პრეზენტაცია და პანელური დისკუსია - 30 კითხვა მთავრობის ეკონომიკურ გუნდს
28 აპრილს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) დოკუმენტის „30 კითხვა მთავრობის ეკონომიკურ გუნდს“ პრეზენტაცია და პანელური დისკუსია გამართა.
დისკუსიის ფარგლებში IDFI-იმ ეროვნულ ბანკთან, მსოფლიო ბანკთან, სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებთან და ექსპერტებთან ერთად განიხილა ქვეყნის ეკონომიკური დღის წესრიგის ყველაზე საჭირბოროტო კითხვები. განხილვის მიზანი იყო როგორც კითხვებზე პასუხის პოვნა, ისე ამ კითხვებზე დისკუსიის დაწყება.
კითხვები, რომელიც IDFI-ის მთავრობის ეკონომიკურ გუნდთან აქვს ეხება ეკონომიკურ ზრდას, მათ შორის ქვეყნის ეკონომიკურ მიმზიდველობას, ინვესტიციებს, პროდუქტიულობას,  ექსპორტის წახალისებას, დასაქმებას, განათლებას და საზოგადოდ ადამიანურ კაპიტალის განვითარებას.
კერძოდ, IDFI-ის აინტერესებს თუ
-  რატომ გადაინაცვლა ქვეყანამ 2023 წ. ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსში 35-ე ადგილზე 2012 წელს 21-ე ადგილიდან?
-  როგორ მივაღწევთ მაღალ ეკონომიკურ ზრდას შრომის პროდუქტიულობის გაზრდის გარეშე?
-  რატომ ვხარჯავთ კვლევასა და განვითარებაზე 2023 წელს მშპ-ს 0.17%-ს მაშინ როცა OECD-ის და EU-27 საშუალო 2.3% და 1.9%-ია?
-  რატომაა არაფორმალური ეკონომიკის მაღალი დონე საქართველოში, კარგი ბიზნეს გარემოს და კორუფციის აღქმის შედარებით დაბალი დონის მიუხედავად? (2021 წელს საქართველოს არაფორმალური ეკონომიკის ზომა შეფასებულია 46.2%-ად, რაც დაახლოებით $29 მილიარდს შეადგენს  მშპ PPP დონეზე)
ღონისძიების მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის ეკონომიკისა და სოციალური პოლიტიკის მიმართულების ხელმძღვანელმა, მიხეილ კუკავამ.
„ჩვენ ძალიან გვჭირდება დისკუსია ამ 30 კითხვის გარშემო. ამსაჭირბოროტო საკითხებზე კონსენსუსის მიღწევა ქვეყანას ძალიან დაეხმარება ყინულის დაძვრაში“ - აღნიშნა მიხეილ კუკავამ.
პანელური დისკუსიის ფარგლებში ისაუბრეს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელმა, არჩილ მესტვირიშვილმა, მსოფლიო ბანკის უფროსმა ეკონომისტმა, მარიამ დოლიძემ, „ფორმულას" ბიზნესის რედაქციის მთავარმა რედაქტორმა, ანნა ცხოვრებოვამ და გალტ & თაგარტის მაკროეკონომიკური ანალიზის და პროგნოზირების უფროსმა, ლაშა ქავთარაძემ.
IDFI იმედს იტოვებს, რომ დოკუმენტში აღნიშნულ კითხვებზე დისკუსია გაგრძელდება და მთავრობის ეკონომიკური გუნდისგან პასუხებსაც მიიღებს.

Presentation and panel discussion - 30 questions to the governments economic Team
On April 28th, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) conducted a presentation and panel discussion on Thirty Questions for the Government Economic Team.
IDFI collaborated with the National Bank, the World Bank, and other international organizations and experts to address the most critical concerns regarding the country's economic agenda. The objective was to find answers to these questions and initiate a broader discussion on the issues.
The questions posed by IDFI to the Government's Economic Team revolved around economic growth, the country's economic attractiveness, investments, productivity, export promotion, employment, education, and overall human capital development.
Specifically, IDFI sought clarification on the following:
-  Why did the country experience an 18-rank decline in the 2023 Economic Freedom Index, dropping from the 17th position in 2017 to the 35th position in 2023?
-  How can we achieve significant economic growth without concurrently improving labor productivity?
-  Why did our research and development expenditure for 2023 amount to only 0.17% of GDP, while the OECD average stands at 2.3% and the EU average at 1.9%?
-  Despite a favorable business environment and low perception of corruption, why does the informal economy persist in Georgia? In 2021, the informal economy was estimated to constitute 46.2% of the country's GDP at the PPP level, amounting to approximately $29 billion.
Mikheil Kukava, head of Economic and Social Policy at the Institute for Development of Freedom of Information, delivered a presentation, emphasizing the crucial nature of discussing these 30 questions. "Achieving consensus on these urgent issues will be instrumental in propelling the country forward," remarked Mikheil Kukava.
The panel discussion included the participation of Archil Mestvirishvili, the Acting President of the National Bank, Mariam Dolidze, a Senior Economist at the World Bank, Anna Tskhovrebova, the Chief Editor of the "Formula" Business Editorial Office, and Lasha Kavtaradze, Head of Macroeconomic Analysis and Forecasting at Galt & Taggart.
IDFI remains hopeful that the ongoing discussion surrounding these thirty questions will persist and yield responses from the Government Economic Team.