3 დეკემბერს, 14:00 საათზე, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის წიგნის სახლში „ლიგამუსი“ საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფის წევრები - თამარ კორძაია და ხათუნა გოგორიშვილი, ასევე, არასამთავრობო ორგანიზაცია „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ (IDFI) წარმომადგენლები: დირექტორი - გიორგი კლდიაშვილი და პროექტის კოორდინატორი - დავით მაისურაძე გამართავენ შეხვედრას საპარლამენტო ღიაობის საკითხებზე, განიხილავენ საქართველოს ღია პარლამენტის 2015 - 2016 წლების სამოქმედო გეგმას და საქართველოს პარლამენტის გამოწვევებს ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) ფარგლებში.
ღია მმართველობის პარტნიორობა (OGP) წარმოადგენს მრავალმხრივ ინიციატივას, რომელიც მიზნად ისახავს სახელმწიფოს მხრიდან კონკრეტული ვალდებულებების შესრულებას ღია მმართველობის, გამჭვირვალობის, მოქალაქეების ჩართულობის, კორუფციასთან ბრძოლის, ინოვაციებისა და ახალი ტექნოლოგიების დანერგვის თვალსაზრისით.
საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა შემუშავდა პროექტის - ,,ღია მმართველობის ინიციატივაში საქართველოს პარლამენტის ჩართულობის მხარდაჭერა" - ფარგლებში, რომელსაც IDFI ახორციელებს 2014 წლიდან.პროექტი დაფინანსებულია და ხორციელდება გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და ევროკავშირის (EU) მხარდაჭერით. პროექტის მიზანია საპარლამენტო ღიაობის, გამჭვირვალობის უზრუნველყოფა და საკანონმდებლო პროცესებში მოქალაქეთა ჩართულობის ხელშეწყობა. საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა 2015-2016 წლებზეა გათვლილი და 18 ვალდებულებას მოიცავს მოქალაქეთა ჩართულობის, ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის, ანგარიშვალდებულების, ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების გაძლიერების კუთხით.

On December 3rd at 2:00 PM, the members of the Inter-Factional Group of the Parliament of Georgia: Tamar Kordzaia and Khatuna Gogorishvili along with the representatives of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI): Director - Giorgi Kldiashvili and Project Coordinator - Davit Maisuradze will hold a public discussion on the topics of Open Parliament. The speakers will discuss the Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016 and the challenges the Parliament of Georgia might face within the scopes of the Open Government Partnership (OGP).
Open Government Partnership (OGP) is a multilateral initiative that aims to secure concrete commitments from governments to promote transparency, empower citizens, fight corruption, and harness new technologies to make government more open, effective and accountable, leading to more efficient use of public resources, innovation and inclusive growth.
Since 2014 IDFI has been implementing the project "Strengthening the involvement of the Parliament of Georgia in Open Government Partnership" which is financed by the UNDP and the EU. Within the scopes of the project mentioned above, Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016 was elaborated. The Action Plan encompasses 18 commitments concentrated on boosting a Citizen Engagement, ensuring Access to Information, supporting development of Technologies and Innovation, and increasing Accountability. The commitments must be fulfilled in the years of 2015-2016.