IDFI-მ პროექტის „კოვიდ-19-თან დაკავშირებული სახელმწიფო ხარჯების და ადამიანის უფლებების მდგომარეობის მონიტორინგი“ პრეზენტაცია გამართა
სიახლეები | კანონის უზენაესობა და ადამიანის უფლებები | კორუფციასთან ბრძოლა | აქტუალური თემები | სტატია 20 ოქტომბერი 2020
20 ოქტომბერის, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI), ევროკავშირის მხარდაჭერით, პროექტის - „კოვიდ-19-თან დაკავშირებული სახელმწიფო ხარჯების და ადამიანის უფლებების მდგომარეობის მონიტორინგი“ პრეზენტაცია გამართა.
ღონისძიების მიზანი მონაწილეებისთვის პროექტის მთავარი აქტივობების, მიზნების და ახალი ინიციატივის მონიტორინგის მეთოდოლოგიის გაცნობა იყო.
ღონისძიების მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) პროექტების მენეჯერმა - ლევან ავალიშვილმა და საქართველოში ევროკავშირის დელეგაციის წარმომადგენელმა და სამოქალაქო საზოგადოების პროგრამის ოფიცერმა - დომინიკა სკუბიდამ.
„პროექტის მიზანია პანდემიის წინააღმდეგ მიმართული ზომების ეფექტურობისა და პროპორციულობის გაზრდაში წვლილის შეტანა. ამ მიზნით, IDFI  დააკვირდება კოვიდ-19-თან დაკავშირებული საჯარო ფინანსებს, საჯარო შესყიდვებს, მთავრობის ანტიკრიზისული გეგმის შესრულებას და StopCov ფონდის ხარჯვას. ასევე, IDFI განახორციელებს კოვიდ-19-თან დაკავშირებული შეზღუდვების პერიოდში ადამიანის უფლებათა დაცვის მონიტორინგი.“ - აღნიშნა ლევან ავალიშვილმა.
პროექტის მიზანია:
- გაზარდოს მთავრობის ანგარიშვალდებულება და გამჭვირვალობა კოვიდ-19-თან დაკავშირებული საჯარო ხარჯების და ანტიკრიზისული გეგმის შესრულების კუთხით, მონიტორინგის, ანგარიშვალდებულების, ცნობიერების ამაღლების და ადვოკატირების მეშვეობით.
- გააუმჯობესოს ადამიანის უფლებების სტანდარტები მონიტორინგის, ადვოკატირების და სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის მეშვეობით.
"ევროკავშირი Covid-19-ით გამოწვეულ ნეგატიურ შედეგებს კრიზისის დაწყების დღიდან ებრძვის, სამოქალაქო საზოგადოების მხარდაჭერა კი ამ პროცესის მნიშვნელოვანი ნაწილია. წარმატებებს ვუსურვებ IDFI-ს ამ საპასუხისმგებლო საქმიანობის განხორციელებაში და მოვუწოდებთ ყველა უწყებას თანამშრომლობისთვის, რათა მივიღოთ საუკეთესო შედეგი.“ - აღნიშნა დომინიკა სკუბიდამ.

IDFI Hold a Presentation of the Project – Monitoring of the Covid-19-related Public Spending and the State of Human Rights
News | Rule of Law and Human Rights | FIGHTING CORRUPTION | Pressing Issues | Article 20 October 2020
On October 20, 2020, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), with the support from the European Union (EU) held a presentation of the project - Monitoring Covid-19 related public spendings and human rights protection during the state of emergency and after.
The main aim of the event was to present major activities, objectives and monitoring methodology of the new initiative.
Levan Avalishvili, Programs Director of IDFI and Dominika Scubida, Programme Officer for Civil Society from the  EU Delegation to Georgia addressed the participants with opening remarks.
"The aim of the project is to increase the effectiveness and proportionality of pandemic measures. To this end, IDFI will monitor Covid-19-related public expenditures, public procurement, the implementation of the government's Anti-crisis Action Plan, and the spending of the StopCov Fund. IDFI will also monitor the protection of human rights during the Covid-19-related restrictions, ” stated Levan Avalishvili.
Project objectives include:
- Increase government accountability, and transparency regarding Covid-19 related public spendings and Anti-Crisis Plan through monitoring, reporting, public awareness raising and advocacy efforts.
- Strengthen human rights standards through monitoring, advocacy and civil society engagement.
"The European Union has been fighting the negative effects of Covid-19 since the beginning of the crisis, and the support of civil society is an important part of this process. I wish success to IDFI in carrying out this crucial activity and call on all agencies to cooperate in order to achieve the best results, ”said Dominica Scubida.
The project was launched in July 2020, with the financial support of the European Union and will last for one year.