საჯარო ინფორმაციის ღია მონაცემთა ბაზები საჯარო პოლიტიკისა და ფინანსების საკითხებზე 150-ზე მეტი ცენტრალური და ადგილობრივი სახელმწიფო დაწესებულებიდან, რომელთა გაცნობა და გამოყენება ამიერიდან საზოგადოებას ონლაინ რეჟიმში შეეძლება – 28 თებერვალს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) ახალი ღია მონაცემების პლატფორმის – www.DataLab.ge პრეზენტაცია ჩაატარა.
ღონისძიებას საჯარო დაწესებულებების, სამოქალაქო საზოგადოების, მედიის, საერთაშორისო და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. პლატფორმა შეიქმნა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მიერ, ვიშეგრადის საერთაშორისო ფონდისა და ნიდერლანდების სამეფოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით.
ღონისძიებას გახსნეს ნიდერლანდების სამეფოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩმა საქართველოში იოჰანეს დაუმამ და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) აღმასრულებელმა დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა.
„ეს ინიციატივა აძლიერებს საზოგადოებას, მოქალაქეს აძლევს საშუალებას კრიტიკულად დააკვირდეს მთავრობას, გადაამოწმოს ინფორმაცია და გამოიყენოს იგი საერთო სარგებლისთვის. იმედი მაქვს, ამ პლატფორმას ყველა თაობა გამოიყენებს, როგორც სტუდენტები ისე პროფესიონალები.“ - აღნიშნა ნიდერლანდების სამეფოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩმა საქართველოში იოჰანეს დაუმამ ღონისძიების გახსნით სიტყვაში.
IDFI-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა ყურადღება გაამახვილა ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობის მნიშვნელობაზე სახელმწიფო უწყებების ანგარიშვალდებულების, გამჭვირვალობის და მათ საქმიანობაში მოქალაქეთა ჩართულობის გაზრდისთვის.
„საჯარო სექტორის მონაცემები საზოგადოებისთვის ინფორმაციის უდიდესი წყაროა. შესაბამისად, მიმაჩნია, რომ ჩვენი პლატფორმა – www.DataLab.ge, მნიშვნელოვანი წინგადადგმული ნაბიჯია ქვეყანაში ღია მონაცემთა ბაზების დამუშავების და საზოგადოებისთვის მათი ხელმისაწვდომობის თვალსაზრისით“, – აღნიშნა გიორგი კლდიაშვილმა.
IDFI-ის პროგრამების დირექტორი ლევან ავალიშვილი დამსწრე საზოგადოებას ესაუბრა პორტალ www.DataLab.ge-ის ფუნქციონალური და ტექნიკური შესაძლებლობების შესახებ.
პორტალზე განთავსებულია IDFI-ის მიერ მოპოვებული საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზები 150-ზე მეტი ცენტრალური და ადგილობრივი სახელმწიფო დაწესებულებიდან. მონაცემთა ბაზები პორტალის მომხმარებლისთვის წარმოდგენილია ღია, დამუშავებად ფორმატში (ექსელი და CSV).
„მისი მეშვეობით, ნებისმიერ დაინტერესებულ ადამიანს შეუძლია გაეცნოს საჯარო ინფორმაციას, ონლაინ რეჟიმში ააგოს მონაცემთა ვიზუალიზაციები (გრაფიკული გამოსახულება), გადმოწეროს და გამოიყენოს მისთვის სასურველი ინფორმაცია შემდეგ საკითხებზე: საჯარო ადმინისტრირება, ადგილობრივი თვითმმართველობა, სოციალური საკითხები, ჯანდაცვა, დანაშაულის სტატისტიკა, განათლება, გარემო, ეკონომიკა, ფინანსები, ტრანსპორტი, და სხვა. IDFI პერიოდულად განაახლებს ინფორმაციას უწყებების და თემების მიხედვით. “ – განმარტა ლევან ავალიშვილმა.
ღონისძიების დასასრულს, IDFI-ის ელექტრონული მმართველობის მიმართულების ხელმძღვანელმა თეონა ტურაშვილმა ისაუბრა ანალიტიკური სტატიების კონკურსის პირობებისა და წარდგენილი ნამუშევრების შეფასების კრიტერიუმების შესახებ, რომელიც 2018 წლის 28 თებერვალს გაიხსნა და 15 აპრილს დასრულდება.
კონკურსის მიზანია, საზოგადოებაში ღია მონაცემების დამუშავებისა და მონაცემებზე დაყრდნობით ანალიტიკური სტატიების მომზადების წახალისება. აუცილებელი პირობაა, რომ კონკურსანტებმა სტატიის მომზადებისას ასევე გამოიყენონ www.DataLab.ge -ზე გამოქვეყნებული მონაცემთა ბაზები.
კონკურსის შედეგად გამოვლინდება 3 გამარჯვებული: I ადგილის მფლობელს გადაეცემა 1,600 ლარი; II ადგილს – 1,200 ლარი; ხოლო III ადგილის მფლობელი დაჯილდოვდება 900 ლარით. გარდა ამისა, საუკეთესო 3 სტატია გამოქვეყნდება IDFI-ის ვებ (www.idfi.ge) და სოციალურ (Facebook და Twitter) გვერდებზე საავტორო უფლებების დაცვით.

An easily accessible public information datasets on a wide variety of public policy and finance topics obtained from over 150 public institutions in Georgia - on February 28, 2018 the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) held the presentation of a new open data platform – www.DataLab.ge.
The event brought together the representatives from state institutions, media, civil society, international agencies and the diplomatic community. DataLab was created and is run by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) with the financial support of the International Visegrad Fund and the Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of the Netherlands.
The presentation opened with welcome remarks from H.E. Johannes Douma,Ambassador of the Kingdom of Netherlands to Georgia, and Giorgi Kldiashvili, Executive Director of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI).
„This initiative empowers the general public, enables the citizen to critically follow governments, check information and use it for the common cause. I hope this platform will be used by all generations, students and professionals alike." - said H.E. Johannes Douma, Ambassador of the Kingdom of Netherlands to Georgia in his welcome speech at the presentation.
Giorgi Kldiashvili, Executive Director of IDFI spoke about the importance of access to public information for increasing accountability, transparency and public participation of the society in decision-making processes.
“Allowing people to receive public documents held by state institutions serves as an important tool for fighting corruption, making governments more efficient and accountable to the society, encouraging investment, and helping persons exercise their fundamental human rights. Therefore, I think that the new platform – www.DataLab.ge is a significant step forward for the Georgian people to have easy access to public information from state institutions”, - said Giorgi Kldiashvili.
Levan Avalishvili, Programs Director of IDFI presented the DataLab and spoke about its importance and details of its unique functionality. The portal containsdatasets obtained by IDFI from over 150 central andlocal public institutions and made available in open, easily accessible formats (excel and CSV).
“The portal enables any interested party to browse and download official data on: public administration, local government, social issues, healthcare, crime statistics, education, environment, economics, finance, transport, society and geographical data, as well as create and download visualizations. Datasets on Datalab will be periodically updated by IDFI”, - said Levan Avalishvili.
The meeting was concluded by Teona Turashvili, Head of E-governance Direction at IDFI, who announced the launch of a Contest on Analytical Articles - Data for Change and spokeaboutthe terms of participation and the selection criteria. The contest will close on April 15, 2018.
The goal of the contestis to encourage the use of open data for analytical articles. The article must make use of databases published on Datalab - www.datalab.ge, an open data laboratory created by IDFI.
A total of 3 winners will be selected and awarded monetary prizes: I Place – GEL 1,600; II Place – GEL 1,200; and III Place – GEL 900. The best 3 articles will be published on IDFI’s website (www.idfi.ge) and social media pages (Facebook and Twitter) with copyright protection.