სასამართლო აქტებზე ხელმისაწვდომობის ხელშეწყობა მონიტორინგის, ადვოკატირებისა და სამართალწარმოების გზით
პროექტები | დასრულებული პროექტები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება 2 თებერვალი 2023
პროექტის სახელწოდება: სასამართლო აქტებზე ხელმისაწვდომობის ხელშეწყობა მონიტორინგის, ადვოკატირებისა და სამართალწარმოების გზით
დონორი: USAID სამართლის უზენაესობის პროგრამა
პროექტი ნომერი: G-2126-23-211-3047-20
პროექტის ხანგრძლივობა: 1 თებერვალი, 2023 - 1 აპრილი, 2024
გრანტის ოდენობა: $ 24,850.00
პროექტის მიზანია ხელი შეუწყოს სასამართლო აქტების ხელმისაწვდომობას მონიტორინგის, ადვოკატირებისა და სტრატეგიული სამართალწარმოების გზით. პროექტის აქტივობები ფოკუსირდება საკონსტიტუციო სასამართლოს 2019 წლის 7 ივნისის გადაწყვეტილების იმპლემენტაციაზე,განხორციელდება მისი აღსრულების მონიტორინგი,  ჩატარდება სამუშაო შეხვედრები პარლამენტის წარმომადგენლებთან და სხვა დაინტერესებულ პირებთან, მომზადდება ანალიტიკური ანგარიში, ადვოკატირება გაეწევა „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში შესატან ცვლილებებს. ასევე, პროექტის გუნდი დაიწყებს სტრატეგიულ სამართალწარმოებას სასამართლო გადაწყვეტილებების პროაქტიულად გამოქვეყნების მოთხოვნით.
პროექტის მთავარი მიზანი სასამართლო აქტებზე ხელმისაწვდომობის ხელშეწყობა
- 2019 წლის 7 ივნისის საკონსტიტუციოსასამართლოს გადაწყვეტილების იმპლემენტაციის მონიტორინგი;
- სამუშაო შეხვედრები დაინტერესებულ მხარეებთან და შესაბამისი რეკომენდაციების შემუშავება/ადვოკატირება;
- სასამართლო აქტების ხელმისაწვდომoბის შესახებ ანგარიშის მომზადება, კანონმდებლობსა და პრაქტიკაში არსებული გამოწვევების იდენტიფიცირება;

Project title: Promoting the Accessibility of Judicial acts through Monitoring, Advocating and Litigation
Donor organization: USAID Rule of Law Program
Project number: G-2126-23-211-3047-20
Project Duration: 1 February, 2023 - 30 November, 2023
Grant amount:$ 24,850.00
The project aims at ensuring the accessibility of judicial acts through monitoring, advocacy, and strategic litigation. The project activities will be focused on the implementation of the Constitutional Court’s decision of 7 June 2019, the execution of the decision will be monitored, working meetings will be held with the representatives of the Parliament and other relevant stakeholders, an analytical report will be prepared, and applicable legislative amendments to the Organic Law of Georgia on Common Courts will be advocated. The project team will also start strategic litigation requesting proactive publication of the court decisions.
The overall purpose of the project is to promote the accessibility of judicial acts
- Monitoring the implementation of the Constitutional Court’s decision of 7 June 2019;
- Holding working meetings with stakeholders and preparing/advocating relevant recommendations;
- Delivering a report on the availability of the judicial acts, identifying the challenges in legislation and practice;