საქართველოს უზენაესი სასამართლოს ინსტიტუციური და სამართლებრივი ჩარჩოს შესახებ ანგარიშის პრეზენტაცია
23 იანვარს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) და საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ (GYLA) ანგარიშის „საქართველოს უზენაესი სასამართლო - ინსტიტუციური და სამართლებრივი ჩარჩოს ანალიზი“  პრეზენტაცია გამართა.
კვლევა აანალიზებს ისეთ საკვანძო საკითხებს, როგორიც არის: უზენაესი სასამართლოს როლი და ადგილი სასამართლო სისტემაში, მისი დაკომპლექტება, უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის უფლებამოსილებები, თავმჯდომარის/მოსამართლეთა პასუხისმგებლობა, უზენაესი სასამართლოს პლენუმის კომპეტენცია, პალატების მუშაობა და საქმეთა განაწილება. გარდა ამისა, ანგარიში აფასებს 2019 წელს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების დანიშვნის პროცესს და განიხილავს  პროცესის მიმდინარეობისას გამოვლენილ პრობლემურ საკითხებს.
მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარემ, სულხან სალაძემ, საქართველოს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელმა, მზია თოდუამ და USAID საქართველოს დემოკრატიის, მმართველობისა და სოციალური განვითარების მიმართულების დირექტორმა, ადამ შმიტმა.
"კვლევაში ყურადღება გამახვილებულია იმ მნიშვნელოვან საკანონმდებლო ხარვეზებზე, რომელთა დროული გადაწყვეტა არსებითად მნიშვნელოვანია სასამართლოს დამოუკიდებლობისა და ეფექტიანობის უზრუნველსაყოფად.  ჩვენი ანგარიშის მიზანია უზენაესი სასამართლოს ინსტიტუციურ და სამართლებრივ ჩარჩოსთან დაკავშირებით არსებული გამოწვევებისა და ხარვეზებისი დენტიფიცირება, ასევე საერთაშორისო სტანდარტებზე დაფუძნებული რეკომენდაციების შეთავაზებით უზენაესი სასამართლოს შემდგომი რეფორმირების მხარდაჭერა." - აღნიშნა გიორგი კლდიაშვილმა.
ანგარიში მოიცავს შემდეგ ძირითად მიგნებებს:
- მოქმედი კანონმდებლობა უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა შერჩევის პროცესში არ ითვალისწინებს სათანადო გარანტიებს, რომელიც უზრუნველყოფს მოსამართლეთა დანიშვნას დამსახურების პრინციპის საფუძველზე;
უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა შესარჩევი კონკურსის მიმდინარეობისას სამ ეტაპიანი ფარული კენჭისყრა ეწინააღმდეგება ამ მხრივ არსებულ საერთაშორისო სტანდარტებს, რადგან გამორიცხავს გადაწყვეტილების დასაბუთების (კანდიდატის უზენაესი სასამართლოს მოსამართლის მაღალ სტატუსთან შესაბამისობის თაობაზე) შესაძლებლობას;
- პირველი ფარული კენჭისყრა გამორიცხავს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრების მიერ ინფორმირებული გადაწყვეტილების მიღებას, რადგან ამ ეტაპზე საბჭოს წევრებისთვის ცნობილია მხოლოდ ის ფაქტი, რომ მოსამართლეობის კანდიდატი ფორმალურ მოთხოვნებს აკმაყოფილებს და გადაწყვეტილებას იღებენ მხოლოდ იმ ინფორმაციის საფუძველზე, რაც მითითებულია კანდიდატის განაცხადში;
- უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა შესარჩევი კონკურსის მიმდინარეობისას გამოიკვეთა მნიშვნელოვანი პრობლემური საკითხები, კერძოდ, ინტერესთა კონფლიქტის არსებობის მიუხედავად, საბჭოს წევრების მონაწილეობა შერჩევის პროცედურებში, ასევე პირველი ფარული კენჭისყრისას ხმების ერთნაირი სქემით გადანაწილება, რამაც კიდევ ერთხელ გაუსვა ხაზი საკანონმდებლო ჩარჩოს ხარვეზებს და საზოგადოებაში კითხვის ნიშნები გააჩინა;
- პარლამენტის რეგლამენტი არ იძლევა ცხად წარმოდგენას იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის მიერ შექმნილი სამუშაო ჯგუფის ფუნქციურ დანიშნულებაზე, არ ითვალისწინებს გარე ექსპერტების სავალდებულო ჩართულობას, არ ადგენს ექსპერტებისა და პარლამენტის წევრების, ასევე საპარლამენტო ოპოზიციის კვოტას;
- უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის კანდიდატურის შერჩევის წესი ხარვეზიანია, ვინაიდან პირველ ეტაპზე ხმათა 2/3-ის მიუღწევლობის შემთხვევაში, გადაწყვეტილება მიიღება საბჭოს სრული შემადგენლობის უმრავლესობით.შესაბამისად, მეორე კენჭისყრისას არამოსამართლე წევრებს არ აქვთ არავითარი გავლენა შერჩევის პროცესზე;
- უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარეს მინიჭებული აქვს ცალკეული ფართო უფლებამოსილებები, ასევე იკვეთება ფუნქციების დუბლირება იუსტიციის უმაღლეს საბჭოსთან;
- კანონმდებლობა უზენაესი სასამართლოს პლენუმს ფართო უფლებამოსილებებს ანიჭებს, გარდა ამისა,იკვეთება კომპეტენციების დუბლირება პლენუმსა და იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს შორის;
- დამკვიდრებული პრაქტიკით, უზენაესი სასამართლოს პლენუმის დადგენილებით, მოსამართლეს დროებით ეკისრება სხვა პალატის შემადგენლობაში უფლებამოსილების განხორციელება.შედეგად, ეს მოსამართლეები უფლებამოსილნი არიან განიხილონ სამივე პალატის ქვემდებარე საქმეები.უზენაესი სასამართლოს პლენუმის მიერ ამ საკითხთან დაკავშირებით მიღებული დადგენილებები შაბლონურია;
- იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ დადგენილი წესის შესაბამისად, საქმე ეწერება სხდომის თავმჯდომარეს/მომხსენებელ მოსამართლეს.წესი დამატებით არ ითვალისწინებსკოლეგიის სხვა 2 წევრისშერჩევის პროცედურას, რაც აჩენს კოლეგიური შემადგენლობის თვითნებურად დაკომპლექტების რისკს.
საერთაშორისო სტანდარტების გათვალისწინებით, ანგარიში მოიცავს კონკრეტულ რეკომენდაციებს საქართველოს უზენაესი სასამართლოს შემდგომი რეფორმის მხარდასაჭერად.
კვლევა მომზადდა „საქართველოს უზენაესი სასამართლოს რეფორმის მხარდაჭერის“ პროექტის ფარგლებში, ამერიკელი ხალხის გულუხვი დახმარების წყალობით, რომელიც აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მეშვეობით იქნა გაწეული. ანგარიშის შინაარსზე პასუხისმგებელია „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი” (IDFI) და „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია“ (საია). ის შესაძლოა არ ასახავდეს USAID-ის, აშშ-ის მთავრობის ან აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის შეხედულებებს.

Presentation of the Report on Institutional and Legal Framework of the Supreme Court of Georgia
On January 23, Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) presented the report “The Supreme Court of Georgia – Analysis of Institutional and Legal Framework”.
The study examines the institutional and legal framework created as a result of amendments within the scope of the so-called ‘third wave’ and the constitutional reform. The report analyzes key issues, such as the role and the place of the Supreme Court in the judicial system, selection and appointment of the Supreme Court justices, powers of the Chairperson, liability of judges/chairperson, competence of the Supreme Court Plenum, work of the chambers and distribution of cases. In addition, the report provides an assessment of the appointment of the Supreme Court justices in 2019 and discusses problematic issues identified in this process.
Event participants were welcomed by Giorgi KLDIASHVILI – Executive Director of IDFI; Sulkhan SALADZE - Chairperson, Georgian Young Lawyers’ Association; Mzia TODUA - Acting Chairperson of the Supreme Court of Georgia and Adam SCHMIDT - Director, Democracy, Governance and Social Development at USAID Georgia.
"The present study highlights those important legislative gaps that are essential to be addressed in a timely manner for ensuring the independence and efficiency of the judiciary. The aim of this study is to identify challenges and gaps related to the institutional and legal framework of the Supreme Court and to support further reforms of the Supreme Court by offering recommendations based on international standards." -mentioned Giorgi KLDIASHVILI.
The report includes the following key findings:
- In the selection process of the Supreme Court judges the legislation in force does not provide relevant guarantees to ensure judicial appointment based on the merit principle;
- Three-stage secret ballot used in the selection process of the Supreme Court judges contradicts with international standards, as it excludes the possibility of taking reasoned decision (regarding the compliance of a candidate with the high status of a Supreme Court judge);
- The first stage of secret ballot does not enable the members of the High Council of Justice to make informed decisions, as on this stage, the members of the Council are only aware of the fact that judicial candidates comply with formal requirements for the vacancy and they make decisions based only on information provided in the applications of the candidates;
- Significant problematic issues were identified in the process of competition for the selection of the Supreme Court judges, such as the participation of members of the Council in the selection process, despite the existence of a conflict of interest, as well as the distribution of votes with the same scheme during the first secret ballot. This once again highlighted the gaps in the legislative framework and raised question marks in the society;
- The Rules of Procedure of the Parliament does not precisely define functional purpose of the working group and does not envisage external experts’ obligatory engagement in it. It does not define quota for the experts, Members of the Parliament and members of parliamentary opposition either;
- Procedure for the selection of the Chairperson of the Supreme Court is flawed as, in case two-third of votes is not reached on the first stage, the decision is made by the majority of the full composition of the Council. Therefore, on the second stage of voting, non-judicial members of the Council have no influence on the selection process and this does not allow for decision-making on the basis of consensus;
- The Chairperson has certain broad powers, and there is also an evidence of the duplication of functions with the High Council of Justice;
- Functions of the deputy chairpersons of the Supreme Court are vaguely defined in the legislation. The need for this position, that actually creates a hierarchy in the Supreme Court, is unclear;
- The legislation grants excessive powers to the Supreme Court Plenum, including the right to file constitutional submission, and the right todetermine the amount of a monthly supplement to the official salary of a member of the Supreme Court; Moreover, competencies are duplicated between the Plenum and the High Council of Justice;
- The practice of the Supreme Court shows that under the decree of the Supreme Court’s Plenum, a judge of a particular Chamber exercises judicial power in another Chamber. As a result, the judges are authorized to consider cases falling within the jurisdiction of all three Chambers. Decrees adopted by the Supreme Court’s plenum in this regard are identical;
- According to the rule adopted by the High Council of Justice, the case is assigned to the Chairperson of the hearing (reporting judge). The rule does not envisage the procedure for selecting the other two members of the panel, which creates the risk of their arbitrary selection.
Taking into account international standards, the report includes specific recommendations in order to support further reform of the Supreme Court of Georgia.
The study was prepared within the framework of a project “Supporting the Reform of the Supreme Court of Georgia” funded by EWMI/PROLoG. The report was made possible by the generous support of the American People through the United States Agency for International Development (USAID). The contents of this report are the sole responsibility of “ TheInstitute for Development of Freedom of Information” (IDFI) and “Georgian Young Lawyers’ Association” (GYLA) and do not necessarily reflect the views of East-West Management Institute, USAID or the United States Government.
/public/upload/Magda/Presentation of the Report on Institutional and Legal Framework of the Supreme Court of Georgia/Supreme_Court_of_Georgia_ENG.pdf