საჯარო სამსახურის რეფორმის კონცეფციის პრეზენტაცია
საჯარო სამსახურის ახალი რეფორმის კონცეფცია, რომლის შემუშავებაში IDFI აქტიურად მონაწილეობდა, საზოგადოებას 1 ივლისს წარედგინა.
რეფომის მიზანია გამართული და გამჭვირვალე საჯარო სისტემის შექმნა. ის ათ კატეგორიას მოიცავს. ესენია: საჯარო სამსახურის განმარტება; საჯარო სამსახურში დასაქმებული პირები; საჯარო სამსახურის მართვის, კოორდინაციისა და ზედამხედველობის ცენტრალიზებული სისტემა; საჯარო სამსახურში მიღება; კლასიფიკაციის სისტემა; ანაზღაურების სისტემა; საჯარო მოხელეების მართვა; საჯარო მოხელეების უფლება-მოვალეობები; სწავლება და კვალიფიკაციის ამაღლება და თანაბარი შესაძლებლობები მამაკაცებისა და ქალებისთვის.
საჯარო სამსახურის ბიურომ ახალი პრემირების რეფორმაც შეიმუშავა და ის სახელმწიფომ უკვე დაამტკიცა.
ახალი კონცეფციის შემუშავებაზე სპეციალური ჯგუფი მუშაობდა, მათ შორის იყო ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) რომელიც სახელმწიფოს ანაზღაურების სისტემის რეგულირების და კონცეფციის შემუშავებისკენ დიდი ხნის მანძილზე მოუწოდებდა.
IDFI ჩართული იყო G-3-ის მხარდაჭერით განხორციელებულ პროექტში,  რომელიც მიზნად ისახავდა შეემუშავებინა საჯარო სამსახურის რეფორმის კონცეფცია და სამოქმედო გეგმა, რაც ხელს შეუწყობდა საქართველოში საჯარო სამსახურის თანამედროვე მოდელის ჩამოყალიბებას.
ზემოთაღნიშნული პროექტის ფარგლებში IDFI-მ გამოაქვეყნა რამდენიმე კვლევა, რომელიც საჯარო სექტორში არსებულ სხვადასხვა საკითხებს ეხებოდა, მაგალითად: საჯარო დაწესებულებებში დასაქმებულთა სტატისტიკა გენდერულ ჭრილში; დისციპლინური პასუხისმგებლობა საჯარო სამსახურშისაჯარო მოსამსახურეთა ანაზღაურების სისტემები და სხვა.

A new public service reform concept, which was developed with IDFI’s active involvement, has been presented.
Public service reform aims to develop a transparent public system. It includes 10 categories: public service definition; persons employed in public service; centralized system of public service management, coordination and monitoring; acceptance in public service; classification system; payment system; management of public officials; rights and obligations of public officials; teaching and raising qualification and equal possibilities for men and women.
public service bureau developed a new bonus reform, that is already adopted by government.
A special group was working on developing the concept for several months. Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) was a member of the group that has called government to regulate remuneration system and adopt the concept for a long time.
IDFI was involved in a project, funded by G-3 in 2013 that aimed to develop civil service reform concept and action plan that would support to establish the modern model of civil service in Georgia.
Within the framework of the project, mentioned above, IDFI has published several researches about various topics, related to civil service: Statistics of Public Servants in the Public Authorities of Georgia in Terms of Gender; Remuneration Systems of Civil Servants; Disciplinary Responsibility in Public Services, etc.