მრგვალი მაგიდა ღია მმართველობის პარტნიორობის ფარგლებში
26 დეკემბერს, შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითრების სააგენტოს (USAID) დემოკრატიული მმართველობის პროგრამის (G-3) მხარდაჭერით, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) ორგანიზებითა და კორუფციის წინაააღმდეგ ბრძოლის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს ინიცირებით სასტუმრო "შერატონ მეტეხი პალასში" მრგვალი მაგიდა გაიმართა.
მრგვალი მაგიდა ღია მმართველობის პარტნიორობის 2012-2013 წლების სამოქმედო გეგმის შეფასების ანგარიშსა და 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმას მიეძღვნა. შეხვედრაში სახელმწიფო უწყებების, არასამთვრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები და ექსპერტები მონაწილეობდნენ.
შეხვედრის დასაწყისში კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს მდივანმა, იუსტიციის სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროსმა რუსუდან მიხელიძემ და IDFI-ის დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა დამსწრე საზოგადოებას ლონდონში გამართულ 2013 წლის ,,ღია მმართველობის პარტნიორობის“ სამიტზე განხილულ საკითხებზე მიაწოდეს ინფორმაცია. ხაზგასმით აღინიშნა სამიტის ფინალურ ეტაპზე გამორჩეულ მიღწევათა ჯილდოზე (Bright Spots Prize) შვიდ ქვეყანას შორის საქართველოს ნომინირება. ასეთი შედეგი საქართველოს საჯარო დაწესებულებების მიერ საჯარო ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნების და საჯარო ინფორმაციის ელექტრონულად მოთხოვისა და მიღების სისტემის რეგულაციების დადგენილების მიღებამ განაპირობა.
დღის პირველ ნაწილში რუსუდან მიხელიძემ გააკეთა პრეზენტაცია ,,ღია მმართველობის პარტნიორობის“ 2012-2013 წლების სამოქმედო გეგმის შესრულების შესახებ. პრეზენტაცია პასუხისმგებელი უწყებებიდან მოწოდებული ინფორმაციის საფუძველზე და მათთან კონსულტაციების გზით მომზადდა. რუსუდან მიხელიძემ დეტალურად ისაუბრა საქართველოს სამოქმედო გეგმის (OGP Action Plan) საბჭოს მხრიდან მომზადებული თვითშეფასებისა და ანალიზის შედეგების შესახებ, რაც ითვალისწინებდა კონკრეტულ კრიტერიუმებს, შედეგებზე ორიენტირებულ მიდგომებს, OGP-ის პრინციპებთან შესაბამისობასა და თანხვედრას. პრეზენტაციაში ნათქვამი იყო თუ რამდენმა უწყებამ შეასრულა, ნაწილობრივ შეასრულა, უმეტესწილად ან ვერ შეასრულა ნაკისრი ვალდებულებები.
დამსწრე საზოგადოებას დისკუსიის ფორმატში მიეცა შესაძლებლობა მოესმინა სამოქმედო გეგმის შესრულებაზე პასუხისმგებელი უწყებების წარმომადგენლების კომენტარები ნაკისრ ვალდებულებათა შესრულების შესახებ.
დღის მეორე ნახევარი 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმის შემუშავების საკითხების განხილვას მიეძღვნა. რუსუდან მიხელიძემ გააკეთაზოგადი მიმოხილვა მომავალი სამოქმედო გეგმის პრიორიტეტებთან მიმართებაში და აღნიშნა, რომ დასახული ამოცანა პარტნიორობის ხუთი გამოწვევიდან − საჯარო სამსახურის გაუმჯობესება, საზოგადოებრივი ჩართულობის გაზრდა, საჯარო რესურსების უკეთესი მართვა, უსაფრთხო გარემოს შექმნა, კერძო სექტორის ანგარიშვალდებულების გაზრდა − ერთ-ერთზე უნდა ყოფილიყო მორგებული და შესაბამისობაში მოსულიყო პარტნიორობის პრინციპებთან − გამჭვირვალობა, ანგარიშვალდებულება, მოქალაქეთა მონაწილეობა, ტექნოლოგიები და ინოვაცია.
რუსუდან მიხელიძემ სთხოვა მრგვალ მაგიდაზე მოწვეულ თითოეული სახელმწიფო უწყების წარმომადგენელს წარეედგინა ერთი ახალი ვალდებულება, რომლის ასახვაც საჭიროდ მიიჩნევა ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) ახალ სამოქმედო გეგმაში. ღონისძიების მონაწილე არასამთავრობო ორგანიზაციათა ფორუმის წარმომადგენლებს მიეცათ შესაძლებლობა საკუთარი წინადადებები წარედგინათ ახალი სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში საჯარო კონსულტაციებისა და სხვა საჭირო ღონისძიებების შესახებ.
დღის ბოლოს წარმოდგენილი იყო საქართველოს არასამთავრობო ორგანიზაციათა ფორუმის სახელმძღვანელო წესების პროექტი, რომელიც ეროვნულ დონეზე კოორდინაციისა და მონიტორინგის მექანიზმის გაუმჯობესებას შეუწყობს ხელს. აღსანიშნავია, რომ პარტნიორობის რეგულაციების შესაბამისად, სამოქმედო გეგმის შემუშავება უნდა მოხდეს სამოქალაქო საზოგადოების მხარდაჭერითა და ფართო საზოგადოებასთან მჭიდრო კონსულტაციების გზით, დადგენილი სახელმძღვანელო პრინციპებისა და პროცესის დაცვით.
მრგვალ მაგიდაზე მიიღეს გადაწყვეტილება, რომ ფორუმის პირველი შეხვედრა იანვრის შუა რიცხვებში შედგეს,. ამ შეხვედრაზე საჭიროებების გათვალისწინებით კონკრეტულ თემაზე მოხდება მსჯელობა.
საქართველო ვალდებულია 2014 წლის 31 მარტამდე შეიმუშავოს 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმის პირველადი პროექტი და ის წარუდგინოს ღია მმართველობის პარტნიორობის სამდივნოს კომენტარებისთვის. დასრულებული სამოქმედო გეგმა ღია მმართველობის პარტნიორობას წარედგინება 2014 წლის 30 აპრილს.
მრგვალი მაგიდა ,ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტისა (IDFI) და USAID-ის „G-3“ პროგრამის ,,კანონმდებლობის გაუმჯობესება და საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლება ინფორმაციის თავისუფლების საკითხებში“ კოალიციური პროექტის ფარგლებში განხორციელდა.

Policy Discussion on the Open Government Partnership Georgia
On 26th December, 2013, with the support of the USAID G- 3 program, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) organized a policy discussion initiated by the Anti–Corruption Council of Georgia at the Hotel Sharaton Metekhi Palace.
The Policy discussion was devoted to the evaluation report of the Open Government Partnership OGP 2012- 2013 Action Plan and the development of the OGP 2014- 2015 Action Plan of Georgia. The meeting was attended by the representatives of public institutions, non-governmental organizations and independant experts.
The discussion was opened by Rusudan Mikhelidze, Secretary of the Anti-Corruption Council of Georgia and Giorgi Kldiashvili, Director of IDFI, who spoke about the developments and issues posed at the London OGP Annual Summit. The information regarding Georgia’s nomination for the Bright Spots Prize amongst 7 countries was highlighted as the outcome of the commitment guaranteed by the Government Decree about proactive disclosure of public information by the public authorities, e-request and improvement of service systems in Georgia.
In the first half of the discussions, Rusudan Mikhelidze presented the self assessment report of the OGP 2012- 2013 Action Plan prepared based on the information received form corresponding public institutions and intensive consultations.
Ms. Mikelikdze spoke in great detail about the OGP Action Plan self assessment analysis comprised of different criteria, result-oriented approach, relevance and coherence with the OGP principles. Particularly, the number of public authorities that completed either fully or partially or failed to complete their assumed commitments was highlighted.
The participants of the discussions had the opportunity to hear comments regarding the implementation of the obligations of the Action Plan from the corresponding institutions.
The second half of the day was devoted to the discussion concerning the issues to be envisaged in the OGP 2014- 2015 Action Plan.
Rusudan Mikhelidze overviewed priority issues to be address in the new Action Plan and pointed out that each objective out of the OGP five Challenges (improvement of the public service, increase of public involvement, effective management of pubic resources, safe environment, increasing the accountability of the private sector) is to be in full conformity with the OGP principles such as transparency, accountability, involvement of the citizens, technology and innovation.
Rusudan Mikhelidze encouraged  the representatives of the corresponding public authorities to present one concrete initiative of the corresponding authority to the participants that is likely to be considered in the new OGP Action Plan. This  section of the discussion offered the non-governmental organizations opportunities to make preliminary comments regarding the OGP Action Plan  and other current relevant issues as well.
At the end of the day, the presentation of the project of rules and guidelines that will contribute in improvement of national level coordination and monitoring  mechanism of the NGO Forum was presented. It should be noted that in accordance with the regulations of the Partnership, the action plan should be developed in close consultation with civil society and the support of the general public in accordance with established guidelines and processes.
The participants of the Forum agreed on a meeting in the middle of January for further discussion of the action plan and other issues related to Open Government Partnership.
Georgia is to complete elaboration of the draft OGP 2014- 2015 Action Plan by 31st of March, 2014 and submit it to the OGP Secretariat for comments. The final action plans will be presented to the Open Government Partnership on 30 April, 2014 by the member states.
Policy discussions are held in the frameworks of the IDFI, USAID G-3 program project "Improving freedom of Information Act (FOIA) process and increasing public Awareness of FOIA".