Covid-19-თან დაკავშირებული გამარტივებული შესყიდვები - II ნაწილი
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) მიმდინარე წლის 24 აპრილს გამოაქვეყნა Covid-19-თან დაკავშირებული გამარტივებული შესყიდვების ანალიზი, რომელიც 18 მარტიდან 15 აპრილის პერიოდში სამედიცინო აღჭურვილობისა და სასტუმროების საკარანტინედ მოწყობას მოიცავდა. ანალიზმა აჩვენა, რომ ხშირ შემთვევაში მიმწოდებელი კომპანიები იყვნენ მმართველი პარტიის შემომწირველები, ხელშეკრულების გაფორმებამდე რამდენიმე დღით ადრე დაფუძნებული კომპანიები და ზოგ შემთხვევაში, საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადებამდე რადიკალურად განსხვავებულ სფეროში მოღვაწეობდნენ და აღნიშნული შესყიდვებისთვის შეიცვალეს პროფილი.
ამჯერად IDFI დაინტერესდა, თუ ვისთან ფორმდება გამარტივებული შესყიდვის ხელშეკრულებები სხვადასხვა საკვები პროდუქტის შესაძენად, რომლითაც სხვადასხვა ჯგუფების სოციალური დახმარება ხორციელდება. ამასთან, კვლევაში გაეცნობით ჯანდაცვის სამინისტროსა და ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის განახლებულ ხარჯებს 15 აპრილიდან 11 მაისის ჩათვლით.
მმართველი პარტიის შემომწირველი კომპანიები საკვები პროდუქტის შესყიდვებში
საქართველოს მთავრობის 2020 წლის 26 მარტის განკარგულებით, სასურსათო პროდუქტების მარაგების შექმნის მიზნით, ააიპ სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტოს დაევალა არაუმეტეს 5,000 ტონა შაქრის, 500 ტონა მაკარონის ნაწარმისა და 1,500,000 ლიტრი მზესუმზირის ზეთის სახელმწიფო შესყიდვის განხორციელება, რომლის ფარგლებშიც სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტომ ჯამურად შესყიდვების სააგენტოსგან 16 მილიონი ლარის გამარტივებული შესყიდვის განხორციელება მოითხოვა, ღონისძიების შეზღუდულ ვადებში შეუფერხებლად ჩატარების საფუძვლით. აღნიშნული მოთხოვნის ფარგლებში 2 ხელშეკრულება გაფორმდა:
3 აპრილს სააგენტომ ხელშეკრულება გააფორმა შპს მზიურთან 1,500,000 ლიტრი მზესუმზირის ზეთის მიწოდებაზე, რომლის ჯამურმა თანხამ 1,424,400 აშშ დოლარი შეადგინა. 3 აპრილის გაცვლითი კურსით ეს თანხა 4,531,443.72‬ ლარია. ამ ხელშეკრულების ფარგლებში 11 მაისის მდგომარეობით მიღება-ჩაბარებების აქტები 448,098$-ზეა გაფორმებული, თუმცა ხელშეკრულება კვლავ ძალაშია.
მნიშვნელოვანია, რომ ხელშეკრულების დანართის მიხედვით, შპს მზიური სააგენტოს რუსული წარმოების პროდუქტით უზრუნველყოფს:
რაც შეეხება მიმწოდებელ კომპანია შპს მზიურს, მისი დირექტორი შოთა ბასილაშვილია, ხოლო სამეთვალყურეო საბჭოს წევრი - დიმიტრი რამიშვილი. ორივე მათგანს, ერთსა და იმავე დღეს ქართული ოცნებისა და სალომე ზურაბიშვილისათვის 80-80 ათასი ლარი აქვთ შეწირული.
კომპანიის 100%იანი წილის მფლობელი აკაკი ახვლედიანია, რომელიც მრავალ კომპანიაში ფლობს წილს. ახვლედიანის ერთ-ერთი ბიზნეს პარტნიორია ნოდარ საბანაძე, რომელიც ქართული ოცნების შემომწირველია და ამასთან, დაკავშირებულია შსს მინისტრის მოადგილე, კახაბერ საბანაძესთან. მედიის ინფორმაციით, ნოდარ საბანაძე დგას ასევე ერთ-ერთი სამკერვალო კომპანიის უკან, რომელსაც ეკონომიკის სამინისტრომ „აწარმოე საქართველოში” პროექტის ფარგლებში დოლბანდის პირბადეების შეკერვა დაავალა.
ასევე, 3 აპრილს გაფორმდა 5,000 ტონა შაქრისა და 500 ტონა მაკარონის გამარტივებული შესყიდვის ხელშეკრულება შპს ალფასთან, რომლის ჯამურმა ღრებულებამ 2,808,400 აშშ დოლარი შეადგინა, რომლიც ხელშეკრულების გაფორმების თარიღის ოფიციალური გაცვლითი კურსით 8,934,362.92‬ ლარია. ამ ეტაპზე აღნიშნული შესყიდვის მიღება ჩაბარების აქტები არ არის ატვირთული. მნიშვნელოვანია, რომ აღნიშნულ შესყიდვაშიც პროდუქციის ნაწილი, კერძოდ, 500 ტონა მაკარონი, ასევე რუსული წარმოებისაა, რომელშიც სახელმწიფომ 212,400$ გადაიხადა.
შპს ალფას 100% წილის მფლობელი კობა კურდღელაშვილია, რომელიც VII მოწვევის პარლამენტის წევრი იყო ერთიანი ნაციონალური მოძრაობიდან, თუმცა 2016 წელს ქართულ ოცნებას სწორედ შპს ალფას სახელით შესწირა 120,000 ლარი. კურდღელაშვილის მონაწილეობა სხვა 9 კომპანიაში ფიქსირდება, მისი ბიზნეს პარტნიორები სხვადასხვა კომპანიებში არიან როგორც ქართული ოცნების შემომწირველები, ასევე მმართველ პარტიასთან სხვა სახით დაახლოებული პირები. მაგალითად, კურდღელაშვილის ბიზნეს პარტნიორია ვაჟა ოქრიაშვილი, რომელიც პსპ ფარმას დირექტორი და ამავე კომპანიაში კახაბერ ოქრიაშვილის 95%-იანი წილის მმართველია. თავის მხრივ, კახაბერ ოქრიაშვილი საქართველოს პარლამენტის წევრია ქართული ოცნებიდან. ჯამურად ზეთის, შაქრისა და მაკარონის მარაგების შესაქმნელად სახელმწიფოს 13,465,806.64‬ ლარის ხელშეკრულება აქვს დადებული.
შპს “მადაგონი-2”
თვითმმართველი ქალაქი რუსთავის მუნიციპალიტეტმა Covid-19-ის გამო დამდგარი გადაუდებელი აუცილებლობის საფუძვლით შესყიდვების სააგენტოს სხვადასხვა საკვები პროდუქტის გამარტივებული შესყიდვის უფლების მოთხოვნით 20 მარტს მიმართა. მიღებული თანხმობის საფუძველზე, 25 მარტიდან 11 მაისის ჩათვლით, 17 გამარტივებული ხელშეკრულება დადო, რომელთა ჯამურმა ღირებულებამ 411,532 ლარი შეადგინა. ყველა შესყიდვის შემთხვევაში მომწოდებელი ერთი კომპანიაა - შპს „მადაგონი 2”. კომპანია რუსთავშია რეგისტრირებული, მისი დირექტორი იური ბედინეიშვილია, რომელმაც 2016 წელს ქართულ ოცნებას 60,000 ლარი შესწირა.
ანალოგიური საფუძვლით, შესყიდვების სააგენტოს გარდაბნის მუნიციპალიტეტმაც რამდენჯერმე მიმართა და თანხმობის შემდგომ იმავე შპს მადაგონი 2-თან 5 ხელშეკრულება გააფორმა, რომელთა ჯამურმა ღირებულებამ 243,741 ლარი შეადგინა.
აღნიშნულმა კომპანიამ Covid-19-თან დაკავშირებული გამარტივებული შესყიდვებით ჯამში 655,000 ლარზე მეტი მიიღო.
ჯანდაცვის სამინისტროს განახლებული შესყიდვები
საქართველოს ჯანდაცვის სამინისტრომ 2020 წლის 24 აპრილს გამარტივებული შესყიდვის მორიგი ხელშეკრულება გააფორმა, რომლის ფარგლებშიც ამჯერად კორონა ვირუსის გამოსავლენად სწრაფი ტესტები შეიძინა. ამ შესყიდვის ჯამური ღირებულება 930,000 ლარია, სულ 30,000 ერთეული - თითეულის ღირებულება კი 31 ლარია. პროდუქტის მწარმოებელ ქვეყანად ნიდერლანდებია მითითებული, კომპანია კი, რომელმაც ჯანდაცვის სამინისტროს აღნიშნული ტესტები ჩამოუტანა შპს „სოლემარტია”. მისი 100%-იანი წილის მფლობელიც და დირექტორიც ზურაბ ტუკვაძეა. უშუალოდ მასთან მიმართებით არანაირი საეჭვო კავშირი არ იძებნება, თუმცა მისი ბიზნეს პარტნიორები სხვა კომპანიებში, მმართველი პარტიის შემომწირველები არიან და ჯამურად 63,000 ლარის შემოწირულობა აქვთ განხორციელებული.
მედიის ინფორმაციით, როგორც აღმოჩნდა, აღნიშნული სწრაფი ტესტები სინამდვილეში ჩინური წარმოებისაა და ნიდერლანდურმა კომპანიამ საკუთარი ეტიკეტირებით გადაფუთა. მნიშვნელოვანია, რომ არსებობს კითხვები ტესტების სიზუსტესთან დაკავშირებითაც. აღნიშნული ინფორმაციის გავრცელების შემდეგ, 12 მაისს, სოლემარტის დამფუძნებელმა, ზურაბ ტუკვაძემ განაცხადა, რომ ჯანდაცვის სამინისტრომ მასთან ხელშეკრულება შეწყვიტა 8 მაისს, რადგან მას ხელშეკრულებაში გათვალისწინებულ დროს ვერ ჩამოჰქონდა პროდუქტი. თუმცა, მსგავსი შეთანხმება სახელმწიფო შესყიდვების ელექტრონულ სისტემაში ატვირთული არ არის.
27 აპრილს ჯანდაცვის სამინისტრომ შპს ავიაკომპანია ჯეო სქაისთან გააფორმა ხელშეკრულება ავია მომსახურებაზე თბილისი-პეკინი-თბილისის მიმართულებით, რომელსაც 27-28-29 აპრილს უნდა განეხორციელებინა ფრენა შემდეგი პროდუქტის ჩამოსატანად:
საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისრაციის განახლებული ხარჯები
ტურიზმის ადმინისტრაციამ 15 აპრილის შემდეგ სასტუმროს საკარანტინე სივრცედ გამოყენებისათვის ჯამურად 690 ათას ლარამდე ღირებულების 8 ხელშეკრულება გააფორმა. ადმინისტრაციას მომსახურებას იგივე სასტუმროები უწევენ, რომლებთანაც მანამდე ჰქონდა თანამშრომლობა, თუმცა ამ ეტაპზე ფასი განსხვავებულია. შედარებისთვის, წყალტუბო რეზორტი სპას ხელშეკრულებაში, რომელიც მომსახურების გაწევას 31 მარტიდან 30 აპრილამდე გულისხმობდა, ერთი ნომრის ფასი და ერთ ადამიანზე კვების ღირებულება მითითებული არ იყო, ჯამურად კი სასტუმრომ 31 დღით 118 ოთახის გაქირავებაში სახელმწიფოსგან 1 მილიონ 330 ლარი მიიღო. ახალი ხელშეკრულება 1 მაისიდან 31 მაისამდე პერიოდს მოიცავს და ამჯერად სასტუმრო ისევ 31 დღით 120 ოთახის გაქირავებაში 214 ათას ლარს აიღებს, რაც წინა ხელშეკრულებასთან შედარებით 1,1 მილიონი ლარით იაფია.
რაც შეეხება სხვა სასტუმროებს, ძველი ფასი შენარჩუნდა სასტუმრო “444”-ის შემთხვევაში, ხოლო ამბასადორი კაჭრეთის მომსახურებაში სახელმწიფომ ისევ მხოლოდ დეზინფექციის თანხა გადაიხადა, ოთახისა და კვების მომსახურება სასტუმრომ კვლავ უფასოდ გაუწია კარანტინში მყოფ მოქალაქეებს. ყველა დანარჩენ შემთხვევაში, ფასები საგრძნობლად შემცირებულია.
ამასთან, ერთი ხელშეკრულება გაფორმებულია სასტუმრო თბილისი შერატონთან, რომელთანაც ადმინისტრაცია მანამდე არ თანამშრომლობდა. შერატონმა 200 ოთახისა და კვები მომსახურება სახელმწიფოს უსასყიდლოდ გაუწია და სანაცვლოდ დეზინფექციის თანხა, 15,800 ლარი მიიღო.
აღნიშნული ცვლილებები შესაძლოა უკავშირდებოდეს საქართველოს მთავრობის 4 მაისის დადგენილებას, რომლითაც ცვლილებები შევიდა „2020 წლის ჯანმრთელობის დაცვის სახელმწიფო პროგრამების დამტკიცების შესახებ“ დადგენილებაში. დოკუმენტის მე-4 მუხლის  ”ა)” პუნქტით განისაზღვრა, რომ საკარნტინე სივრცეების სასტუმრო მომსახურება ანაზღაურდება ფაქტობრივი ხარჯით, თუმცა არაუმეტეს თითოეულ ბენეფიციარზე დღიური 100 ლარისა.
წინამდებარე დოკუმენტში ასახული მონაცემები აჩვენებს Covid-19-თან დაკავშირებული გამარტივებული შესყიდვების შემდეგ პრობლემებს:
- როგორც სამედიცინო მოწყობილობების შემთხვევაში, ხელშეკრულებები საკვები პროდუქტების შესაძენად ზოგ შემთხვევაში უფორმდებათ მმართველი პარტიის შემომწირველ კომპანიებს, მუნიციპალიტეტების შემთხვევაში, ხშირია ერთ მომწოდებელთან გაფორმებული ხელშეკრულებები. ეს ფაქტი აჩენს კითხვის ნიშნებს გამარტივებული შესყიდვებისათვის კომპანიების შერჩევის პროცესთან დაკავშირებით, რადგან ამ შემთხვევაში არ გვაქვს ელექტრონული ტენდერის პროცედურა და შემსყიდველ ორგანიზაციას აქვს თავისუფლება პირდაპირ შეარჩიოს მიმწოდებელი კომპანია.
- 4 მაისს მთავრობის მიერ მიღებლი დადგენილება, რომლითაც ერთ პერსონაზე სასტუმროში კარანტინში განთავსების მაქსიმალურ დღიურ ფასად 100 ლარი განისაზღვრა, დაგვიანებითაა მიღებული და სასტუმროებთან დადებული ხელშეკრულებების ანალიზი გვიჩვენებს, რომ მსგავსი რეგულაციის დროულად მიღებით, სახელმწიფოს სასტუმროების დაქირავებისას მილიონობით ლარის დაზოგვა შეეძლო.
საგანგებო მდგომარეობის დროს განხორციელებული სახელმწიფო შესყიდვების ანალიზი  ცხადყოფს, რომ ქვეყანაში შექმნილი ვითარება, სახელმწიფო შესყიდვების კუთხით, საბიუჯეტო თანხების არასწორი ხარჯვის რისკების შემცველია და საჭიროებს მაღალი ხარისხის გამჭვირვალობასა და მუდმივ მონიტორინგს.

On April 24, 2020, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) published the analysis of simplified procurements related to Covid-19, which included medical equipment and use of hotels as quarantine centers from the period of March 18 until April 15. The analysis outlined that in many cases the supplier companies were donors to the ruling party or established a few days before the signing of the agreement and in some cases, they were functioning in a radically different field before the state of emergency.
This time IDFI looked into the companies with whom simplified procurement contracts were signed for the purchase of various food products in order to provide social assistance to different groups. In addition, the research will review the updated costs of the Ministry of Health and the National Tourism Administration from April 15 to May 11.
By the order of the Government of Georgia of March 26, 2020, for the purpose of creating food reserves, NNLP Rural and Agricultural Development Agency was commissioned to purchase more than 5.000 tons of sugar, 500 tons of pasta and 1,500,000 liters of sunflower oil. In the framework of this procurement, the Agency for Rural and Agricultural Development requested simplified procurement of 16 million Gel from the Agency of Procurement on the grounds of limited period of time for making a purchase. Within the context of this request, 2 agreements were signed.
On April 3, the agency signed an agreement with Mziuri Ltd to supply 1,500,000 litres of sunflower oil, the total amount of which was $ 1,424,400. At the exchange rate on April 3, this amount is 4,531,443.72 GEL. Under the terms of this agreement, as of May 11, the act of delivery and acceptance has been signed for $ 448,098, although the agreement is still in force.
It is significant to mention that according to the appendix to the agreement, Mziuri Ltd provides Russian products. Additionally, the director of Mziuri Ltd is Shota Basilashvili and the member of the supervisory board is Dimitri Ramishvili. Both of them on the same day donated 80-80 thousand Gel to the Georgian Dream and Salome Zurabishvili.
Akaki Akhvlediani is the 100% owner of the company who also owns shares in many different companies. Nodar Sabanadze, one of the business partners of Akhvlediani, is a donor to the Georgian Dream and is connected with the Deputy Minister of Internal Affairs, Kakhaber Sabanadze. According to media reports, Nodar Sabanadze is also behind one of the sewing companies, which the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia LEPL Enterprise Georgia has instructed to produce so-called gauze face masks in the framework of the "Produce Veil" project.
Also, on April 3, a simplified purchase agreement for 5,000 tons of sugar and 500 tons of pasta was signed with Alpha Ltd., with the total amount of USD 2,808,400, with an official exchange rate at the date of signing of GEL 8,934,362.92. At this stage, the act of delivery and acceptance has not been uploaded yet. It is important to note that some of the products in this purchase, in particular, 500 tons of pasta are also of Russian production, in which the state paid $ 212,400.
Koba Kurdghelashvili, who was a member of the parliament of the 7th convocation from the United National Movement, owns 100% of Alpha Ltd. However, in 2016 Alpha Ltd donated 120,000 GEL to the Georgian Dream. Kurdghelashvili's participation is recorded in 9 other companies, his business partners in various companies are both Georgian Dream donors or affiliated with the ruling party.
For example, Kurdghelashvili's business partner is Vazha Okriashvili, who is the director of PSP Pharma and the manager of Kakhaber Okriashvili's 95% stake in the same company. For his part, Kakhaber Okriashvili is a member of the Georgian Parliament from the Georgian Dream.
In total, the state has signed a contract of GEL 13,465,806.64 in order to create oil, sugar and pasta reserves.
The Municipality of the self-governing city of Rustavi approached the Procurement Agency on March 20 with a request for the right to simplified purchase of various food products based on the urgent need for Covid-19. Based on the consent received, from March 25 to May 11, 17 simplified procurement contracts were signed, the total value of which amounted to GEL 411,532. In all cases, there is only one supplier - Madagoni 2 Ltd. The company is registered in Rustavi, its director is Yuri Bedineishvili, who donated 60,000 GEL to the Georgian Dream in 2016.
On a similar basis, the Municipality of Gardabani has approached the Procurement Agency several times and, with the consent, has signed 5 contracts with Madagoni 2, the total value of which amounted to GEL 243,741. The company received a total of more than GEL 655,000 through simplified procurement related to Covid-19.
On April 24, 2020, the Ministry of Health of Georgia signed another simplified procurement contract, for purchasing rapid tests of Covid-19. The total cost of this purchase is 930,000 GEL, with a total of 30,000 units - the cost of each test is 31 GEL. In the contract, it is mentioned that the Netherlands is the country that produced the product and the company that delivered the tests to Georgia is Solemart Ltd. Zurab Tukvadze is the director and owner of 100% of its shares. No suspicious links were found directly with him, although his business partners in other companies are donors to the ruling party and have donated a total of 63,000 GEL.
According to media reports, the rapid tests are in fact Chinese-made, and the Dutch company has sealed them with its own label. Importantly, there are questions about the accuracy of the tests as well. Following the release of the information, on May 12, Solemart Ltd. founder Zurab Tukvadze announced that the Ministry of Health had terminated the contract with him on May 8 because he could not provide the product at the time specified in the contract. However, no such agreement has been uploaded to the e-procurement system yet.
On April 27, the Ministry of Health signed a contract with Geo Sky Ltd. to receive an air service in the direction of Tbilisi-Beijing-Tbilisi. The flight was scheduled on April 27-28-29 to deliver the medical products.
After April 15 the Tourism Administration has signed a total of 8 contracts worth up to 690 thousand GEL to use hotels as quarantine centres. The administration is served by the same hotels with which it had previously cooperated, although this time the prices are different. For comparison, the contract with Tskaltubo Resort, which provided services from March 31 to April 30, did not specify the price of one room and the cost of food per person, and the hotel received a total of 1 million 330 GEL from the state for renting 118 rooms for 31 days. The new contract covers the period from May 1 to May 31, and this time the hotel will receive 214 thousand GEL for 120 rooms for 31 days, which is 1.1 million GEL cheaper than the previous contract.
As for other hotels, the old price was maintained in the contract of Hotel 444, and in the service of Ambassador Kachreti, the state again paid only for the disinfection. Room and food services were provided free of charge to citizens in quarantine by the hotel. In all other cases, the prices are significantly reduced.
In addition, one contract was signed with Hotel Tbilisi Sheraton, with which the administration has not previously cooperated. Sheraton provided 200 rooms and services to the state free of charge and received a disinfection fee of GEL 15,800 in return.
These changes may be related to the May 4 resolution of the Government of Georgia, which amended the Resolution on the Approval of the 2020 State Health Care Programs. Paragraph 4 (a) of the document stipulates that the hotel services of the quarantine spaces will be reimbursed at the actual cost, but not more than 100 GEL per day for each beneficiary.
The data presented in this paper shows the following problems with simplified procurement related to Covid-19:
- As in the case of medical devices, contracts for the purchase of food products are in some cases signed with companies donating to the ruling party, in the case of municipalities, contracts are often signed with one supplier. This fact raises questions about the process of selecting companies for simplified procurement, as in this case an electronic tender procedure is not conducted and the procuring entity has the freedom to directly select the supplier company.
- A government decision on May 4 to set a maximum of GEL 100 per person per day at a quarantine hotel is too late, and an analysis of hotel agreements shows that by adopting such regulation in a timely manner, the state could have saved millions when renting hotels.
- The analysis of public procurement conducted during the state of emergency shows that the situation in the country, in terms of public procurement, contains risks of abuse of budget funds and requires high-quality transparency and constant monitoring.
The study was prepared within the grant for Good Governance for Georgia (3G) project from the global philanthropic organization,Luminate. The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) is responsible for the content of this analysis. Views expressed in therein do not reflect the position of Luminate.