ყველაზე მაღალი ჩართულობის მქონე კანონპროექტის ინიციატორი სახელმწიფო უწყების გამოვლენა - დაჯილდოება
8 ნოემბერს, სასტუმრო „თბილისი რუმსში“, 40-ზე მეტი საჯარო უწყებისა და კერძო სექტორის წარმომადგენელი შეიკრიბა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) და USAID-ის პროექტის „მმართველობა განვითარებისთვის საქართველოში“ (G4G) მიერ ორგანიზებულ „საქართველოში საჯარო და კერძო სექტორებს შორის დიალოგის ხარისხის შეფასების მეორე წლიური ანგარიშის“ პრეზენტაციაზე.
შეხვედრა გახსნეს USAID/G4G-ის პროექტის ხელმძღვანელმა ნატალია ბერუაშვილმა და IDFI-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა.
IDFI-ის წარმომადგენლებმა თამარ იაკობიძემ და ნინო მერებაშვილმა დამსწრე საზოგადოებას წარუდგინეს საჯარო სექტორის მიერ პარლამენტში კანონის ინიცირებამდე კერძო სექტორთან დიალოგის საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკის მაგალითები და ამ მიმართულებით 2016-2017 წლების საქართველოს შედეგები.
კანონპროექტების შესაფასებლად IDFI-მ გადაარჩია 2016 წლის სექტემბრიდან 2017 წლის სექტემბრამდე ინიცირებული 10 კანონპროექტი. კერძო და საჯარო სექტორებს შორის დიალოგის ხარისხის შესაფასებლად პროექტის გუნდმა, პირველ რიგში, ჩაატარა ინტერვიუები კანონპროექტების ავტორებთან. ინტერვიუებისთვის გამოყენებული იყო წინასწარ მომზადებული სახელმძღვანელო კითხვარი. კითხვარი მოიცავს ისეთ კრიტერიუმებს, როგორიცაა: ინფორმაციის არსებობა მიმდინარე რეფორმის შესახებ, ყველა შესაბამისი დაინტერესებული მხარის ჩართულობის ხარისხი, ჩართულობა გადაწყვეტილების მიღების პროცესში, მიღებული უკუკავშირის ხარისხი, შედეგი და ა.შ. კანონპროექტების ავტორებისგან მიღებული ინფორმაციის მიხედვით, საჭიროების შემთხვევაში, ტარდებოდა მეორადი ინტერვიუები.
„ეფექტური დიალოგი კერძო და საჯარო სექტორებს შორის კვლავ გამოწვევად რჩება საქართველოში, სადაც ჩართულობა განსაკუთრებით პრობლემურია პოლიტიკის შემუშავების საწყის ეტაპებზე - სანამ მოხდება ცვლილების ფორმალური ინიცირება პარლამენტში. მეორე წლიური ანგარიშის შედეგები აჩვენებს, რომ წინა წლის მსგავსად საქართველოში კერძო და საჯარო სექტორებს შორის ეფექტურ დიალოგს არ აქვს რეგულარული სახე, პროცესი კი შორს არის ინსტიტუციონალიზებისგან.“ – IDFI-ის აღმასრულებელი დირექტორი გიორგი კლდიაშვილი.
მეორე წლის კვლევის შედეგები:
- არ არსებობს კერძო სექტორის მიერ კანონის პარლამენტში ინიცირებამდე საჯარო სექტორის ჩართულობის სამართლებრივი ვალდებულება;
- საჯარო სექტორის წარმომადგენლების მნიშვნელოვანი ნაწილი ვერ აცნობიერებს კერძო სექტორთან დიალოგის საჭიროებას;
- პირველი და მეორე წლიური ანგარიშის ფარგლებში სულ შეფასებული 34 კანონპროექტის შემთხვევაში, კერძო და საჯარო სექტორს შორის დიალოგის ხარისხი შედარებით უფრო მაღალი იყო ისეთ შემთხვევებში, როდესაც პროცესში ჩართულნი იყვნენ საერთაშორისო ორგანიზაციები, მაგალითად: მსოფლიო ბანკი, ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტო, ევროკავშირი, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება და სხვა.
- კერძო და საჯარო სექტორს შორის დიალოგის ხარისხი განსხვავდება ერთსა და იმავე უწყების მიერ ინიცირებული სხვადასხვა კანონპროექტის მიხედვით. შესაბამისად, დიალოგის მაღალი ხარისხით წარმართვა ერთი კანონპროექტის შემთხვევაში ვერ უზრუნველყოფს კერძო სექტორის აქტიურ ჩართულობას იმავე უწყების მიერ ინიცირებულ სხვა კანონპროექტებშიც.
- არ არსებობს რეგულირების გავლენის შეფასების როგორც საჭიროების, ისე პრაქტიკული გამოყენების გააზრება მნიშვნელოვანი ეკონომიკური ზეგავლენის მქონე კანონპროექტების შემთხვევაშიც კი. რეგულირების გავლენის სიღრმისეული შეფასების ჩატარების პირდაპირი ვალდებულებების არარსებობის პირობებში, კანონპროექტის ავტორები, როგორც წესი, შემოიფარგლებიან განმარტებითი ბარათით. განმარტებით ბარათში მოცემული ინფორმაცია კი ხშირად მწირი და ზედაპირულია, არ არის გამყარებული საჯაროდ ხელმისაწვდომი კვლევებით და არ ხდება ამ შეფასების უფრო ფართო საჯარო დისკუსიაში გამოყენება კანონპროექტის ინიცირებამდე.
ღონისძიების დასასრულს გაიმართა გამარჯვებული კანონპროექტის (მისი ინიციატორი საჯარო უწყების) დაჯილდოების ცერემონიალი. წელს ჯილდო გადაეცა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს კანონის პროექტის „საქართველოს სივრცითი მოწყობისა და მშენებლობის კოდექსი“ შემუშავების პროცესში კერძო და საჯარო სექტორებს შორის დიალოგის მაღალი ხარისხით უზრუნველყოფისთვის.
საგრანტო პროექტი „საჯარო და კერძო სექტორებს შორის დიალოგის ხარისხის შეფასება საქართველოში“ ხორციელდება IDFI-ის მიერ USAID-ის პროექტის „მმართველობა განვითარებისთვის საქართველოში“ (G4G) ფინანსური მხარდაჭერით და მიზნად ისახავს შეაფასოს ჩართულობის ხარისხი მნიშვნელოვანი ეკონომიკური ზეგავლენის მქონე კანონპროექტების მომზადების პროცესში.

On November 8, at Tbilisi Rooms Hotel - more than 40 representatives from public and private sector gathered at the presentation of the annual assessment report of the quality of dialogue between public and private sectors in Georgia. The event was hosted by IDFI and USAID program - Governing for Growth (G4G).
The event was opened by Chief of Party of the Project USAID/G4G Natalia Beruashvili and IDFI’s Executive Director Giorgi Kldiashvili. IDFI Representatives Tamar Iakobidze and Nino Merebashvili presented international best practices of PPD and Georgia’s results for 2016-2017.
In order to conduct the assessment, IDFI selected 10 draft laws that were initiated from September, 2016 until September 2017. The project team conducted interviews with the authors of selected draft laws using special questionnaires. The questionnaire included questions on whether information was available about the ongoing reform, the degree of involvement of all relevant stakeholders, participation in the decision-making process, the quality of feedback, etc.
“Effective dialogue between private and public sectors is still a challenge in Georgia. While engagement remains challenging on many levels, it is especially problematic on the initial stages of policy formulation, before formal initiation in the parliament takes place. The results of the second annual study show that, as in the previous year, organizing effective PPD does not have regular character in Georgia and the process is still far from being institutionalized.” – Giorgi Kldiashvili.
- In the absence of direct legal obligations for inclusive consultation on initial stages of policy formulation many representatives of public sector do not see the need for ensuring dialogue with the private sector.
- In case of 34 draft laws assessed within the framework of first and second annual reports, the extent and quality of PPD was higher in cases where there was involvement of international organizations such as WB, USAID, EU, GIZ, etc.
- Differences in the extent and quality of PPD are found not only across various initiating entities, but also within the same institution; therefore, high extent and quality of PPD in one draft law of any given public institution does not guarantee a similar process in other draft laws prepared by the same institution.
- There is a general lack of understanding for the need as well as practical application of Regulatory Impact Assessment (RIA) in Georgian reality, even in the case of draft laws with substantial economic impact. In the absence of direct requirements to conduct comprehensive RIA, many authors of draft laws with economic impact limit themselves with explanatory notes. However, information given in these explanatory notes is often too scarce and superficial, not supported with publicly available research and not part of a wider public discussion before the draft law is officially initiated.
The event was finalized with an award ceremony. The award was handed to the Ministry of Economy and Sustainable development, for ensuring high degree of PPD in the process of elaborating draft law on Spatial Planning and Construction.
The grant project Public-Private Dialogue (PPD) Quality Tracking in Georgia, implemented by IDFI with the financial support from USAID Governing for Growth (G4G), aims to assess the extent and quality of inclusive consultation in the process of preparation of draft laws with considerable economic impact.