2022 წლის 23 მაისს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) და ელექტრონული მმართველობის აკადემიის (eGA) საერთო პროექტის, “DRIVE: ციფრულად მოწყვლადი მოქალაქეების საჭიროებების კვლევა” ფარგლებში ონლაინ ღონისძიება ჩატარდა. ღონისძიებას ესწრებოდნენ კვლევის პროცესში ჩართული რესპოდენტები და სხვა დაინტერესებული პირები როგორც საჯარო სექტორიდან, ასევე სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებიდან.
პრეზენტაციის პირველ ნაწილს უძღვებოდნენ კრისტინა მანდი და კრისტინა რეინსალუ ელექტრონული მმართველობის აკადემიიდან. მათ ისაუბრეს პროექტის ზოგად მიზნებსა და მეთოდოლოგიაზე.
პრეზენტაცია განაგრძო IDFI-ის ადგილობრივი მმართველობის / ინტერნეტი და ინოვაციების მიმართულებების ხელმძღვანელმა, თეონა ტურაშვილმა და მსმენელებს გააცნო საქართველოში ჩატარებული კვლევის შედეგების მოკლე მიმოხილვა. რის შემდეგაც, IDFI-ის ანალიტიკოსმა, დავით ერისთავმა წარადგინა კვლევის შედეგად შემუშავებული რეკომენდაციები. ღონისძიების განმავლობაში, ჯგუფური აქტივობის ფარგლებში მონაწილეებს საშუალება მიეცათ დაეფიქსირებინათ თავიანთი მოსაზრებები ცალკეული რეკომენდაციების თვალსაზრისით.
ღონისძიების დასკვნით ნაწილს გაუძღვა უკრაინელი მკვლევარი, რუსლანა რუდნიცკა, რომელმაც წარადგინა ციფრულ გამოწვევებზე უკრაინაში ჩატარებული მსგავსი კვლევის შედეგების პრეზენტაცია. დაბოლოს, მომხსენებლებმა ისაუბრეს პროექტის ფარგლებში დაგეგმილ შემდგომ ნაბიჯებსა და აქტივობებზე.
პროექტ DRIVE-ის მიზანია უკრაინასა და საქართველოში მოწყვლად მოქალაქეთა ჯგუფებისთვის ცხოვრების ხარისხის გაუმჯობესება, საჭირო პირობების შექმნით, ცნობიერების ამაღლებით და უნარ-ჩვევების განვითარებით, რათა მათ შეძლონ პოლიტიკური გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში ციფრულად ჩართვა და ჰქონდეთ სერვისებზე ონლაინ წვდომა. IDFI-მ და eGA-მ ღონისძიება გლობალური საქველმოქმედო ორგანიზაციის, Luminate-ის მხარდაჭერით გამართეს.

On May 23, 2022, an online event was held as part of "DRIVE: Digital Research and Impact for Vulnerable E-citizens", a joint project of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and the e-Governance Academy (eGA). The event was attended by respondents involved in the research process and other stakeholders from both the public sector and civil society organizations.
The first part of the presentation was led by Kristina Mänd and Kristina Reinsalu from the e-Governance Academy. They discussed the general goals and methodology of the project.
The next part of the presentation was led by IDFI's Local Government | Internet and Innovations Directions Head, Teona Turashvili, who briefed the audience on the results of the preliminary research conducted in Georgia. Followed by IDFI’s analyst, David Eristavi, who presented the recommendations elaborate based on the research. During the event, participants were given the opportunity to express their views in terms of individual recommendations as part of a group activity.
The final part of the event was led by a Ukrainian researcher, Ruslana Rudnitska, who presented the results of a similar study on digital challenges in Ukraine. As closing statements, the speakers talked about the next steps and activities envisioned in the scope of the project.
The DRIVE project aims to improve the quality of life for vulnerable groups in Ukraine and Georgia by creating the necessary conditions, raising awareness and developing skills to enable them to digitally engage in political decision-making and access services online. IDFI and eGA organized the event with the support of the global philanthropic organization, Luminate.