პირადი მონაცემების უსაფრთხოება Google-ის მომხმარებლებისთვის
Google-ის პირადი მონაცემების უსაფრთხოების ახალი პოლიტიკა 1 მარტს შედის ძალაში და შეეხება როგორც 1 მარტამდე, ისე მომავალში შეგროვებულ ინფორმაციას.  ეს პოლიტიკა ჩაანაცვლებს და გააერთიანებს სხვადასხვა Google-ის პროდუქტებისთვის აქამდე არსებულ 60-ზე მეტ ცალკეულ პოლიტიკას. ამას გარდა, ერთი დოკუმენტის შექმნით უფრო ადვილი გახდება Google-ის სხვადასხვა პროდუქტების ინტეგრაცია და მიწოდებული სერვისების მორგება მომხმარებელზე. ეს ცვლილება ეხება მათ, ვისაც აქვს Google-ის ანგარიში (Account). როდესაც როგორც Google-ის მომხმარებელი თქვენ შესული ხართ მის რომელიმე სერვისში, (მაგალითად, Gmail-ში), Google-ს შეუძლია ერთ პროგრამაში თქვენს შესახებ შეგროვებული ინფორმაცია დაურთოს მეორე პროგრამაში შეგროვებულ ინფორმაციას, რითაც ნებისმიერ სერვისში აღგიქვამთ ერთ მომხმარებლად. ეს მოიცავს ისეთ პოპულარულ პროდუქტებს, როგორიცაა: Gmail, Picasa, YouTube, Earth, Voice, Android, Chrome, Wallet და ა.შ.
ამ ცვლილებით Google-ს სურს მიაღწიოს მისი პროდუქციის უფრო მეტად ინტუიტიურ მოხმარებას, მაგალითად, საძიებო სისტემას შეეძლება, შემოგთავაზოთ პასუხები თქვენი პერსონალური მონაცემების საფუძველზე.   ამ ცვლილების შესაძლო პოზიტიური შედეგების ფონზე საზოგადოებაში გაჩნდა შიში პირადი მონაცემების დაცვასთან დაკავშირებით. Google იძლევა პირობას, რომ არ გაყიდის მომხმარებლების პირად ინფორმაციას, დაუტოვებს მომხმარებლებს საკუთარი ინფორმაციის გადაადგილების უფლებას  და არ გასცემს ინფორმაციას მომხმარებლების თანხმობის გარეშე, გარდა ისეთი განსაკუთრებული შემთხვევებისა, როგორიცაა სასამართლოს სანქციით მოთხოვნილი ინფორმაცია. თუმცა, არსებობს იმის საფრთხე, რომ მომხმარებლების შესახებ შეგროვებული ინფორმაცია შეიძლება გამოყენებულ იქნას მომხმარებლების ინტერესების გათვალისწინების გარეშეც. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი ეს ცვლილებია იმის გამოა, რომ გაერთიანებული ვებ-ისტორიის მეშვეობით გამოაშკარავდება ისეთი მგრძნობიარე ინფორმაცია, როგორიცაა თქვენი ადგილმდებარეობა, ინტერესები, ასაკი, სექსუალური ორიენტაცია, რელიგია, ჯანმრთელობის პრობლემება და მრავალი სხვა.
ამ პოტენციური საფრთხის შემცირება შესაძლებელია 1 მარტამდე ვებ-ისტორიის გამორთვით, ეს მარტივი პროცედურა ქვევით იქნება განმარტებული. გასათვალისწინებელია, რომ ვებ-ისტორიის გამორთვა ნიშნავს იმას, რომ თქვენს შესახებ შეგროვებული ინფორმაცია ანონიმური იქნება. თუმცა ეს არ ნიშნავს იმას, რომ Google აღარ შეაგროვებს თქვენს შესახებ ინფორმაციას საკუთარი შიდა მოხმარებისთვის. Google-ის მიერ შეგროვებული და შენახული ინფორმაცია კვლავ შეიძლება გამოთხოვილი იქნას კანონის ძალით. ამასთან, ამ ფუნქციის გამორთვა ნიშნავს, რომ ვეღარ ისარგებლებთ ისეთი შესაძლებლობებით, როგორიცაა ძიების სპეციალიზირებული შედეგები.
Google-ის ვებ-ისტორიის შეჩერებისთვის რამდენიმე მარტივი ნაბიჯია საჭირო:
1.    შედით Google-ის საწყის გვერდზე და გაიარეთ ავტორიზაცია.
2.    დააჭირეთ ჩამოსაშლელ მენიუს თქვენი სახელის გვერდით, ეკრანის ზედა მარჯვენა კუთხეში.
3.    დააჭირეთ ანგარიშის პარამეტრებს (Accounts Settings)
4.    მოძებნეთ სერვისების განყოფილება ("Services section")
5.    სერვისებში არის ქვეგანყოფილება, რომელსაც ქვია „ვებ-ისტორიის ნახვა, ჩართვა და გამორთვა ("View, enable, disable web history"). დააჭირეთ მის გვერდითა ლინკს, რომელსაც აწერია „ვებ-ისტორიაში გადასვლა“ ("Go to Web History").
6.    დააჭირეთ „მთლიანი ვებ-ისტორიის წაშლა“-ს ("Remove all Web History").
ამ პროცედურების გავლის შემდეგ გამოჩნდება შეტყობინება, რომ თქვენი ისტორია შეჩერებულია (იხ.სურათი). შესაბამისად, თქვენი პირადი ინფორმაციის დაკავშირება Google-ის  სხვადასხვა პროდუქტებთან შეჩერებული იქნება მანამ, სანამ ისტორიის განახლებას თავად არ აირჩევთ.  იმ შემთხვევაში თუ Google-ის რამდენიმე ანგარიში გაქვთ, ეს ცვლილება ყველა ანგარიშისთვის უნდა გაკეთდეს ცალ-ცალკე.

The new privacy policy of Google will take effect on 1st March and will affect the information gathered prior to 1st March, as well as the information gathered in the future. This policy will replace and combine separate policies for more than 60 different products of Google. Besides, creation of a single document will make it easier to integrate different products of Google and will adapt the provided services to the user. These changes affect those who have Google accounts. When you are signed in as a Google user in any of its services (e.g. Gmail), Google is able to combine the information collected about you in one program with the information gathered in another program, thus you will be recognized a single user in any programs. This affects such popular products, as: Gmail, Picasa, YouTube, Earth, Voice, Android, Chrome, Wallet etc.
With this change Google wants to achieve more intuitive experience of its products. For instance, the search engine will be able to offer search results based on your personal data. Despite the possible positive effects of this change it raised public concern about privacy of personal data. Google promises not to sell personal data of its users, to leave the users the right to move their information and not to release information about the users without their consent, except in limited cases such as request by law enforcement. However, there is threat that the information gathered about users may be used without consideration of their interests. This change is especially significant as the unified web-history will make possible to reveal such sensitive information as your location, interests, age, sexual orientation, religion, health concerns etc.
This potential threat can be decreased until 1st March by disabling web-history. This simple procedure will be explained below. It should be noted that, disabling web-history means that the information gathered about you will be anonymous. However, this does not mean that Google will stop collecting information for its internal use. Besides, the information gathered by Google may still be used in case of court orders. Furthermore, disabling this function will mean that you will no longer be able to use such features as customized search results.
A few easy steps are needed for stopping the web-history :
1. Go to the Google homepage and sign into your account.
2. Click the dropdown menu next to your name in the upper-right hand corner of your screen.
3. Click accounts settings
4. Find the "Services section"
5. Under "Services" there is a sub-section that reads "View, enable, disable web history." Click the link next to it that reads: "Go to Web History."
6. Click on "Remove all Web History"
When you finish this procedure, a message will appear, saying that the web history is paused (see the picture). Thus, combining your personal information with different products of Google will be stopped until you choose to resume the web history. In case if you have several Google accounts, this change should be applied to each of them.