23 მაისს, პარასკევს, 11:00 საათზე,ფონდ „ღია საზოგადოება საქართველოს“ ოფისში (მის: ჭოველიძის 10), ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) პრესკონფერენციას გამართავს, რომელზეც საჯარო დაწესებულებებში ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის რეიტინგს წარმოადგენს და ყველაზე ანგარიშვალდებულ და ყველაზე დახურულ საჯარო დაწესებულებებს დაასახელებს.
ანგარიში მოიცავს 2013 წლის 1 ოქტომბრიდან 2014 წლის 1 მარტამდე პერიოდს.
კვლევის ერთ-ერთ მთავარ მიზანს წარმოადგენდა იმის გამოვლენა, თუ რამდენად შენარჩუნებულია ცენტრალურ საჯარო დაწესებულებებში 2012 წლის 1 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შემდგომ პოლიტიკური ცვლილებების საწყის ეტაპზე არსებული დადებითი ტენდენციები საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის კუთხით.
მოცემულ პერიოდში ინსტიტუტმა 29 ცენტრალურ საჯარო დაწესებულებას მიმართა 493 მოთხოვნით;აღმოჩნდა, რომ რიგი სამინისტროების შემთხვევაში დაფარულია იმგვარი მონაცემები, რომლის დეტალური გასაჯაროებაც მათ მიერ უზრუნველყოფილი იყო პოლიტიკური ცვლილებების საწყის ეტაპზე. ამის საპირისპიროდ, უკეთესი შედეგი აჩვენეს უფრო დახურულმა უწყებებმა.
პრეკონფერენციაზე ასევე წარმოდგენილი იქნება მონაცემები, თუ რა ტიპის ინფორმაციას არ გასცემენ ყველაზე ხშირად საჯარო დაწესებულებები.
კვლევა ფონდ „ღია საზოგადოება საქართველოს“ მხარდაჭერილი პროექტის www.opendata.ge -2013-2015 ფარგლებში განხორციელდა.

On May 23, Friday, at 11:00, the office of “Open Society Georgia Foundation” (address: 10 Tchovelidze str) will host the press conference of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI). IDFI will present the access to information rating among the public institutions and will name the most and the least accountable public institutions.
Report covers the period between October 1, 2013 and March 1, 2014
Study aimed at displaying how the positive tendencies in terms of access to information, which became noticeable after the October 1, 2012 Parliamentary elections, were maintained in the public institutions.
During the given period, IDFI has sent 493 public information requests to 29 public institutions. It turned out that number of ministries, which used to provide complete information on the initial stage of the political change, failed to provide the same information this year. However, the previously the least accountable institutions showed better results.
Project team will also present what kind of information rarely provided by the institutions.
Research was carried out within the frames of the www.openadata.ge 2013-2015 project, which is financially supported by Open Society Georgia Foundation.