DRIVE-ის საპროექტო წინადადებების პრეზენტაცია საქართველოში ციფრულ გამოწვევებზე საპასუხოდ
2022 წლის 24 ნოემბერს, IDFI-მ და ელექტრონული მმართველობის აკადემიამ (ესტონეთი) არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლების მიერ მომზადებული საპროექტო წინადადებების პრეზენტაცია გამართეს, რომლებიც საქართველოში ციფრული მოწყვლადობის აღმოფხვრას ისახავს მიზნად.
ღონისძიება ჩატარდა პროექტის - DRIVE: ციფრულად მოწყვლადი მოქალაქეების საჭიროებების კვლევა - ფარგლებში, რომელიც მიზნად ისახავს საჯარო დაწესებულებებისა და სამოქალაქო-საზოგადოებრივი ორგანიზაციების ცნობიერების ამაღლებას ციფრულად მოწყვლადი ჯგუფებისა და მათი საჭიროებების შესახებ, რათა უკეთესად შეძლონ ამ ჯგუფებთან მუშაობა ციფრული უთანასწორობის გაღრმავების თავიდან ასაცილებლად.
ციფრული მოწყვლადობის ყოვლისმომცველი ანალიზისთვის “საქართველოში ციფრულად მოწყვლადი ჯგუფების შესახებ კვლევა და რეკომენდაციები” მომზადდა, რომელიც სამოქალაქო საზოგადოებრივ ორგანიზაციებს, საჯარო დაწესებულებებსა და დონორ ორგანიზაციებს წარედგინათ. გარდა ამისა, ჩატარდა სამუშაო შეხვედრები და ტრენინგები სამოქალაქო საზოგადოებრივი ორგანიზაციებისა და საჯარო უწყებებისთვის, რომლის საფუძველზეც, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისგან შემდგარმა რამდენიმე გუნდმა საპროექტო იდეებიც შეიმუშავა. საპროექტო წინადადებების მთავარ აქცენტს ციფრული მოწყვლადობის აღმოფხვრა და ზემოაღნიშნულ კვლევაში მოცემული რეკომენდაციების შესრულება წარმოადგენდა.
ციფრულ გამოწვევებზე საპასუხოდ შექმნილი საპროექტო იდეები წარმოადგინეს შემდეგმა ორგანიზაციებმა: კიბერუსაფრთხოების ეროვნული ასოციაცია, მონაცემთა ანალიზის ლაბორატორია, ინოვაციური განათლების ფონდი / ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი, სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტი (CSI), მწვანე ალტერნატივა, საფარი, ჩართე, ტელეკომ ოპერატორების ასოციაცია, მშობლები განათლებისთვის და საქართველოს რეფორმების ასოციაცია (GRASS). შერჩეული საპროექტო წინადადება ფინანსურ მხარდაჭერას მიიღებს, რომელიც სამოქალაქო-ტექნიკური ინიციატივის, ან საპილოტე პროექტის სახით 2023 წლის ივლისამდე განხორციელდება.

On November 24, 2022, IDFI and the e-Governance Academy (Estonia) held a presentation of project ideas that aim to resolve digital vulnerabilities in Georgia, prepared by several teams of non-governmental organizations.
The event was held as part of the project - DRIVE: Digital Research and Impact for Vulnerable E-citizens, which aims public authorities (Pas) and civil society organizations (CSOs) to be aware of the digitally vulnerable groups and their needs and have improved skills to engage these groups and to prevent the digital divide (further).
To provide a comprehensive analysis of digital vulnerability in Georgia, the research, entitled - Research and recommendations of digitally vulnerable groups in Georgia - was prepared and later presented to the representatives of civil society organizations, public institutions, and donor community. In addition, workshops and trainings were conducted for civil society organizations and public authorities, based on which several teams of CSOs elaborated action proposals to address digital vulnerabilities and the recommendations elaborated in the abovementioned study.
The following CSOs presented their action ideas to resolve various digital vulnerabilities in Georgia: National Cybersecurity Association – Georgia, Data Analysis Laboratory LLC, Innovative Education Foundation / Ilia State University, Civil Society Institute (CSI), Green Alternative, Sapari, Access Foundation, Telecom Operators Association, Parents for Education, and Georgia’s Reforms Associate (GRASS). One of the selected proposals will have a chance to receive financial support to implement it. The winning proposal will be called a civic tech initiative or a pilot project and implemented until July 2023.