების დეტალებზე, კომპანიის განვითარების სამომავლო გეგმებზე და სტრატეგიულ მიმართულებებზე. აღსანიშნავია, რომ GWP ერთადერთი კერძო კომპანიაა წყალმომარაგების სექტორში. ასევე წყალმომარაგების სექტორის განვითარების ზოგად პერსპექტივებზე ისაუბრა პანელის მესამე გამომსვლელმა, წყალმომარაგების კომპანიის გენერალური დირექტორის მოადგილემ კომერციულ საკითხებში ნუგზარ კევლიშვილმა. წყალმომარაგების კომპანია სექტორში ყველაზე დიდი სახელმწიფო კომპანიაა. ნუგზარ კევლიშვილმა ისაუბრა ტარიფების სწორი პოლიტიკის გატარების აუცილებლობაზე, და ასევე რამდენიმე წელიწადში კომპანიის სრულად ან ნაწილ-ნაწილ პრივიტაზაციის საჭიროებაზე. ბოლოს, დავით ნიკურაძემ დამსწრე საზოგადოებას გააცნო კომპანია AECOM-ის მიზნები და რეკომენდაციები წყლის სექტორის განვითარებასთან დაკავშირებით.
დისკუსიის ნაწილში კონკურენციის ცენტრის წარმომადგენელმა, ლევან გოგოხიამ დასვა კითხვა ბიზნესთან მიმართებაში არსებული გეგმების შესახებ. კითხვის პასუხად ნუგზარ კევლიშვილმა მოიყვანა გუდაურის განვითარების მაგალითი, სადაც რეაბილიტაციის დროს არ იყო გათვალისწინებული წყალმომარაგების სისტემის განახლება. მეორე პრობლემად ბ-ნმა ნუგზარმა დაასახელა მოსახლეობის დამოკიდებულება წყლის რესურსისადმი, და გადასახადების გზით კომპანიის დანახარჯების შესაბამისი თანხების მიღების სირთულე. გიორგი ცხადაძემ გააგრძელა აღნიშნულ თემაზე საუბარი იმის აღნიშვნით, რომ წყალმომარაგების სექტორი ხელშემწყობი დარგია ბიზნესის განვითარებისთვის, თუმცა აუცილებელია სისტემური მიდგომა და ხედვა.
დისკუსიის განმავლობაში ლ. საყვარელიძის სახელობის დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის გარემოს ჯანმრთელობის სამმართველოს უფროსმა ნანა გაბრიაძემ წამოჭრა სანიტარიის საკითხები, და ხაზი გაუსვა რომ გაეროს რეზოლუციის თანახმად სასმელ წყალზე ხელმისაწვდომობა ადამიანის უფლებაა, და ამ საკითხს მხოლოდ ბიზნესის კუთხით არ უნდა შევხედოთ. ქ-ნმა ნანამ ასევე ისაუბრა ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმების ფარგლებში აღებული ვალდებულებების შესასრულებელ გეგმაზე, და აღნიშნა სექტორში არსებული ისეთი პრობლემები, როგორიცაა კადრების გადამზადება, სანიტარიული მდგომარეობის კვლევები, გადასახადების აკრეფის სირთულე ა.შ.
შეჯამების სახით, ბ-ნმა ალექსი ალექსიშვილმა აღნიშნა, რომ კომპანიებმა უნდა იზრუნონ ხარისხიანი წყლის 24-საათიან მიწოდებაზე, ხოლო მთავრობამ უნდა გადაწყვიტოს სოციალური საკითხები. ასევე, აღინიშნა, რომ საჭიროა პრიორიტეტების განსაზღვრა, რადგან წყლის არარსებობის პირობებში ვერანაირი ბიზნესი ვერ განვითარდება.
მეორე პანელი მთლიანად დაეთმო წყალმომარაგების სფეროში სატარიფო რეგულაციების საკითხს. პანელს მოდერატორობა გაუწია ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრის (EPRC) აღმასრულებელმა დირექტორმა ნინო ევგენიძემ, ხოლო გამომსვლელები იყვნენ საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის (სემეკი) სატარიფო დეპარტამენტის ხელძღვანელი გივი სანიკიძე, გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანიის გენერალური დირექტორის მოადგილე კომერციულ საკითხებში ნუგზარ კევლიშვილი და კომპანია Fichtner Water & Transportation-ის კონსულტანტი მარია ბელოვა (იხილეთ პრეზენტაცია).
შესავალში ქ-ნმა ნინო ევგენიძემ ისაუბრა, რომ წყლის სექტორი ერთი მხრივ მომგებიანი ბიზნესია, მეორე მხრივ კი ადამიანების სიცოცხლე და უსაფრთხოება. თუმცა საქართველოში სულ 17 კომპანიიდან 3 არის კერძო (Georgian Water & Power და მისი ორი შვილობილი კომპანია მცხეთასა და რუსთავში), ხოლო დანარჩენი - სახელმწიფოსი, და მთლიანად დარგი დოტაციურია. ქ-ნმა ნინომ ასევე აღნიშნა, რომ სექტორში ბევრი კამათობს სატარიფო პოლიტიკაზე.
ბ-ნმა გივი სანიკიძემ თავის გამოსვლაში ისაუბრა სატარიფო მეთოდოლოგიის განახლებაზე, რისი პროცესიც დაწყებულია და მიმდინარე წელს უნდა დასრულდეს. სემეკის წარმომადგენელმა ხაზი გაუსვა, რომ კომისია ეცდება პროცესში ჩართოს როგორც დარგის ექსპერტები, ისე კომპანიები და მედია, და ასევე ტრენინგებს ატარებენ ჟურნალისტებისთვის იმისათვის რომ სიახლეები სწორად გაშუქდეს. მისი თქმით, მეთოდოლოგიაში გათვალისწინებული იქნება ისეთი ფაქტორები, როგორიცაა გამრიცხველიანობის შემდეგ ეკონომიურად მოხმარებული წყლის გამო კომპანიის შემოსავლის შემცირება, და აღნიშნა, რომ კომისიის საბოლოო მიზანი არის არა ტარიფების შემცირება ან გაზრდა, არამედ სამართლიანი ტარიფების დადგენა.
მოდერატორმა ნინო ევგენიძემ დასვა კითხვა, რამდენად იქნება ახალ მეთოდოლოგიაში გათვალისწინებული ისეთი კრიზისული სიტუაციები, როგორიცაა ლარის გაუფასურება, და რა პოლიტიკა აქვს სახელმწიფოს, რომ უფრო მომგებიან გახადოს ბიზნესი ინვესტორებისთვის.
გივი სანიკიძის თქმით, საქართველოსა და სხვა ქვეყნებში ტარიფების შედარებისას გასათვალისწინებელია ისიც, რომ მაღალი ტარიფები მოიაზრებს მოწესრიგებულ ქსელს და განხორციელებულ ინვესტიციებს, რაც შემდგომ აისახება ტარიფებში. ახალი მეთოდოლოგიის მიზანი იქნება, ინვესტორმა ამოიღოს თანხა ტარიფებით, ხოლო დღეს არსებული ტარიფები მოცემულობების ადეკვატურია. გივი სანიკიძემ ასევე აღნიშნა, რომ მეთოდოლოგია უნდა პასუხობდეს მაკროეკონომიკურ მაჩვენებლებს, და თუ კომპანია გაწერილზე მეტს დახარჯავს ისეთი მიზეზით, როგორიცაა ინფლაცია, კომისია აანაზღაურებს. გივი სანიკიძემ განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა მეთოდოლოგიის შეცვლის პროცესში ყველა დაინტერესებული მხარის, მათ შორის ექსპერტების, კომპანიების, არასამთავრობო ორგანიზაციების და მედიის ჩართულობაზე და ყველა საკითხის არგუმენტირებულ განხილვაზე.
მეორე გამომსვლელმა, ნუგზარ კევლიშვილმა ისაუბრა იმაზე, რომ გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანიის მიზანია ყველას ქონდეს 24-საათიანი წყალმომარაგება, თუმცა კომპანიას განვითარების მხრივ აქვს პრობლემები, რადგან ტარიფები არ იზრდება და აღებულია უამრავი სესხი. ბ-ნი ნუგზარის თქმით, ერთ-ერთი გამოსავალი გამრიცხველიანობაა, რაც ხელს შეუწყობს მოსახლეობის მხრიდან წყლის ეკონომიურ ხარჯვას. მისი თქმით, აუცილებლად უნდა მოხდეს კომპანიის პრივატიზაცია, ერთიანად ან ნაწილ-ნაწილ, თუმცა ეს ახლო მომავლის პერსპექტივა არ იქნება, რადგან სანამ არ მოხდება რეაბილიტაცია, ძნელი იქნება ინვესტორების დაინტერესება. ბ-ნმა ნუგზარ კევლიშვილმა ასევე აღნიშნა ამ დარგის სპეციალისტების ახალი თაობის ნაკლებობა და საჭიროება.
პანელის მესამე მოხსენება გააკეთა გერმანული საინჟინრო კომპანია Fichtner Management Consulting-ის წარმომადგენელმა მარია ბელოვამ, რომელმაც წარმოადგინა თბილისში წყალმომარაგების სექტორის სატარიფო რეგულირებისა და საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკის კვლევის შედეგები. კვლევაში განხილული იყო ისეთი საკითხები, როგორიცაა კაპიტალის საშუალო შეწონილი ღირებულება (WACC) წყალმომარაგების სექტორში, ევროკავშირის ნორმები და რეგულაციები, სუბსიდიები, ზღვის დონიდან სიმაღლის მიხედვით ტერიტორიების ზონებად დაყოფა, სატარიფო რეგულაციების მეთოდოლოგიის შემუშავების სახელმძღვანელო პრინციპები და სხვ.
ბოლო, მესამე პანელი, დაეთმო საკანონმდებლო რეგულაციებს წყალმომარაგების სფეროში და მას მოდერაცია გაუწია USAID-ის კონტრაქტორი პროგრამის „მმართველობა განვითარებისთვის“ წყლისა და ენერგეტიკის კომპონენტის ხელმძღვანელმა გიორგი ჩიქოვანმა. პანელის გამომსვლელები იყვნენ ქ. თბილისის მერიის ეკოლოგიისა და გამწვანების საქალაქო სამსახურის უფროსი ნინო სულხანიშვილი, ქ. თბილისის საკრებულოს ურბანული დაგეგმარებისა და საქალაქო მეურნეობის კომისიის თავმჯდომარე გოჩა ბაბუნაშვილი, საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის (სემეკი) წევრი გოჩა შონია, გარემოს დაცვის სამინისტროს წარმომადგენელი ელისო ბარნოვი და სსიპ სურსათის ეროვნული სააგენტოს სურსათის დეპარტამენტის უფროსი კახა სოხაძე. მესამე პანელის განმავლობაში სემეკის წარმომადგენელმა ისაუბრა კომისიის საკანონმდებლო საფუძველზე და კომისიის ძირითად ფუნქციებზე, ქ. თბილისის საკრებულოს წარმომადგენელმა ნინო სულხანიშვილმა მიმოიხილა თბილისის ეკოლოგიის სტრატეგიის დოკუმენტის შემუშავება, ხოლო სურსათის ეროვნული სააგენტოს სურსათის დეპარტამენტის უფროსმა კახა სოხაძემ წარმოადგინა სასმელი წყლის სახელმწიფო კონტროლის წლიური პროგრამის შედეგები.

IDFI Organized Public-Private Dialogue on Regulation of Water Supply Sector
On February 18th, 2016 the Institute for Development ofFreedom of Information (IDFI) organized a Public-Private Dialogue (PPD) on Regulation of Water Supply Sector.
The dialogue was composed of three thematic panels: Perspectives of Water Supply Sector Development, Tariff Regulations and Legislative Regulations in Water Supply Sector.
Moderator of the first panel, Perspectives of Water Supply Sector Development was the Chairman and CEO of Policy and Management Consulting Group (PMCG) Alex Alexishvili, and the speakers were: Chairman of Tbilisi City Municipal Assembly Giorgi Alibegashvili, Deputy Commercial Director of the United Water Supply Company of Georgia Nugzar Kevlishvili, Chief Executive Officer of Georgian Water and Power (GWP) Giorgi Tskhadadze (See Presentation) and the Regional Director of an international company AECOM David Nikuradze (See Presentation).
The Chairman of Tbilisi City Municipal Assembly highlighted the need for development of water supply sector and dialogue between companies and the state. The Director of the Georgian Water & Power (GWP) spoke of the company's future development plans and strategic directions. It is noteworthy that GWP is the only private company in the water sector in Georgia. The Deputy Commercial Director the United Water Supply Company of Georgia Nugzar Kevlishvili also discussed general prospects of water supply sector. the United Water Supply Company is the biggest state company in the sector. Nugzar Kevlishvili talked about the necessity of correct tariff policies, and the need for company’s privatization in a few years.
In the discussion part, the representative of the Center for Competition, Mr. Gogokhia asked a question on plans concerning business development. Nugzar Kevlishvili responded by example of Gudauri Resort Development, where the rehabilitation of the water supply system was not considered. The second problem Mr.Kevlishvili named to be public attitude towards water resources and the difficulty of getting income compensating the expenses. George Tskhadadze continued discussion saying that the water sector is contributing to the development of the business sector, but it is necessary to have systematic approach and vision.
During the discussion, Head of Environmental Health Department at National Center for Disease Control and Public Health Nana Gabriadze raised the sanitation issues and underlined that according to the UN resolution access to drinking water is a human right and not only business issue. Ms. Nana also spoke of the Action Plan of the commitments taken by Georgia within the framework of the Association Agreement with the EU and noted about such problems in the sector, as staff training, studies of the sanitary conditions, the difficulty of collecting taxes, etc.
In conclusion, Mr. Alexishvili noted that companies should ensure supply of quality water during 24 hours and the government has to decide social issues. He also noted the need for defining of priorities because business cannot develop without water supply.
The second panel was dedicated to the issue of tariff regulations in the water supply. Second Panel was moderated by the Executive Director of the Economic Policy Research Center (EPRC) Nino Evgenidze, The speakers were the Director of the Tariff and Economic Analysis Department of Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission (GNERC) Givi Sanikidze, Deputy Commercial Director the United Water Supply Company of Georgia Nugzar Kevlishvili and a consultant of the company Fichtner Water & Transportation Maria Belova (See Presentation).
In the introduction Ms. Nino Evgenidze spoke that the water sector is a profitable business on the one hand, however, on the other hand one must consider people's lives and safety. However, there are only 3 private companies out of total 17 (Georgian Water & Power and its two subsidiaries in Mtskheta and Rustavi) and sector is subsidized. Mrs. Nino also noted that many argue about the tariff policy of the sector.
Mr. Givi Sanikidze discussed about renewal of tariff methodology, the process which has already begun and should be finished in 2016. He stressed that the Commission will seek to engage the experts, as well as companies and the media and training will be conducted for journalists to cover the news properly. The methodology will consider such factors as the decreased incomes due to sparingly consuming water after installation of the water meters, and said that the ultimate goal is not to increase or decrease the tariffs, but to determine fair rates.
The moderator Nino Evgenidze asked how the new methodology will be considered in such crisis situations, such as depreciation of Georgian Lari, and what is the policy in order to make the business more attractive for investors.
Givi Sanikidze said that while comparing the tariffs in Georgia and other countries one should also consider that higher rates imply organized network and investments, which is later on reflected in the tariffs. The goal of the new methodology will be to enable the investor to receive revenue from the tariffs, and current given rates are adequate. According to Givi Sanikidze the methodology must comply with the macro-economic indicators and if the company spends more than what was planned due to such reasons as inflation, the Commission shall reimburse. Givi Sanikidze paid special attention to the process of changing the methodology with involvement of all stakeholders, including experts, companies, non-governmental organizations and the involvement of media, as well as ensuring reasoned discussion of all issues.
The second speaker Nugzar Kevlishvili talked about the fact that the water supply company aims to have 24-hour water supply. However, the company has development problems, because the tariff is not raising and a lot of loan is taken. Mr. Nugzar said that one of the solutions is water meters which will contribute to more spare using of water by the population. According to him the company must be privatized in whole or in part. Mr. Nugzar Kevlishvili also noted the lack of professionals in this field and the need for a new generation of specialists.
The third presentation of the panel was made by a German engineering company Fichtner Management Consulting representative Maria Belova who presented results of a study of the water supply sector tariff regulation and best international practice. The research covered such issues as the Weighted Average Cost of Capital (WACC) in the water supply sector, EU standards and regulations, subsidies, according to the elevation areas of zone division, tariff regulation methodology guidelines and etc.
The last, third panel was devoted to Legislative Regulations in Water Supply Sector. Moderated by Giorgi Chikovani, Water and Energy Component Lead of the USAID Contractor Program “Governing for Growth in Georgia’’. The panel speakers were Head of Ecology and Greening Service, Tbilisi City Hall - Nino Sulkhanishvili, Head of Urban Planning and Municipal Utilities Commission of Tbilisi City Assembly - Gocha Babunashvili, Member of Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission (GNERC) – Gocha Shonia, Ministry of Environment Protection of Georgia’s representative Eliso Barnovi and Head of Food Department at National Food Agency - Kakha Sokhadze. During the third panel GNERC representative spoke about the legal basis and the main functions of the Commission, Tbilisi City Hall representative Nino Sulkhanishvili overviewed the Tbilisi Ecology Strategy, and the Head of Food Department Kakha Sokhadze presented annual results of the state control program about drinking water.