ეროვნულ ბანკთან დაკავშირებით დაგეგმილი ცვლილებები კორუფციულ რისკებს შეიცავს
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | ანალიზი 30 ივნისი 2017
ავტორი: მარიამ თუთბერიძე
საქართველოს პარლამენტში განიხილება კანონის პროექტი „საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე. კანონპროექტის ინიციატორი საქართველოს მთავრობა, ხოლო ავტორი ეროვნული ბანკია. კანონის პროექტი უკვე მოიწონა პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა და საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტმა.
შემოთავაზებული ცვლილებები წინააღმდეგობაში მოდის საჯარო სექტორში კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლისა და საჯარო სექტორის ანგარიშვალდებულების პრინციპებთან:
- კანონის პროექტი აყალიბებს უთანასწორო მიდგომას ეროვნული ბანკის საბჭოს წევრების მიმართ;
- საფრთხეს უქმნის კონსტიტუციით გარანტირებული მაღალი სტანდარტის შენარჩუნებას იმ პირების ანგარიშვალდებულების და კეთილსინდისიერების მიმართ, რომლებიც კონსტიტუციის პირდაპირი მითითების საფუძველზე აირჩევიან;
- რეგულირების მიღმა ტოვებს საბჭოს წევრთა ნაწილის ოჯახის წევრზე ინტერესთა შეუთავსებლობის წესების მოქმედებას და ეკონომიკური ინტერესების გაცხადების და გამოქვეყნების ვალდებულების გავრცელებას საბჭოს წევრების ნაწილზე;
- არღვევს კორუფციის პრევენციის რეგულირების იერარქიულად გავრცელების პრინციპს. ინტერესთა შეუთავსებლობის კანონის წესებს აღარ დაექვემდებარება ეროვნული ბანკის უმაღლესი საზედამხედველო ორგანო, რომელსაც ამტკიცებს პარლამენტი, ხოლო უფრო მკაცრი წესები გავრცელდება პრეზიდენტსა და ვიცე-პრეზიდენტებზე;
- კანონპროექტს არ ახლავს კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს სამდივნოს დასკვნა (იხ. კანონპროექტის სამუშაო ვერსია და განმარტებითი ბარათი).
კანონით გათვალისწინებული მოქმედი რეგულაცია:
მუხლი 2
1. ამ კანონის მიზნებისთვის ტერმინში „თანამდებობის პირი“ იგულისხმება შემდეგი პირები:
პ) საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი და საბჭოს წევრი;
შ) საქართველოს კონსტიტუციის პირდაპირი მითითების საფუძველზე არჩეული, დანიშნული ან დამტკიცებული სხვა პირი;
კანონპროექტით გათვალისწინებული ცვლილება:
პ) საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი და ვიცე–პრეზიდენტი;
შ) საქართველოს კონსტიტუციის პირდაპირი მითითების საფუძველზე არჩეული, დანიშნული ან დამტკიცებული სხვა პირი, გარდა საქართველოს ეროვნული ბანკის საბჭოს წევრისა;
IDFI-ის შეფასება
ეროვნული ბანკის საბჭოს წევრი - თანამდებობის პირი
ინიცირებული კანონპროექტის შინაარსობრივად განხილვისთვის აუცილებელია მისი განმარტებითი ბარათის დასაბუთებაზე მსჯელობა. განმარტებით ბარათში ცვლილების დასაბუთებად ვკითხულობთ:
„აღნიშნული ცვლილება განპირობებულია იმით, რომ „საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის მე-7 მუხლის მე-10 პუნქტის თანახმად, ეროვნული ბანკის საბჭოს წევრი არ არის საჯარო მოსამსახურე.“
IDFI მიიჩნევს, რომ ეს ჩანაწერი ვერ ჩაითვლება ამ ცვლილების ვერც გონივრულ და ვერც სამართლებრივ დასაბუთებად. ბუნებრივია, საბჭოს წევრი არ არის საჯარო მოსამსახურე და მათზე არ ვრცელდება „საჯარო სამსახურის შესახებ“ კანონის მოქმედება, ისევე როგორც არ ვრცელდება ეს კანონი, მაგალითად მოსამართლეებზე და თავად ეროვნული ბანკის პრეზიდენტზე. საბჭოს წევრები ითვლებიან თანამდებობის პირებად და სწორედ ამ მოცემულობის პირობებში მათზე უნდა გავრცელდეს „საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ“ (შემდგომში, ინტერესთა შეუთავსებლობის შესახებ კანონი) კანონის მოქმედება. ეროვნული ბანკის შესახებ ორგანული კანონის ჩანაწერი იმის თაობაზე, რომ საბჭოს წევრი არ არის საჯარო მოსამსახურე, წინააღმდეგობაში არ მოდის ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ კანონთან, რადგან თანამდებობის პირებად ითვლებიან ის პირები, რომელთა საქმიანობა მაღალ პასუხისმგებლობას, სახელმწიფოს მართვას, მისი უსაფრთხოების და დაცვის უზრუნველყოფას ემსახურება.
განმარტებით ბარათში მითითებულია, რომ საბჭოს წევრის ჩანაცვლება ხდება ვიცე- პრეზიდენტით და ეს ემსახურება ზოგიერთი საკითხის დაზუსტების მიზანს. ასეთი დასაბუთება, IDFI-ის აზრით, არის გაუმართლებელი და არათანმიმდევრული, რადგან საბჭო საჯარო უწყების, ეროვნული ბანკის, უმაღლესი მმართველობითი ორგანოა და მისი როლი ქვეყნის კონსტიტუციითაა განმტკიცებული. ცვლილებით კი, ეროვნული ბანკის მმართველობით რგოლში იერარქიულად ყველაზე მაღლა მდგომი ორგანოს მხოლოდ სამ წევრზე (ბანკის პრეზიდენტი და ვიცე-პრეზიდენტები) გავრცელდება ის წესები, რომელიც კანონით იმ თანამდებობებისთვისაა გათვალისწინებული, რომლისთვისაც მოითხოვება მაღალი საჯაროობა, ანგარიშვალდებულება და გარანტირებულია პოლიტიკური გავლენისგან თავისუფლება. დანარჩენი ოთხი წევრი მხოლოდ ეროვნული ბანკის შესახებ კანონის ვიწრო რეგულირების ჩარჩოებში მოექცევა, რაც იმთავითვე არათანაბარი მიდგომაა.
ინტერესთა შეუთავსებლობის შესახებ კანონის მე-2 მუხლი, თანაბარ მიდგომას ითვალისწინებს იმ პირების მიმართ, რომლებიც საქართველოს კონსტიტუციის პირდაპირი მითითების საფუძველზე არიან არჩეული, დამტკიცებული ან დანიშნული. კანონპროექტით შემოთავაზებული ცვლილება კი, ასეთი მიდგომიდან გამონაკლისს აჩენს მხოლოდ ეროვნული ბანკის საბჭოს წევრებისთვის. ასეთი გამონაკლისი, პირველ რიგში, საფრთხეს უქმნის კონსტიტუციით დაცული გარანტიების შენარჩუნებას. იგი ასევე იწვევს სხვა მსგავსი მმართველობითი საბჭოების პრეტენზიის გაჩენის საფრთხეს მომავალში, მათზეც მოხდეს გამონაკლისების გავრცელება და ისინიც განთავისუფლდნენ ინტერესთა შეუთავსებლობის შესახებ კანონის მოქმედების სფეროსგან.
განსხვავებული მიდგომა ეროვნული ბანკის საბჭოს წევრების მიმართ
კანონმდებელი განმარტებით ბარათში გვთავაზობს პრობლემას, რომლის მიხედვითაც:
„ეროვნული ბანკის საბჭოს წევრი უნდა იყოს საქართველოს ან უცხო ქვეყნის მოქალაქე, პროფესიონალი ეკონომიკის, ფინანსების ან სხვა შესაბამის დარგში და გამორჩეულნი პატიოსნებით. შესაბამისად, დამატებითი შეზღუდვების არსებობამ შეიძლება შეაფერხოს საუკეთესო კანდიდატის შერჩევის პროცესი.“
ამ დასაბუთებით კანონმდებელი მიუთითებს, რომ საბჭოს მხოლოდ ოთხი წევრის შერჩევის პროცესი შეფერხდება, ხოლო ეროვნული ბანკის პრეზიდენტისა და ვიცე-პრეზიდენტებისთვის იგივე დაბრკოლება დარჩება. ეს გვიქმნის შთაბეჭდილებას, რომ კანონმდებლისთვის მნიშვნელოვანია საბჭოს მხოლოდ ოთხ წევრს არ შეექმნას დაბრკოლება, ხოლო პრეზიდენტად და ვიცე-პრეზიდენტებად საუკეთესო კანდიდატის შერჩევის პროცესის დაბრკოლება არ წარმოადგენს გამოწვევას. ამასთან, ბუნდოვანია, რის საფუძველზე გახდა 1997 წლიდან მოქმედი რეგულირება პრობლემური 2017 წელს.
კანონმდებელი განმარტებით ბარათში ასევე უთითებს, რომ ეროვნული ბანკის შესახებ კანონით გათვალისწინებული შეზღუდვები „სავსებით საკმარისია ეროვნული ბანკის საბჭოს წევრის საქმიანობის სრულფასოვანი განხორციელებისათვის“.
პირველ რიგში, ბარათში ვერ ვხედავთ დასაბუთებას, თუ რატომ მიიჩნია დღეს კანონმდებელმა ორგანული კანონის რეგულირება „სავსებით საკმარისად“. ასევე, ვერ ვხედავთ გარანტიებს იმისთვის, რომ საბჭოს ოთხი წევრისთვის გამონაკლისის არსებობა არ შექმნის მომავალში ინტერესთა შეუთავსებლობის გამოწვევებს. დამატებით, აქაც უთანასწორო მიდგომას ვხვდებით საბჭოს წევრების მიმართ, რადგან ცვლილების ლოგიკით ორგანული კანონის რეგულირება საბჭოს სამი წევრისთვის არ არის საკმარისი, ხოლო დანარჩენი ოთხი წევრისთვის საკმარისია.
საინტერესოა, შევადაროთ ინტერესთა შეუთავსებლობის რეგულირება „ეროვნული ბანკის შესახებ“ ორგანული კანონისა და ინტერესთა შეუთავსებლობის შესახებ კანონის შესაბამისად. ეროვნული ბანკის შესახებ კანონი განსაზღვრავს, რომ ეროვნული ბანკის საბჭოს წევრი იმავდროულად არ შეიძლება იყოს: საჯარო მოსამსახურე, იურიდიული პირის ხელმძღვანელი, საქართველოს საფინანსო სექტორის წარმომადგენლის ან მასთან დაკავშირებული იურიდიული პირის თანამშრომელი. ასეთი ვიწრო რეგულირება თავისთავად გამორიცხავს ინტერესთა შეუთავსებლობის შესახებ კანონის მოქმედების გავრცელებას თანამდებობის პირთა ოჯახის წევრებზე, რაც უმნიშვნელოვანესია კორუფციული დანაშაულების გამოვლენის პროცესში.
ინტერესთა შეუთავსებლობის წესების გავრცელება თანამდებობის პირთა ოჯახის წევრებზე
ინტერესთა შეუთავსებლობის შესახებ კანონით გათვალისწინებული შეზღუდვა, გარდა იმისა, რომ ბევრად ფართოა თავად თანამდებობის პირებისთვის, ასევე ვრცელდება მათი ოჯახის წევრებზე. კერძოდ, ასეთ შეზღუდვებს კანონის მე-13 მუხლი ადგენს. ამასთან, ცვლილების მიხედვით, საბჭოს წევრები ინტერესთა შეუთავსებლობის შესახებ კანონის IV თავის მოქმედებისგანაც გათავისუფლდებიან, რაც ეკონომიკური ინტერესების გაცხადებისა და გამოქვეყნების ვალდებულებას გულისხმობს (თანამდებობის პირის ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაცია).
ინტერესთა შეუთავსებლობის საკითხში ოჯახის წევრთა ინტერესების მნიშვნელობიდან გამომდინარე ევროპის სტანდარტებიც, კერძოდ, ევროკავშირის ცენტრალური ბანკის ინტერესთა შეუთავსებლობის წესები, მოიაზრებს ოჯახის წევრთა ინტერესების გაცხადებას. ამასთან, ევროპის ცენტრალური ბანკის საზედამხედველო საბჭოს ქცევის წესების მე-9 მუხლის შესაბამისად, ინტერესთა კონფლიქტი წარმოიშობა მაშინ, როდესაც საზედამხედველო საბჭოს წევრებს გააჩნიათ კერძო ან პირადი ინტერესები, მათ შორის, პოტენციური სარგებლის ან უპირატესობის მიღება მათთვის ან მათი ოჯახის წევრისთვის ან პარტნიორისთვის, რომლებმაც შესაძლოა გავლენა მოახდინონ მათი ფუნქციების მიუკერძოებელ და ობიექტურ შესრულებაზე. ნებისმიერი სიტუაცია, რომელმაც შესაძლოა ინტერესთა კონფლიქტი გამოიწვიოს, უნდა გაცხადდეს წერილობით საზედამხედველო საბჭოს სხდომაზე.
IDFI-ის მოსაზრებით, ცვლილების ამ სახით დამტკიცება საფრთხეს შეუქმნის საჯარო უწყებების მიმართ თანასწორი მიდგომის პრინციპს. კანონპროექტი უთანასწორო მიდგომას აყალიბებს თავად საბჭოს წევრების მიმართაც, და ზღუდავს საჯაროობის და ანგარიშვალდებულების პრინციპების გავრცელებას საჯარო უწყების მმართველი საბჭოს წევრებზე. ცვლილება, ასევე უარყოფით გავლენას ახდენს თანამდებობის პირთა მიერ ჩადენილი კორუფციული სამართალდარღვევების პრევენციის საკითზე.
IDFI-ის მოსაზრებით ყველა დაინტერესებულ მხარესთან საჭირო კონსულტაციების გავლის გარეშე ამ ცვლილების მიღება გამორიცხავს მასთან დაკავშირებული რისკების შესწავლის შესაძლებლობას და ქმნის ნეგატიურ პრეცედენტს. აქედან გამომდინარე, IDFI-ი მოუწოდებს საქართველოს პარლამენტს არ დაუშვას „საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ“ კანონში წარდგენილი ცვლილების მიღება მისი რისკების გაანალიზებისა და მხარეთა ჩართულობის გარეშე. უზრუნველყოს ღია და გამჭვირვალე პროცესი ყველა იმ ცვლილებების მიღებამდე, რაც ქვეყანაში კორუფციის პრევენციისა და მის წინააღმდეგ ბრძოლის მიზანს ემსახურება.

Corruption Risks of the New Amendments Related to the National Bank of Georgia
News | Rule of Law, Human Rights and Freedom of Media | Publications | Open Governance and Anti-Corruption | Analysis 30 June 2017
Author: Mariam Tutberidze
The Parliament of Georgia discusses amendments to the law on Conflict of Interest and Corruption in Public Service. The draft law was elaborated by the National Bank and initiated by the government of Georgia. The draft law is already approved by the Legal Issues and Budget and Finance Committees.
The suggested amendments are contrary to the principles of accountability and fighting against corruption in public sector:
- The draft law establishes unequal approach to the board members of the National Bank;
Threatens the constitutional guarantees of high standard of integrity and accountability for the persons elected under the Constitution of Georgia;
Leaves the family members of the part of the Board members beyond the regulation of the rules on conflict of interests and limits the obligation of disclosing of economic interests for part of the Board members.
- Violates the principle of hierarchy envisaged for the prevention of corruption. The highest supervisory body of the National Bank, which is appointed by the Parliament, will be exempt from the Law on conflict of Interest, except for the President and Vice-President;
- The conclusion of the Secretariat of Anti-Corruption Council is not attached to the draft law ( see draft law and explanatory note).
Current regulation under the Law:
Article 2
1. For the purposes of this Law, the term “official” includes the following persons:
o) the President of the National Bank of Georgia and members of the Board of the National Bank of Georgia;
y) any other person elected, appointed or approved under the Constitution of Georgia.
The changes under the draft law:
P) the President of the National Bank of Georgia and  the Vice-Presidents;
sh) any other person elected, appointed or approved under the Constitution of Georgia, except for the Board members of the National Bank of Georgia;
The assessment of IDFI
The National Bank Board Member – official
For the revision of the content of draft amendments it is important to analyze justification given in the explanatory note:
“The following amendments are derived from the Article 7 section 10 of the Organic Law on the National Bank of Georgia, which states that the Board member of the National Bank is not public servant”.
IDFI considers, that this statement could not be deemed neither legal, nor reasonable rationale for the amendments. The Board Member is not public servant, and is not covered by the Law on Public Service, similar as for example the Judges and the President of the National Bank him/herself. The Board Members are considered as officials and in this capacity the Law on Conflict of Interest and Corruption in Public Service (Law on Conflict of Interest hereafter) applies on them. The provision of the Organic Law that stipulates that the Board Members are not public servants does not contradict with the Law on Conflict of Interest, since high ranking public officials are those individuals whose work is related to the high responsibility, participate in the governance of the country, and whose activities serve the security and defense of the country.
The explanatory note indicates that the Vice-President will replace the Board Member in the definition of official, for clarification of some issues. IDFI deems such justification unsupported and incoherent, because the Board is highest ruling organ of the public institution, the National Bank, and its role is guaranteed by the Constitution. According to the amendments only three Board Members (the President and Voce-Presidents) will be subjected to the rules that apply to the positions that require high transparency, accountability and freedom from political influence is guaranteed. The other four members are subjected only to the narrow regulations of the Law on National Bank, which is unequal approach.
The Article 2 of the Law on Conflict of Interest demands equal approach to the officials whose election or appointment is prescribed by the Constitution. The draft law makes exception from this approach only for the Board Members of the National Bank. This exception threatens the maintenance of constitutionally protected guarantees. That also raises the risk of demand of similar exceptions from the Law on Conflict of Interest by other governing councils in the future.
Different approach to the Board Members of the National Bank
The explanatory note states following problem:
“The Board Members of the National Bank shall be the citizens of Georgia or foreign country, professional in the spheres of economics, finances or other relevant fields and with outstanding integrity. Consequently, the existence of additional requirements might hinder selection process”
The legislator indicates with this justification that the selection process of only four members might be hindered, while the impediments remain for the President and Vice-Presidents of the National Bank. It creates the impression, that the evasion of any hindrance is important for only four members of the Board, while the obstacles for the selection of President and Vice-President of the National Bank does not represent the challenge. Moreover, it is unclear how regulation adopted 1997, became problematic in 2017.
The explanatory note also indicates that limitations under the Law on the National Bank “is enough for fulfilling duties of the member of the Board of the National Bank”.
Firstly, explanatory note does not show the reasoning for considering regulation under Organic Law being “enough”. Moreover, no guarantees are suggested for avoiding future challenges to conflict of interest derived from exemptions from regulations of four Board members. In addition,  unequal approach to the Board members is also clearly visible here, since the rationale  of amendments suggest that the regulations under Organic Law is not enough for three members, while  is sufficient for other four.
It is interesting to compare regulation of the conflict of interest under the Organic Law on National Bank and Law on Conflict of Interest. The National Bank Law prescribes that member of the Board could not be at the same time: public servant, head of legal entity, representative of the Georgian financial sector, or employee of it. Such a narrow regulation excludes possibility of applying law on conflict of Interest on the family members of the high ranking public officials, which is very important in the process of prevention and detection of corruption.
Subjecting family members of high ranking officials to the rules of the conflict of interest
The limitations under the Law on Conflict of Interest is much broader, and includes family members of the high ranking officials. Such limitations are specified in the Article 13. In addition, according to the amendments the members of the board will be exempted also from Chapter IV of the Law on Conflict of Interest, which covers declaration and publication of economic interests (the asset declaration).
Due to importance of interests of family members in the issue of conflict of interest, the European standards, namely European Banking Authority Conflict of interest Policy specifies declaration of family members’ interests. Furthermore, according to the Article 9 of the Code of Conduct for the members of the Supervisory Board of the European Central Bank “conflict of interest arises where the members of the Supervisory Board and other participants in Supervisory Board meetings have private or personal interests that may influence the impartial and objective performance of their tasks including any potential benefit or advantage to themselves, their family members or their recognized partners”. Any situation that might rise the suspicion of the conflict of interest should be declared in the written form on meeting of the Supervisory Board.
IDFI considers that adoption of amendments to the law threatens the principle of equal approach to the public institutions. The draft law creates an unequal approach to the members of the Board, and limits the application of the principle of openness and accountability on the governing councils/boards of public institutions. The amendments, negatively affect the prevention of corruption among high officials as well.
IDFI believes that without consultations with all interested parties the adoption of these amendments rules out the possibility to study the risks, and creates negative precedent. Consequently, IDFI calls on the parliament of Georgia not to adopt amendments to the Law on Conflict of Interest and Corruption without risk analysis and involvement of all stakeholders. The parliament should ensure open and transparent process before adoption of the amendments that serves prevention and fighting corruption in the country.