Covid 19-თან დაკავშირებული გამარტივებული შესყიდვები
2020 წლის 26 თებერვალს საქართველოში კორონავირუსის პირველი შემთხვევა დაფიქსირდა. მას შემდეგ თითქმის 2 თვე გავიდა, 21 მარტიდან მოქმედებს საგანგებო მდგომარეობა და კომენდანტის საათი, დაწესდა რიგი შეზღუდვები საქალაქთაშორისო და ქალაქში გადაადგილებაზე. აღნიშნულმა ცვლილებებმა რა თქმა უნდა, გავლენა მოახდინა სახელმწიფო შესყიდვების სისტემაზე. ახლა სახელმწიფო ვირუსთან ბრძოლის და შესაბამისად სწრაფი რეაგირების რეჟიმშია, რაც იმას ნიშნავს, რომ საჭირო პროდუქციის/მომსახურების შესასყიდად დრო შეზღუდულია. ამის გამო, სახელმწიფო სტრუქტურები, რომელთა პირდაპირი ვალდებულებაა ვირუსთან სხვა და სხვა მიმართულებით ბრძოლა, აღარ სარგებლობენ ელექტრონული ტენდერებით, რომელსაც საკმაოდ დიდი დრო მიაქვს. სახეზეა გადაუდებელი აუცილებლობა, რაც შესყიდვების კანონმდებლობით გამონაკლის შემთხვევას წარმოადგენს და სახელმწიფო სტრუქტურას საშუალებას აძლევს საჭირო პროდუქტი შეიძინოს ტენდერის გარეშე, პირდაპირი გზით. ამისათვის, უწყებას შესყიდვების სააგენტოს თანხმობა სჭირდება. თუმცა არსებული ვითარებიდან გამომდინარე, წინასწარი თანხმობის მოთხოვნაზე მეტად გვხვდება უკვე შეძენილ პროდუქტზე/მომსახურებაზე შესყიდვის შემდგომ შეთანხმება.
IDFI დაინტერესდა რა თანხები იხარჯება არსებულ ვითარებაში უტენდეროდ, რომელ პროდუქტებსა თუ მომსახურებაზე მოდის თანხის უმეტესი ნაწილი და რომელ კომპანიებში მიდის აღნიშნული თანხები. წინამდებარე ანალიზისთვის გამოყენებულია სახელმწიფო შესყიდვების ელექტრონული სისტემის გამარტივებული შესყიდვის შეთანხმების მოდულის (SMP მოდული) მონაცემები 18 მარტიდან 15 აპრილის ჩათვლით. შესყიდვები ორ ძირითად კატეგორიას მოიცავს: სამედიცინო მოწყობილობები და სასტუმროს მომსახურება საკარანტინოდ.
სამედიცინო მოწყობილობები
საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს გამარტივებული შესყიდვები Covid 19-ის ფარგლებში
საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვისსამინისტრომ პირველი გამარტივებული შესყიდვის ხელშეკრულება, რომლის მიზნობრიობად კორონავირუსთან ბრძოლა იყო მითითებული,  18 მარტს გააფორმა. მას შემდეგ, დღემდე ჯამში განხორციელებულია 33 გამარტივებული შესყიდვა, რომელთა საერთო ღირებულება 10 მილიონ 520 ლარზე მეტს შეადგენს.
სამედიცინო მოწყობილობები, თავის მხრივ მრავალ განსხვავებულ პროდუქტს მოიაზრებს. საქართველოს ჯანმრთელობის დაცვის სამინისტროს შესყიდვებში როგორც ფასის, ისე რაოდენობის კუთხით, ჭარბობს პირბადეები. შემდეგ კი სპეციალური სამედიცინო ტანსაცმელი, ქირურგიული ხალათი და ბიოლოგიური დაცვის კომბინიზონი. (იხ. გრაფიკა).
აღსანიშნავია, რომ სამინისტრომ ასევე შეიძინა 30 ერთეული ხელოვნური სუნთქვის აპარატი. ეს შესყიდვა 18 მარტს განხორციელდა და ჯამში 616 ათას ლარზე მეტი დაჯდა.
ვირუსისგან დამცავი პირბადეები
ირბადეების ადგილობრივი წარმოება
რაც შეეხება პირბადეებს, ამ კუთხით ბოლო პერიოდის განმავლობაში ხელისუფლების მიმართ მრავალი კითხვა ჩნდება. მას შემდეგ რაც ცნობილი გახდა რომ საერთაშორისო ბაზარზე გაჩნდა პირბადეების დეფიციტი, საქართველოს მთავრობამ გადაწყვიტა, კერძო და საჯარო სექტორების პარტნიორობით, ადგილობრივი წარმოების ხელშეწყობის გზით მოეგვარებინა არსებული პრობლემა.
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს სსიპ “აწარმოე საქართველოში” ვებ გვერდზე გაჩნდა პირბადეების წარმოების სპეციალური სარეგისტრაციო ფორმა, რომლის შევსება პირბადეების წარმოებით დაინტერესებულ ნებისმიერ მსურველს შეუძლია. სარეგისტრაციო ფორმის გახსნისთანავე ვხვდებით შესაკერი პირბადეების სპეციფიკაციას, რომელიც ე.წ. დოლბანდის პირბადეა:
როგორც მოგვიანებით პროექტში ჩართულმა მწარმოებელმა კომპანიებმა აღნიშნეს, მათ მთავრობა აწვდით პირბადისათვის საჭირო მასალას. ამის მიუხედავად, ეკონომიკის მინისტრის განცხადებით, თითო პირბადის წარმოება 1 ლარზე მეტი ჯდება, ბაზარზე გამოტანილი პირბადეების ფასის სუბსიდირებას კი სახელმწიფო ახდენს, რის ხარჯზეც, მოსახლეობისთვის პირბადის ფასი 0.50 ლარს შეადგენს.
სსიპ “აწარმოე საქართველოში” ვებ გვერდის მიხედვით, ამ ეტაპზე პროექტში შემდეგი კომპანიები არიან ჩართულნი:
ირბადეების სახელმწიფო შესყიდვები
გარდა ადგილობრივი წარმოებისა, ჯანდაცვის სამინისტრომ პირბადეები სახელმწიფო შესყიდვების გზითაც შეიძინა. ამისათვის ჯანმრთელობის დაცვის სამინისტრომ 3 მილიონ ლარზე მეტი გადაიხადა. განხორციელდა 10 შესყიდვა ექვსი კომპანიისგან.
თითოეულ შემთხვევაში ერთეული პირბადის ფასი განსხვავებული იყო:
როგორც მოცემული ცხრილიდან ჩანს, ერთეული პირბადის ყველაზე დაბალი ფასი 0.85 ლარია. აღნიშნული შესყიდვის ხელშეკრულებაში თანხა ამერიკული დოლარის ვალუტაშია მითითებული და ინვოისის მიხედვით, თითო სამშრიანი პირბადის ღირებულება 0.27 ცენტია. ხელშეკრულება 6 აპრილსაა დადებული, შესაბამისად, სავარაუდო ფასის გამოსაანგარიშებლად მითითებული თანხა სწორედ ამ დღის კურსზეა გამრავლებული. იმავე მომწოდებელი კომპანიისგან სამინისტრომ შეიძინა ორი განსხვავებული სახეობის ე.წ. N95 პირბადეები, რომელთა ფასები დაახლოებით 5 ლარია.  პირბადეების გარდა სამინისტრომ ამ კომპანიისაგან შეიძინა უკონტაქტო თერმომეტრები, სპეციალური სამედიცინო ტანსაცმელი და ბახილები, რაშიც ჯამში 1 მილიონ 330 ათას დოლარამდე გადაუხადა (6 აპრილის ოფიციალური გაცვლითი კურსით[1] 4 მილიონ 200 ათას ლარამდე). შპს Weekend-ის 100% წილის მფლობელი ბონდო გოლეთიანია. ის მმართველი პარტიის მიერ მხარდაჭერილი საპრეზიდენტო კანდიდატის, სალომე ზურაბიშვილის შემომწირველია. კერძოდ, ბონდო გოლეთიანმა ზურაბიშვილს წინასაარჩევნოდ 25,000 ლარი შესწირა, ხოლო მისმა ბიზნეს პარტნიორმა, ჭიჭიკო გოლეთიანმა კი - 35,000 ლარი. გოლეთიანის კიდევ ერთ ბიზნეს პარტნიორს, შალვა ერისთავს 60,000 აქვს შეწირული სალომე ზურაბიშვილისთვის.
რიგით მეორე ყველაზე დაბალი ფასის მქონე კომპანია შპს “ად მედიაა”. მათი პირბადეების ფასმა 0.93 ლარი შეადგინა, თუმცა სულ 40,000 პირბადის შეკვეთა მიიღო. აღნიშნული კომპანიის ერთ-ერთი მეწილე სერგო გალუსტიანია. ის 100%-იან წილს ფლობს კომპანია “რესპირატორში”, რომელიც 3 დღის წინ, 15 აპრილს დაარსდა და ფონდ ქართუსთვის 4 მილიონ პირბადეს კერავს. გალუსტიანმა სალომე ზურაბიშვილს 2018 წელს 60,000 ლარი შესწირა, ასევე 40,000 ლარიანი შემოწირულობა ქართული ოცნებისთვისაც აქვს გაღებული.
საყურადღებოა, რომ ხელშეკრულება 26 მარტს გაფორმდა შპს “ქართულ ტექსტილთან” 500,000 ცალი სამშრიანი პირბადის შეძენაზე, რომელიც 8 აპრილს დაკორექტირდა და ცვლილებების მიხედვით სამინისტრომ 100,000 სამშრიანი პირბადე 114,000 ათას ლარად შეიძინა, შესაბამისად, ერთი ცალი პირბადის ფასმა 1 ლარი და 14 თეთრი შეადგინა.
სწორედ შპს “ქართულ ტექსტილთან” ხელშეკრულების შეწყვეტის შემდეგ, მეორე შესყიდვა 30 მარტს განხორციელდა. შპს “სავაჭრო ჯგუფთან”თავდაპირველად ხელშეკრულება 681,000 ათასი ლარის ღირებულების იყო, რაც ნიშნავს, რომ კომპანია თითო პირბადეს 1.50 ლარად ყიდდა, პირველ კომპანიაზე ძვირად.  თუმცა 2 აპრილს ხელშეკრულებაში ცვლილებები შევიდა ამჯერად სამინისტრომ 454,000 სამშრიანი სამედიცინო ნიღაბი 589,000 ლარად შეისყიდა. ცვლილებით შეკვეთილი პირბადეები ორ ნაწილად გაიყო: 400,000 პირბადე - თითოს ფასი 1 ლარი 27 თეთრი (ჯამში 508,000 ლარი) და 54,000 პირბადე - თითოს ფასი 1 ლარი და 50 თეთრი (ჯამში 81,000 ლარი). ხელშეკრულების პირობის თანახმად, 54,000 ათასი ცალი პირბადის მიწოდება უნდა განხორციელებულიყო ხელშეკრულების დადების დღესვე, 30 მარტს. ამ კომპანიასთან შემდეგი ხელშეკრულება სამინისტრომ უკვე 3 აპრილს გააფორმა და 500,000 პირბადე შეუკვეთა, თითოს ფასმა ისევ 1.27 ლარი შეადგინა.
3 აპრილს სამინისტრომ შეისყიდა პლასტიკის ნიღბები, 20 ათასი ერთეული  44,000 ლარად, შესაბამისად თითო ნიღბის ფასმა შეადგინა 2 ლარი და 20 თეთრი. ხელშეკრულების თანახმად, აღნიშნული პროდუქტი სამინისტრომ შპს “ედვინგსისგან” შეიძინა. ეს კომპანია 2019 წლის 12 მარტს არის რეგისტრირებული, არ აქვს ელექტრონულ ტენდერებში მონაწილეობის გამოცდილება და მხოლოდ გამარტივებული შესყიდვებით მიღებული ხელშეკრულებები უფიქსირდება. გამარტივებული სახელმწიფო შესყიდვის პირველი ხელშეკრულება კომპანიამ 6 თვის წინ მიიღო. ამასთან, თანხობრივად ყველაზე მსხვილი კონტრაქტი, სწორედ ჯანდაცვის სამინისტროს შესყიდვაში დაფიქსირდა. კომპანიის ერთ-ერთი დამფუძნებელი, გიორგი თაქთაქიშვილი, 2014 წელს ქართული-ოცნება დემოკრატიული საქართველოს შემომწირველი იყო.
გარდა სხვადასხვა სახის ნიღბებისა, ჯანდაცვის სამინისტრომ დიდი რაოდენობის ბიოლოგიური დაცვის კომბინიზონი შეიძინა. ერთ-ერთი კომპანია, რომელთანაც აღნიშნული კომბინიზონების შესყიდვის ხელშეკრულება 6 აპრილს გაფორმდა შპს “ჯეოფერუმია”, რომლის საქმიანობის ძირითადი სფერო ლითონის სამშენებლო მასალების რეალიზაციაა. კომპანია 2019 წლს დაარსდა და მას შემდეგ სახელმწიფო შესყიდვებში მონაწილეობა არ მიუღია. ამ შესყიდვით კი “ჯეოფერუმმა”  ნახევარ მილიონ ლარზე მეტი მიიღო და სანაცვლოდ, 10 სამუშაო დღის ვადაში 14,100 ერთეული ბიოლოგიური დაცვის კომბინიზონის მიწოდების ვალდებულება აიღო. კომპანიის დამფუძნებელი ლევან ლურსმანაშვილია. საინტერესოა, რომ ის 100%-იან წილს ფლობს შპს “ჯეოორთოში”, რომელიც სამედიცინო მოწყობილობების იმპორტიორი კომპანიაა და მრავალ ტენდერშიც გაუმარჯვია. სავარაუდოდ, მიზეზი, რის გამოც ლურსმანაშვილმა ამ კომპანიის სახელით ვერ მიიღო ჯანდაცვის სამინისტროს ხელშეკრულება ისაა, რომ შპს “ჯეოორთო” ამჟამად შესყიდვების შავ სიაშია შეყვანილი (ხელშეკრულების დადების უფლების მოპოვების მიზნით არაკეთილსინდისიერი ქმედების ჩადენისათვის).
ლურსმანაშვილს 2016 წელს ქართული ოცნებისთვის 25,000 ლარი აქვს შეწირული, ხოლო 2018 წელს სალომე ზურაბიშვილისთვის - 10,000 ლარი.  ლურსმანაშვილი ფლობს 50%-იან წილს შპს “ტანდემშიც”, რომლის დანარჩენ ორ მეწილეს, დავით კაპანაძესა და მამუკა ხელაიას ჯამში 50,000 ლარი აქვთ შეწირული ქართული ოცნებისთვისა და სალომე ზურაბიშვილის საარჩევნო კამპანიისთვის.
სასტუმროების საკარანტინოდ მოწყობა
სსიპ საქართველოს ტურიზმის ეროვნულმა ადმინისტრაციამ სასტუმროებში საკარანტინე სივრცეების მოსაწყობად გამარტივებული შესყიდვის 87 ხელშეკრულება გააფორმა, რომელთა საერთო ღირებულება 25 მილიონ 579 ათასი ლარია.  ცხრილში[2] მოცემულია იმ სასტუმროების ჩამონათვალი, რომლთა დაქირავება სახელმწიფოს ნახევარ მილიონ ლარზე მეტი უჯდება. აღსანიშნავია, რომ რამდენიმე სასტუმროსთან განმეორებითი ხელშეკრულებებია დადებული.
როგორც ზემოთ მოცემული ცხრილიდან ჩანს, ყველაზე დიდი თანხა ერთი ხელშეკრულების ფარგლებში “კურორტ საირმესთანაა” გაფორმებული, სახელმწიფოს 210 ოთახის (კვებით და დეზინფექციით) ორი თვით დაქირავება 2 მილიონ ლარზე მეტი უჯდება.
ყველაზე დაბალი თანხა თბილისის სასტუმრო “იბიზ სთაილს თბილისისთვისაა” გადახდილი, რომელშიც სახელმწიფოს მხოლოდ დეზინფექციის თანხის, 3,004 ლარის ანაზღაურება მოუწია, 100 ოთახისა და სამჯერადი კვების მომსახურება სასტუმრომ უსასყიდლოდ გაიღო.
ანალოგიურად მოიქცა სასტუმრო “ამბასადორი კაჭრეთიც”, სადაც 155 ოთახის ოთახი და მოქალაქეების სამჯერადი კვების მომსახურება უსასყიდლოდ გაიღო, სახელმწიფომ თანხა მხოლოდ დეზინფექციაში გადაიხადა, რაც ჯამში 7,500 ლარი დაუჯდა.
რაც შეეხება ერთეული ოთახის ფასებს, ამ შემთხვევაში ყველაზე მაღალი ფასი, 140 ლარი, “კურორტი საირმისა” და გუდაურის “ალპინას” ხელშეკრულებებში ფიქსირდება. ხოლო ყველაზე დაბალი - 23.60 ლარი, თბილისის “Holiday Inn”-ის ხელშეკრულებაში.
სსიპ საქართველოს ტურიზმის ეროვნულმა ადმინისტრაციამ ერთი ხელშეკრულების ფარგლებში ყველაზე მეტი, 345 ოთახი, ბათუმის სასტუმრო “ეიფორიისგან” იქირავა, რაც 1,408,000 ლარი დაუჯდა. აღნიშნული სასტუმროს მესაკუთრეა სს “მეტრო ეიფორია ჰოტელ ბათუმი”, რომელიც სხვადასხვა დასახელების სასტუმროებს ფლობს როგორც ბათუმში, ასევე თბილისში. ჯამურად ამ კომპანიამ 25 მარტის შემდეგ ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციისგან გამარტივებული შესყიდვის 5 ხელშეკრულება მიიღო, რომელთა საერთო ღირებულებამ 2 მილიონ 363 ათას ლარს გადააჭარბა.
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ტურიზმისა და კურორტების დეპარტამენტმა სასტუმროებში საკარანტინო სივრცეების მოწყობისათვის 4 მილიონ ლარამდე დახარჯა.
აჭარის შემთხვევაში, ყველაზე მაღალი ჯამური ფასი სასტუმრო ველმონდში დაფიქსირდა, ერთეული ოთახის ყველაზე მაღალი ფასი, 80 ლარი კი სასტუმრო “მარიას” ხელშეკრულებაში გვხვდება.
სასტუმრო ინტურისტების მომსახურების საფასური 428,000 ლარია, რომელიც ასევე ზემოთ ნახსენებ სს “მეტრო ეიფორია ჰოტელ ბათუმს” ეკუთვნის.
წინამდებარე დოკუმენტში ასახული მონაცემები მოიცავს მხოლოდ ერთი თვის განმავლობაში Covid 19-თან დაკავშირებული გამარტივებული შესყიდვების ანალიზს, მხოლოდ ორი მიმართულებით. მიუხედავად ამისა, კვლევამ მაინც აჩვენა, გამარტივებული შესყიდვების შემდეგი პრობლემები:
- გამარტივებული შესყიდვების დროს, არსებობს რისკი,  რომ სახელმწიფო ბიუჯეტის თანხები  კონცენტრირდეს მმართველი პარტიის შემომწირველ ან მასთან დაკავშირებულ კომპანიებთან, შესაბამისად, აუცილებელია დეტალურად დასაბუთდეს რატომ შეირჩა კონკრეტული კომპანია და რა უპირატესობა გააჩნდა მას სხვა კომპანიებთან შედარებით;
- გამარტივებული შესყიდვებისას არ ხდება შესასყიდი პროდუქტის ზუსტი სპეციფიკაციების სისტემაში ატვირთვა, ისევე როგორც მიმწოდებლის მხრიდან შეთავაზებული პროდუქციის დოკუმენტაციის წარმოდგენა, რაც ხშირ შემთხვევაში შეუძლებელს ხდის მიწოდებული პროდუქციის ხარისხის შეფასებას, რამაც ამ ეტაპზე განსაკუთრებული მნიშვნელობა შეიძინა პირბადეების შემთხვევაში.
- კონკურენციის არარსებობიდან გამომდინარე, გაურკვეველია, რა პრინციპით უფორმდებათ კონკრეტულ კომპანიებს ხელშეკრულებები. ხოლო, რადგან შეუძლებელია პროდუქტის ხარისხის შეფასება, ასევე გაურკევველია რის საფუძველზე ხდება ამ ხელშეკრულებების შეწყვეტა და იგივე პროდუქტის  უფრო მაღალ ფასად სხვა კომპანიებისგან შეძენა.
საგანგებო მდგომარეობის დროს განხორციელებული სახელმწიფო შესყიდვების ანალიზი  ცხადყოფს, რომ ქვეყანაში შექმნილი ვითარება, სახელმწიფო შესყიდვების კუთხით, საბიუჯეტო თანხების არასწორი ხარჯვის რისკების შემცველია და საჭიროებს მაღალი ხარისხის გამჭვირვალობასა და მუდმივ მონიტორინგს.
IDFI გეგმავს მომავალშიც გააგრძელოს პანდემიის პირობებში განხორციელებული გამარტივებული შესყიდვების სხვადასხვა მიმართულების კვლევა და პროცესის მიმდინარეობის შეფასება.

Covid-19 Related Simplified Tenders
On February 26, 2020, the first case of Covid-19 was reported in Georgia. Since March 21, the state of emergency and curfew were declared, several restrictions were applied including intercity and city mobility restrictions. The following changes had a serious impact on the public procurement process.  The state needs  a quick response against Covid-19, which means that the time required to purchase the necessary goods/services is limited.
The government agencies, whose direct obligation is to fight the virus in different directions, no longer utilize electronic tenders, as this procedure requires a long time. Under the procurement legislation, this is an urgent necessity, which allows public institutions to use simplified procurement procedures instead of electronic tender to purchase the required products/services. To do this, each government institution needs the consent of the Procurement Agency. However, in most cases, consent is asked only after the purchase, instead of prior agreement.
IDFI looked into the simplified procurements performed during the current emergency situation, to learn which products or services are mostly procured, the amount of funds spent on these procurements  and the companies receiving these funds.
For the following analysis, the data of the Simplified Procurement Agreement Module (SMP Module) of the electronic Government Procurement system is used. The data covers contracts from March 18 to April 15 and includes two main procurement categories: medical equipment and hotel services for the quarantine.
Medical Equipment
Covid-19 related simplified procurement of the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia.
The first simplified procurement agreement of the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia, with the purpose of fighting coronavirus, was signed on March 18, 2020. After that, 33 simplified procurement contracts have been signed, with a total cost of more than GEL 10 million 520 thousand.
Medical equipment, in turn, considers many different products, but facemasks dominate in terms of quantity and price. The next most purchased products are special medical clothing, a surgical robe,  biological protection suits and etc.. (See graphics). It should be noted that the Ministry also purchased 30 units of artificial respiration equipment. This purchase was made on March 18 and the cost amounted to more than GEL 616 thousand.
Virus protection face masks
Local production of face masks
Lately, there have been numerous questions towards the government regarding facemasks. After it became known that there was a shortage of face masks in the international market, the Government of Georgia decided to solve the existing problem by promoting local production in partnership with the private and public sectors.
A special registration form for the production of face masks has appeared on the website of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia LEPL Enterprise Georgia, which can be filled out by any party interested in the production. The form is preceded by the specification for the face mask, which matches with so-called gauze face mask:
As the companies involved in the project later pointed out, the government is providing them with the material needed for the production. Nevertheless, according to the Minister of Economy, the production of each face mask costs more than 1 GEL, and the state subsidizes the price of the goods sold on the market, so that the price of the face mask for the public is 0.50 GEL.
According to the LEPL Enterprise Georgia website, at this stage, the 9 companies are involved in the project
State Procurement of face masks
In addition to local production, the Ministry of Health also purchased face masks through public procurement. For this, the Ministry of Health spent more than GEL 3 million. 10 purchases were made from six different companies. In each case, the price of each face mask was different.
As can be seen from the given table, the lowest price of the unit is GEL 0.85. The purchase agreement states the amount in US dollars, and according to the invoice, the value of each three-layered face mask is 0.27 cents. The contract was signed on April 6, so the amount set for the estimated price is multiplied by the exchange rate on that day. From the same supplier, the Ministry purchased two different types of so-called N95 face masks, the prices of which are about GEL 5.
Except for face masks, the ministry purchased contactless thermometers, special medical clothing and medical shoe covers from this company, for a total of $ 1 million 330 thousand (at the official exchange rate of April 6 more than GEL 4 million 200 thousand).
The supplier of these products is Weekend Ltd. Bondo Goletiani, a contributor to Salome Zurabishvili’s presidential campaign backed by the ruling party, owns 100% of shares of the company. In particular, Bondo Goletiani donated GEL 25,000 to Zurabishvili before the elections, while his business associate Chichiko Goletiani donated GEL 35,000. Another Goletiani’s business partner, Shalva Eristavi, has donated 60,000 to Salome Zurabishvili.
The second lowest priced company is Ad Media Ltd. The unit price of their face mask was 0.93 GEL, but they only received an order of a total of 40,000 masks from the Ministry of Health. Sergo Galustiani is one of the shareholders of the mentioned company. He also owns 100% shares of another company "Respirator", which was registered 3 days ago, on April 15, 2020, and produces 4 million facemasks for the Cartu Foundation. Galustiani donated GEL 60,000 to Salome Zurabishvili in 2018 and has also donated GEL 40,000 to the Georgian Dream.
The case of Georgian Textile Ltd is very notable. On March 26, 2020, the Ministry of Health signed an agreement with this company for the purchase of 500,000 three-layered face masks Contract was adjusted on April 8, 2020, and according to the changes, the Ministry procured 100,000 three-layered masks for GEL 114,000 - GEL 1.14 for each mask.
On March 30, 2020, another agreement was signed with the Trading Group Ltd. for the purchase of facemasks. Initially, the contract with the company was worth GEL 681,000, which means that the price for a single mask was GEL 1.50. However, on April 2, 2020, the contract was amended and the Ministry purchased 454,000 three-layered medical masks for GEL 589,000. The amended orders were divided into two parts: 400,000 masks - the price of a unit GEL 1.27  (GEL 508,000 in total) and 54,000 masks - the price of a unit GEL 1.50 (GEL 81,000 in total). Therefore, the price of the single facemask was more expensive than the price of Georgian Textile Ltd.  Yet, the Ministry terminated the contract with the Georgian Textile Ltd, and additionally signed one more agreement with the Trading Group Ltd. on April 3 and ordered 500,000 masks, the price of each was GEL 1.27 again.
On April 3, the Ministry purchased plastic masks, 20,000 units for GEL 44,000, bringing the price of each mask to 2.20 GEL. According to the agreement, the Ministry purchased the product from Edwings Ltd. This company was registered on March 12, 2019, and has no experience in participating in e-tenders and only has been contracted through simplified procurement. The first contract for simplified public procurement was signed by the company six months ago. Notably, the contract with the Ministry of Health was the biggest recorded for this company. Giorgi Taktakishvili, one of the founders of the company, was a donor to the Georgian Dream in 2014.
Except for the different kinds of face masks, the Ministry of Health has purchased a large number of biological protection suits.
On April 6, 2020, the procurement contract was signed with one of the biological protection suit supplier companies - Geoferum Ltd., whose main activity is the realization of metal building materials. The company was founded in 2019 and has never participated in public procurement since. With this purchase, Geoferum received more than half a million GEL and in return, agreed to supply 14,100 units of biological protection suits in 10 working days. The founder of the company is Levan Lursmanashvili. Interestingly, he owns a 100% stake in Geoorto Ltd., an importer company of medical devices with experience in both electronic and simplified public procurement. Presumably, the reason why Lursmanashvili failed to get a contract on behalf of this company is that Geoorto Ltd. is currently blacklisted (for committing an unconscionable act in order to obtain the right to enter into a public procurement contract).
Lursmanashvili donated GEL 25,000 to the Georgian Dream in 2016, and GEL 10,000 to Salome Zurabishvili in 2018. Lursmanashvili also owns  50% of shares in Tandem Ltd., the other two shareholders of which, Davit Kapanadze and Mamuka Khelaia, have donated a total of GEL 50,000 to the Georgian Dream and Salome Zurabishvili's election campaign.
Use of hotels as quarantine centres
LEPL Georgian National Tourism Administration has signed 87 simplified procurement agreements for the arrangement of quarantine spaces in hotels, the total cost of which is GEL 25 million 579 thousand. Table [2] lists the hotels that cost the government more than half a million GEL. It should be noted that repeated agreements have been signed with several of these hotels.
As can be seen from the table below, the largest amount under one contract should be paid to Sairme Resort, the two-month rent of 210 rooms (with meals and disinfection) costs more than GEL 2 million. The lowest amount is paid to the hotel "Ibis Styles Tbilisi" - the State had to pay GEL 3,004 only for disinfection. 100 rooms and three meals a day were provided for free by the hotel.
The Ambassador Hotel Kachreti did the same, where 155 rooms and three meals a day were provided free of charge, and the State only paid for the disinfection, which cost a total of GEL 7,500.
The highest price per unit room -  GEL 140, was stipulated in the contracts of Sairme Resort and Alpina in Gudauri. While the lowest price - GEL 23.60 was observed in the contract with Holiday Inn Tbilisi.
LEPL Georgian National Tourism Administration under a single contract has rented the most, 345 rooms from Batumi Hotel "Euphoria", which cost GEL 1,408,000. The owner of the hotel is JSC "Metro Euphoria Hotel Batumi", which owns hotels of different names both in Batumi and in Tbilisi. In total, after March 25, the company received 5 simplified procurement contracts from the National Tourism Administration, the total value of which exceeded GEL 2 million 363 thousand.
The Department of Tourism and Resorts of the Autonomous Republic of Adjara has spent up to GEL 4 million on arranging quarantine spaces in hotels.
In the case of Adjara, the highest total price was with Hotel Velmond, the highest price per unit room, the amount of GEL 80, with the hotel "Maria". A service fee of Hotel Intourists is GEL 428,000, which also belongs to the above-mentioned JSC "Metro Euphoria Hotel Batumi".
The analysis presented in this document covers a one-month data of simplified procurement related to COVID-19, in only two directions. Nevertheless, the study outlined the following problems:
-          In the case of simplified procurement, there is a risk that the state budget funds will be concentrated with companies that donate or are affiliated with the ruling party, therefore it is necessary to give a substance to  the selection of the supplier company and advantages they had over other companies;
-          In the case of simplified procurement, the product specification is not uploaded in the system, as well as the documentation of the products provided by the supplier, which often makes it impossible to assess the quality of the delivered products.
-          Due to the lack of competition, selection precepts of the supplier companies  are unclear.   Since it is impossible to assess the quality of supplied product, the grounds of contract termination are also vague, notably when the same product is purchased from other companies at a higher price.
-          The analysis of public procurement conducted during the state of emergency shows that the situation in the country, in terms of public procurement, contains risks of misuse of budget funds and requires high-quality transparency and constant monitoring.
IDFI plans to continue studying various areas of simplified procurement during the pandemic and assess the process.