კვლევის „ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობა საქართველოში“ პრეზენტაცია
15 იანვარს, სასტუმრო ქორთიარდ მერიოტში "ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის" (IDFI) მიერ მომზადებული კვლევის „ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობა საქართველოში“ პრეზენტაცია გაიმართა. კვლევა პროექტის „ღია მონაცემები: ცვლილებებისა და ინოვაციების წყარო“ ფარგლებში მომზადდა, რომელსაც IDFI შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს USAID-ის პროექტის „დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივა (GGI) საქართველოში” ფინანსური მხარდაჭერით ახორციელებდა 2015 წლის 1 სექტემბრიდან.
შეხვედრა IDFI-ის დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა გახსნა და დამსწრე საზოგადოებას პროექტის ფარგლებში ინსტიტუტის საქმიანობა გააცნო. მისი სასაუბრო თემა პროექტის მიზნებსაც შეეხო. ძირითად მიზნებად, კლდიაშვილმა ღია მონაცემთა პორტალის განვითარების მხარდაჭერა, საქართველოს საჯარო დაწესებულებებში ღია მონაცემთა სტანდარტების დანერგვა, მოქალაქეთა ცნობიერების ამაღლება დაასახელა.  მან ყურადღება გაამახვილა IDFI-ის მიერ გამოქვეყნებული გამოკითხვის შედეგებზე და აღნიშნული საკითხის ანალიზისთვის მოკლე პრეზენტაცია წარუდგინა აუდიტორიას. როგორც კლდიაშვილმა აღნიშნა, გამოკითხვის ყველაზე მნიშვნელოვან შედეგად შეიძლება ჩაითვალოს იმ ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობა, რომლებიც გამოკითხვის მონაწილეებმა საკუთარი ინიციატივით დააფიქსირეს და მათ შორის არის შიდა ტურიზმის განვითარების ხელისშემშლელი ფაქტორების მონაცემთა ბაზა, ტვირთბრუნვის დეტალური მონაცემთა ბაზა, შშმ პირთა მონაცემების ბაზა, აფხაზეთიდან დევნილების მონაცემთა ბაზა და სხვ.
მომხსენებელთა შორის იყო მონაცემთა გაცვლის სააგენტოს თავმჯდომარე, ირაკლი გვენეტაძე, რომელმაც საკუთარ პრეზენტაციაში ღია მონაცემთა პორტალზე - www.data.gov.ge გაამახვილა ყურადღება და მასზე განთავსებული ღია მონაცემთა ბაზებისა და რეესტრების მნიშვნელობაზე ისაუბრა. ირაკლი გვენეტაძემ განმარტა, რომ პორტალი უზრუნველყოფს საჯარო სექტორის მონაცემების გამოქვეყნებას ღია, დამუშავებად და ყველასთვის ხელმისაწვდომ ფორმატებში, რაც მოქალაქეებს, ბიზნესს, მასმედიის წარმომადგენლებს, არასამთავრობო და სამთავრობო დაწესებულებებს საშუალებას მისცემს ისარგებლონ აღნიშნული მონაცემებით, მათი გამოყენებით შექმნან აპლიკაციები თუ ელექტრონული სერვისები და მიიღონ სხვადასხვა სახის სარგებელი.
მონაცემთა გასაჯაროების პრინციპებზე ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის ანალიტიკოსმა, ლევან ჯულაყიძემ ისაუბრა. მან აღნიშნა, რომ სისრულე, პირველადობა, დროულობა და გამარტივებული ფიზიკური და ელექტრონული წვდომა მონაცემთა გასაჯაროების პრინციპებს შორის უმთავრესია. მან საქართველოს ღია მონაცემების პორტალის - www.data.gov.ge მონიტორინგის შედეგებზეც ისაუბრა. სწორედ, მონიტორინგის შედეგებზე დაყრდნობით აღნიშნა, რომ პორტალზე, საჯარო დაწესებულებების მიერ გამოქვეყნებული ღია მონაცემთა ბაზების 9.4% ვერ აკმაყოფილებს მონაცემთა გასაჯაროების პირველ უმნიშვნელოვანეს პრინციპს - „სისრულეს“.
შეხვედრა IDFI-ის გამგეობის თავმჯდომარემ, ლევან ავალიშვილმა შეაჯამა. მან უშუალოდ კვლევაზე „ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობა საქართველოში“ ისაუბრა და მისი მიზნები განმარტა. ავალიშვილის თქმით, საჯარო დაწესებულებების მონაცემთა ბაზებისა და რეესტრების იდენტიფიცირება და ინფორმაციის ერთიანი სახელმწიფო რეესტრის შესახებ საქართველოს კანონის აღსრულების მონიტორინგი ყველაზე მნიშვნელოვან მიზნებს წარმოადგენდა. მან ისაუბრა კვლევის ობიექტებზე, რომელთაც 106 საჯარო დაწესებულება წარმოადგენდა. აქედან 19-ს სამინისტრო და სახელმწიფო მინისტრის აპარატი, 63-ს სამინისტროს დაქვემდებარებული სსიპ და საქვეუწყებო დაწესებულება, ხოლო 24-ს დამოუკიდებელი სსიპ, მარეგულირებელი კომისიები შეადგენდა. ლევან ავალიშვილმა დაასახელა ის საჯარო უწყებები, რომლებიც მონაცემთა ბაზებსა და რეესტრებს არ ფლობენ. ასევე, წარმოადგინა IDFI-ის მიერ შემუშავებული რეკომენდაციები, რომლებიც საქართველოს მთავრობის მიერ პოლიტიკის დოკუმენტის დამტკიცების უზრუნველყოფას ეხება, სადაც განსაზღვრული იქნება საჯარო სექტორის ღია მონაცემების (Open Data) მართვისა და სავალდებულო გამოქვეყნების ერთიანი სტანდარტები, ასევე სხვა საჯარო დაწესებულებების მიერ IDFI-ის კვლევის „ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობა საქართველოში“ შედეგად იდენტიფიცირებული მონაცემთა ბაზებისა და რეესტრების ღია მონაცემთა პორტალზე (www.data.gov.ge) განთავსების უზრუნველყოფას.
ღია მონაცემების პორტალი - data.gov.ge საქართველოში 2015 წელს საქართველოს მთავრობის მიერ დამტკიცებული „ღია მმართველობის სამოქმედო გეგმის“ ფარგლებში, იუსტიციის სამინისტროს საჯარო სამართლის იურიდიული პირის „მონაცემთა გაცვლის სააგენტოს“ მიერ შეიქმნა. აღნიშნულ პორტალზე ეტაპობრივად, ყველასთვის ხელმისაწვდომ ფორმატში, თავსდება საჯარო დაწესებულებების გამგებლობაში არსებული მონაცემთა ბაზები. ღია მონაცემების პორტალი მოქალაქეებს, ბიზნეს სექტორს და ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს საშუალებას აძლევს გაეცნოს სახელმწიფო მონაცემებს და მათი გამოყენებით შექმნას ინოვაციური აპლიკაციები, ბიზნეს პროექტები და ელექტრონული სერვისები.

On January 15th, IDFI presented its research "Access to Public Information in Georgia" at Tbilisi Courtyard Marriott. The research was conducted within the scopes of the project "Open Data: Sources for Changes and Innovations" which IDFI was implementing from September 1st to January 30th, with the financial assistance of the USAID's project - Good Governance Initiative in Georgia (GGI).
Giorgi Kldiashvili, Director of IDFI, opened the event and reviewed activities conducted within the project. Director touched upon the mission and targets of the project. Kldiashvili pointed that main targets of the project were: establishment of Open Data Portal, implementing standards of open data at Georgian public institutions and raising awareness.
Giorgi Kldiashvili also drew attention to the results of the survey conducted by the Institute. Kldiashvili demonstrated a brief presentation to audience for better analyzing the topic. As he noted the most important result of the survey can be reckoned access on those information that participants of the survey initiated e.g.: database of the obstacles that hinder development of tourism, database of freight, database of persons with disabilities, database of Abkhazian IDPs, etc.
One of the speakers - Irakli Gvenetadze, Chairman of Data Exchange Agency - talked about open database portal www.data.gov.ge and stressed the importance of the information and registries hosted on the webpage. Gvenetadze explained that information on the above-mentioned web-page is published in open, easily accessible formats, which gives opportunity to citizens, business and media representatives, public and non-governmental organizations to use published information and create applications or online services.
Levan Julakidze, Analyst of IDFI discussed principles of data disclosure. He noted that it's important that information is published completely in a timely manner with an easily usable and accessible format. Levan also talked about the monitoring results of the www.data.gov.ge. Based on the results he concluded that 9.4% of published information on www.data.gov.ge by the public institutions do not satisfy the most important principle of publishing information - completeness.
Levan Avalishvili, Chairman of IDFI summed up the evening. He talked about the research "Access on Open Data in Georgia" and explained its targets. According to the Chairman, the most important aim of the research was identifying databases of the public institutions and monitoring implementation process of the law on unified state register. Avalishvili said that 106 public entities were the subjects of research. Among them 19 Ministries and the State Minister, 63 LEPLs subordinated to Ministries and Sub-departments. Independent LEPLs and regulatory commissions amounted to 24. Levan Avalishvili named public entities, which do not possess databases and registries. Also, he presented recommendations elaborated by IDFI on passing the policy document by the Government of Georgia, in the document basic unified standards for publishing and monitoring information by the public institutions will be mandatory. He recommended a number of steps that should be taken to address the challenges of access to public information. Levan Avalishvili mentioned a policy document that should be adopted by Georgian Government and would establish common standards for open data management and mandatory disclosure for all public institutions. Also, all public institutions should ensure publication of the databases and registries identified in IDFI’s Study to the open data portal www.data.gov.ge, added Levan Avalishvili.
Open Data Portal – www.data.gov.ge was established in 2015, by the LEPL of Ministry of Justice “Data Exchange Agency” within the scope of “Open Government Action Plan” adopted by Government of Georgia. Data bases, owned by public entities are periodically published on the website in various, convenient formats for citizens. Open Data Portal – www.data.gov.ge gives opportunity to every user, representative of private sector or other interested person to access the data and use it to create applications, business projects and e-services.