პროექტის - ღია მონაცემები: ცვლილებებისა და ინოვაციების წყარო - შემაჯამებელი ანგარიშის პრეზენტაცია
2016 წლის 15 ინავარს 11:00-ზე სასტუმრო ქორთიარდ მერიოტში ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) გამართავს USAID-ის პროგრამა - “დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივა (GGI) საქართველოში" დაფინანსებული პროექტის „ღია მონაცემები: ცვლილებებისა და ინოვაციების წყარო“ შემაჯამებელი ანგარიშის პრეზენტაციას.
ღონისძიებაზე წარმოდგენილი იქნება კვლევის „ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობა საქართველოში“ შედეგები, რომელიც ეფუძნება IDFI-ის მიერ 106 საჯარო დაწესებულების მონაცემთა ბაზების, რეესტრებისა და ელექტრონული რესურსების მონიტორინგს.
კვლევაში განხილულია საქართველოში ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებით არსებული მდგომარეობა და გამოწვევები. კერძოდ, წარმოდგენილია საჯარო დაწესებულებების მიერ ღია მონაცემების პორტალზე ინფორმაციის განთავსების პრაქტიკის და რეალურად, სახელმწიფო უწყებებში არსებული რესურსის შედარებითი ანალიზი. გამოვლენილია საქართველოში ინფორმაციის ერთიანი სახელმწიფო რეესტრის შესახებ საქართველოს კანონის აღსრულებასთან დაკავშირებით არსებული პრობლემები.
ღონისძიებაზე აგრეთვე წარმოდგენილი იქნება პროექტის ფარგლებში ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებით IDFI_ის მიერ ჩატარებული გამოკითხვის შედეგები, რომელშიც 400-ზე მეტმა დაინტერესებულმა პირმა მიიღო მონაწილეობა.
საქართველოში ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესების მიზნით IDFI-ის მიერ შესაბამისი უწყებებისათვის შემუშავებულია რეკომენდაციები, რომლებიც ეფუძნება საზღვარგარეთის საუკეთესო პრაქტიკას, კვლევის მიხედვით გამოვლენილ ხარვეზებს და მოქალაქეთა გამოკითხვის შედეგებს.

On January 15th, 11:00 AM, at Courtyard Marriott Hotel, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) will hold the presentation of summary report of the project Open Data – Source for Changes and Innovations, funded by USAID program Good Governance Initiative (GGI) in Georgia.
IDFI will present the results of the study - Open Data Accessibility in Georgia that is based on the monitoring of 106 public institutions’ data bases, registry and e-resources, conducted by the organization.
Study reviews current situation and challenges regarding the accessibility of open data. More specifically, it presents comparative analysis of the resources, actually owned by public institutions and the practice of publishing information on open data portal by public institutions.
The results of the survey, conducted by IDFI regarding the accessibility of public information will be presented at the event.
IDFI has prepared recommendations for improving open data accessibility that are based on best international practice, revealed flaws and results of survey.