საჯარო და კერძო სექტორებს შორის დიალოგის ხარისხის კონტროლი საქართველოში
დონორი ორგანიზაცია: შპს Deloitte Consulting, ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) სახელით, „მმართველობა განვითარებისთვის საქართველოში“ (G4G) No. AID- 114-C-14-00007 ხელშეკრულების თანახმად
პროექტის ნომერი: RFA#2015 – 008
გრანტის ოდენობა: 94,700.00 USD
პროექტის განხორციელების პერიოდი: 2015 წლის 21 სექტემბერი - 2018 წლის 21 სექტემბერი
პროექტის აღწერილობა
საჯარო და კერძო სექტორის თანამშრომლობა სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ეკონომიკური განვითარებისთვის, რადგანაც ჩართულობა, მონაწილეობა და თანამშრომლობა ხელს უწყობს უფრო ეფექტური კანონებისა და პოლიტიკის გატარებას.
USAID-ის ახლად დაფინანსებული პროექტი „მმართველობა განვითარებისთვის საქართველოში“ გამიზნულია იმისთვის, რომ სხვა საკითხებთან ერთად, ხელი შეუწყოს კონსტრუქციულ დიალოგს საჯარო და კერძო სექტორებს შორის, და გააძლიეროს ორივე მხარის შესაძლებლობები იმისათვის რომ შედგეს საჯარო პოლიტიკისა და საკანონმდებლო საკითხებზე ეფექტური თანამშრომლობა. აღნიშნული მოიცავს მთავრობისა და კერძო სექტორის წარმომადგენლების შესაძლებლობების განვითარებას, რომ გამოიყენონ მტკიცებულებებზე დაფუძნებული მიდგომა საჯარო პოლიტიკის კეთებისა და ადვოკატირების პროცესებში.
ზემოთაღნიშნულ პრინციპებთან შესაბამისად, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) შექმნის სტანდარტიზირებულ და ინსტიტუციონალურ პლატფორმას საჯარო-კერძო დიალოგისთვის (PPD). პლატფორმის მიზანია მომავალში მოიცვას საჯარო პოლიტიკისა და საკანონმდებლო პროცესები.
პროექტის „მმართველობა განვითარებისთვის“ (G4G) შესახებ
პროექტი „მმართველობა განვითარებისთვის“ გახლავთ USAID-ის მიერ დაფინანსებული ხუთწლიანი პროექტი, რომელიც 2014 წლის აგვისტოდან ხორციელდება შპს Deloitte Consulting-ის მიერ.
პროექტის მიზანია ხელი შეუწყოს საქართველოს მთავრობას რათა საკანონმდებლო და მარეგულირებელი რეფორმები დაიგეგმოს, განხორციელდეს და შესრულდეს სამართლიან და გამჭვირვალე გარემოში, ისე რომ მცირე და საშუალო საწარმოებს ქონდეთ თანაბარი პირობები ზრდისთვის.
G4G გააძლიერებს როგორც საჯარო, ისე კერძო სექტორის შესაძლებლობებს, იმისათვის რომ აღნიშნულმა მხარეებმა ეფექტურად ითანამშრომლონ რეფორმებზე ჩართულობისა და კონსულტაციების პროცესის საშუალებით.
ამ მიზნის მისაღწევად G4G მხარს დაუჭერს ინკლუზიურ და კონსტრუქციულ დიალოგს ხელისუფლების, კერძო სექტორისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს შორის. აღნიშნული დაეხმარება რეფორმების ეფექტურ ჩამოყალიბებას ეკონომიკური განვითარებისთვის ისეთ გარემოში, სადაც უზრუნველყოფილი იქნება სახელმწიფოს გამჭვირვალეობა და ანგარიშვალდებულება.
G4G ხუთ კომპონენტს მოიცავს: (1) საჯარო და კერძო სექტორის ინკლუზიური დიალოგის ხელშეწყობა, (2) საქართველოს მთავრობის შესაძლებლობების გაძლიერება რეფორმების შემუშავებისთვის, განხორციელებისთვისა და შესრულებისთვის, (3) წყლის რესურსების მართვის გაუმჯობესება სხვადასხვა მოპაექრე ინტერესების გათვალისწინებით, (4) ენერგეტო-პოლიტიკის ეკონომიკური მმართველობისა და ლიდერობის გაუმჯობესება, ელექტროენერგიის საზღვარგარეთ ვაჭრობის ჩათვლით, და (5) რეფორმების ადვოკატირებისთვის კერძო სექტორისა და სამოქალაქო საზოგადოების შესაძლებლობების გაძლიერება.
გრანტის მიზანია შექმნას და განახორციელოს „საჯარო და კერძო სექტორებს შორის დიალოგის (PPD) კონტროლის მექანიზმი“. აღნიშნული მიზნისთვის შერჩეული საკვანძო სამინისტროების მიერ დაგეგმილი თითოეული მნიშვნელოვანი კანონი ან რეგულაცია შეფასდება იმის მიხედვით, თუ რამდენად და რა ხარისხით იყო უზრუნველყოფილი სამოქალაქო ჩართულობა. აღნიშნული გაიზომება საჯარო და კერძო სექტორებს შორის დიალოგის ოთხი პარამეტრის შეფასებით:
• საჯარო პოლიტიკის შემუშავება და განვითარება
• საკანონმდებლო პროცესი და საჯარო პოლიტიკის პროექტის შემუშავება
• მარეგულირებელი ზემოქმედების შეფასება
• ინფორმაციის გავრცელება და კომენტარები საზოგადოების მხრიდან
• საჯარო და კერძო სექტორებს შორის დიალოგის (PPD) კონტროლის მექანიზმის შემუშავება და მეთოდოლოგიის მომზადება

Donor Organization: Deloitte Consulting LLP on behalf of the United States Agency for International Development (“USAID”) under Contract No. AID- 114-C-14-00007 for Governing for Growth (G4G) in Georgia
Project Number: RFA#2015 - 008
Grant Amount: 94,700.00 USD
Period of Performance: September 21, 2015 – September 21, 2018
Collaboration between public and private actors is vital for economic development because an inclusive, participative, collaborative process leads to more effective policies and laws.
The newly-awarded USAID Governing for Growth (G4G) in Georgia project is designed to, among other things, facilitate a constructive dialogue between the public and private sectors by strengthening the capacity of both to effectively cooperate on policy and legislation. This includes building the capacity of government and private sector actors to utilize an evidence-based approach in policy-making and advocacy.
In accordance with the abovementioned principles, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) will establish a regular, institutionalized platform for Public-Private Dialogue (PPD) intended to extend to future policy-making and development of legislation.
About Governing for Growth (G4G) Project
Governing for Growth (G4G) in Georgia is a five-year USAID funded Project implemented by Deloitte Consulting LLP since August 2014.
The purpose of the project is to support the Government of Georgia to create a better enabling environment in which legal and regulatory reforms are fairly and transparently conceived, implemented and enforced providing a level playing field for small and medium size enterprise growth.
G4G will strengthen capacity of both, public and private sectors, to effectively cooperate on identified reforms through an inclusive consultative process.
To achieve the goal, G4G will be supporting inclusive and constructive dialogue among government, private sector, and civil society stakeholders for the effective formulation of reforms to drive economic development nurtured through transparent and accountable oversight of the state.
G4G is comprised of five components: (1) Support inclusive public-private dialogue, (2) Strengthen the capacity of the GOG to develop, implement and enforce reforms, (3) Improve water resource management across multiple competing interests, (4) Improve economic governance and leadership of energy trading policy, including cross-border trading of electricity, and (5) Strengthen the capacity of private sector and civil society actors to advocate for reforms.
Goal
The objective of this grant is to develop and implement a “PPD Quality Tracking Mechanism” for which each major law or regulation proposed by selected key ministries will be evaluated upon the extent and quality of inclusive consultation and assigned a rating in terms of four PPD quality parameters: