ქალაქ თბილისის ყოფილი №1 საპყრობილეში (ძველი ორთაჭალის ციხე) ინახებოდა უნიკალური არქივი, სადაც დაცული იყო საბჭოთა პერიოდში ციხეში მოხვედრილ პატიმართა საქმეები, ციხის თანამშრომელთა პირადი საქმეები, აგრეთვე, სხვა მნიშვნელოვანი მასალა XX საუკუნის ისტორიის შესახებ. 2008 წელს სასწრაფოდ განხორციელებული ციხის დემონტაჟის შემდგომ, არქივის ბედი გაურკვეველი იყო.
IDFI ორთაჭალის ციხის არქივის ბედით ჯერ კიდევ 2013 წელს დაინტერესდა. ინფორმაციის გასარკვევად ორგანიზაციამ მიმართა საქართველოს ეროვნულ არქივს, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს და სასჯელაღსრულების სამინისტროს. იუსტიციის სამინისტროს პასუხის თანახმად, წერილი შემდგომი რეაგირებისთვის გადაეგზავნა სასჯელაღსრულების სამინისტროს, ხოლო ეროვნულმა არქივმა განაცხადა, რომ დოკუმენტაცია არ ინახებოდა მის დაქვემდებარებაში.
როგორც გაირკვა, 2008 წელს ორთაჭალის ციხის დანგრევის შემდგომ, ციხის არქივი, ყველანაირი წესის დაცვის გარეშე, გადაიტანეს გლდანის №8 საპყრობილის ადმინისტრაციული შენობის სარდაფში. შემდგომში, IDFI-მ თხოვნით მიმართა სასჯელაღსრულების დეპარტამენტს, დაეშვათ IDFI-ის თანამშრომლები №8 საპყრობილის ადმინისტრაციული შენობის სარდაფში, ციხის არქივის სანახავად. IDFI-ის პირველად მიეცა უფლება, ენახა სად და რა მდგომარეობაში იმყოფებოდა ორთაჭალის ციხის არქივი.
არქივის მონახულებისას IDFI-ის თანამშრომლებმა საგანგაშო მდგომარეობა დააფიქსირეს. ციხის არქივი სავალალო მდგომარეობაში იმყოფებოდა. აღმოჩნდა, რომ არქივის გადატანისას, არ მომხდარა საარქივო დოკუმენტების აღწერა, აღრიცხვა და, შესაბამისად, გაფორმება. დოკუმენტები ტომრებით, ან ტომრების გარეშე იყო შეყრილი ციხის ადმინისტრაციული შენობის სარდაფში. საქმეების დიდი ნაწილი უბრალოდ ძირს ეყარა და განადგურების პირას იყო მისული. სინესტის და შესული წყლის გამო დოკუმენტების ნაწილი ისე იყო დაზიანებული, რომ მათი აღდგენა პრაქტიკულად შეუძლებელი იყო.
არქივის გადასარჩენად, IDFI-მ თანამშრომლობა შესთავაზა სასჯელაღსრულების დეპარტამენტს. ორგანიზაციის შუამავლობით, შედგა კომუნიკაცია საქართველოს შსს-ის არქივთან და საქართველოს ეროვნულ არქივთან, რათა მომხდარიყო მათი გამოცდილების გაზიარება დოკუმენტების შენახვა-დამუშავებისას. გაიმართა არაერთი შეხვედრა და დაიგეგმა საარქივო დოკუმენტების რეაბილიტაცია, შესაბამის შესანახ პირობებში გადატანა, არქივის განახლება და მისი კატალოგიზაცია-გაციფრულება.
2016 წლის 8 სექტემბერს სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრმა კახა კახიშვილმა სამინისტროში განხორციელებული რეფორმების შესახებ ანგარიში წარადგინა. ამავე დღეს, რამდენიმე წლიანი მუშაობის შედეგად, გაიხსნა სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს არქივი.
სამინისტროს ძალისხმევით მოხდა საარქივო მასალების აღდგენა და თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისად აღჭურვილ საცავში გადატანა. ამჟამად მიმდინარეობს დოკუმენტების შესწავლა და კატალოგიზაცია, დაგეგმილია არქივის გაციფრულება. ამჟამად, ციხის არქივი სამინისტროს სტრუქტურის ნაწილია. ის სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს ადმინისტრაციული დეპარტამენტის შემადგენლობაში შედის.
IDFI მადლობას უხდის სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს ციხეების არქივის რეაბილიტაციისთვის საჭირო რესურსების მოძიებისა და გაწეული სამუშაოსთვის.

A unique archive was kept in the former №1 Penitentiary Facility (Ortachala Prison). The archive contained documents and files about prisoners and those who worked in the prison system; it also stored important records on the XX century history in Georgia. After the demolition of the prison in 2008, the fate of the archive was unclear.
IDFI expressed interested in the Ortachala Prison archive as early as in 2013. The organization requested clarification from National Archives of Georgia, the Ministry of Justice, and the Ministry of Corrections. The Ministry of Justice responded by forwarding the mail to the Ministry of Corrections, and National Archives stated that documentation was not kept in their system.
As was found out, after destruction of the Ortachala Prison in 2008, without following any procedures, the archive was transported to the basement of the administrative building of the Gldani №8 Penitentiary Facility. Afterwards, IDFI asked the Department of Correction for permission to be allowed access to the archive. IDFI staff was the first to be
authorized to evaluate the condition of the Ortachala Prison archive.
IDFI discovered that the archive was in a precarious state. During the transportation of the archive, no classification and cataloging was done. The documents were placed in the basement, some in bags, some without. Most of the files simply sat on the floor under grave danger of destruction in the damp basement. Many of these files were already unrecoverable.
To save the archive, IDFI offered cooperation to the Ministry of Corrections. The organization facilitated communication between the Archive of the Ministry of Internal Affairs, National Archives of Georgia, and the Ministry of Corrections to share experience about modernizing archives. Several work meetings were convened to plan rehabilitation of the archive, transporting documents to a safe area, and cataloging them properly.
On September 8, 2016, the Minister of Corrections and Probation Kakha Kakhishvili presented an annual report about reforms in the system.On the same day, after several years of restoration, a new archive of theMinistry of Corrections was opened.
Today, through efforts of the Ministry, the documents are kept in a facility that meets modern standards. The study and cataloging of documentation continues. There are also plans to digitalize the archive.
For the time being, the prison achieve is under subordination of the administrative department of the Ministry of Corrections of Georgia.
IDFI expresses its thankfulness towards the Ministry for allocating needed resources and accomplished rehabilitation process of the Archive.