პროექტის სახელწოდება: ბიუროკრატიული სისტემის გამოწვევები საჯარო მმართველობის რეფორმის კონტექსტში
დონორი ორგანიზაცია: პროექტი ხორციელდება გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მმართველობის რეფორმის ფონდის (GRF) მხარდაჭერით, დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს მთავრობის UK aid-ის ფინანსური დახმარებით.
გრანტის ოდენობა: 10,400 აშშ დოლარი
პროექტის ხანგრძლივობა: 9 მარტი 2017 – 8 აგვისტო 2017
პროექტის აღწერა და მიზანი
საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშების მიხედვით, საჯარო დაწესებულებებში დასაქმებულთა რაოდენობა და საჯარო სექტორის ადმინისტრაციული ხარჯები ყოველწლიურად იზრდება.
ბოლო წლებში, საქართველოს ეკონომიკური ზრდის ტემპის შემცირების ფონზე, საზოგადოების განსაკუთრებულ ინტერესს იწვევს საჯარო სექტორის ბიუროკრატიული აპარატის განვითარების პერსპექტივები. საჯარო მართველობის მიმდინარე რეფორმის ფონზე, ბიუროკრატიული აპარატის მართვისა და განვითარების კუთხით, მნიშვნელოვანია საქართველოს მთავრობის მიერ შემუშავებული სამოქმედო გეგმაც, რომლის მიხედვითაც 2017 წელს ბიუროკრატიული ხარჯების 10%-ით შემცირება იგეგმება.
პროექტის ფარგლებში შეიქმნება პოლიტიკის დოკუმენტი, რომლის მიზანიც იქნება, 2011-2016 წლებში სახელმწიფო ბიუროკრატიის და მასთან დაკავშირებული ადმინისტრაციული ხარჯების ტენდენციების შესწავლა და ამ სფეროში არსებული პრობლემებისა და გამოწვევების დაფიქსირება.
პოლიტიკის დოკუმენტში საერთაშორისო პრაქტიკის გათვალისწინებით საქართველოს მთავრობისთვის და ადგილობრივი თვითმმართველობებისთვის წარმოდგენილი იქნება რეკომენდაციები, რომელიც ხელს შეუწყობს ადმინისტრაციული ხარჯების რაციონალურ განკარგვას და საკადრო უზრუნველყოფის ეფექტური სისტემის ჩამოყალიბებას.
სამიზნე აუდიტორია
კვლევის ფარგლებში საერთაშორისო პრაქტიკის გათვალისწინებით შემუშავებული რეკომენდაციების პირდაპირი ბენეფიციარები იქნებიან საქართველოს მთავრობა და ადგილობრივი თვითმმართველი ორგანოები.
ადამიანური რესურსების მართვისა და ადმინისტრაციული ხარჯების მხრივ არსებული პრობლემების დაფიქსირების შემდეგ, პოლიტიკის დოკუმენტი წარმოადგენს რეკომენდაციებს, თუ როგორ შეუძლია მთავრობას, გააუმჯობესოს დასაქმების, ანაზღაურების და რესურსების მართვის სისტემები და გახადოს ისინი უფრო ეფექტიანი, რაციონალური და გამჭვირვალე.

Project Title: Problems of a Growing Bureaucracy in the Context of Public Administration Reform
Donor Organization: project is implemented with the assistance from United Nations Development Program (UNDP) Governance Reform Fund (GRF) with funds of UK aid from the UK Government.
Grant Amount: USD 10,400
Project Duration: March 9, 2017 - August 8, 2017
Problem Statement and Project Objective
According to annual budget execution reports prepared by the Georgian government, the number of employees and the amount of administrative expenses in the public sector have been increasing every year.
Considering the slow rate of economic growth in recent years, the topic of growing bureaucracy has attracted increasing interest from the general public as well as the State Audit Office. The problem has been recognized by the government, which has announced its intention to cut bureaucratic costs by 10% in 2017.
The objective of this project is to develop a policy document that will study the state of government bureaucracy and, more specifically, administrative expenses in 2011-2016 for the purpose of identifying existing problems and challenges.
The policy document will then study international best practice and elaborate specific recommendations directed at both central and local governments that will ensure a more rational management of administrative expenses and help establish an effective system of human resources management.
Target Audience
The policy document will be directed at the Government of Georgia and local government bodies.
After identifying major problems and challenges in the management of human resources and administrative expenses, the document will present recommendations to government bodies on what changes would make their systems of recruitment, remuneration and resource management more efficient, rational and transparent.