ადგილობრივი თვითმმართველობის ინდექსის 2021 წლის შეფასების შედეგების პრეზენტაცია
2021 წლის 15 დეკემბერს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI), კონსულტაციისა და ტრენინგის ცენტრისა (CTC) და მმართველობითი სისტემების განვითარების ცენტრის (MSDC) წარმომადგენლებმა ადგილობრივი თვითმმართველობის ინდექსის მიხედვით მომზადებული მუნიციპალიტეტების 2021 წლის შეფასების შედეგები წარმოადგინეს და გამჭვირვალობის რეიტინგის პირველ ხუთეულში შემავალი მუნიციპალიტეტები დაასახელეს. ამ ინიციატივის ფინანსური მხარდამჭერია ღია საზოგადოების ფონდი (OSGF).
ღონისძიება გახსნეს კონსულტაციისა და ტრენინგის ცენტრის წარმომადგენელმა, გიორგი ტოკლიკიშვილმა, IDFI-ის პროგრამების დირექტორმა, ლევან ავალიშვილმა და საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილემ, მზია გიორგობიანმა. მათ ხაზი გაუსვეს ადგილობრივ დონეზე გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების პრინციპების გაუმჯობესების აუცილებლობას, საუკეთესო პრაქტიკების გაზიარებას და ამ კუთხით, ინდექსის როლს. მისასალმებელი სიტყვების შემდეგ CTC-სა და IDFI-ის წარმომადგენლებმა ადგილობრივი თვითმმართველობის ინდექსის შეფასების 2021 წლის შედეგები წარადგინეს.
საქართველოს მუნიციპალიტეტების გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების საშუალო შედეგი, 2021 წელსაც დაბალია - 28%. მერიების საშუალო შედეგია - 26%, ხოლო საკრებულოების კი 31%. ადგილობრივი თვითმმართველობის ინდექსისწინა,2019 წლის შედეგები პრაქტიკულად იგივე დარჩა.
2021 წლის შეფასების მიხედვით, საუკეთესო შედეგის მქონე მუნიციპალიტეტად ქალაქ ფოთის მუნიციპალიტეტი დასახელდა. 100%-იან შეფასების სკალაზე მას 70%-იანი შედეგი აქვს. ქალაქ ფოთის შემდეგ საუკეთესო შედეგები აქვთ ქალაქ რუსთავის (66%), ლაგოდეხის (61%), ოზურგეთის (58%) და ზუგდიდის (52%) მუნიციპალიტეტებს. ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის მაღალი მაჩვენებელი უმეტესწილად განაპირობა ლაგოდეხის საკრებულოს გამორჩეულმა  შეფასებამ (79%), რაც ერთ-ერთი საუკეთესო შედეგია როგორც წარმომადგენლობით, ისე აღმასრულებელ ორგანოებს შორის.
რაც შეეხება რეიტინგის ყველაზე დაბალი მაჩვენებლების მქონე მუნიციპალიტეტებს, მათ შორის არიან ადიგენის (4%), ნინოწმინდის (5%), თერჯოლის (5%), ასპინძის (6%) და ზესტაფონის (6%) მუნიციპალიტეტები. ვერც ერთმა მათგანმა რეიტინგის 10%-იან ზღვარს ვერ მიაღწია.
CTC-ის ექსპერტის, ირაკლი კახიძის თქმით, 2019 წლის შედეგებთან შედარებით, მუნიციპალიტეტების მაჩვენებლები მხოლოდ ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების კუთხით მცირედით გაუმჯობესდა (2%-ით ზრდა), მაშინ როცა შედეგები იგივე დარჩა ელექტრონული მმართველობის კუთხით, მოქალაქეთა მონაწილეობისა და ანგარიშვალდებულების თვალსაზრისით კი 6%-იანი კლება დაფიქსირდა. შესაძლო მიზეზებად Covid-19 პანდემია, 2021 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები და მუნიციპალიტეტებში არსებული არამდგრადი საკადრო პოლიტიკა დასახელდა.
IDFI-ის ადგილობრივი მმართველობის | ინტერნეტის და ინოვაციების მიმართულებების ხელმძღვანელმა, თეონა ტურაშვილმა ყურადღება გაამახვილა მუნიციპალიტეტების აღმასრულებელი და წარმომადგენლობითი ორგანოების გამჭვირვალობის ძირითად ტენდენციებზე და აღნიშნა, რომ ბოლო წლებში კრიტიკულად შემცირებულია მერის მიერ ანგარიშის მოსმენის გამართვის პრაქტიკა. ასევე, მუნიციპალიტეტების უმრავლესობაში მხოლოდ მინიმალური, ფორმალური გარანტიებია შექმნილი მოქალაქეთა მონაწილეობისთვის, როგორც საკრებულოს, ისე საკრებულოს კომისიის სხდომებში. გამოვლენილი გამოწვევების საპასუხოდ წარმოდგენილ იქნა რეკომენდაციები. მათ შორის ხაზი გაესვა გამჭირვალობისა და ანგარიშვალდებულების ხარისხის გაუმჯობესებისთვის მერიისა და საკრებულოს შესაბამისი გეგმების შექმნის აუცილებლობას.
შეხვედრის მეორე ნაწილში ადგილობრივი და ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლების, ასევე, ადგილობრივი თვითმმართველობის საკითხებზე მომუშავე ორგანიზაციებისა და ექსპერტების ჩართულობით გაიმართა პანელური დისკუსია, სადაც განხილულ იქნა ადგილობრივ დონეზე გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების სტანდარტების დანერგვის კუთხით არსებული მიღწევები, გამოწვევები და საჭიროებები.
ადგილობრივი თვითმმართველობის ინდექსის შესახებ:ინდექსი სწავლობს და აფასებს საქართველოს მუნიციპალური ხელისუფლების გამჭვირვალობის, მოქალაქეთა მიმართ ანგარიშვალდებულებისა და გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მოსახლეობის მონაწილეობის ხარისხს. 2017, 2019 და 2021 წლების შედეგები და მუნიციპალიტეტების რეიტინგები ხელმისაწვდომია ვებგვერდზე: www.LSGIndex.org

On December 15, 2021, representatives of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), Centre for Training and Consultancy (CTC), and Management Systems Development Center (MSDC) presented the results of the 2021 Local Self-Government Index. The initiative is financially supported by the Open Society Georgia Foundations (OSGF).
The participants were welcomed by the representative of theCentre for Training and Consultancy, Giorgi Toklikishvili; Programs Director at IDFI, Levan Avalishvili; and Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Mzia Giorgobiani. They all stressed the need to strengthen the principles of transparency and accountability at the local level, to share best practices and, the role of the index in this regard. After the welcoming speech, the representatives of CTC and IDFI introduced the results of the 2021 local self-government index.
The average score of transparency and accountability of Georgian Municipalities remains low - 28%. The average result of the City Halls is 26%, while that of the Municipal Councils is 31%. The rate of transparency and accountability of municipalities has remained practically unchanged compared to the 2019 results.
According to the evaluation, Poti Municipality has been identified as the municipality with the best performance of 2021. On a 100% rating scale, it has a 70% result. Along with Poti Municipality, Rustavi (66%), Lagodekhi (61%), Ozurgeti (58%) and Zugdidi (55%) municipalities are in the top five of the transparency rating. The high rating of Lagodekhi Municipality was largely due to the outstanding result of Lagodekhi Municipal Council - 79%, which remains as the best result among both representative and executive bodies.
The municipalities with the lowest ratings in 2021 are Adigeni (4%), Ninotsminda (5%), Terjola (5%), Aspindza (6%), and Zestaponi (6%). None of them crossed the 10% rating threshold.
According to CTC expert Irakli Kakhidze, the score of the first block - proactive disclosure of public information - compared to the results of 2019, improved slightly (by 2%), the result remained the same in the second block – Electronic Governance, while in the third block - Citizen Participation and Accountability – the score decreased significantly, by 6%. Potential causes include the Covid-19 pandemic, the 2021 local government elections, and unsustainable personnel management policies in municipalities.
Teona Turashvili, Local Government/Internet and Innovations Directions Head at IDFI stressed the characteristics of transparency of the executive and representative bodies of the municipalities and noted that holding the hearing of mayor's annual reports has been critically reduced in practice over recent years. In most municipalities, only minimal, formal guarantees are created for the participation of citizens in both the Municipal Council and the Municipal Council Commission sessions. A variety of recommendations were provided in response to the identified challenges. Among them was the need to develop a plan for Municipal Council and City Hall separately with the goal to improve the quality of transparency and accountability.
In the second session of the event, a panel discussion was held with the participation of local and central government representatives, as well as organizations and experts working on local self-government issues, where the achievements, challenges, and needs in terms of building transparency and accountability standards at the local level were discussed.
About the Local Self-Government Index: The index assesses transparency and accountability of Georgian Municipalities, as well as the quality of citizens’ participation in the decision-making process. The results of 2017, 2019, and 2021 National Evaluation, along with the municipalities’ ratings, are available on the following website: www.LSGIndex.org