„საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა - www.opendata.ge“ შედეგების პრეზენტაცია
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) ფონდ ღია საზოგადოება საქართველოს მხარდაჭერით პროექტის „საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა -www.opendata.ge“ შედეგების პრეზენტაცია გამართა.
პროექტის დირექტორმა ლევან ავალიშვილმა დამსწრე საზოგადოებას 2011 წლის პროექტის  ანგარიში გააცნო.
2011-2012 წლებში საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნით სულ გაგზავილ იქნა 7339 განცხადება 229 საჯარო დაწესებულებაში, მათ შორის რეგიონებში.
პროექტის სტატისტიკური შედეგები შემდეგნაირად გამოიყურება
სულ გაიგზავნა - 7339 კითხვა
• სრულყოფილი პასუხი - 3763 (57.03%)
• არასრულყოფილი პასუხი - 1091 (16.13%)
• სამართლებრივი საფუძვლის არმქონე უარი - 265 (3.59%)
• იგნორირება - 2220     (23.25%)
ღონისძიებაზე დასახელდა პროექტის ფარგლებში გამოვლენილი ყველაზე ანგარიშვალდებული და ყველაზე დახურული საჯარო დაწესებულებები. 2011 წელს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფისათვის სერთიფიკატები და ჯილდოები გადაეცათ: იურიდიული დახმარების სამსახურს, საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატს,  საჯარო სამსახურის ბიუროს, საარჩევნო სისტემის განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრს, ოლიმპიური რეზერვების მზადების ეროვნულ ცენტრს, ევრაზიის სატრანსპორტო დერეფნის საინვესტიციო ცენტრს, სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურს, სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ლაბორატორიას, ფინანსთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს, ტურიზმის ეროვნულ სააგენტოს, სახელმწიფო ზრუნვის სააგენტოს, ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნულ ბიუროს, საქართველოს ეროვნულ ბანკს.
საჯარო ინფორმაციის კანონით დადგენილ ვადაში საუკეთესოდ გაცემისთვის ნომინაციის გამარჯვებულად გამოვლინდა მონაცემთა გაცვლის სააგენტო.
რეგიონალური საჯარო დაწესებულებებიდან სერთიფიკატები დმანისის, ჩოხატაურის  ახალციხის, მარტვილის, თელავის გამგეობებმა და ქალაქ რუსთავის მერიამ მიიღეს. დაჯილდოვდნენ ასევე სამცხე-ჯავახეთისა და სამეგრელო - ზემო სვანეთის გუბერნატორების ადმინისტრაციები.
ყველაზე დახურულ საჯარო დაწესებულებად თავდაცვის სამინისტრო დასახელდა. ინსტიტუტმა არაერთხელ მიმართა საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნით თავდაცვის სამინისტროს, მაგრამ ინფორმაციის მიწოდებაზე უარი მიიღო.
ასევე, პრეზენტაციაზე ნომინაციაში „2011 წელს საჯარო ინფორმაციის შეზღუდვისთვის" სერთიფიკატი მიიღო შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტომ და სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის ეროვნულმა სააგენტომ. რეგიონებიდან 2011 წელს საჯარო ინფორმაციის შეზღუდვისთვის სერთიფიკატები გადაეცათ ქვემო ქართლის გუბერნატორის ადმინისტრაციას, ვანის, სამტრედიის, ხონის, თიანეთის, ცაგერის, ჩხოროწყუს, ასპინძის, ბორჯომის, ნინოწმინდის, გარდაბნის, თეთრიწყაროს, კასპის და ქარელის მუნიციპალიტეტების გამგეობებს.
IDFI -ს დირექტორმა გიორგი კლდიშვილმა მადლობა გადაუხადა საჯარო დაწესებულებების წარმომადგენლებს თანამშრომლობისთვის და იმედი გამოთქვა, რომ სამომავლოდ ეს თანამშრომლობა უფრო ინტენსიური და ნაყოფიერი გახდება, რაც ხელს შეუწყობს საჯარო დაწესებულებების ანგარიშვალედებულების ხარისხის ამაღლებას და საქართველოში ინფორმაციის თავისუფლების განვითარებას.
ღონისძიებაზე  ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა  წარმოადგინა ახალ პუბლიკაცია „ინფორმაციის თავისუფლება - გზამკვლევი.“
პროექტისკოორდინატორმა, სერგი ჯორბენაძემ ისაუბრა „ინფორმაციის თავისუფლება-გზამკვლევის“ შესახებ და დამსწრე საზოგაოდებას გააცნო პუბლიკაციის შინაარსი. გზამკვლევი ეფუძნება ინსტიტუტის საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვის პრაქტიკას. კონკრეტულ მაგალითებზე დაყრდნობით  ნაშრომი რეალურად ასახავს საქართველოში არსებულ ვითარებას და სრულ წარმოდგენას უქმნის მკითხველს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის არსებულ პრაქტიკასთან დაკავშირებით. პუბლიკაციაში განმარტებულია საჯარო ინფორმაციის არსი და  მოქალაქეების უფლებები საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვნასთან დაკავშირებით. გზამკვლევის მიზანია, დაინტერესებულ პირებს მისცეს სათანადო თეორიული ცოდნა და დაეხმაროს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებული სამართლებრივი აქტების მართებულ გაგებაში და გამოყენებაში.
პრეზენტაციას საჯარო დაწესებულებების, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მასმედიის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) with the assistance of the Open Society Foundation-Georgia has held a presentation of the results of the project “Public Information Database – www.opendata.ge”.
The director of the project Levan Avalishvili has presented to the audience the report of the project of 2011.
In 2011-2012 the Institute has sent 7339 requests of public information to 229 public institutions, including regions.
The statistical results of the project are as follows:
Sent– 7339 requests in total
At the event the Institute has named the most accountable and the most closed public institutions, as revealed by the project. The certificates for ensuring accessibility of public information in 2011 and the prizes were given to: the Legal Aid Service, Public Defender of Georgia, the Civil Service Bureau, Center of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings, Olympic Trainings Centre, Eurasian Transport Corridor Investment Center, National Statistics Office of Georgia, Laboratory of the Ministry of Agriculture of Georgia, the Service Agency of the Ministry of Finance of Georgia, the Georgian National Tourism Agency, the State Care Agency, Levan Samkharauli National Forensics Bureau, National Bank of Georgia.
The winner of the nomination for the best release of the public information within the 10 days period established by law was the Data Exchange Agency.
Among the regional public institutions the Municipal Boards of Dmanisi, Chokhatauri, Akhaltsikhe, Martvili, Telavi and the City Council of Rustavi received the certificates. The Administrations of the State Representative-Governors in the Samtskhe-Javakheti and Samegrelo-Zemo Svaneti regions were also awarded.
The Ministry of Defense of Georgia was named as the most closed public institution. The Institute has addressed the Ministry of Defense with requests to release public information a number of times, but was refused to get information.
At the presentation the Service Agency of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the National Probation Agency were given certificates for the nomination “Limiting Access to Public Information in 2011”. Among the regions the certificates for limiting access to public information in 2011 were given to Administration of the State Representative-Governor in the Kvemo Kartli region and the Municipal Boards of Vani, Samtredia, Khoni, Tianeti, Tsageri, Chkhorotsku, Aspindza, Borjomi, Ninotsminda, Gardabani, Tetritkaro, Kaspi and Kareli.
The director of IDFI Giorgi Kldiashvili thanked the representatives of the public institutions for cooperation and expressed hope that the collaboration will become more intensive and fruitful in the future, so that it will assist the improvement of the level of accountability of public institutions and the development of freedom of information in Georgia.
At the event the Institute for Development of Freedom of Information has presented a new publication “Freedom of Information – Guidebook”.
The coordinator of the project, Sergi Jorbenadze talked about “Freedom of Information – Guidebook” and presented to the audience the content of the publication. The Guidebook is based on the practice of requests of public information of the Institute. Based on the specific examples the work describes the present situation in Georgia and gives the reader full comprehension of the existing practice of accessibility of public information. The publication defines the extent of public information and the rights of the citizens in terms of requesting public information. The goal of the Guidebook is to give the interested people relevant theoretical knowledge and help in correct understanding and using the legal acts connected with the accessibility of public information.
At the presentation the representatives of public institutions, non-governmental organization and media were present.