პროექტის სახელწოდება: „საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა www.opendata.ge"
2011 წლის მარტში ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა დაიწყო პროექტი „საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა - www.opendata.ge“ განხორციელება. პროექტის ფარგლებში, დაგეგმილია საინფორმაციო ვებ-პორტალის დახვეწა და განვითარება, რაც წარმოადგენს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის მიერ 2010 წელს განხორციელებული პროექტის “საჯარო ინფორმაციის მონაცმეთა ბაზა” (საპილოტო პროექტი) გაგრძელებას.
არსებული ონლაინ რესურს ბაზის საშუალებით მოსახლეობას, მედიას, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებს ეძლევათ შესაძლებლობა თვალი ადევნონ საჯარო ინფორმაციის გავრცელების ტენდენციებს, აწარმოონ სხვადასხვა უწყებების ანგარიშების, გეგმების, ხარჯვითი ნაწილის, განვითარების და სხვა შესახებ ონლაინ მონიტორინგი.
პროექტის ფარგლებში, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი შექმნის და განავითარებს საინფორმაციო ვებ-პორტალს, რომელზეც პერმანენტულად გამოქვეყნებული იქნება საჯარო დაწესებულებებიდან ოფიციალურად გამოთხოვილი სხვასასხვა თემატიკის საჯარო ინფორმაცია შემდეგი მიზნებისთვის:
პროექტის განხორციელების სტრატეგიას წარმოადგენს:
ზემოთხსენებული სტრატეგიის განსახორციელებლად ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის მიერ მიზნად დასახულია შემდეგი ღონისძიებები:
მონაცემთა ბაზის ინფორმაციული შევსება და განახლება
კოალიციური საქმიანობა:
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის საქმიანობაში, ისევე, როგორც საპილოტო პროექტის განხორციელებისას ჩართული იქნებიან პროექტის პარტნიორი ორგანიზაციები (საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო (TI Georgia), საქართველოს ახალგახრდა იურისტთა ასოციაცია (GYLA), ფონდი ღია საზოგადოება საქართველო (OSGF), მწვანე ალტერნატივა (Green Alternative)), რომელთაგან ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი მიიღებს მათ მიერ გამოთხოვნილ და შეგროვებულ საჯარო ინფორმაციას.
ვებ-გვერდის ტექნოლოგიური სრულყოფა:
ერთიანი მონაცემთა-ბაზის პროაქტიული საზოგადოებრივი ლობინგი
საზოგადოების მუდმივი ინფორმირებულობა ვებ-რესურსზე ატვირთული მონაცემების შესახებ, რისთვისაც გამოყენებულ იქნება შემდეგი სახის პროაქტიული სტრატეგიები: საზოგადოებრივი ქსელების გამოყენება, ინსტიტუტის მედია კლუბის წევრ ჟურნალისტების სამუშაო ჯგუფის მუდმივი ინფორმირებულობა-ჩართულობა, არასამთავრობო სექტორის კოორდინირებული საქმიანობა, საზოგადოებრივი გამოკითხვები, საერთაშორისო არასამთავრობო სექტორთან თანამშრომლობა.
რეზონანსულ საქმეებზე ქეისების შედგენა, სასამართლო პროცესების და სარჩელების ინიცირება და მათი საჯაროობის მხარდაჭერა
საჯარო დაწესებულების მხრიდან ინფორმაციის არ გაცემის, მოთხოვნის იგნორირების ან ინფორმაციის არასრული მოწოდების შემთხვევაში ინსტიტუტის მიერ შეტანილ იქნება შესაბამისი ადმინისტრაციული სარჩელები. განსაკუთრებით მნიშვნელოვან საქმეებზე შედგება რეზონანსული ქეისები. შედგენილი ქეისები გავრცელდება მასმედიის და პრესის საშუალებით. აგრეთვე, დაწესდება ყველაზე არასაჯარო და გაუმჭვირვალე სახელმწიფო ორგანოთა საზოგადოებრივი ნომინაციები.
პროექტის ფარგლებში მომზადებული და გამოქვეყნებული გამოცემები
კვარტალურად (სამ თვეში ერთხელ) საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვნის ანგარიშის გამოქვეყნება. ასევე სამი თვის განმავლობაში ინფორმაციის გამოთხოვნის პროცესში გამოვლენილი უარყოფითი პრაქტიკის აღწერა. საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვნის წლიური ანგარიში შეაჯამებს წლის განმავლობაში საქმიანობის შედეგებს, სტატისტიკას, ტენდენციებს და პრაქტიკას.
ინფორმაციის თავისუფლების გზამკვლევის (Freedom information guidebook) შემუშავება და გამოქვეყნება. გზამკვლევში დეტალურად იქნება მოცემული ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ არსებული კანონმდებლობა, საჯარო ინფორმაციის და საჯარო დაწესებულებების აღწერითი და განმარტებითი საკითხები, საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვნის პროცედურები და სხვა ინფორმაცია.

Title of the project: "Public Information Database - www.opendata.ge"
In March 2011 Institute for Development of Freedom of Information launched a project “Public Information Database – www.opendata.ge“. It is planned to refine and develop the information web-portal within the framework of project, which is the continuance of the project named “Public information on-line database – Public information registry”(pilot project) implemented in 2010 by the Institute for Development of Freedom of Information.
The existing resource database enables the population of Georgia, press and media means, non-governmental and international organizations to observe freedom of information dissemination in a real-time format and conduct an on-line auditing of reports, plans of development, use of budget funds etc. of the authorities.
Within the framework of project IDFI will create and develop information web-portal which shall permanently display public information officially requested from public authorities for the following purposes:
The Strategy of Project Implementation is the Following:
Information Update of Database
Coalition Activity
The partner organizations of project (Transparency International Georgia, Georgian Young Lawyers’ Association, Open Society Georgia Foundation, Green Alternative) shall be involved in the activities of IDFI as well as in the process of implementation of pilot project, which will provide IDFI with the public information requested and collected by them.
Technological Improvement of the Web-page
Proactive Social Lobbying of the Unified Database
Permanent provision of information to the society about data uploaded to web-resource by means of the following proactive strategies: the use of social networks, permanent involvement and provision with information to the member journalists’ working group of the institute media club, the co-ordinated activity of non-governmental sector, social polls, the co-operation with international non-governmental sector.
The Compilation of Resonant Cases, the Initiation of Lawsuits and Claims and the Support of Their Publicity
In case of non-disclosure of public information, the act of ignoring of request to release the public information or incomplete public information provision by the public authority the corresponding administrative claims shall be filed by the institute. The resonant cases shall be compiled on cases of high importance. The compiled resonant cases shall be disseminated by means of media and press. In addition, the social nominations shall be assigned for the most non-public and non-transparent state bodies.
Publications Prepared and Issued within the Framework of Project
The publication of quarterly (once in three months) public information request report. In addition, the description of negative practice revealed in the process of public information request within the period of three months. The annual public information request report shall total the results of yearly activity, statistics, tendencies and practice.
The preparation and issue of the Freedom of Information Guidebook.The guidebook shall comprise the existing FoI legislation, the descriptive and definitive issues concerning public information and public authorities, the procedures of request for public information and other corresponding type of information.