Post Bellum-ის ტრენინგი IDFI-ის წარმომადგენლებისა და არქივების მკვლევრებისთვის
30 ივნისს ჩეხური არასამთავრობო ორგანიზაციის Post Bellum-ის წარმომადგენლებმა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) თანამშრომლებისა და სხვა დაინტერესებული მკვლევრებისთვის გამართეს ონლაინ ტრენინგი, რომლის მიზანიც იყო დამსწრეებისთვის გაეცნო Post Bellum-ის ონლაინ არქივის - „ერების მეხსიერება“ (Memory of Nations) შედგენის მეთოდოლოგია, სტრუქტურა და სხვა დეტალები.
Post Bellum 2001 წელს, ჟურნალისტებისა და ისტორიკოსების მიერ ჩეხეთში დაფუძნებული არასამთავრობო არაკომერციული ორგანიზაციაა, რომელიც დოკუმენტურად ასახავს მე-20 საუკუნის მნიშვნელოვანი ისტორიული მოვლენების მოწმეების მოგონებებს და ცდილობს ამ ამბების ფართო საზოგადოებაში გავრცელებას. ორგანიზაცია თვლის, რომ მოწმეებს უნდა ჰქონდეთ თავიანთი ამბების მოყოლის შესაძლებლობა და რომ ეს ისტორიები ყველასათვის ხელმისაწვდომი უნდა იყოს - სწორედ ამ ხედვით შეიქმნა Post Bellum. ამ მიმართულებით, Post Bellum–ის მთავარი პროექტი არის „ერების მეხსიერება“ (Memory of Nations), რომელიც არის იმ ადამიანების მოგონებათა კრებული, ვინც მე–20 საუკუნის ტოტალიტარული ეპოქა გამოიარა, ასევე ფოტოები, გაზეთები და სხვადასხვა ისტორიული ჩანაწერი. კრებული 12,000-მდე ისტორიისაგან შედგება და საზოგადოებისთვის ხელმისაწვდომია ონლაინ, მონაცემთა ბაზის საშუალებით.
Post Bellum-ის წარმომადგენლებმა, მარია იანუშოვამ და მიხალ შმიდმა, უპირველეს ყოვლისა, დამსწრეებს გააცნეს ორგანიზაციის საქმიანობა. შემდეგ კი მიხალ შმიდმა წარმოადგინა პრეზენტაცია, რომელშიც განხილული იყო მათი ონლაინ არქივის სტრუქტურა. მან დამსწრეებს მიაწოდა ინფორმაცია იმის შესახებ, თუ როგორ იძიებს Post Bellum ტოტალიტარული რეჟიმებს მოწმეებს, მსხვერპლებს და გადარჩენილ ადამიანებს და შემდგომ როგორ ატარებს მათთან ინტერვიუებს. პრეზენტაცია ეხებოდა როგორც ინტერვიუს ჩატარების ეთიკურ და ტექნიკურ მხარეებს, ასევე - ჩანაწერის წარმოების სხვადასხვა მეთოდს. მაგალითად, მიხალ შმიდმა ისაუბრა ვიდეო-ინტერვიუების სპეციფიკურ სისტემაზე, რომელიც Eye Direct სისტემის სახელითაა ცნობილი. აღნიშნული ტექნოლოგია მოიცავს ნახევრად არეკვლად სარკეებს, რომლის მეშვეობითაც, რესპონდენტი ინტერვიუს მსვლელობისას ინარჩუნებს მხედველობით კონტაქტს ინტერვიუერთან მიუხედავად იმისა, რომ იგი პირდაპირ კამერაში იყურება.
მიხალ შმიდმა, ასევე, წარმოადგინა Post Bellum-ის ონლაინ არქივისა და ვებგვერდის შესახებ სტატისტიკური ინფორმაცია. ამჟამად მათი მონაცემთა ბაზები მოიცავს 12,000-ზე მეტ მოწმეს, რომელთაგან 6,000-ზე მეტის ჩვენება უკვე გამოქვეყნებულია. ვებგვერდზე დარეგისტრირებულია 13,000-ზე მეტი მკვლევარი, წარმოდგენილია 94,000-ზე მეტი ფოტო და 42,000-ზე მეტი ვიდეო. შემდგომ კი მან დამსწრეებს დეტალურად აუხსნა, თუ როგორაა შესაძლებელი ვებგვერდზე მკვლევრად დარეგისტრირება და წარმოდგენილ დოკუმენტებზე სრული წვდომის მიღება.
ცნობისათვის, IDFI-მ და Post Bellum-მა 2021 წლის ივნისში ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმეს. IDFI იზიარებს Post Bellum-ის მისიასა და ხედვებს საარქივო საქმიანობასა და ტოტალიტარული წარსულის კვლევასთან დაკავშირებულ საკითხებზე. აღნიშნულიდან გამომდინარე, ორგანიზაციები შეთანხმდნენ, რომ Post Bellum საკუთარ ცოდნას გაუზიარებს IDFI-ის და სამომავლოდ IDFI-ისთან ერთად დაგეგმავს საერთო პროექტებს. ჩატარებული ტრენინგი პირველი ნაბიჯი იყო ამ მიმართულებით.

On 30 June, the representatives of the Czech non-governmental organization, Posy Bellum held an online training for the representatives of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and the other interested researchers about the methodology, structure and other details of the online archive – Memory of Nations of the organization.
Post Bellum is a non-governmental nonprofit organization, which documents the memories of witnesses of the important historical phenomenon of the 20th century and tries to pass these stories on to the broader public. It was founded in 2001. The organization was founded by a group of journalists and historians. The organization believes that witnesses should have the opportunity to tell their stories and that these stories should be accessible to everyone. From this vision, Post Bellum was created. Post Bellum’s core project is the Memory of Nations, a collection of memories from people who experienced the totalitarian eras of the 20th century as well as photographs, newspapers, and various historical records. The collection is comprised of about 12 thousand witness stories and is accessible to the public through an online database.
Post Bellum’s representatives, Marie Janoušková and Michal Smid, first of all, provided the attendants with information about the work of their organization. Then Michal Smid made a presentation, in which the structure of their online archive was discussed. He described how Post Bellum searches for the witnesses, victims and survivors and conducts interviews with them. The presentation concerned ethical and technical aspects of interviews as well as the different methods for making recordings. For instance, Michal Smid talked about the specific system of video interviews – the Eye Direct System. A system of semi-reflective mirrors creates a video recording in which the witness maintains eye contact with the documentarian despite looking straight at the lens of the camera.
Michal Smid, also, provided statistical information about Post Bellum’s online archive and website. Currently, their database includes more than 12,000 witnesses out of whom the testimonies of more than 6,000 are already published. More than 13,000 researchers are registered on the website and more than 94,000 photos and 42,000 clips are available there. Moreover, Michal Smid described in detail how one should register on the website as a researcher and get full access to the documents.
After the presentation, the participants of the training had a chance to ask questions to the representatives of Post Bellum and participate in the discussion about archival work.
Notably, in June 2021, IDFI signed a Memorandum of Cooperation with Post Bellum. IDFI shares Post Bellum's mission and visions on issues related to archival work and the study of the totalitarian past. Therefore, the organizations have agreed on sharing knowledge and working on developing new projects together. The carried out training session was the first step in this direction.