საქართველოს ეროვნული სამოქმედო გეგმის საჯარო განხილვა ახალციხეში
11 მაისს ახალციხეში 2016-2017 წლების საქართველოს ეროვნული სამოქმედო გეგმის (OGP NAP) საჯარო განხილვა გაიმართა. შეხვედრა დემოკრატიული ჩართულობისა ცენტრის და საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტის თანამშრომლობით შედგა.
“ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) აქტიურადაა ჩართული ‘პარტნიორობა ღია მმართველობისათვის’ საქმიანობაში. როგორც საჯარო კონსულტაციებში აქტიურად მონაწილე არასამთავრობო ორგანიზაცია, IDFI-ც წარმოდგენილი იყო აღნიშნულ შეხვედრაზე,“ განაცხადა IDFI-ს წარმომადგენელმა საბა ბუაძემ, რომელიც ახალციხეში გამართულ სამოქმედო გეგმის განხილვას ესწრებოდა. მისი თქმით, „ღია მმართველობის პარტნიორობის 2016-2017 წლების სამოქმედო გეგმა შემდეგ მნიშვნელოვან პრინციპებს დაეფუძნება: საჯარო სერვისების გაუმჯობესება; საჯარო სექტორში კეთილსინდისიერების ამაღლება; საჯარო რესურსების უკეთესი მართვა; უსაფრთხო გარემოს შექმნა; და კორპორატიული პასუხისმგებლობის გაუმჯობესება.“ (IDFI-ს რეკომენდაციები ახალ სამოქმედო გეგმასთან დაკავშირებით).
დამსწრე ადგილობრივმა არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და თვითმმართველობის წარმომადგენლებმა სამცხე ჯავახეთში ღია მმართველობის კუთხით არსებულ პრობლემებზე იმსჯელეს. მათი თქმით, ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი სოციალურ საკითხებია. აღსანიშნავია ისიც, რომ ინფორმაცია სხვადასხვა სოციალური პროექტების შესახებ ადგილობრივ მოსახლეობამდე ხშირად არ მიდის, რაც მათ ნაკლებ ჩართულობას განაპირობებს.
დასახელებულ პრობლემათა შორის გამოიკვეთა განათლების სისტემის ჩაკეტილობა. როგორც ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციის ,,დემოკრატ მესხთა კავშირის’’ დირექტორმა ჯაბა ნათენაძემ განაცხადა, მათ ხშირად არ აძლევენ უფლებას ახალციხის რაიონის სკოლებში სხვადასხვა სახის აქტივობა განახორციელონ.
მნიშვნელოვანია, რომ ის პრობლემური საკითხები, რომლებიც უშუალოდ ადგილობრივმა არასამთავრობო ორგანიზაციებმა და რიგითმა მოქალაქეებმა დაასახელეს, სამოქმედო გეგმაში აისახება. როგორც ინიციატივა ,,პარტნიორობა ღია მმართველობისთვის’’ ეროვნულმა კოორდინატორმა, მარიამ თუთბერიძემ განაცხადა, მსგავსი სახის საჯარო შეხვედრები მთელი საქართველოს მასშტაბით გაიმართება სამოქალაქო საზოგადოების სხვადასხვა წარმომადგენლებთან, სტუდენტებთან, ბიზნესმენებთან თუ რიგით მოქალაქეებთან.
ინიციატივას ,,პარტნიორობა ღია მმართველობისათვის’’ მხარს USAID-ის პროექტი ‘’დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივა საქართველოში’’ უჭერს. იგი ხუთი წლის განმავლობაში გაგრძელდება და უმთავრეს მიზნად საქართველოს მთავრობის გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების გაზრდას ისახავს.

The National Action Plan for public review in Akhaltsikhe
On May 11, a public discussion of Georgia’s 2016-2017 Open Government Partnership (OGP) Action Plan was held in Akhaltsikhe. The event was organized by the Center for Civic Engagement and the Analytical Department of the Ministry of Justice.
The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) is actively involved in the Open Government Partnership. The public discussion was attended by the IDFI representative Saba Buadze. According to Buadze, the Georgia’s OGP Action Plan for 2016-2017 will be based on the following principles: improving public services, raising the integrity of the public sector, better management of public resources, creating a safer environment and improving corporate responsibility. (IDFI recommendations for the new action plan).
Representatives of the local government and non-governmental organizations (NGOs) who also attended the public discussion talked about the existing problems with open governance in Samtskhe-Javakheti Region. Their main focus was on social issues, when information on various social projects does not reach their intended beneficiaries.
Also mentioned was the problem of closedness of the education system. The director of a local NGO Union of Democratic Meskhetians Jaba Natenadze stated that they are often not allowed to carry out their activities in local schools.
The specific problems mentioned by local residents and NGOs must be incorporated into the action plan. According to Mariam Tutberidze, national coordinator of the Open Government Partnership, similar public discussions will be held across the country with the participation of civil society representatives, students, businessmen and ordinary citizens.
The Open Government Partnership initiative is supported by the USAID project Good Governance Initiative in Georgia, which will last another five years and aims to increase the transparency and accountability of the Georgian government.