სიახლეები | მეხსიერების და დეზინფორმაციის კვლევები | სტატია 17 ივნისი 2024
2024 წლის 12 ივნისს, პოლონეთში, ქალაქ ვარშავაში გაიმართა IDFI-ს პარტნიორი ორგანიზაციის, მიეროშევსკის ცენტრის მიერ გადაღებული ფილმის Najgruzińszy/a (“ყველაზე ქართველი”) პრემიერა და დისკუსია. ფილმი განკუთვნილია პოლონური საზოგადოებისთვის, რათა უფრო მეტად გაეცნონ საქართველოს და დაინახონ ქვეყანა და აქ მცხოვრები ადამიანები განსხვავებული პერსპექტივიდან. ფილმის ერთ-ერთი ძირითადი მიზანია დაამარცხოს ჯერ კიდევ საბჭოთა ეპოქიდან მომდინარე სტერეოტიპული წარმოდგენები და წარმოაჩინოს საქართველოს კულტურული მრავალფეროვნება.
პრემიერას დაესწრნენ პოლონეთში მცხოვრები ქართველები, პოლონელი და უცხოელი აუდიტორია. მიეროშევსკის ცენტრი გეგმავს, ფილმი ფართოდ გაავრცელოს ონლაინ და სხვა საშუალებებით.
ერთი მხრივ, ფილმის შესახებ დისკუსიაში მონაწილეობის მისაღებად, მეორე მხრივ კი, სამოქალაქო საზოგადოების წინაშე მდგარი გამოწვევების, განსაკუთრებით კი “რუსული კანონის” ირგვლივ განვითარებული მოვლენების შესახებ სასაუბროდ, პოლონეთში მიწვეული იყო IDFI-ს აღმასრულებელი დირექტორი, გიორგი კლდიაშვილი. დისკუსიაში ასევე მონაწილეობდნენ პოლონეთის მეცნიერებათა აკადემიის წევრი, საქართველოს შესახებ ანთროპოლოგიური კვლევების ავტორი - კლაუდია კოშიჩინსკა და ჟურნალისტი, რედაქტორი, ექსპერტი სამხრეთ კავკასიის საკითხებში, ასოციაციის "FemGlobal ქალები საერთაშორისო პოლიტიკაში" დამფუძნებელი წევრი - აგნიეშკა ფილიპიაკი.
გიორგი კლდიაშვილმა ისაუბრა საქართველოში 2024 წლის მარტის შემდგომ განვითარებულ მოვლენებზე. საპარლამენტო უმრავლესობის მიერ ინიციირებულ კანონპროექტსა და იმ პრობლემებზე, რომელთა წინაშეც კანონის ამოქმედების შემდეგ სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები დადგებიან. მისი თქმით, ეს ყველაფერი დიდ გავლენას მოახდენს ქვეყნის ევროატლანტიკურ ინტეგრაციასა და იმ კურსზე, რომელიც ქართველ ხალხს ევროპულ ოჯახში დაბრუნების სახით გააჩნია. მან მიმოიხილა საპროტესტო აქციები და პარალელი გაავლო ფილმთან: მან აღნიშნა, რომ ფილმის მსგავსად, აქციებშიც განსხვავებული ასაკის, ეკონომიკური მდგომარეობის, პროფესიის და შეხედულებების ადამიანები მონაწილეობდნენ.
გიორგი კლდიაშვილმა ისაუბრა IDFI-ს პირად გამოცდილებაზეც: ორგანიზაციისა და მის მიმართ განხორციელებულ შეტევებზე, ოფისის ვანდალურად მოხატვაზე, ფიზიკურ თავდასხმებზე და ა.შ. მან აღნიშნა, რომ წინასაარჩევნო პერიოდი იქნება განსაკუთრებით მწვავე და აუცილებელი იქნება არა მხოლოდ საქართველოს მოქალაქეების მობილიზება, არამედ, მნიშვნელოვანი იქნება დასავლეთის მტკიცე მხარდაჭერა და დახმარება ამ პროცესში.
დისკუსიის მონაწილეებმა და დამსწრე საზოგადოებამ, მნიშვნელოვანი მოსაზრებები დააფიქსირეს მიმდინარე მოვლენების შესახებ. მათი თქმით, საქართველო იმსახურებს ევროპული ოჯახის წევრობას და იმედოვნებენ, რომ ქვეყანა ამ მიმართულებით სწორად განვითარდება.
გარდა ფილმის პრემიერისა, გიორგი კლდიაშვილმა და IDFI-ს მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელმა, ანტონ ვაჭარაძემ 12 და 13 ივნისს გამართეს შეხვედრები მიეროშევსკის ცენტრის ხელმძღვანელობასთან და ერთ-ერთ უძველეს პოლონურ სამოქალაქო ორგანიზაციასთან, ცენტრ “კარტას” (Fundacja Ośrodka KARTA) დამფუძნებელთან, ზბიგნევ გლუზასთან. შეხვედრებზე განიხილეს შესაძლო დახმარება შექმნილ რთულ ვითარებაში.
IDFI ზემოხსენებულ ორგანიზაციებთან ერთად ახორციელებს სამეცნიერო და საგანმანათლებლო პროექტებს და განაგრძობს აქტიურ თანამშრომლობას მეხსიერების პოლიტიკისა და წარსულის გააზრების კუთხით.
ვიზიტი განხორციელდა პოლონეთის იულიუშ მიეროშევსკის სახელობის დიალოგის ცენტრის (Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego) და შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (Sida) ფინანსური მხარდაჭერით.

On June 12, 2024, the premiere and discussion of the film Najgruzińszy/a ("The Most Georgian"), filmed by IDFI's partner organization Mieroszewski Center, was held in Warsaw, Poland. The film aims to help the Polish public learn more about Georgia and see the country and its people differently. One of the film's main goals is to challenge stereotypical thinking that still stems from the Soviet era and to showcase the cultural diversity of Georgia.
The premiere was attended by Georgians living in Poland and Polish and foreign audiences. The Mieroszewski Center plans to distribute the film widely online and through other means.
To participate in the discussion about the film and the challenges facing civil society, especially regarding the developments around the "Russian law," the executive director of IDFI, Giorgi Kldiashvili, was invited to Poland. Other participants in the discussion included Klaudia Kosicińska, a member of the Polish Academy of Sciences and author of anthropological studies about Georgia, and Dr Agnieszka Filipiak, a journalist, editor, expert on South Caucasus issues, and founding member of the association "FemGlobal Women in International Politics".
Giorgi Kldiashvili spoke about the developments in Georgia since March 2024 the draft law initiated by the parliamentary majority, and the problems that civil society organizations will face after the law's implementation. According to him, all this will greatly affect the country's Euro-Atlantic integration and the Georgian people's course towards returning to the European family. He reviewed the protests and drew a parallel with the film, noting that, like the film, the protests involved people of different ages, economic statuses, professions, and views.
Giorgi Kldiashvili also spoke about IDFI's personal experiences, including attacks on the organization, vandalism of the office, and physical attacks. He noted that the pre-election period will be particularly intense and that it will be necessary not only to mobilize the citizens of Georgia but also to have strong support and assistance from the West during this process.
The discussion participants and the attending public expressed important opinions about the current events. According to them, Georgia deserves to be a member of the European family, and they hope that the country will develop properly in this direction.
In addition to the film premiere, Giorgi Kldiashvili and the head of the IDFI’s Memory and Disinformation direction, Anton Vatcharadze, held meetings with the leadership of Mieroszewski Center and Zbigniew Gluza, the founder of one of the oldest Polish civil organizations, Fundacja Ośrodka KARTA, on June 12 and 13. During the meetings, they discussed possible assistance in the difficult situation.
IDFI, together with the above-mentioned organizations, implements scientific and educational projects and continues active cooperation in terms of memory policy and understanding of the past.
The visit was organized with the financial support of the Juliusz Mieroszewski Centre for Dialogue (Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego), Poland, and the Swedish International Development Cooperation Agency (Sida).