პროკურატურის დამოუკიდებლობის ხელშეწყობა მონიტორინგისა და ჩართულობის გზით
პროექტის სახელწოდება: PrIME - პროკურატურის დამოუკიდებლობის ხელშეწყობა მონიტორინგისა და ჩართულობის გზით
დონორი ორგანიზაცია: ევროკავშირი (EU)
განმახორციელებელი ორგანიზაცია: ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრთან (CRRC) და სტუდია მონიტორთან თანამშრომლობით
პროექტის ნომერი: ENI/2018/396-009
სრული ბიუჯეტი: EUR 333,321.64; ევროკავშირი: EUR 299,989.48; პარტნიორების წილი: EUR 33, 332.16
ხანგრძლივობა: 14 მარტი, 2018 – 14 მაისი, 2020
PrIME - "პროკურატურის დამოუკიდებლობის ხელშეწყობა მონიტორინგისა და ჩართულობის გზით" ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული ინციატივაა, რომელსაც ახორციელებს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრთან (CRRC) და სტუდია მონიტორთან თანამშრომლობით.
PrIME-ის მიზანია საქართველოს პროკურატურის შიდა და გარე დამოუკიდებლობის გაზრდა, საქართველოს საპროკურორო და საგამოძიებო სისტემების მიუკერძოებლობისა და სამართლიანობის უზრუნველსაყოფად.
პროექტის სპეციფიური მიზნები ორად იყოფა:
1. საქართველოს პროკურატურის ანგარიშვალდებულების გაზრდა (შიდა დამოუკიდებლობა) პროკურატურის სტრატეგიის შესრულების, საერთაშორისო და ევროკავშირის სტანდარტების დაკმაყოფილების უზრუნველყოფისთვის;
2. ინსტიტუციებს შორის ინფორმაციის გაცვლის ხელშეწყობა: საქართველოს მთავრობას, საზოგადოებრივ ორგანიზაციებს, მედიასა და ფართო საზოგადოებას შორის ისე, რომ საზოგადოება ინფორმირებული იყოს პროკურატურაში მიმდინარე მნიშვნელოვანი რეფორმების შესახებ.
პროექტის მიხედვით შემოთავაზებულია ყოვლისმომცველი მიდგომა, რომლის ფარგლებშიც IDFI და მისი პარტნიორები ოთხი ძირითადი მიმართულებით იმუშავებენ: მონიტორინგი, ჟურნალისტური გამოძიება, შესაძლებლობების გაძლიერება, და ცნობიერების ამაღლება და ადვოკატირება.
მონიტორინგის სრული პროცესი საბაზისო კვლევიდან პოლიტიკის რეკომენდაციებამდე მიმართულია პროკურატურის ანგარიშვალდებულების გაზრდისკენ, და პროკურატურაში მიმდინარე პროცესებში საზოგადოების ჩართულობისა და მათი ინფორმირებულობისკენ. ეს პროცესი მოემსახურება საზოგადოების ჩართულობისა და მასთან დიალოგის გარეშე სამართალდამცავი სისტემების რეფორმირებისა და სხვადასხვა პოლიტიკის განხორციელების კულტურის ცვლილებას.
პროკურატურის სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის განხორციელების მონიტორინგის პროცესში მედიის ჩართულობა მნიშვნელოვანი იქნება საზოგადოების ჩართულობის მისაღწევად. გახმაურებულ საქმეებთან დაკავშირებული საგამოძიებო ვიდეო მასალით საზოგადოებას მიეწოდება ნათელი და ობიექტური ინფორმაცია საქმისწარმოების შესახებ, და უზრუნველყოფს სამართალდამცავი სისტემების ობიექტურ მუშაობასა და საზოგადოების წინაშე ანგარიშვალდებულებას. ვიდეო მასალის გავრცელების შედეგად შეკრებილი საზოგადოებრივი ყურადღება მიმართული იქნება კონკრეტულ საქმეებზე, რაც ხელს შეუწყობს შესაძლო გარე (პოლიტიკურ თუ სხვა) გავლენის მოხდენის შესაძლებლობას გამოძიებასა და სამართალწარმოებაზე. იმისათვის, რომ დისკუსია არ ჩაცხრეს აღნიშნულ საქმეზე, ვიდეოების გავრცელების შემდეგ, წელიწადში ერთხელ, გაიმართება ფოკუს ჯგუფები, საგამოძიებო ვიდეოებში წარმოდგენილი საქმეების შეჯამებისა და მსგავს გახმაურებულ საქმეებზე მსჯელობის მიზნით.
ცნობიერების ამაღლებისა და ადვოკატირების აქტივობების შინაარსი დაფუძნებული იქნება მონიტორინგისა და ჟურნალისტური გამოძიების მონაცემთა და გამოწვევების ანალიზზე. ცნობიერების ამაღლების აქტივობები განხორციელდება ორი ძირითადი მიმართულებით: პროექტებისა და მისი კომპონენტების შესახებ, და დემოკრატიულ საზოგადოებაში პროკურატურის როლისა და იქ მიმდინარე რეფორმების შესახებ.
პროკურორთა და გამომძიებლების შესაძლებლობების გაძლიერება პირდაპირ იქნება დაკავშირებული პროექტის ძირითად მიზანთან. ყურადღება გამახვილებული იქნება სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულებსა და ქალთა მიმართ ძალადობაზე, რადგან დისკრიმინაციული მოტივით ჩადენილი დანაშაულები საქართველოში მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს. სასწავლო ვიზიტი, რომელიც განხორციელდება ერთ-ერთ წარმატებულ ქვეყანაში, რომელიც წარმატებით ებრძვის ასეთ დანაშაულებს, ღირებული იქნება პროკურორებისა და გამომძიებლებისთვის.
ადამიანის უფლებათა დაცვისთვის ეროვნული შესაძლებლობების გაძლიერების მიზნით პროექტი PrIME შემდეგი შედეგების მიღწევას ისახავს მიზნად:
- საქართველოს პროკურატურის ანგარიშვალდებულების გაზრდა საზოგადოების წინაშე, პროკურატურის სტრატეგიის მონიტორინგის ანგარიშების მომზადების, გახმაურებული საქმეების მონიტორინგის და პროკურატურის მიერ განხორციელებული ღონისძიებების შესახებ ექსპერტული დისკუსიების ჩატარების გზით;
- ფართო საზოგადოებისა და მედიის ინტერესისა და ცნობიერების ამაღლება პროკურატურისა და იმ საკითხების შესახებ, რომლებიც რეფორმას საჭიროებს;
- პროკურორების შესაძლებლობების გაძლიერება სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულებისა და ქალთა მიმართ ძალადობის საქმეების სისხლისსამართლებრივი დევნის განხორციელებისთვის და ასეთი დანაშაულებისთვის ზუსტი კვალიფიკაციის მინიჭებისთვის საჭიროებისამებრ;
- პროკურატურასა და სამოქალაქო საზოგადოებას შორის დიალოგის გაღრმავება ინსტიტუციის შიგნით არსებულ გამოწვევებთან დაკავშირებით ღია დისკუსიების ხელშეწყობის მიზნით.

Implemented by: Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) in cooperation with the Caucasus Research Resource Centers (CRRC) and Studio Monitor
Project Number: ENI/2018/396-009
Total Budget: EUR 333,321.64; European Union: EUR 299,989.48; Partners Match: EUR 33, 332.16
Duration: 14 March, 2018 – 14 May, 2020
Promoting Prosecutorial Independence through Monitoring and Engagement (PrIME) is the European Union funded initiative implemented by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) in cooperation with the Caucasus Research Resource Center (CRRC) Georgia and the Studio Monitor.
PrIME aims to support the increase of an external and internal independence of the Prosecution Service of Georgia for ensuring impartiality and fairness in the Georgian prosecution and investigation systems.
Specific Objectives of the action are twofold:
1. Increase the accountability of Prosecution Service of Georgia (internal independence) to ensure they meet the Strategy of the Prosecution Service of Georgia, international and EU standards;
2. Empower information exchange between institutions: Government of Georgia (GoG), civil society organizations (CSOs), media as well as general public so that the public is knowledgeable and aware about issues of the ongoing major reforms in Prosecution Service of Georgia.
The Action assumes a comprehensive approach, as part of which IDFI and its partners will work in four main directions: monitoring, media investigation, capacity building, and outreach and awareness.
Entire Monitoring process from the baseline survey to policy recommendations, will be aimed at increasing the accountability of PSG, and involving and informing the public about ongoing processes in the PSG, with the ultimate goal of slowly changing the culture of reforming the law enforcement system and implementing various policies without the involvement of and dialogue with the public.
Involvement of media in monitoring the implementation of Strategy and Action Plan of the PSG will be crucial for engaging the public. Investigative videos focused on high profile cases will provide clear and objective coverage of the case flow, thus informing the public and engaging the law enforcement system to work objectively and be accountable to the public. The public attention generated after publishing these videos will put pressure on specific cases and reduce possible external (political or other) influence on the process of investigation and litigation. To keep the discussion alive, the videos will be followed by focus group meetings once a year, summing up the cases presented in the investigative videos and similar high profile cases left investigated.
The content of outreach and awareness activities will majorly consist of data and challenge analysis of the monitoring and media investigation activities. Awareness will be raised in two main directions: the project and its component, and ongoing reforms and the role of PSG in a democratic society.
Capacity building for prosecutors and investigators is directly linked to the overall objective of the project. Major focus will be placed on hate crime and VAW, since crimes committed with the discriminatory motive are highly sensitive in Georgia and represent a huge problem. A study visit in one of the successful countries in tackling those crimes will be valuable for prosecutors and uninvestigated.
With the goal to improve the national capacities for better protection of human rights in Georgia, the PrIME Project aims at following results:
- More accountability of the PSG to the general public in light of monitoring reports of the Strategy of PSG, monitoring of high profile cases and expert discussions of the PSG’s actions;
- Raised interest and awareness among the general public and media about the PSG and the issues that necessitate reform;
- Increased ability of prosecutors to conduct prosecutions of hate crimes and cases of violence against women and apply precise qualifications of these crimes when relevant;
- Opened channels of dialogue between PSG and CSOs to encourage open discussion of challenges within the institution.