IDFI-იმ ბენეფიციარ მესაკუთრეებზე სახელმძღვანელოსა და რეგიონული კვლევის პრეზენტაცია გამართა
2021 წლის 24 ნოემბერს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) ბენეფიციარ მესაკუთრეებზე სახელმძღვანელოსა და რეგიონული კვლევის პრეზენტაცია გამართა.
ბენეფიციარი მესაკუთრეების შესახებ კვლევა IDFI-სა და ვიშეგრადის ქვეყნებში პარტნიორი ორგანიზაციების მიერ მომზადდა და მიმოიხილავს საქართველოში, ჩეხეთში, უნგრეთში, პოლონეთსა და სლოვაკეთში ბენეფიციარი მესაკუთრეების გამჭვირვალობის კუთხით არსებულ კანონმდებლობას, პრაქტიკასა და გამოწვევებს.
საქართველოში არსებული კანონმდებლობისა და პრაქტიკის კვლევის თანახმად, გამოიკვეთა შემდეგი ძირითადი მიგნებები:
- 2018-2020 წლებში, საქართველოს ტერიტორიაზე, მაღალი რისკის იურისდიქციებში დაფუძნებული იურიდიული პირების და მათ მიერ საქართველოში დარეგისტრირებული იურიდიული პირების მონაწილეობით განხორციელდა, უკანონო შემოსავლების ლეგალიზაციის აღკვეთის კანონმდებლობის თანახმად გათვალისწინებული, ზღვარს ზემოთ დადებული 65000-ზე მეტი გარიგება, და 31 საეჭვო გარიგება.
- გამომწვევებიდან გამომდინარე, ბენეფიციარი საკუთრების სავალდებულო ღიაობის სტანდარტი სფეროების გაზრდას საჭიროებს. ხოლო იმისათვის, რომ ეფექტურად მოხდეს ბენეფიციარი მესაკუთრეების გამჭვირვალობის დაცვა და საყოველთაო ხელმისაწვდომობა, აუცილებელია ბენეფიციარი მესაკუთრეების საჯარო რეესტრის შექმნა.
- ბენეფიციარ მესაკუთრეთა რეესტრის შექმნამდე, მნიშვნელოვანია სამაუწყებლო და კომერციული ბანკების საქმიანობის სფეროების მსგავსად, ბენეფიციარ მესაკუთრეთა ღიაობის სხვა დამატებით სფეროებზე გავრცელება, მაგალითად, სახელმწიფო შესყიდვებზე, სახელმწიფო ქონების განკარგვაზე და მოპოვებით მრეწველობაში ჩართულ კომპანიებზე.
კვლევას სრულად გაეცანით აქ.
ღონისძიებაზე IDFI-მ, ასევე, წარადგინა პრაქტიკული სახელმძღვანელო ბენეფიციარი მესაკუთრეების მონიტორინგის მექანიზმებისა და მეთოდების შესახებ.
„ბენეფიციარი მესაკუთრეების შესახებ ინფორმაციის გასაჯაროებასა და სააშკარაოზე გამოტანაში მნიშვნელოვანი წვლილი მიუძღვით ჟურნალისტებსა და სამოქალაქო აქტივისტებს. სწორედ მათთვისაა განკუთვნილი სახელმძღვანელო, რომელიც დღეს წარვადგინეთ. სახელმძღვანელოში მოცემულია კონკრეტული რეკომენდაციები და პრაქტიკული მაგალითები, თუ როგორ, რა მეთოდებითა და რომელი ონლაინ რესურსებით შეუძლიათ დაადგინონ კომპანიების ბენეფიციარი მესაკუთრეები და შეისწავლონ მათ უკან მდგომი ორგანიზაციებისა და ინდივიდების საქმიანობა.“ - აღნიშნა IDFI-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა.
პრეზენტაციის დასასრულს გაიმართა ანალიტიკური სტატიების კონკურსის - „მონაცემები ცვლილებებისთვის“ - გამარჯვებულების დაჯილდოება. ანალიტიკური სტატიების კონკურსის მიზანი ღია მონაცემების დამუშავებისა და მონაცემებზე დაყრდნობით ანალიტიკური სტატიების მომზადების წახალისება იყო.
კონკურსის გამარჯვებულები:
- I ადგილი - ანატოლი კორეპანოვი - „იმერეთის რეგიონში სპორტის მუნიციპალური პოლიტიკის და მერიებს დაქვემდებარებული სპორტული ორგანიზაციების საქმიანობის ანალიზი“
- II ადგილი - ნინო ტალიკაძე - სასურსათო უსაფრთხოების მდგომარეობა - უახლესი ტენდენციები ციფრებში“
- III ადგილი - იმედი თოდუა - „თვითმკვლელობის დინამიკა  საქართველოში“
საკონკურსო ნაშრომების ხარისხიდან გამომდინარე, საკონკურსო კომისიამ ერთხმად გადაწყვიტა, რომ კიდევ 2 საინტერესო ნაშრომის ავტორი დაეჯილდოვებინა ბიბლუსის მაღაზიის 100 ლარიანი სასაჩუქრე ბარათებითა და სიმბოლური საჩუქრებით. გამარჯვებულები არიან:
დავით დომუზაშვილი - „ტრანსპორტის სექტორში სათბურის გაზების ემისიების შემცირების ღონისძიებების გავლენის შეფასება არსებულ სტატისტიკურ მონაცემებზე დაყრდნობით“
მათე ნებაძე - განათლების უფლების დაცულობა საქართველოს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში - სკოლამდელი, ზოგადსაგანმანათლებლო, უმაღლეს და პროფესიულ სასწავლებლების აღსაზრდელთა/მოსწავლეთა/სტუდენტთა მონაცემების სტატისტიკის ანალიზი
კონკურსში მონაწილეობა 30-მდე ადამიანმა მიიღო. გამარჯვებული სტატიები გამოქვეყნდება IDFI-ის ვებ (www.IDFI.ge)  და სოციალურ (Facebook; Twitter) გვერდებზე საავტორო უფლებების დაცვით.
ღონისძიება პროექტის - კარგი მმართველობისთვის სამოქალაქო საზოგადოების გაძლიერება და ბენეფიციარი მესაკუთრეების ღიაობის სტანდარტების გაუმჯობესება- ფარგლებში გაიმართა. პროექტი დაფინანსებულია ვიშეგრადის საერთაშორისო ფონდის მიერ, ვიშეგრადის გრანტების პროგრამით, ჩეხეთის, უნგრეთის, პოლონეთისა და სლოვაკეთის მთავრობების თანადაფინანსებით. ფონდის მისიაა ცენტრალურ ევროპაში მდგრადი რეგიონული იდეების წახალისება.

Presentation of Toolkit and Regional Study on Beneficial Ownership
On November 24, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) presented a toolkit and regional study on beneficial ownership.
The regional study on beneficial ownership was prepared by IDFI and its partner organizations from Visegrad Group, with the goal of overviewing legislation and practice on beneficial ownership transparency in Georgia, the Czech Republic, Hungary, Poland, and Slovakia.
The analysis of the legislation and practice in Georgia led to the following main findings:
- More than 65,000 transactions and 31 suspicious transactions that were above the threshold provided by the legislation on the prevention of illicit income legalization were carried out between 2018 and 2020 with the involvement of legal entities registered in high-risk jurisdictions and legal entities registered by them on the territory of Georgia.
- Given the existing challenges, it is necessary to extend transparency standards for beneficial owners to more fields. Furthermore, to effectively protect the openness and universal access to information regarding beneficial owners, it is necessary to establish a public register of beneficial ownership.
- As a first step, it is necessary to extend the openness of beneficial owners to other areas, as has been done with broadcasting and commercial banking. In particular, such areas could be public procurement, state property auctions, and the extractive industry.
Additionally, IDFI introduced a toolkit on mechanisms and methods for monitoring beneficial owners.
"Journalists and civil activists have led to many victories in respect to beneficial ownership disclosure. The toolkit we have presented today is intended for them. The toolkit includes specific recommendations, practical examples, instructional methods, as well as online resources to identify beneficial owners and who really controls a company,” noted Giorgi Kldiashvili, Executive Director of IDFI.
Following the presentation, the award ceremony for the winners of the Analytical Article Contest “Data for Change” was held. The contest aimed to encourage the use of open data for analytical articles.
The winners of the contest:
- I place - Anatoly Korepanov - "Analysis of the Municipal Sports Policy in Imereti Region and the  Activities of Sports Organizations Subordinated to the City Halls."
- II place - Nino Talikadze - "The State of Food Security - Latest Trends in Numbers."
- III place - Imedi Todua - "Suicide Dynamics in Georgia."
Due to the excellent quality of the articles submitted for the contest, the contest commission unanimously decided to award the authors of two additional articles with 100 GEL gift cards of the Biblus store, together with the symbolic prizes.
-  Davit Domuzashvili - "Assessing the Impact of Greenhouse Gas Emission Reduction Measures in the Transportation Sector Based on Available Statistics."
-  Mate Nebadze – “The Protection of the Right to Education in Georgian Educational Institutions - Analysis of Statistics of Data on Students of Preschool, General, Higher and Vocational education systems.”
Almost 30 individuals took part in the contest. The award-winning articles will be published via the IDFI website (www.IDFI.ge) and social media (Facebook; Twitter) in accordance with copyright protection.
The event was held in the framework of the project “Empowered Civil Society and Enhanced Beneficial Ownership Transparency Standards for Good Governance.“ The project is funded by Visegrad International Foundation, Visegrad Grants Program, co-financed by the Czech, Hungarian, Polish, and Slovak governments. The mission of the foundation is to encourage sustainable regional ideas in Central Europe.