2023 წლის 18 იანვარს,ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში აკაკი ჩხენკელის მემორიალური ალბომის პრეზენტაცია გაიმართა.
ღონისძიებაზე მოწვეულ სტუმრებს სიტყვით მიმართეს მემორიალური ალბომის ავტორებმა, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევის მიმართულების ხელმძღვანელმა,ანტონ ვაჭარაძემ და თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ცოდნის გადაცემისა და ინოვაციების ცენტრის ხელმძღვანელმა, სალომე ჭანტურიძემ; ასევე საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის დირექტორმა, გიორგი კეკელიძემ; რექტორის მოადგილემ, ნინო ოკრიბელაშვილმა და პროფესორმა დოდო ჭუმბურიძემ.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევის მიმართულების ხელმძღვანელმა,ანტონ ვაჭარაძემ ისაუბრა მემორიალური ალბომის შინაარსსა და გამოყენებულ საარქივო მასალათა მნიშვნელობაზე, მიმოიხილა აკაკი ჩხენკელის გადადგმული ნაბიჯები და გამოკვეთა მისი განსაკუთრებული როლი საქართველოს პოლიტიკური ისტორიის შექმნაში.
აკაკი ჩხენკელის მემორიალური ალბომი, 2022 წელს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI), ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის ერთობლივი მუშაობის შედეგად მომზადდა.
ალბომში თავმოყრილია საქართველოს ეროვნულ არქივში, საქართველოს პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკასა და ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბიბლიოთეკაში დაცული მასალები. მასში მოცემულია ინფორმაცია და ფოტომასალა აკაკი ჩხენკელის ოჯახის, განათლების, საქართველოს დამფუძნებელ კრებასა და პირველი რესპუბლიკის მთავრობაში, ასევე ემიგრაციაში მოღვაწეობის შესახებ.
აკაკი ჩხენკელი იყო რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროს IV მოწვევის დეპუტატი, ამიერკავკასიის ფედერაციის მთავრობის თავმჯდომარე და საგარეო საქმეთა მინისტრი, საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა პირველი მინისტრი, 1921 წლიდან კი საქართველოს ელჩი საფრანგეთში. უნივერსიტეტის დამფუძნებელთა მოწვევით, მას ხვდა წილად უნივერსიტეტის გახსნის დღეს, 1918 წლის 26 იანვარს, პირველი სიტყვის წარმოთქმის პატივი.
ალბომის გამოცემა დაფინანსდა შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს, Sida-ს მიერ.

On January 18th, 2023, a presentation was held at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University for the memorial album of Akaki Tchkhenkeli.
Anton Vatcharadze, head of the memory and disinformation research department at the Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI), and Salome Chanturidze, head of Tbilisi State University's Knowledge Transfer and Innovation Center, addressed the guests. Other notable attendees included the Director of the National Library of the Parliament of Georgia, Giorgi Kekelidze, Deputy Rector Nino Okribelashvili, and Professor Dodo Chumburidze.
Vatcharadze discussed the content and importance of the archival materials used in the album, highlighting Tchkhenkeli's role in the creation of Georgia's political history.
The album was a result of a joint effort between IDFI, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, and the National Library of the Parliament of Georgia and features materials from the National Archives of Georgia, the National Library of the Parliament of Georgia, and the university's library.
It includes information and photographs about Tchkhenkeli's family, education, and political career, including his time as a deputy of the IV convocation of the State Council of Russia, chairman of the government of the Transcaucasian Federation, minister of foreign affairs, and ambassador of Georgia to France. Tchkhenkeli also had the honor of delivering the first speech at the university's opening on January 26, 1918.