მრგვალი მაგიდა „ღია მმართველობის პარტნიორობის” ფარგლებში
2013 წლის 1 ოქტომბერს, კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს ინიცირებით  მრგვალი მაგიდა „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ ფარგლებში  ,,ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ ორგანიზებით სასტუმრო შერატონ მეტეხი პალასში გაიმართა. მრგვალი მაგიდის მიზანს „ღია მმართველობის პარტნიორობა  საქართველოს“ 2012-2013 წლების სამოქმედო გეგმის შესრულების შეფასება და  2014-2015 წლების სამომავლო ხედვის განხილვა წარმოადგენდა.
შეხვედრის მონაწილეებს, სახელმწიფო უწყებებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს სიტყვით იუსტიციის მინისტრის მოადგილემ ალექსანდრე ბარამიძემ და USAID-ის  დემოკრატიული მმართველობის პროგრამის G-3 დირექტორმა მარის მიკელსონსმა მიმართეს.
მრგავლ მაგიდაზე 2012-2013 წლების სამოქმედო გეგმის ანგარიშები იუსტიციის სახლის, სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს, მონაცემთა გაცვლის სააგენტოს, შრომის,  ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს, სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის, საჯარო სამსახურის ბიუროს, კონკურენციისა და შესყიდვების სააგენტოს, საქართველოს მთავარი  პროკურატურის, შსს სამინისტროს, „საქართველოს საკანონმდებლო მაცნეს“ ოფიციალურმა პირებმა  წარმოადგინეს. სახელმწიფო უწყებებს საშუალება მიეცათ მოესმინათ ასევე, IDFI-ის დირექტორის, გიორგი კლდიაშვილის მიერ წარმოდგენილი არასამთავრობო ორგანიზაციათა შეფასებები 2012-2013 წწ. სამოქმედო გეგმის შესრულებასთან მიმართებაში.
შეხვედრის მეორე ნაწილში,  იუსტიციის სამინისტროს ანალიტიკურმა დეპარტამენტმა „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ განახლებული სამოქმედო გეგმის 2014- 2015 წლების  - განახლებული პრიორიტეტული მიმართულებები წარმოადგინა,  ასევე „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის დირექტორმა მონაწილეებს სამოქალაქო სექტორის წინადადებები და მოსაზრებები გააცნო.
ღონისძიების ფორმატის შესაბამისად. მონაწილეებმა დისკუსიის რეჟიმში განიხილეს ანგარიშების შესაბამისად მიმდინარე პროცესები და სამომავლო მექანიზმები, რაც უფრო დახვეწავს და ეფექტურის გახდის საერთაშორისო ინციიატივის ფარგლებში და საზოგადოების წინაშე აღებული ვალდებულებბების შესრულებას.
შეხვედრის დასასრულს,  კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს მდივანმა, რუსუდან მიხელიძემ შეხვედრის მონაწილეებს წარმოუდგინა ინფორმაცია „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ ყოველწიული სამიტისა და შეფასების დამოუკიდებელი მექანიზმის შესახებ.
საქართველო, აშშ-ის და ბრაზილიის პრეზიდენტების მიერ ინიცირებულ „ღია მმართველობის პროგრამას“  2011 წელს შეუერთდა,  რომელიც მიზნად ისახავს ხელისუფლების გამჭვირვალობის, ანგარიშვალდებულებისა დ ეფექტიანობის ხელშეწყობას.

On October 1st, 2013 the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) organized the Policy Discussion with the initiative of the Anti- Corruption Interdepartmental Coordination Council of the Ministry of Justice under the Open Government Partnership in the Sheraton Metekhi Palace. The meeting was aimed to assess the reports on the implementation of the 2012-2013 Action plan and to discuss the vision for the 2014-2014 Action Plan Priorities.
The participants, representatives of the public institutions and nongovernmental organizations were welcomed by Mr. Aleksandre Baramidze, Deputy Minister of Justice and Mr. Maris Mikelsons, Chief of Party, UASID G-3 Program.
The reports of the responsible institutions regarding the completion of the 2012-2013 Open Government Partnership Action Plan were conveyed by the officials of Public Service Hall, State Services Development Agency, Data Exchange Agency, Civil Service Bureau, Ministry of Labour, Health and Social Protection, State Audit Service, Competition and State Procurement Agency, State Prosecutor’s Office, Ministry of Internal Affairs, and Legislative Herald of Georgia. The NGOs assessment regarding the implementation of the 2012-2013 OGP Action Plan presented was Giorgi Kldiashvili, IDFI Director as well.
In the second half of the day, the presentation of the 2014-2015 Action Plan and new priorities were reported by the Analytical department of the Ministry of Justice and the suggestions and recommendations of the NGOs for the future were offered by the IDFI Director.
In line with the policy discussion agenda, the participants held in depth discussion about the developments based on the reports and the future mechanisms which promote effective implementation of the initiatives at the International level as well as advancement of the accountabilities of the government towards the society.
In the end of the meeting, Ms Rusudan Mikhelidze, Secretary Anti-Corruption Interdepartmental Coordination Councilshared the Information about the Open Government Partnership Annual Summit and the independents reporting period as well.
Georgia joined the US and Brazil Presidents’ Imitative about the Open Government Partnership in 2011, that is aimed to promote government transparency, accountability and effectiveness processes.